Трамп именуваше нов американски амбасадор за Македонија


Претседателот на САД Доналд Трамп има ја номинира Кејт Брнс за нов американски амбасадор во Република Македонија, соопштуваат од Белата Куќа. Таа е дипломат со над 20-годишна кариера и зборува шпански, унгарски и турски јазик. Во својата богата дипломатска кариера била дел од америкaнската мисија на ОБСЕ во Виена, работела и во амбасадата во Мадрид и била советник во американската мисија во НАТО. Моментално е заменик шеф во американската амбасада во Атина. Именувањето на Брнс треба да биде одобрено во Сенатот. Ако биде именувана, ова би било нејзина прва позиција како амбасадор, а својот мандат во Скопје треба да го започне најрано од крајот на јануари 2019 година. Веста за нејзиното номинирање на социјалната мрежа „Твитер“, ја сподели и актуелниот американски амбасадор во земјава Џес Бејли.
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп ја назначи креаторката Лана Маркс за нова американска амбасадорка во Јужноафриканската Република. Маркс, која е со потекло од Јужна Африка, дизајнира лускузна облека и чанти, а живее и работи во јужна Флорида. Ги заборува јазиците коса и африканс, двата официјални јазици во Јужна Африка. Амбасадорското место во Јонахесбург беше празно од доаѓањето на Трамп на власт што предизвика критики дека неговата администрација е помалку заинтересирана за американско-јужноафриканските односи, за разлика од претходниот состав на Белата куќа. МИА
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за нова амбасадорка во Јужна Африка именувал модна креаторка од јужна Флорида. Белата куќа именувањето на родената Јужноафриканка Лејнa Маркс го објавила доцна вчера. Маркс е родена и пораснала во Јужна Африка и сега е извршна директорка на модна компанија која ги снабдува славните личности. САД се без амбасадор во Јужна Африка од изборот на Трамп за претседател. Тој факт довел до критики дека владата на Трамп не е доволно посветена на односите со Јужна Африка. Кандидатите за амбасадори од приватниот сектор не се необични за американските прилики и бројат околу 30 проценти од амбасадорите.
| | веќе видена | слични
5 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска нагласи дека нема никакви разногласија помеѓу вработените во неговата Администрација. – Во Белата куќа работите си течат мазно, објави Трамп на Твитер. Со ова тој одговори на најновите гласини во американските медиуми дека многу од неговите соработници и помошноци размислуваат да поднесат оставки, пред се поради спротивставени гледишта со постапките и политиките на претседателот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Наследничката на Бејли е професионалец, со над 20 години искуство во дипломатијата. Кејти Мери Брнс во Скопје доага од Атина , каде во 2017 таа работела како заменик амбасадор во американската амбасада. Таа е добар познавач на регионалната политика, со која се сретнала и како заменик шеф на мисијата на САД во ОБСЕ. За време на мандатот во Виена, таа не ретко ги пренесуваше американскиот ставот во врска со аферата со прислушувањето, имплементација на пржинскитот догвор , формирањето и работата на Специјалното јавно обвинителство и менувањето на власта во земјава. Во март лани, таа го критикуваше претседателот Ѓорѓе Иванов кој првично одби да го даде мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Брнс одвнатре е запозната и со функционирањето на НАТО . Од 2007 до 2010 година таа работела како советник за јавни работи во мисијата на САД во Алијансата во Брисел. Како цивилен претставник го надгледувала управувањето во источниот дел на Авганистан, а била дел и од американските мисии во ...
| | веќе видена | слични

Се чини дека анти-Трамп левичари, именувани од Барак Обама во Стејт департментот,сé уште се активни во Албанија и по заминувањетон на досегашниот амбасадор Доналд Лу, кој „дејствуваше како цар, поддржувајќи ја социјалистичката влада во насока на Џорџ Сорос, во една од најпроамериканските земји во светот“, пишува коментатор на „ wahingtontimes.com“ . Албанија, членка на НАТО-алијансата, станува стратешки значајна држава бидејќи улогата на Турција како сојузник на САД е доведена во прашање. Сегашната влада е заглавена во трговијата со дрога и криминалот, а левицата во Америка се уште ја поддржува, па дури и затвора очи за нејзиното нелегално однесување. Да се има нелојални вработени во американската амбасада во Тирана е голем проблем, пишува авторот на мислењето според кој Лејла Мозес, привремениот шеф на амбасадата (додека новиот амбасадор не пристигне подоцна во текот на годината) имала контакти со поранешниот шеф на ФБИ, Џејмс Коми, кој се спротивстави на наводно лажно избраниот претседател, Доналд Трамп. ...
| | веќе видена | слични

Ако биде именувана, Кејт Мери Брнс ќе биде осмиот амбасадор на САД во земјава и ова би било нејзина прва позиција како амбасадорка, а својот мандат во Скопје треба да го почне најрано од крајот на јануари 2019 година Претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, ја номинира Кејт Мери Брнс за идна амбасадорка во Македонија. Како што стои на официјалната веб-страница на Бела куќа, таа е дипломатка со повеќе од 20 години кариера од највисок ранг, а во моментов ѝ завршува функцијата заменичка на американскиот амбасадор во Атина, Грција. Кејт Мари Брнс, која по потекло е од Флорида, е дипломатка со големо искуство во меѓународните односи. Во нејзината професионална кариера во минатото, таа била заменик-шефица на мисијата и заменик-постојана претставничка во мисијата на САД во седиштето на ОБСЕ во Виена. Во својата богата дипломатска кариера, Брнс работела и во американската амбасада во Мадрид, Шпанија, од каде што потоа била распоредена на дипломатски задачи во Авганистан и во седиштето на НАТО ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека до крајот на годинава ќе одлучи за назначувањето на новиот американски амбасадор во Обединетите нации. Актуелната амбасадорка, Ники Хејли, објави дека ќе се повлече на крајот од годинава. Трамп им изјави на новинарите во Белата куќа дека размислува дали на местото на Хејли да ја назначи портпаролката на Стејт департментот, Хедер Науерт или некој друг, пренесе агенцијата „Ројтерс“.
| | веќе видена | слични

Кејт Мари Бурнс ќе биде нова амбасадорка на САД во Македонија. Нејзината номинација од претседателот Доналд Трамп ќе треба да биде одобрена од Сенатот на САД. Во номинацијата се наведува дека Бурнс е дипломат од кариера, ветеран со 24 годишен стаж. Досега работела како советник за односи со јавност во Амбасадата на САД во Мадрид - Шпанија, виш цивилен претставник на Стејт департментот во Авганистан и советник за односи со јавност во Мисијата на САД во НАТО. Бурнс зборува шпански, унгарски и турски јазик. Од септември 2017 година таа работи на позицијата заменик-амбасадорка во Американската амбасада во Атина. Инаку Бурнс активно е вклучена во изразување на американските ставови изминатите две години – од Пржинскиот договор, СЈО, политичката криза предизвикана од одолговлекувањето на Иванов да го даде мандатот на Зоран Заев да формира влада, до настаните од 27 април. Како заменик шеф на мисијата на САД во ОБСЕ Бурнсе пред две години го порача ова: „САД од блиску ги набљудува настаните во Македонија. ...
| | веќе видена | слични

Кејт Мери Бирнс е номинирана за нов американски амбасадор во Македонија. Таа од минатата година е заменик амбасадор во Атина. Оттаму ќе замине за Скопје. Бирнс е дипломат од кариера со 24 годишен стаж, а претходно беше заменик шеф на мисијата на САД во ОБСЕ. Па додека беше во Виена често го пренесуваше ставот на САД во врска со аферата со прислушувањето, Пржинските преговори, формирањето и работата на Специјалното јавно обвинителство и менувањето на власта во земјава. Во март лани, Бирнс го критикуваше претседателот Ѓорѓе Иванов кој првично одби да го даде мандатот за состав на Влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Претходно се шпекулираше дека на местото на Џес Бејли доаѓа американскиот заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји. Бејли функцијата амбасадор ја извршува од 2014 година. Кејт Мари Брнс е предлогот на претседателот Доналд Трамп за нова амбасадорка на САД во Македонија, на местото на амбасадорот Џес Бејли. Номинацијата на Кејт Мари Брнс ќе треба да помине во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп именуваше нов американски амбасадор за Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: