Блерта доби 30 дена притвор, упорно тврди дека не пукала во родителите и сестрата

Блерта, ќерката за која постои основано сомневање дека ги убила родителите и сестрата во крвавото семејно убиство во Дебар минатиот месец, доби уште 30 дена притвор. Притвор добија и двајца нејзини помагачи: жител на Гостивар (31), кој наводно помагал околу превозот и еден жител на Дебар (62), кој обезбедил оружје. „Не ми дозволија да се омажам за Италијанец“, наводно „признала“ 28-годишната Блерта Поцеста, но таа вели дека само го организирала убиството, но не го извршила. Нејзината мајка Назмие (53) , таткото Амид (54) и сестрата Анила Поцеста (14) беа убиени во семејниот дом на 26 август. Во куќата на ул „1 Мај“ во Дебар најдени се само нејзини траги, но таа упорно тврди дека не го извршила убиството. Сепак, дополнително против неа е и фактот дека по убиството таа заминала во Италија од кад се вратила кога била известена за тројното убиство за да ги оплакува. Според информациите од италијанската полција Блерта во Италија била заведена како наркозависник. Имаше и шпекулации дека причина за тројното ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Блерта тврди дека не го извршила убиство, што ја издаде дека ги убила родителите? Блерта Поцеста, најстарата ќерка на семејството Поцеста кое беше убиено на спиење, засега е единствена осомничена за настанот кој ја потресе Македонија, регионот и светот. Во италијанските меидуми сеуште се пишува за убиството кое го згрози светот. Блерта на спиење ги уби мајката, таткото и својата 14-годишна сестра, по што замина за Италија каде семејството кое дошло тука на одмор, живеело и работело. Откако по 18 часа телата биле најдени од роднина цели во крв во креветите, Блерта на која и јавиле за убиството се вратила и плачела над нив. Сепак, полицијата со својата истрага открила дека Блерта е убиецот, бидејќи ја издале трагите од домот. Имало само нејзини траги, иако таа тврди спротивно, дека го нарачала убиството, но не ги ликвидирала своите. Засега и е продолжен притворот на нови 30 дена.
| | веќе видена | слични

Притворот на осомничената Блерта Поцеста е продолжен. И додека надлежните уште ги расветлуваат причините за монструозниот чин, Дебар е во шок, а осомничената Блерта останува зад решетки уште 30 дена. Најверојатно ќе и се суди за убиството на родителите и сестричката кои ги уби на спиење во семејната куќа во Дебар. Вештаците утврдија дека тргите во куќата се на Блерта, а не на друго лице. Осомничената имала двајца помошници. Ова е куќата каде одекнале куршумите кои го ликвидираа семејството Поцеста Кој е мотивот за чинот кој ја натерал да посегне по пиштол и да ги убие родителите на спиење ? На почеток кружеа информации дека причината била имотни прашања, па пари, и последна според која Поцеста ги убила најблиските е дека не и дозволиле да се омажи за Италијанец. Истрагата на италијанската полиција бележи дека Блерта кажала оти масакрот го направила бидејќи родителите не и дозволиле да се омажи за Италијански граѓани.
| | веќе видена | слични

По крвавото тројно убиство во Дебар кое го потресе регионот и светот, ново убиство предизвика шок кај сите. Србинот Зоран ја уби сопругата, па се самоуби во Италија. Мајката на убиената 32-годишна Тања Дугалиќ, раскажува дека Зоран го тероризирал незјиното семејство со години и ништо не можело да го сопре, а воено и сакал да ја киднапира. Страшниот злочин се случил нешто пред осум часот во Италија, каде Тања работела, пренесува Новости. Според едната верзија ја намамил во возило, а потоа пукал во неа, а според друга се сретнале па тој ја киднапирал, три пати ја застрелал, па си пресудил. Пред да ја убие сопругата ѕвонел на врата да се поздрави со четиригодишното дете кое го имаат, но бабата не му отворила.
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите ...
сите 145 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Сириската невладина агенција за човекови права објави дека е забележан огромен конвој на сириската армија како го напушта Манбија, уште еден курдски град над ...
сите 802 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Блерта доби 30 дена притвор, упорно тврди дека не пукала во родителите и сестрата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: