Шок во истрагата за тројното убиство во Дебар ја згрози Македонија - зошто ќерката го убила целото семејство


Поради сомнеж дека ја убија мајката Назмија, и таткото Амит, како и 14-годишната сестра Поцеста, постарата ќерка на семејството од тројното убиство Б.П. заедно со уште две лица кои и помагале во делото, се задржани во притвор. Блерта Поцеста по злочинот се вратила во Италија, а потоа ја добила информацијата за смртта, па дошла пак во родниот крај да ги оплакува телата. И помагале Ф.Г. кој и обезбедил превоз, како и В.К. кој и го набавил пиштолот за грозоморното убиство. Амит со сопругата и ќерката дошол како и секоја година во родниот крај, од Италија каде живеел 30. години. Засега поради непознат мотив семејството е убиено на спиење, 17 часа лежеле во локви крв на кревет додека не ги пронашле роднини. Постарата ќерка Поцеста земала пиштол во раката, влегла и прво ги убила мајка си и татко си во нивната соба, па се упатила кај помалата сестра. Тричленото семејство беше погребано во вторникот. Грозоморниот настан за кој се пишува со денови го потресе и регионот и светот, па се појави во сите медиуми.
| | веќе видена | слични
2 копии

Блерта тврди дека не го извршила убиство, што ја издаде дека ги убила родителите? Блерта Поцеста, најстарата ќерка на семејството Поцеста кое беше убиено на спиење, засега е единствена осомничена за настанот кој ја потресе Македонија, регионот и светот. Во италијанските меидуми сеуште се пишува за убиството кое го згрози светот. Блерта на спиење ги уби мајката, таткото и својата 14-годишна сестра, по што замина за Италија каде семејството кое дошло тука на одмор, живеело и работело. Откако по 18 часа телата биле најдени од роднина цели во крв во креветите, Блерта на која и јавиле за убиството се вратила и плачела над нив. Сепак, полицијата со својата истрага открила дека Блерта е убиецот, бидејќи ја издале трагите од домот. Имало само нејзини траги, иако таа тврди спротивно, дека го нарачала убиството, но не ги ликвидирала своите. Засега и е продолжен притворот на нови 30 дена.
| | веќе видена | слични

Притворот на осомничената Блерта Поцеста е продолжен. И додека надлежните уште ги расветлуваат причините за монструозниот чин, Дебар е во шок, а осомничената Блерта останува зад решетки уште 30 дена. Најверојатно ќе и се суди за убиството на родителите и сестричката кои ги уби на спиење во семејната куќа во Дебар. Вештаците утврдија дека тргите во куќата се на Блерта, а не на друго лице. Осомничената имала двајца помошници. Ова е куќата каде одекнале куршумите кои го ликвидираа семејството Поцеста Кој е мотивот за чинот кој ја натерал да посегне по пиштол и да ги убие родителите на спиење ? На почеток кружеа информации дека причината била имотни прашања, па пари, и последна според која Поцеста ги убила најблиските е дека не и дозволиле да се омажи за Италијанец. Истрагата на италијанската полиција бележи дека Блерта кажала оти масакрот го направила бидејќи родителите не и дозволиле да се омажи за Италијански граѓани.
| | веќе видена | слични

Блерта, ќерката за која постои основано сомневање дека ги убила родителите и сестрата во крвавото семејно убиство во Дебар минатиот месец, доби уште 30 дена притвор. Притвор добија и двајца нејзини помагачи: жител на Гостивар (31), кој наводно помагал околу превозот и еден жител на Дебар (62), кој обезбедил оружје. „Не ми дозволија да се омажам за Италијанец“, наводно „признала“ 28-годишната Блерта Поцеста, но таа вели дека само го организирала убиството, но не го извршила. Нејзината мајка Назмие (53) , таткото Амид (54) и сестрата Анила Поцеста (14) беа убиени во семејниот дом на 26 август. Во куќата на ул „1 Мај“ во Дебар најдени се само нејзини траги, но таа упорно тврди дека не го извршила убиството. Сепак, дополнително против неа е и фактот дека по убиството таа заминала во Италија од кад се вратила кога била известена за тројното убиство за да ги оплакува. Според информациите од италијанската полција Блерта во Италија била заведена како наркозависник. Имаше и шпекулации дека причина за тројното ...
| | веќе видена | слични

Блерта Поцеста, која е главна осомничена за убиството на нејзината мајка, татко и сестра во семејната куќа во Дебар, доби продолжување на притворот од 30 дена. Поцеста во полиција, при распитот тврдела дека таа не пукала. Таа призна дека го нарачала ликвидирањето, поради што притвор добија уште двајца мажи кои помагале, но иако се најдени само нејзини траги, тврди дека таа не пукала. Полицијата според доказите е убедена дека Блерта ги убила родителите. Семејството се вратило од Италија каде со години живеело и работело, а Блерта ги убила затоа што не дозволиле да се омажи за Италијанец. Семејството 17 часа лежело во крв пред да ги најдат. Таа заминала во Италија, а потоа се вратила назад за да ги оплакува родителите и се правела дека ништо не знае.
| | веќе видена | слични
2 копии

Продолжен е притворот за 30 дена на ќерката која е осомничена за тројното убиство во Дебар, кое ја потресе македонската јавност. Блерта Поцеста која е главна осомничена за убиството на мајката, таткото и помалата сестра, во нивниот дом во Дебар, тврдела на полицијата дека таа не пукала. Таа призна дека го нарачала ликвидирањето, поради што притвор добија уште двајца мажи кои помагале, но иако се најдени само нејзини траги, тврди дека таа не пукала.Полицијата според доказите е убедена дека Блерта ги убила родителите.Семејството се вратило од Италија каде со години живеело и работело, а Блерта ги убила затоа што не дозволиле да се омажи за Италијанец.Семејството 17 часа лежело во крв пред да ги најдат.Таа заминала во Италија, а потоа се вратила назад за да ги оплакува родителите и се правела дека ништо не знае. Извор:faktor.mk
| | веќе видена | слични

Триесет дена е продолжен притворот на ќерката од тројното убиство во Дебар, која сеуште е главна тема и во Македонија и во медиумите од регионот, но и светот. Блерта Поцеста која е главна осомничена за убиството на мајката, таткото и помалата сестра, во нивниот дом во Дебар, тврди на полицијата дека таа не пукала.Таа призна дека го нарачала ликвидирањето, поради што притвор добија уште двајца мажи кои и помагале, но иако се најдени само нејзини траги, тврди дека таа не пукала. Сепак, полицијата според доказите е убедена дека таа ги убила родителите и го повлекла орозот. Настанот го потресе Дебар, како и цела Македонија. Семејството било вратено од Италија каде со години живее и работи, а Блерта ги убила бидејќи не и дале да се омажи за Италијанец, како што изјави на полицијата. Семејството цели 17 часа лежело во крв пред да биде најдено, а сцените биле страшни. Блерта заминала во Италија, па кога и јавиле за убиството за кое наводно не знаела, се вратила пак во Дебар за да ги оплакува своите мајка, татко и ...
| | веќе видена | слични

Ова е брачниот пар Поцеста кој беше убиен во Дебар со 14-годишната ќерка. Ги уби постарата ќерка бидејќи не и дале да се омажи. Беа убиени на спиење во домот од каде дошле од Италија каде живееле со години.
| | веќе видена | слични

Трагите кои форензичарите ги открија во семејниот дом на семејството Поцеста алудираат на фактот дека ќерката Блерта е единствената осомничена. Само нејзини траги се најдени во куќата во Дебар каде италијански истражители ги бараа причините за монструозниот чин кој што во смрт однесе три животи. Дали Блерта била немилосрдна кон родителите кои и забраниле да се омажи за саканиот Италијанец? Зборовите кои осомничената ги изустила биле дека не и дозволиле да се омажи за Италијанец. Таа кажала дека го организирала убиството но дека не е убиецот. Потврдено е дека имала двајца соучесници а откако ги убила родителите заминала за Италија. Поврзани вести: Ова е куќата каде одекнале куршумите кои го ликвидираа семејството Поцеста Италијанските медиуми со нови детали: Се откри ли причината за трикратното убиство во Дебар ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ВО ДЕБАР: Блерта која го ликвидираше семејството слетала од Виена во Скопје?
| | веќе видена | слични

Италијанските медиуми и понатаму пишуваат за незапаметениот масакр во Македонија, кога ќерка си ги уби мајката, таткото и помалата сестра во Дебар. Блерта Поцеста во полиција кажа дека само го испланирала убиството, но не и дека го сторила, а мотив е тоа што не и дале да се омажи за Италијанец. Телата со часови лежеле во крв, а италијанските меидуми пренесуваат дека ова е куќата каде се случи грозоморното тројно убиство.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Екипата на „Бутел“ го совлада „Металург 2“ со 29:23 (14:10) во натпревар од ракометната Суперлига. Домашните постојано водеа и рутински ја одржуваа предноста и ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шок во истрагата за тројното убиство во Дебар ја згрози Македонија - зошто ќерката го убила целото семејство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: