СДСМ: Мицкоски да каже како да му помогнеме за да дефинира став

Ќе има дебата кога Мицкоски ќе излезе и ќе го каже својот став, за дебата се потребни ставови, велат од СДСМ како реакција на денешната прес-конференција на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ. „Мицкоски да каже како може да му се помогне за побрзо да го дефинира својот став бидејќи во политиката и дебатата најлошо е да немаш став“, наведуваат од владејачката партија. Оттаму додаваат и дека иднината на државата не смее да биде ризикувана поради нискиот рејтинг на Мицкоски. „Охрабри се Мицкоски, соопшти став за референдумот и ќе има и дебата и иднина и напредок за европска Македонија“, стои во партиското соопштение.
| | веќе видена | слични
5 копии

Целосно бесмислени се обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за наводни историски фалсификати. Уставните промени ќе се реализираат по референдумот во духот на македонско-грчкиот договор и го гарантираат македонскиот идентитет, реагира СДСМ по обвинувањата изнесени од страна на опозицијата. „ВМРО-ДПМНЕ на тезга го стави сопственото деструктивно дејствување, Мицкоски сè уште има време да го повика членството да гласа ‘за’ европска Македонија. ВМРО-ДПМНЕ не само што продолжува со ширење невистинити и лажни вести туку почна да зборува бесмислици за јавно објавен договор кој го зајакнува македонскиот идентитет и го расчистува патот кон членството во ЕУ и НАТО“, се вели во реакцијата на СДСМ. Владејачката партија го повтори ставот дека договорот со Грција го гарантира и зајакнува македонскиот идентитет, ги официјализира македонскиот јазик и македонската посебност и тие се признати од целиот свет, вклучително и од Грција. Достоинството на македонскиот народ е ставено на тезга од страна на Зоран Заев кој крои нов Устав напишан ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Разногласието и отсутството на одговорност во клучни моменти за државата го ставија на тезга деструктивното делување на ВМРО ДПМНЕ за најважното прашање за иднината на државата. ВМРО ДПМНЕ не само што продолжува со ширење на невистинити и лажни вести , туку почна да зборува бесмислици за јавно објавен договор што го зајакнува македонскиот идентитет и го расчистува патот кон членство во ЕУ и НАТО. Договорот со Грција го гарантира и зајакнува македонскиот идентитет, го официјализира македонскиот јазик и македонската посебност и тие се признати од целиот свет, вклучително и од Грција. Толку ли му пречи тоа на ВМРО-ДПМНЕ па продолжува да шири измислици? Целосно бесмислени се обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за наводни историски фалсификати. Уставните промени ќе се реализираат по референдумот во духот на македонско-грчкиот договор и го гарантираат македонскиот идентитет. Децидно се повикуваме на конститутивните документи на АСНОМ, преку што се потврдува и зацврстува историскиот континуитет на македонската државност. ...
| | веќе видена | слични

ВМРО ДПМНЕ не само што продолжува со ширење на невистинити и лажни вести , туку почна да зборува бесмислици за јавно објавен договор што го зајакнува македонскиот идентитет и го расчистува патот кон членство во ЕУ и НАТО. Договорот со Грција го гарантира и зајакнува македонскиот идентитет, го официјализира македонскиот јазик и македонската посебност и тие се признати од целиот свет, вклучително и од Грција.  Толку ли му пречи тоа на ВМРО-ДПМНЕ па продолжува да шири измислици? Целосно бесмислени се обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за наводни историски фалсификати. Уставните промени ќе се реализираат по референдумот во духот на македонско-грчкиот договор и го гарантираат македонскиот идентитет. Децидно се повикуваме на конститутивните документи на АСНОМ, преку што се потврдува и зацврстува историскиот континуитет на македонската државност. Согласно Спогодбата се дефинира дека ниедна страна нема територијални претензии кон другата, а ќе се обезбедат и гаранции за непроменливоста на државните граници на Република ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Соопштение на СДСМ Наместо да шири неоснована паника, ВМРО-ДПМНЕ да даде поддршка на процесот што води во ЕУ и НАТО Наместо да се обидува да шири неоснована паника и лажни вести, ВМРО-ДПМНЕ треба да се приклучи кон процесите што обезбедуваат влез во НАТО и почеток на преговори за членство во ЕУ. Граѓаните не се уплашени како што тврди ВМРО-ДПМНЕ. Напротив, граѓаните се охрабрени, одлучни и решителни Македонија да стане дел од големите семејства на ЕУ и НАТО. Залудни се обидите на ВМРО-ДПМНЕ за ширење неоснована паника да го прикријат немањето став за најважното прашање за македонската иднина. Министерството за внатрешни работи, работи професионално, ефикасно и независно во служба на законите и интересите на граѓаните. Стапката на криминал се намалува, експресно се реагира на законските прекршувања, законите се еднакви за секого и секој кој постапувал незаконски одговара за своите постапки.
| | веќе видена | слични
3 копии

Договорот ги потврдува македонскиот идентитет и државност, ВМРО-ДПМНЕ да даде поддршка ЗА европска Македонија Разногласието и отсуството на став на Христијан Мицкоски не смее да биде причина за најважното прашање за иднината на државата да се шират невистини. Македонско -грчкиот договор го гарантира и зајакнува македонскиот идентитет, македонскиот јазик и македонската посебност и никој нема да може да ги оспорува или негира. Зошто само ВМРО-ДПМНЕ бега од тоа? Македонскиот идентитет да биде признаен од целиот свет, вклучително и од Грција? Уставните промени ќе се реализираат по референдумот во духот на македонско -грчкиот договор и го гарантираат македонскиот идентитет. Со промените децидно се повикуваме на конститутивните документи на АСНОМ, преку што се потврдува и зацврстува историскиот континуитет на македонската државност, а согласно Спогодбата се дефинира дека ниедна страна нема територијални претензии кон другата. Ќе се обезбедат и гаранции за непроменливоста на државните граници на Република ...
| | веќе видена | слични

Македонско -грчкиот договор го гарантира и зајакнува македонскиот идентитет, македонскиот јазик и македонската посебност и никој нема да може да ги оспорува или негира. Зошто само  ВМРО-ДПМНЕ бега од тоа? Македонскиот идентитет да биде признаен од целиот свет, вклучително и од Грција? Уставните промени ќе се реализираат по референдумот во духот на македонско -грчкиот договор и го гарантираат македонскиот идентитет. Со промените децидно се повикуваме на конститутивните документи на АСНОМ, преку што се потврдува и зацврстува историскиот континуитет на македонската државност, а согласно Спогодбата се дефинира дека ниедна страна нема територијални претензии кон другата. Ќе се обезбедат и гаранции за непроменливоста на државните граници на Република Македонија. Доколку навистина е за ЕУ и НАТО, ВМРО-ДПМНЕ ќе ја напушти матрицата на лажни вести и ќе даде поддршка на процесот што ја обезбедува македонската иднина. Се уште има доволно време, ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски да се приклучат кон мнозинството граѓани, да покажат ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Зошто само на ВМРО-ДПМНЕ ѝ пречи тоа што македонскиот идентитет е признаен од целиот свет? Што има ВМРО-ДПМНЕ против влез во ЕУ и НАТО со заштитени и загарантирани македонски јазик и идентитет?, прашуваат од СДСМ како реакција на изјавата на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски. „Македонско-грчкиот договор јасно ги дефинира термините Македонец, Македонка, македонско, македонски и трајно ги заштитува македонскиот идентитет, македонскиот јазик и македонската посебност за никој повеќе да не може да ги негира или оспорува. Крајно време е матрицата на ширење лажни вести ВМРО – ДПМНЕ да ја замени со искрена, одговорна, државотворна поддршка за македонската иднина, за членството на Македонија во ЕУ и НАТО и успешност на претстојниот референдум. Тука сме да му помогнеме на Христијан Мицкоски за да се охрабрат, да размислат и да донесат став за референдумот, за иднината“, велат од СДСМ. Од таму додаваат дека ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски имаат доволно време да се приклучат кон мнозинството граѓани и да дадат поддршка ...
| | веќе видена | слични

Што има ВМРО-ДПМНЕ против влез во ЕУ и НАТО со заштитени и загарантирани македонски јазик и идентитет? Македонско - грчкиот Договор јасно ги дефинира термините Македонец, Македонка, македонско, македонски и трајно ги заштитува македонскиот идентитет, македонскиот јазик и македонската посебност за никој повеќе да не може да ги негира или оспорува. Крајно време е матрицата на ширење лажни вести ВМРО - ДПМНЕ да ја замени со искрена, одговорна, државотворна поддршка за македонската иднина, за членството на Македонија во ЕУ и НАТО и успешност на претстојниот референдум. Тука сме да му помогнеме на Христијан Мицкоски за да се охрабрат, да размислат и да донесат став за референдумот, за иднината. Граѓаните се одлучни и цврсто определени ЗА европска Македонија. ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски имаат доволно време да се приклучат кон мнозинството граѓани и да дадат поддршка на процесите што водат во ЕУ и НАТО.
| | веќе видена | слични

На обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ, со соопштение се огласи и СДСМ која што прашува зошто само на најголемата опозициска партија и пречи тоа што македонскиот идентитет е признаен од целиот свет. „Зошто само на ВМРО-ДПМНЕ му пречи тоа што македонскиот идентитет е признаен од целиот свет? Што има ВМРО-ДПМНЕ против влез во ЕУ и НАТО со заштитени и загарантирани македонски јазик и идентитет? Македонско – грчкиот Договор јасно ги дефинира термините Македонец, Македонка, македонско, македонски и трајно ги заштитува македонскиот идентитет, македонскиот јазик и македонската посебност за никој повеќе да не може да ги негира или оспорува. Крајно време е матрицата на ширење лажни вести ВМРО – ДПМНЕ да ја замени со искрена, одговорна, државотворна поддршка за македонската иднина, за членството на Македонија во ЕУ и НАТО и успешност на претстојниот референдум“, соопштија од СДСМ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување ја постигна целта. Ги спречивме нечесните намери. Аболицијата на Иванов е незаконска и ...
сите 462 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 478 | | | веќе видена

Додатокот за доверливост, повисок и од основната плата што ја земале обвинителите на СЈО го нема во нивните анкетни листови, вели за телевизија ...
сите 186 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 57 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 129 | | | веќе видена

Иако законодавно-правната комисија едногласно одлучи дека автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување нема да има со објаснување дека членот не ...
сите 199 | | | веќе видена

ОВЕН Денес држете се до вистината и нема да направите грешки. Останете смирени и отворени за нови идеи. Вашата продуктивност конечно ќе се исплати. Хармонијата ...
сите 68 | | | веќе видена

 На вчерашната пресконференција на НАТО Самитот во Лондон, францускиот лидер веројатно најпластично досега го објасни  ставот - вели ја прифаќа улогата на ...
сите 277 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Мицкоски да каже како да му помогнеме за да дефинира став

Од:
До кого (е-маил):
Порака: