Москва: Односите со западот се во длабока провалија


Русија има свои „црвени линии“ во врска со резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за Сирија, рече рускиот заменик-министер за надворешни работи, Сергеј Рјабков, додавајќи дека Москва критички ќе го проучува нацртот на САД, Велика Британија и Франција. САД, Велика Британија и Франција подготвија сопствена резолуција откако рускиот предлог беше отфрлен од Советот за безбедност за време на вонредната седница во саботата. Трите западни земји побараа од ОН да ги поддржат нападите во Сирија и ги повикаа другите земји да се обединат зад поддршката. Ќе биде многу тешко земјите-членки на Советот за безбедност да најдат компромис за резолуцијата за Сирија, предупреди Рјабков. „Не сакам да нагаѓам како ќе продолжи работата, но мора да разберат дека и ние имаме очигледни 'црвени линии'. Веројатно и западната група има некои важни 'црвени линии'." „Критички ќе го оцениме предлогот на западната тројка. Нема да одлучуваме ништо однапред - ако има разумни елементи таму, ние ќе работиме на нив", рече тој. ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Министрите за надворешни работи на Г-7 денеска ќе разговараат во Торонто за интензивирање на притисокот врз Русија, но, на дневен ред не се нови санкции против Москва. Министрите за надворешни работи на Г-7 денеска ќе разговараат во Торонто за интензивирање на притисокот врз Русија, но, на дневен ред не се нови санкции против Москва. Министрите за време на дводневната конференција ќе расправаат за ситуацијата на Корејскиот полуостров, Сирија, Блискиот Исток и Венецуела, како и за подготовките за самитот на лидерите на Г-7 во Канада во почетокот на јуни. Групата ја сочинуваат: САД, Велика Британија, Канада, Германија, Франција, Италија и Јапонија. Овие земји се особено загрижени за начинот на кој Русија делува во некои кризни региони, а особено поради нападот со нервен агенс на Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Велика Британија. - Треба да најдеме заеднички одговор на тоа, вели неименуван извор за американски медиуми На состанокот ќе присуствува и у краинскиот министер за надворешни работи Павло ...
| | веќе видена | слични

Анкара и Москва веќе подолго време интензивно преговараат за продажба на рускиот моќен против-воздушен систем „С-400“ на Турција. Како што пренесуваат руските и турските медиуми, станува збор за продажба на две батерии, но и трансфер на технологијата на ракетниот систем. Се споменува вкупна цена од вртоглави 2,5 милијарди долари. Тоа е прилично голема сума, но постојат неколку причини поради кои на Турција ѝ е потребно такво моќно оружје. Колку време ќе помине до испораката останува да видиме, но во овие моменти се чини дека Ердоган е цврсто решен да го купи рускиот против-воздушен систем. Сепак, сега се поставува прашањето зошто на Турција ѝ е потребен „С-400“ ракетниот систем? Турција е земја членка на НАТО Алијансата, ја има втората по големина војска во НАТО, нема никакви закани од ниту една земја за конвенционална војна, па затоа воените аналитичари се прашуваат, но и нудат одговори на прашањето - зошто на Турција ѝ е потребен толку скап ракетен систем? 1. Политички причини Турција со овој потег испраќа ...
| | веќе видена | слични

Овие денови донесоа вистинска драма во дипломатските односи помеѓу Соединетите Американски Држави и Турција, двата големи НАТО сојузници. После затворањето на вториот вработен во Турција во еден од своите конзулати, американската дипломатска мисија во Турција соопшти дека ќе престане да ги процесира барањата за немигрантски визи на турските државјани. Во рок од само неколку часа, амбасадата на Турција во Вашингтон на сличен начин соопшти дека и таа ќе престане да ги процесира барањата на американските државјани, па дипломатската криза помеѓу Вашингтон и Анкара драстично се продлабочи. Овие потези на двете страни се само продолжение на веќе започнатите препукувања уште од воениот удар во Турција од пред две години, за кој што владата од Анкара го вперува прстот во Вашингтон, односно во Фетулах Ѓулен кој што живее во Пенсилванија, а кого американските власти одбиваат да го екстрадираат во Турција каде што го чека судски процес. Како што пренесуваат американските медиуми, пристапот на Америка бил да бидат ...
| | веќе видена | слични

Походот на Ердоган против Курдите во северна Сирија лесно може да му се удри од глава, смета аналитичарот на британски „Гардијан“, Сајмон Тисдал. Пркосејќи им на САД, Русија и Сирија на чело со претседателот Башар Ал Асад, Реџеп Таип Ердоган ги нападна Курдите во Сирија. После интензивното артилериско и воздушно бомбардирање, Турција ја испрати својата војска преку границата. Курдските единици за народна заштита "YPG" кои што беа формирани за време на граѓанската војна во Сирија со цел да го штитат невиното население од бруталноста на Исламската држава, сега се соочуваат со нов агресор. Тие бројат околу 10 илјади борци кои што досега немаат отстапено ниту педа. Тие порачуваат дека се подготвени до смрт да се борат за Рохава - легендарната курдска татковина. Кога изби граѓанската војна во Сирија во 2011-та година, Ердоган со две раце го прифати планот на Западот за симнување на Асад од власт. Кога се појави ИСИС, Турците тврдеа дека уништувањето на Калифатот е нивна примарна цел, иако малкумина веруваа во ...
| | веќе видена | слични

Ракетните удари на Сирија на 14 април, под водство на САД, е легален и оправдан САД се подотвени да употребат сила против Руија во Сирија, и веќе ја предупредија Москва за тоа, изјавил државниот секретар Вес Мичел во пишана изјава до конгресниот одбор за надворешни работи. Мичел додал дека рускитие платеници наводно нападнале американски положби во Сирија, со што на ова соодвето ќе се одговри, известуваа денеска руските медиуми. Во следните денови и недели САД и нашите сојузници ќе ја ослабат и поразат ИД, ќе подржат стабилна Сирија и ќе го ограничат злонамерното влијание на Иран". Помошниот дежавен секретар тврди дека конфликтот во Сирија може да се реши само по пат на Женевската конвенција и ја повикува Русија да се приклучи во преговорите. Во меѓувреме, претседавачот на Претставничкиот дом на САД, Ед Ројс, тврди дека ракетните удари на Сирија на 14 април, под водство на САД, бил "легален и оправдан". Тој исто така се и заканил на Сирија со додатни удари. "Се надеваме дека сирискиот диктарот ја свати ...
| | веќе видена | слични

Руските власти тврдат дека пред САД и сојузниците да ја нападнат Сирија, тие им покажале кои се црвените линии за Москва и велат дека истите не биле погазени. Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека Русија пред минатонеделниот напад на САД, Велика Британија и Франција на Сирија, ги предупредила Американците дека постојат руски „црвени линии“ кои не смеат да бидат погазени. „Военото раководство беше во контакт, генералите беа во контакт, нашите претставници и воените коалиции. Им беше кажано каде се наоѓаат нашите црвени линии, точно им беше кажано каде се наоѓаат на тлото, по географска мапа. Резултатот покажа дека тие црвени линии не беа погазени“, изјави Лавров. Се чини дека сите страни биле воздржани со цел да не дојде до директен судир помеѓу САД и сојузниците со Руската армија во Сирија, иако според аналитичарите, сега Москва се обидува да го оправда во јавноста тоа што Русија „не мрдна со прст“ кога американските ракети летаа кон Сирија. Да потсетиме, САД, Велика Британија и ...
| | веќе видена | слични

Русија предупредила на последиците по нападот кој го извеле силите на САД, Велика Британија и Франција на Сирија, а една Кремљ веќе изнел, велејќи дека на својот сојузник ќе му испорача противвоздушен систем "S-300". Како што пишува "Bloomberg", оваа закана попрво ќе ги вклучи алармите во Израел отколку во Вашингтон, кој изведува авио напади на Сирија за да спречи воено групирање на иранските сили во близина на своите граници. Израелски аналитичари и одбранбени службеници велат дека доколку Сирија добие "S-300", постои само една опција за Израел - веднаш да се обиде да ги разнесе. Тоа би ги нарушило односите меѓу Русија и Израел, кои ги задржале каналите за комуникација, иако во Сирија поддржуваат спротивставени страни. Но, тоа би можело да создаде уште еден опасен момент во 7-годишната војна. "Уништување на заканата" Во судирот веќе се вовлечени светски и регионални сили, додека минатата седмица Русија и САД се нишанеле една со друга во најтешкиот инцидент меѓу Москва и Вашингтон во последните децении. ...
| | веќе видена | слични

Службата за безбедност на Украина тврдат дека руските платеници биле донесени со крстарицата Варјаг Помошникот државен секретар Вес Мичел изјавил дека руски платеници нападнале американски војници во Сирија. "Безобразна интервенција на Русија во Сирија и подржна на режимот на Асад го зголемиле ризикот од конфликт со Запад. Неуспешниот напад на американските сили од страна на руски платеници неодамна во Сирија беше пример на вакво однесување: агресивна реторика на Москва во перод кој предходеше и следеше после неодамнешните американски удари е втор пример", наведува тој. По повод конфликтот на руската и американската војска во Сирија не се соопштени за губитоците на двете страни, Русите не одговориле на овие обвинувања што упатува на заклучок дека конгликтот се случил. Мичел додал дека Вашингтон не барал конфликт со Москва во Сирија, но признал дека САД подготвени се да употребат сила ако е потребно. Тој навел дека конфликтот во Сирија може да се реши само со преговори во Женева. "Решение може да се постигне ...
| | веќе видена | слични

САД се подготвени да употребат неопходна и пропорционална сила како би се заштитиле себеси Помошникот државен секретар на САД Вес Мичел изнел жестока закана спрема Русија. Мичел рекол дека САД ќе применат сила против Русија во Сирија во сличај ако тоа биде неопходно и дека Вашингтон го исполни својот дел за избегнување конфликт со Москва. "Ние ги одржавме каналите за спрчување инциденти, како би го избегнале конфликтот во се пооптеретениот и се покомплицираниот борбен простор. Тие напори ни помогнаа на минимум го намалиме ризикот погрешна проценка, недоразбирање или случаен конфликт", навел во писмено соопштение Мичел, кое е доставено до Конгресот на САД. Помошникот американски шеф на дипломатијата додал дека САД се подготвени да употребат неопходна и пропорционална сила како би се заштитиле себеси.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 384 | | | веќе видена

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 390 | | | веќе видена

Недостигот на обрасци за пасоши е стрес за многу македонски работници кои си обезбедиле работа во странство и треба да заминат надвор од државата. Овие денови ...
сите 277 | | | веќе видена

Вилма Русковска и Љубомир Јовевски сеуште молчат за објавената аудио снимка во Собранието каде што слушајќи го гласот на Зоран Заев признава дека со маркетинг ...
сите 117 | | | веќе видена

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, вчера во Брисел му покажа на техничкиот премиер Оливер Спасовски каде ќе биде поставено македонското знаме пред ...
сите 302 | | | веќе видена

Сашо Орданоски, новинар кој порано работеше во некогашната телевизија 1ТВ на Бојан Јовановски кој е обвинет во аферата Рекет, вели дека досега Јавното ...
сите 424 | | | веќе видена

Попладнево, додека трае собраниската расправа за законот за јавно обвинителство, по пауза од еден час таа продолжи во 19 часот. Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Москва: Односите со западот се во длабока провалија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: