Осомничениот за убиството на бугарската новинарка пуштен на слобода


Осомничениот е пуштен од притвор  и против него нема да биде покренато обвинение , соопшшти шефот на регионалната полициска станица во Русе , Теодор Атанасов. ,, Нашата работа продолжува. За сега немаме детали и околности , кои може да ги објавиме. Романскиот државјанин ќе биде ослободен . “ , изјави Атанасов. 30 – годишната новинарка работела во тим новинари , кои ги истражувале корупциските скандали на локалните власти при користењето на фондовите на ЕУ за изградба на инфраструктура во Бугарија. Нејзиното тело беше најдено во парк во градот Русе . Новинарката била силувана , а потоа и задавена.
| | веќе видена | слични

Локалниот бугарски портал Русе 24 пренел дека неколку метри од местото каде е пронајдено телото на убиената новинарка Викторија Маринова е пронајден дел од црвена блуза која ја носела тој ден. Претходно регионалниот обвинител Георги Герогијев потврдил дека дел од нејзината облека и клучевите од автомобилот и нејзиниот мобилен исчезнале. Исто така, истражувачтите потврдиле дека на местото на убиството есе пронајдени многу ДНК примероци, што за поедини е доказ дека станува збор за избрана жртва. Таквиот став го подржува и бугарскиот криминолог Ботево Ботев кој гостувајќи во утринската програма на БТВ телевизија рекол дека верува дека мотивот за убиство нема врска со истражувањето за корупцијаа на кој Маринова работела последниве месеци, туку дека е „обичен случај“. Напаѓачот е „психопат на кој не му е првпат да напаѓа жени“, рекол Ботев потсетувајќи на нерешениот случај на бруталното убиство на жената од истиот град кој се случил пред повеќе од десет години и неколку убиства во Софија, на кои исто така им ...
| | веќе видена | слични

„Crystal Speed“, наречен уште „Meth“ (во пред Мет) или едноставно „Crystal“- тоа е дрогата, со која се дрогирал Северин, пред да ја убие на ѕверски начин новинарката Викторија од Русе. Ова станало јасно од неговиот распит, како и од сведочењето на други сведоци. Клучни се покажале и сведочењеата на дилер, кој се наоѓа во ромската населба „Селеметја“. Тој му е пријател на Северин и раскажува како му ја продал опасната дрога, по што двајцата продолжиле да пијат во клубот во кој биле на прослава на роденден. Предметната дрога, која е конзумирана од Северин, е меѓу најопасните и има ужасни последици врз организмот, особено кога се меша со алкохол. Овој метамфетамин припаѓа на дрогата, но има многу повеќе „предности“ од сето познатодосега: снабдувањето со дрогата не претставува проблем, таа е релативно евтина, има долготрајно влијание и се произведува многу лесно. Извори од истрагата за бу гарски Блиц откриваат дека Северин веројатно ја земал најевтината опција. Извори на истрагата, исто така, откриваат дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Човекот осомничен за убиството на бугарската новинарка Викторија Маринова наскоро ќе биде префрлен во Бугарија, соопшти Обвинителството во германскиот град Целе. Според Обвинителството, тој ќе биде екстрадиран за десет дена. - Дваесетгодишното момче призна дека под дејство на алкохол и дрога „ја удрил жртвата“ и ја „фрлил во грмушка“. Тој исто така тврди дека не „сакал да ја убие жртвата и негира дека ја силувал“ - наведува Обвинителството.
| | веќе видена | слични

Стотици луѓе присуствуваа денес на погребот на убиената бугарска новинарка Викторија Маринова, непосредно откако германската полиција објави дека осомничениот за нејзиното убиство признал дека ја нападнал. Родините, пријателите и колегите на Маринова се собраа во православната црква во нејзиното родно место Русе на северот на Бугарија, а литургијата ја одржал локален свештеник, пишува Асошиејтед прес. 30-годишната Маринова зад себе остави седумгодишна ќерка. Телото на Маринова беше најдена во саботата во парк близу Дунав, а полицијата тогаш соопшти дека била претепана, силувана и задавена. Бугарските обвинители како осомничен го идентификуваа 21-годишниот Северин Красимиров и во отсуство поднесоа против него обвинение за силувањето и убиството на Маринова. Тој беше уапсен во Германија врз основа на меѓународен налог за апсење, а Бугарија побара негова екстрадиција. Германското обвинителство објави дека Красимиров признал дека под дејство на алкохол и наркотици се скарал со непозната жена во парк, дека ја ...
| | веќе видена | слични

„Такви изроди не може да се воспитуваат“, рекол градоначалникот на градот Русе, Пламен Стоилов, пренесува бугарски блиц. Неговите зборови се кажани за време на погребот на брутално убиената новинарка Викторија Маринова, која беше силувана и убиена од Северин Красимиров. „Русе, каде нема кривично дело, по ова убиство стана познат по едно лошо име. Затоа, превенцијата е важна од многу рана возраст. Не може да се воспитуваат вакви изроди. Затоа ќе бараме максимална казна. Оние што ќе си дозволат дури и да помислат на такво нешто, мора да бидат уништени од законот. Тоа е она што може да им даде на луѓето гаранција“, кажал градоначалникот. Тој и се заблагодари на полицијата што се справила за многу краток рок и го открила ова тешко и сложено убиство за четири дена. Им благодариме и на луѓето кои помогнаа во тоа. Пламен Стоилов беше меѓу првите кои влегле во катедралниот храм "Света Троица", каде се одвива поклонувањето пред посмртните останки на 30-годишната Викторија. Под звукот на ѕвончето, ковчегот беше ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Германското обвинителство соопшти дека обвинетиот за убиството на бугарската ТВ новинарка Викторија Маринова, признал дека ја нападнал, но ги отфрлил обвинувањата дека ја силувал и ограбил. Како што пренесува АП, обвинителството во германскиот град Целе соопштило дека обвинетиот, кој во Бугарија е идентификуван како Северин Крашимиров(21), кажал дека немал намера да ја убие Маринова. Тој на обвинителите им кажал дека бил под влијание на алкохол и дрога кога во паркот влегол во расправија со жена која не ја познавал, дека ја удирал во лицето и ја бутнал во грмушка, но истакнал дека немал намера да ја убие. Германските обвинители навеле дека Крашимиров, кој во вторникот е уапсен во Германија на основ на европски налог за апсење, ќе биде вратен во Бугарија во рок од 10 дена.
| | веќе видена | слични
8 копии

Стотици граѓани, роднини, пријатели и колеги денеска се простија од убиената бугарска новинарка Викторија Маринова на погребот во нејзиниот роден град Русе. Градоначалникот на Русе Пламен Стоилов рече дека „бруталното убиство на новинарката фрлило сенка на мирниот град“. – Во вакви моменти, освен болка, човек не може да чувствува друго. Ние испраќаме млада девојка од 30 години, мајка. Убиена на особено суров начин. Болка и лутина, нема ништо друго да се каже. Поради тоа јас ќе инсистирам на максимална казна. Оние што ќе си дозволат дури и да помислат на такво нешто, мора да бидат уништени од законот, рече Стоилов. Обвинителството во германскиот град Целе денеска соопшти дека лицето осомничено за убиството на 30-годишната новинарка наскоро ќе биде екстрадирано во Бугарија. – Дваесетгодишното момче призна дека под дејство на алкохол и дрога „ја удрил жртвата“ и ја „фрлил во грмушка“. Тој исто така тврди дека не „сакал да ја убие жртвата и негира дека ја силувал“, наведува Обвинителството.
| | веќе видена | слични

Во соседна Бугарија голем број граѓани, роднини, пријатели и колеги денеска се простија од убиената новинарка Викторија Маринова. Таа е погребана во нејзиниот роден град Русе. Луѓето чекале ред во локалната црква Свето Тројство, за да положат цвеќе на ковчегот на 30-годишната новинарка, чие тело во саботата беше пронајдено во паркот во близина на Дунав. Градоначалникот на Русе, Пламен Стоилов, изјавил дека „бруталното убиство на новинарката фрлило сенка над еден мирен град". Обвинителството во германскиот град Целе на почетокот на денот соопштило денес дека осомничениот за убиството на Маринова признал дека ја нападнал, но ги отфрлил обвиненијата дека планирал да ја убие и дека ја силувал и ограбил. Осомничениот, идентификуван како Северин Красимиров, им рекол на обвинителите дека бил под дејство на алкохол и дрога кога во паркот влегол во расправија со жена што не ја познава, но дека ја удрил во лице и ја турнал во грмушките. Сепак, изјавил дека немал намера да ја убие. Красимиров, е уапсен во вторникот ...
| | веќе видена | слични

Германија во следните 10 дена ќе ѝ го испорача на Бугарија осомничениот за убиството на бугарската новинарка, Викторија Маринова, соопшти денеска германското обвинителство. Дваесетгодишниот бугарски државјанин Северин Красимиров делумно го призна злосторството што се случи во северниот дел од Бугарија. Негова ДНК е пронајдена на местото на убиството врз основа на што беше издаден европски налог за апсење. Тој во вторникот беше уапсен во Германија, каде што побегнал. Красимиров призна дека вербално спорел со жртвата на 6 октомври, бил под влијание на алкохол и дрога и ја удрил новинарката со тупаница по лицето. Тој рече дека потоа ја фрлил младата жена во грмушките, но не сакал да ја убие, одбивајќи ги и обвинувањата за силување. Изјава за медиумите даде и мајката на Красимиров, која потврди дека син ѝ ѝ раскажал за убиството. Телото на новинарката Викторија Маринова, која известуваше за можна корупција во бугарската влада, беше пронајдено во близина на Дунав. Полицијата тогаш наведе дека Маринова била ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Осомничениот за убиството на бугарската новинарка пуштен на слобода

Од:
До кого (е-маил):
Порака: