Циндриќ: Честитки до играчите, навивачите – ова е добра најава пред четвртфиналето против Кил во ЛШ!


Вардар ја слави новата шампионска титула во СЕХА, откако во финалето го совлада ППД Загреб со 26:24. Веднаш после завршниот натпревар на Ф4, следуваа изјавите на дел од играчите и секако тренерот на Вардар: Ракометарот на Вардар, Лука Циндриќ кој беше прогласен за најкорисен играч (МВП): „ Ова беше едно тешко финале. Сакам да им честитам на моите соиграчи и навивачите за оваа победа. Очекувавме ваков меч, Загреб докажа зошто успеа да стигне до финалето. Сигурен дека овој финален меч беше добредојден за нас и секако ќе биде една наша мотивација за уште поголема самодоверба пред четвртфиналето во Лигата на шампионите против Кил “. Ракометарот на Вардар, Игор Карачиќ: „ Чувството е неверојатно, да успеете да ја одбраните титулата во СЕХА пред ваква неверојатна атмосфера. Не беше лесно, овој последен дуел од Ф4 ќе го искористиме како дел од подготовките за ЛШ “. Тренерот на Вардар, Раул Гонзалес: „ Загреб многу добро се подготви за финалето. Нашиот напад не беше добар како што очекувавме во текот на првото ...
| | веќе видена | слични

Вардар со звукот на сирената успеа да победи со 28:29 на гостувањето кај Кил во првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите.По изедначениот старт на натпреварот, Вардар благодарение на одбраните на Арпад Штербик направи предност од 4:7. Во останатиот дел од првото полувреме „црвено-црните“ одржуваа минимална предност, иако во два наврати Кил изедначи.На паузата Вардар замина со минимална предност од 11:13.Избраниците на Раул Гонзалез добро го започнаа вториот дел и поведоа со 14:17. Но благодарение на шесте интервенции на голманот Никлас Ландин во 40 минута Кил стигна до израмнување од 18:18.Потоа домаќините направија серија и стигнаа до 20:23 во 48 минута, но не успеаа да ја сочуваат предноста до крајот на натпреварот.Дибиров на 28 секунди пред крај изедначи на 28:28, а Македа во последните секунди му донесе триумф на Врадар.Реванш натпреварот, по кој ќе биде познат патникот на Ф4 турнирот во Келн, ќе се одигра на 29 април во Скопје.
| | веќе видена | слични

Кил, 23. април 2018 (ИНПРЕС) – Ракометарите на Вардар направија џиновски чекор кон пласманот на завршниот турнир во Келн, откако во „Шпаркасе арена“ го победија Кил 29:28 (14:12), во првиот четврт-финален натпревар во Лигата на шампионите. Вардаровите херои во Германија беа Дибиров и Македа. Првиот го израмни резултатот на 40 секунди до крајот (28:28), а вториот постигна гол од аут во последните секунди, со што го постави конечниот резултат. Актуелниот европски првак и кај најтрофејниот германски тим ја демонстрираше својата моќ. Вардарци одиграа одличен меч, во кој влегоа решително и од линијата за шест метри ја растураа одбраната на домаќинот. Тренерот на Кил, Гисласон експериментираше со одбрамбените формации, во обид да го запре Лука Циндриќ и бековската линија на Вардар.Во тој дел Кил одигра добро, меѓутоа длабоката зона остав многу простор за пикерите на Вардар, кои секоја шанса максимално ја користеа. Штербик имаше 10 одбрани, додека со по пет гола најефикасни кај Вардар беа Чупиќ, Мораеш, Стоилов. На ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот европски шампион Вардар победи на гостувањето кај Кил (28:29) во четвртфиналето на Лигата на шампионите и си ги зголеми шансите за нов пласман на фајнл-фор турнирот во Келн. Македа од својата половина биеше директно во празниот гол и ги постави конечните 28:29, за голема победа на „црвено-црните“ пред реваншот во Скопје. Стоилов, Мораеш и Чупиќ постигнаа по 5 голови во редовите на Вардар, додека кај Кил најефикасни беа Билик, Екберг и Вујин со по 4 погодоци. Но, овој пат ЕХФ се посрамоти што реши да не вброи ниту еден од ,,црвено-црните” во изборот на најдобрите седум од четвртфиналнето во Лигата на шампионите, ниту пак еден вардарец во изборот на тимот на колото и плус во изборот за најубав гол и најдобра одбрана. Изборот на најдобрите според ЕХФ, можете да го погледнете на следниот ЛИНК.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракометарите на Вардар славеа голема победа на гостувањето во Германија кај Кил на првиот четврт-финален натпревар од ракометната Лига на шампиони. Со победа од 29:28 ракометарите на Вардар се враќаат во Скопје, а за пресвртот во последните секунди од натпреварот се погрижија Тимур Дибиров кој што израмни и Хорхе Македа кој што постигна гол од аут од половина терен. Како изгледаше сето тоа и каква беше реакцијата на публиката во Шпаркасен Арена во Кил, погледнете на видеото подолу.
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот чекор кон пласман на фајнл-форот во Келн е направен. Вардар од гостувањето кај Кил во рамките на првиот четвртфинален натпревар се враќа со минимален триумфо од 29-28, остануваат да се одиграат последните 60. минути. Важниот дуел Раул Гонзалез и неговите избраници го играат на домашен терен (недела, 17 часот), а како и секогаш така и овој пат салата ќе биде исполнета да последното место, веќе одамна сите билети се распродадени, дури и оние на стоење. Ова нема биде обичен ден, „црвено-црните“ за последен пат во овој состав ќе играат еден меч од Лигата на шампионите пред своите фанови. А токму затоа веќе одамна во СЦ „Јане Сандански“ се прават подготовки, истиот да биде посебен. „Спортмедиа“ дозна еден мал детал, големото вардарово знаме кое обично се поставува на теренот, овој пат најверојатно ќе биде на трибините, поточно на оние спроти клупите за играчи. Ова е само дел од она што ќе се случува во недела…
| | веќе видена | слични

Вардар успеа да оствари голема и драгоцена победа на гостувањето во Германија кај Кил со 28:29, резултат кој му овозможува на европскиот шампион да го започне со позитива четвртфиналниот реванш во Лигата на шампионите кој наредната недела се игра во Скопје. Хорхе Македа со гол во завршницата донесе нова голема радост кај нашите ракометари и стручниот штаб, а наспроти цела еуфорија која настана по важната победа остварена на гостински терен, тренерот Раул Гозналес одлучи да ги смири страстите на прес-конференцијата и да порача дека Кил има капацитет и знаење да оствари победа во Скопје како што Вардар тоа го направи вчера. – Многу сме среќни поради оваа победа бидејќи сите знаеме колку е тешко да се игра тука. Кил има добар тренер и добри играчи, но важно беше тоа што започнавме добро. Одбраната во првото полувреме ни беше речиси перфектна, а со контра нападите го изненадивме противникот и тоа многу ни помогна. Во вториот дел имавме и малку среќа. Но, сакам да порачам дека ова е само прво полувреме, Кил има ...
| | веќе видена | слични

Вардар успеа да слави минимално на првиот четвртфинален меч во Лигата на шампионите… Избраниците на Раул Гонзалез триумфираа со еден гол разлика (28:29), реваншот ќе се одигра во С.Ц. „Јане Сандански“ на 29-ти април со почеток од 17:00 часот. Тренерот на Кил, Алфред Гисласон: „ Честитки до Вардар за победата, знавме дека ќе биде тешко да се совлада ваков противник кој мислам дека заедно со ПСЖ се најсилните екипи во ЛШ. Имавме проблеми во текот на играта, особено во првото полувреме. Најмногу боли фактот што во првите 30. минути при наши контри топката завршуваше во рацете на противникот. Во второто полувреме бевме подобри, исто така се подобруваше и нашиот голман Ландин и нападите започнаа функционираат. Не успеавме сиот налет што го имавме да го задржиме до самиот крај, а како главна причина поради тоа е самиот квалитет што го има Вардар, секако ќе ги додадам и исклучувањето на Винцек во решавачките минути и неколку глупави грешки кои ги направивме. Едноставно ја испуштивме победата и затоа сум разочаран. ...
| | веќе видена | слични

Пласманот на Ф4 турнирот и одбраната на европската титула стануваат реалност и се поблиску до реализација по победата во Германија… Резултат и минималната победа на македонскиот и европски шампион од 28-29 против Кил во првиот четврт-финален натпревар од ЛШ секако не гарантира сигурен пласман на завршницата во Келн. Вардарци го оправдаа фаворитскиот статус осварувајќи ја 55. победа во групната фаза од ЛШ и прв триумф на гости против Кил. Тренерот на Вардар, Раул Гонзалес: „ Многу сме среќни поради победата, бидејќи е многу тешко да се игра во „Шпаркасе“ Арената, Кил има добар тренер и играчи. Ние многу добро го започнавме мечот, одбраната во првото полувреме беше скоро перфектна, многу ни помогнаа и контра-нападите. Во второто полувреме среќата не беше на наша страна, но ова е само „првото полувреме“, Кил поседува квалитет и знае како да триумфира на гостувањата “. Ракометарот на Вардар, Жоан Канелјас: „ Многу сум среќен поради успехот, имавме одлично прво полувреме. Во второто имавме проблеми во нашите ...
| | веќе видена | слични

Вардар денеска со два гола постигнати во последните 30 секунди го победи Кил со еден гол разлика и со одличен резултат се враќа во Скопје каде идната недела ќе ги одигра одлучувачките 60 минути за фајнл-фор турнирот во Келн. -Среќни сме за оваа победа бидејќи е многу тешко да се игра тука. Кил има добар тренер и добри играчи, но ние стартувавме многу добро. Одбраната во првото полувреме ни беше речиси перфектна, контранападите ни помогнаа многу. Во второто полувреме имавме малку среќа. Но ова беше само прво полувреме, Кил има квалитет да не победи, изјави Раул Гонзалез на пресот по мечот. Слично е мислењето и на Жоан Кањељас кој токму од Кил пристигна во Вардар. -Многу сум среќен со овој успех, завршивме добра работа во првото полувреме. Во второто имавме големи проблеми во нападот и Кил имаше можност да го сврти натпреварот. Но успеавме да останеме во мечот и да победиме. Победивме, но се може да се случи во Скопје. Не сме фаворити иако вечерва победивме“, вели Кањељас.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 497 | | | веќе видена

Средбата со обвинителката е на иницијатива на Милошоски  откако тој минатата недела во Собранието објави снимени разговор помеѓу лидерот на СДСМ Зоран Заев и ...
сите 125 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 224 | | | веќе видена

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, вчера во Брисел му покажа на техничкиот премиер Оливер Спасовски каде ќе биде поставено македонското знаме пред ...
сите 313 | | | веќе видена

Сашо Орданоски, новинар кој порано работеше во некогашната телевизија 1ТВ на Бојан Јовановски кој е обвинет во аферата Рекет, вели дека досега Јавното ...
сите 420 | | | веќе видена

Недостигот на обрасци за пасоши е стрес за многу македонски работници кои си обезбедиле работа во странство и треба да заминат надвор од државата.Овие денови ...
сите 132 | | | веќе видена

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми за 132, достигнувајќи 1.921, соопшти локалната здравствена ...
сите 265 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Циндриќ: Честитки до играчите, навивачите – ова е добра најава пред четвртфиналето против Кил во ЛШ!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: