Стара иранска муниција уби 12 луѓе на Кипар

Силна експлозија на муниција во воена база во Кипар уби најмалку 12 лица на островот, јави Ројтерс. Уште 62 лица се ранети. Од с` уште непознати причини, се аквирал експлозивот во делот од базата во кој во 2009 година била оставена муниција конфискувана од ирански брод на пат кон Сирија. Меѓу загинатите нема странски државјани. Министерот за одбрана Костас Папакостас и шефот на воените сили Петрос Џакалитис веднаш понудиле оставки, кои претседателот Деметрис Христофијас ги прифатил. Според неофицијални информации, 98-те контејнери со иранско оружје биле оставени на отворено, на висока температура. Контејнерите беа запленети во 2009 година на бродот „Монхегоркск“. Кипарските сили го пресретнаа бродот и утврдија дека на него се пренесува иранско оружје за Сирија, со што се прекршува резолуцијата на санкциите за Иран воведени од Обединетите нации. Експлозиите ја исфрлиле од погон најголемата енергетска централа во Кипар, поради што голем дел од островот останал без струја.
| | веќе видена | слични
5 копии

Кипар се соочува со голема енергетска криза со непредвидливи последици по завчерашната експлозија во военопоморската база на Националната гарда во Зиги, во која загинаа 12 луѓе, а 62 лица беа повредени Светските медиуми пренесуваат дека островот се наоѓа пред енергетска криза, бидејќи детонацијата на иранскиот експлозив причини катастрофална штета врз најголемата електроцентрала на Кипар, предизвикувајќи прекин на струјата во поголем дел од земјата. Вредноста на централата изнесува повеќе од 1,5 милијарда евра. Кипарското министерство за финансии смета дека енергетската компанија ќе треба да подигне кредити за да ги надомести загубите од овие експлозии, во кои загина и командантот на военопоморските сили Андреас Јоанидис. Кипарскиот претседател претходно ги прифати оставките на министерот за одбрана Костас Папакостас и на началникот на Националната гарда, Петрос Цалкидис. Тие сепак ќе продолжат да ги извршуваат своите должности сé додека не бидат именувани нови вршители на овие функции. Според претставник на ...
| | веќе видена | слични

Илјадници жители на Кипар протестираат пред претседателската палата во Никозија. Тие го обвинуваат шефот на државата за небрежност која довела до смрт 12 лица во експлозиите на гранати во поморската база, соопшти ББЦ. Полицијата употреби солзавец за ширење на демонстрантите. Меѓу загинатите во експлозијата е и шефот на морнарица на Кипар Андреас Јонидес, командантот на воената база Лаброс Ламбру и шестмина пожарникари, а над 60 лица се повредени. Според податоците на полицијата околу 5000 луѓе се собраа пред претседателската палата со пароли на кои пишува дека претседателот Димитрис Христофиас е убиец и треба да лежи во затвор. (Крај)
| | веќе видена | слични

На кипарскиот остров му се заканува енергетска криза со непредвидливи последици откако вчера имаше силна експлозија во военопоморската база на Националната гарда на Република Кипар во Зиги, покрај Лимасол, во која загинаа 12 луѓе, а 62 беа повредени. Островот се наоѓа пред енергетска криза, бидејќи експлозиите причинија катастрофална штета врз најголемата електроцентрала на Кипар и предизвикаа прекин на струјата во земјата. Вредноста на централата изнесува повеќе од 1,5 милијарди евра. Кипарското Министерство за финансии смета дека енергетската компанија ќе треба да подигне кредити за да ги надокнади загубите од овие експлозии. Претприемачите во Кипар се загрижени од недостигот на електрична енергија, кој влијае врз туризмот и индустријата. Државата е шокирана од трагедијата во базата. Весниците пишуваат „Кипар повторно поцрне“, а во јужниот дел на островот е прогласена тридневна жалост.
| | веќе видена | слични

Пожар предизвика силни експлозии во поморска база „Евангелос Флоракис“ во јужниот дел на островот, во кои загинаа најмалку 17 лица. Огнената стихија зафати контејнери со ирански експлозив, запленет преддве години на брод што пловел кон Сирија Најмалку 17 лица настрадаа, а десетици други се ранети вчера во силни експлозии во поморската база „Евангелос Флоракис“ на јужниот брег на Кипар. Експлозиите биле предизвикани од пожар што зафатил складиште со контејнери со ирански експлозив, запленет во 2009 година. Во нив била оштетена и електричната централа „Василакос“, поради што голем број домаќинства останале без струја. Централата снабдува со електрична енергија половина од средоземноморскиот остров. - Ова е библиска катастрофа - изјави претседателот Димитрис Христофијас. Државното радио јави оти меѓу загинатите има и двајца морнари, двајца војници и пет пожарникари. Силните експлозии се почувствувале на километри во регионот. Очевидци изјавиле оти забележале „врнежи од метал“ на еден пат во близина. - Беа ...
| | веќе видена | слични

Никозија, 12 јули - По силната експлозија во морнарската база во јужен Кипар, во која загинаа 12 лица, а 62 беа повредени, кипарскиот министер за одбрана, Костас Папакостас, поднесе оставка. Оставка поднесе и началникот на кипарската армија Петрос Цаликидис, јави „Дојче Веле“. Претседателот Деметрис Христофиас ги прифатил оставките на Папакостас и на Цаликидис, соопшти портпаролот на кипарската влада Стефанос Стефану. Експлозијата најверојатно се случила откако шумски пожар зафатил повеќе контејнери со муниција во базата. Во базата се наоѓал магацин со муниција, а во него меѓудругото имало и муниција која Кипар во 2009 година ја запленил од иранскиот брод „Моншегорска“ што пловел кон Сирија. Силната експлозија предизвикала оштетување и во летувалиштето оддалечено далечина од три километра од базата, каде на објектите се искршени прозорците, а во еден ресторан на плажата била оштетена вратата. /
| | веќе видена | слични

Командантот на кипарската морнарица Андреас Јоанидес е една од 12 жртви во експлозијата на иранскиот товарен брод што се случи денеска во поморската база кај Ларнака. Во експлозијата во најголемата поморска база на Кипар, загинаа и командантот на базата, Лаброс Ламбру, четворица офицери и шестмина пожарникари. Кипарската влада прогласи тридневна национална жалост по оваа најголема воена несреќа на Кипар, откако островото е поделено во 1974. година. Поради експлозијата оставка поднесоа кипарскиот министер за одбрана Костас Папакостас и началникот на кипарската армија Петрос Цаликидис. Претставник на кипарската влада ја отфрли можноста од саботажа, додавајќи дека нема ризици од нови експлозии.
| | веќе видена | слични

НикозиJа - Најмалку 17 лица загинаа, а десетици други се повредени вчераутро при серија експлозии во поморска база на Националната гарда на Кипар, во местото Зиги во близина на Лимасол, јави кипарската државна телевизија. Според првичните информации од полициски извори, експлозиите биле предизвикани од пожар што зафатил „98 контејнери со барут“. Кипарското радио јави дека, всушност, станува збор за контејнери со оружје наменето за Иран, кои биле запленети во 2009 година на еден брод што пловел под знамето на Кипар. Радиото јави дека утрово околу 4,30 по локално време противпожарната бригада примила повик за гаснење пожар во близина на базата, кој, најверојатно, се проширил на објектот и ги предизвикал експлозиите што се случиле околу 5,50.
| | веќе видена | слични

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стара иранска муниција уби 12 луѓе на Кипар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: