Заев: Интеграцијата во ЕУ и НАТО е без алтернатива, нема докази за руско влијание


Немаме докази и аргументи дека Русија има некое влијание во однос на референдумот. Точно е тоа дека не е среќна со проширувањето на НАТО во Македонија, но таа нема ништо против проширувањето на ЕУ со целиот Западен Балкан, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање по средбата со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. На прес-конференцијата во Владата, премиерот Заев уште еднаш повтори дека за граѓаните на Македонија нема друга алтернатива освен ЕУ и НАТО и изрази надеж дека сите пријатели на Македонија ќе овозможат на 30 септември граѓаните слободно да гласаат и да го искористат своето демократско право без да дозволат било какво влијание од надвор бидејќи ова е историска одлука која мора самите да ја донесеме. - Фактите зборуваат дека ние немаме докази и аргументи дека Русија има некое влијание во однос на референдумот. Точно е и тоа дека Русија не е среќна со проширувањето на НАТО во Македонија. Таа нема ништо против проширувањето на ЕУ со целиот Западнен Балкан, но ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Додека постојат етничките граници општествата во регионот нема да напредуваат. Ни треба една јавна сфера во која луѓето се активни, а медиумите се клучни елементи на една таква јавност. Да се завртиме повеќе кон реалноста и да видиме што може да се стори краткорочно и среднорочно за постепено да се смени и подобри ситуацијата во регионот, порача еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во завршното обраќање до учесниците на дводневната конференција за слобода на медиумите што се одржа во Скопје. – Понекогаш имам чувство дека зборуваме за идеален свет, речиси утопија што треба да се создаде, но тоа не е реално, не е можно. Треба да се развие ситуацијата во регионот. Се наоѓаме во извесен преоден период што треба да доведе до полноправно членство во ЕУ, дека процесот на проширување е процес, а не преговори. Не се тоа преговори за усогласување со законодавството. Станува збор за спроведување на нашите вредности во духот на плурализмот, почитувањето на индивидуалните права, слободата на изразување. Станува збор ...
| | веќе видена | слични

Посетата на Штип на еврокомесарот Јоханес Хан, во рамките на офанзивната кампања на ЕУ за референдумот во Република Македонија, еврокомесарот ја искористи, на покана на градоначалникот Благој Бачварски, да ја посети спомен-куќата на првиот претседател на незавинса Македонија, Киро Глигоров. Фотографиите од посетата на Хан, придружуван од амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогр, ги објавија општина Штип на својот профил на Фејсбук и градоначалникот Бочварски. Она што Бочварски не може да го разбере, а Хан не сака, се зборовите испишани на ѕидот од МОЦ „Киро Глигоров“ „Македонија е се што имаме“. Кога прв пат беше избран за претседател на Република Македонија, Киро Глигоров го заврши своето инаугуративно обраќање во македонското Собрание со познатата историска максима: „Македонија е сè што имаме“. Преку таа мисла, тој го пренесе заветот на нашите предци. Затоа, денес, кога го закопуваме делото на човекот кој е нераскинлив дел и од АСНОМ и од независна Република Македонија, се сеќаваме за тоа што ...
| | веќе видена | слични

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да можам да ви се обратам со Северна Македонија“, изјави,Јоханес Хан. Посетите на еврокомесарот за проширување зачестија, но овој пат со јасна порака. Или ПЈРМ или Северна Македонија, вие избирате, но треба да знаете дека вашата одлука ќе влијае и на наредните генерации, порача Јоханес Хан. „Станува збор за обезбедување подобра иднина за граѓаните, особено обезбедување економска перспектива за младите. Ним треба да им се даде можност да останат тука. За да се направи тоа треба да се отворат нови работни места…Доколку не се создадат нови работни места нема да можете да ги задржите образованите млади луѓе“, додаде Јоханес Хан. Тој ја повтори поддршката од меѓународната заедница за договорот. На прашањето што и порачал на опозицијата, Хан рече дека го кажал истото што му го кажал и на Премиерот, дека ова не е само едноставен политички настан, туку одлука за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска од Скопје уште еднаш ги повика граѓаните на Македонија да ја искористат отворената врата на ЕУ и НАТО и на референдумот на 30 септември, да го искористат своето право да ја определат својата иднина. Не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ но вие ќе одлучите дали ќе ви се обраќам како Северна Македонија, рече Хан. Каква одлука и да донесете ЕУ ќе биде на ваша страна, порача еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по средбата со премиерот Зоран Заев. Но посочи дека референдумот на 30ти септември е уникатна можност за земјава, а граѓаните треба да ја искористат и да се изјаснат. Кратенката ПЈРМ не ми се допаѓа, но вие ќе одлучите дали ќе ви се обраќам како Северна Македонија, рече Хан. На 30ти септември граѓаните ќе имаат уникатна можност да ја определат својата иднина. Ова е можност која се јавува еднаш во животот да се направи избор кој ќе има влијание не само на оваа генерација на луѓе туку и на следните генерации, нивните деца и внуци и на тие кои се уште не се ...
| | веќе видена | слични

Референцата ПЈРМ не ми се допаѓа и би сакал да ве нарекувам Р. Северна Македонија, ова е пораката која ја испрати еврокомесарот Хан од заедничката пресконференција со премиерот Заев. Вели оптимист е оти граѓаните на престојниот референдум сами ќе го изберат името на државата кое треба да биде виза за во иднина на сите генерации кои живеат во земјата, а како што рече ЕУ е овдека за да ја испочитува одлуката на граѓаните. Посетите на странските гости кои изминатиот период го посетија Скопје и земјава е само доказ за тоа порача Хан. „Тоа зависи од вас, граните на сеуште велат ФИРОМ. И покрај тоа што не ми се допаѓа кратенката. Имам скромно барање, атоа е во иднина да зборувам за Северна Македонија, но вие треба да одлучите дали ќе го нпаравите тоа во иднина. Портите на ЕУ се отворени, но вие ќе одлучлите дали ќе ја искористите можноста.“ - изјави Хан. Во насока на евроинтегративните процеси на земјава пак премиерот Заев најави дека од 27 месецов почнува скринингот, а веќе до јуни 2019 та очекува поконкретните ...
| | веќе видена | слични

На еврокомесарот за проширување името Северна Македонија му се допаѓа повеќе од кратенката ПЈРМ, но вели граѓаните сами ќе одлучат како ќе се вика државата во иднина. Според Хан успешен референдум е првиот чекор кон отпочнување на преговорите со Европската унија, но конченои членство Македонија мора да спроведе интензивни реформи. Информирајте се и искористете го демократското право на глас и слободен избор, особено младата генерација. Одете да гласате и одлучете за можностите кои ви се нудат. Сепак каква одлука и да се донесете ЕУ ќе биде на ваша страна, рече Хан Реформите ќе бидат во фокусот на Владата во следните месеци, вели премиерот Заев. до крајот на месецот, унијата ќе го стартува скрининг процесот, а Заев очекува отпочнување на преговорите за членство до јуни следната година. До јуни ќе покажеме конкретни реформски чекори како владењето на правото, борбата против корупцијата и реформите во администрацијата, се со цел да ги отпочнеме преговорите за членство. Но сепак конечната одлука за ова ќе ја ...
| | веќе видена | слични

,,За жал сѐ уште морам да ја користам кратенката ПЈРМ, Поранешна Југословенска Република Македонија, иако воопшто не ми се допаѓа. Вие , граѓаните ќе одлучите дали во иднина ќе ви се обраќам со Република Северна Македонија, изјави денес во Скопје Јоханес Хан. „Одлуката што ќе ја донесете на 30 септември ќе има далекусежно влијание дури и за оние кои сѐ уште не се родени“-рече Јоханес Хан на заедничката прес конференција со премиерот Зоран Заев во Влада на РМ.
| | веќе видена | слични

Не ми се допаѓа што морам да кажам ПЈРМ, но се надевам дека наскоро ќе можам да кажам Северна Македонија, порача денеска еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, по средбата со премиерот Зоран Заев. Во контекст на реториката што деновиве интензивно се повторува од странските фактори , дека е важно да се излезе и гласа оти ова било историска шанса за земјата, Хан се надоврза: сегашната генерација имала уникатна можност да одлучува за подалекусежните придобивки на земјава. И за разлика од неговите остри позиции од пред 4 дена, кога кажа дека „ако не помине референдумот следи изолација -ќе ни се затвори европската врата можеби засекогаш“, денеска со различна порака: - Каква и одлука да донесете ЕУ останува посветена на вас. Изминатите неколку недели Скопје стана најпопуларната дестинација за политичарите од целиот свет. Ова е доказ дека многу се цени Договорот што го постигнавте со Грција. Во светот има многу конфликти, а ова е редок пример на решавање на таков конфликт. Затоа целиот свет го поздравува овој ...
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, заедно со Амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар денеска присуствуваа на дебата во Штип, каде што домаќин им беше градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски. „Ми беше чест денеска да бидам домаќин на Еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан. Заедно со Амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар присуствуваа на дебата со граѓани на Општина Штип која се одржа во ОМЦ „Киро Глигоров“. Воедно ја посетивме спомен собата на Претседателот Глигоров, а Комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, од мене доби подарок плакета во знак на благодарност за неговата поддршка која ја дава на Република Македонија“, напиша градоначалникот на Штип, Бочварски на својот Фејсбук профил.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Три лица се полесно повредени во сообраќајка што утрово околу 8 часот се случи пред велешкото село Иванковци, наспроти гробиштата. Повредените со возило на ...
сите 337 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 318 | | | веќе видена

Факти кои го одбележаа денот: 1. Градоначалникот на СДСМ, Курто Дудуш за тепање на граѓанин Луи Витон судството на Заев само го опомена. 2. Генералниот ...
сите 236 | | | веќе видена

Раководните структури на Барселона за првпат после 17 години отпушија еден тренер кој го водеше првиот тим, а одлуката беше доста неочекувана ако се знае дека ...
сите 150 | | | веќе видена

Техничкиот министер Наќе Чулев на својот фејсбук профил и се обрати на неговата заменичка Славјанка Петровска велејќи дека е дојдено времето кога ќе се направи ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Интеграцијата во ЕУ и НАТО е без алтернатива, нема докази за руско влијание

Од:
До кого (е-маил):
Порака: