Барса е на само два бода зад Вардар

Ракометарите на Барселона се враќаат дома со два бода од гостувањето во Шведска... Против Кристијанштад тимот на Борко Ристовски делуваше доста сигурно. Славеше со резултат (25:21) во претпоследниот натпревар од групата „А" во Лигата на шампионите. Шпанскиот првак беше убедлив на ова гостување, и стигна до осмата победа во Лигата на Шампионит екоја ги постави на втората позиција во групата. Сега каталонците имаат 18 бода, еден повеќе од Нант, а два помалку од Вардар кој е на лидерската позиција пред меѓусебниот дуел на овие две екипи утре навечер во Франција. Во другиот натпревар од групата, одигран оваа вечер, ПИК Сегед го победи ППД Загреб со (30:28). Два изненадувачки резултати дојдоа во групата „Б". Прво Кил загуби дома од Виве Кјелце со (29:30), а потоа Мешков Брест го совлада ПСЖ со (29:28). Но тимот од Париз одамна е прв (имаат 22 бода), а на овој резултат му се израдуваа Флензбург и Веспрем (по 15 и натпревар помалку) на нашиот Дејан Манасков кои се во трка за второто место кое води до директен ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на актуелниот европскипрвак Вардар, го забележаа првиот нерешен резултат во Скопје во годинашната Лига на шампионите (ЛШ), откако вечерва во 14-от меч во СЦ „Јане Сандански“ одиграа 31-31 (полувреме 16-16)со полскиот вице-првак Висла. Вардар против истиот ривал славеше во првиот меч на гости со 26- 22, па досегашниот вкупен скор на овие две екипи во ЛШ е три победи на црвено-црните, дверемијаи еден пораз.Со овој нерешен резултатцрвено-црните го освоија првото место во групата „два“, во главната фаза по групи со 21бод, (деветпобеди, три ремија, два пораза), со што обезбедиja директен пласман во четврт-финалето, исто како и минатаta година, додека Висла не обезбеди пласман во осминафиналето.Сега Вардар останува уште да го дознае противникот од групата еден за пласман на завршниот фајналфор во ЛШ во Келн.Висла одигра одлично во првиот дел имаше постојано водство. Во второто полувреме вардарци играа многу подобро, а во 51-та минута со голот на Игор Карачиќ поведоа и со три гола предност (27-24), но ...
| | веќе видена | слични

Вардар е на два чекори до завршницата во Келн. Македонскиот тим обезбеди директен пласман во четвртфиналето каде ќе игра против подобриот од дуелот меѓу Пик Сегед и Келце/Кил. По завршувањето на мечот со Висла Плоцк, Раул Гонзалез потенцира дека нема посебна желба, за него најважно е максимално подготвени да го пречекаат четвртфиналето. „Не, немам никаква желба. Не е важно кој од тие три противници ќе го пречекаме во четвртфиналето. За мене најважно е да се подготви добро екипата, а имаме доволно време до тогаш за тоа“, изјави Раул.
| | веќе видена | слични

Европскиот шампион Вардар одигра нерешено 31-31 (16-16) против Висла Плок во последниот натпревар од групната фаза во ракометната Лига на шампиони. За „црвено-црните“ ова беа првите загубени бодови на домашен терен сезонава. Избраниците на Раул Гонзалез одново имаа проблем со играта во одбраната, имаа шанса за победа во самиот финиш преку Стојанче Стоилов, кој на 10 секунди пред крајот на средбата имаше зицер, но сепак се радуваат поради директниот пласман во четвртфиналето. Висла Плок, која пред овој меч се уште беше во игра за пласман во следната фаза, пружи сериозен отпор и водеше во поголем дел од мечот, а на крај успеа да се избори за реми, но не и за пласман во Топ 16 во ЛШ. Вардар ја заврши групната фаза со 9 победи, 3 ремија и 2 порази и заврши пред Нант, Барселона, Рајн Некар, ПИК Сегед и Кристијанштад кои одат понатаму. Лука Циндриќ беше најпрецизен со седум гола, Игор Карачиќ додаде шест, а одличен кај Полјаците беше Португалецот Дуарте со 10 од 11.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Вардар за прв пат во оваа сезона не успеаа да оставрат победа на домашен терен во „Јане Сандански“, односно вечерва им одолеа составот на Висла Плоцк кој извлече реми (31-31) во последниот меч од групната фаза во Лигата на шампионите. Дуелот како што покажува самиот резултат беше неизвесен, двете екипи не успеаа да се наметнат и на крај ремито е најреален резулат со тоа што мора да се напомене дека „црвено-црните“ во последните мигови можеа да дојдат до триумф, но зицер не реализираше капитенот Стојанче Стоилов. Меѓутоа без разлика на овој резултат Вардар е прв во групата А и обезбеден е директен пласман во четвртфиналето. Во однос на стрелците Циндриќ со седум гола беше најефикасен вардарец, додека Дуарте на другата страна постигна 10 погодоци.
| | веќе видена | слични

Вардар не успеа со победа да стави печат на лидерското место во групната фаза сезонава. Дуелот со Висла Плоцк заврши со крајни (31-31), што пак е прво реми за „црвено-црните“ на домашен терен. Стратегот на Вардар, Раул Гонзалез не криеше дека одбраната и овој пат не беше на посакуваното ниво, но ниту пак го криеше задоволството од остварениот резултат по завршување на групната фаза, по која Вардар е лидер и директен патник во четвртфиналето. „Висла одигра одличен натпревар, честитки за тоа. Нашата одбрана не беше многу добра, затоа мислам дека противникот одигра подобро. Многу сум задоволен, бидејќи ние завршивме на првото место, групата беше многу тешка, имавме мнгу квалитетни противници. Сега ни следи пауза, ќе види против кого ќе играме. Јас и моите момци сме многу среќни бидејќи успеавме да го забележиме овој резултат“, изјави на прес-конференцијата Раул Гонзалез.
| | веќе видена | слични

Вардар одигра 31:31 против Висла Плоцк во последниот натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите.Европскиот и македонски шампион уште вчера го освои првото место во групата откако Нант не го победи тимот на Рајн Некар, па избраниците на Раул Гоналез немаа резултатски мотив во денешниот натпревар.Вардар и на овој натпревар годинава не беше на нивото на 2017, особено во играта во одбраната лесно примајќи голови.Резултатот во целиот тек беше изедначен, во второто полувреме Вардар дојде до највисоки три разлика, но Висла брзо се врати. Во драматичната завршница нашиот тим водеше, противникот израмнуваше, во последните секунди Стоилов имаше зицер за победа, но слично како на Европското првенство во Хрватска го промаши.Лука Циндриќ со седум гола беше најефикасен во составот на Вардар, Игор Карачиќ постигна шест. Кај Висла одличен беше Дуарте со десет гола од 11 шута.Вардар како првопласиран директно оди во четвртфиналето, на Висла овој бод не изаврши работа, Кристијанштад го победи Загреб во Хрватска и тој ...
| | веќе видена | слични

Без победник (31-31) заврши дуелот помеѓу Вардар и Висла Плоцк во Скопје во последната 14-та рунда од фазата по групи во Лигата на Шампиони. Гостинските ракометари максимално ја искористија лежерноста во составот на Вардар кој пред дуелот во Јане Сандански арената го имаше обезбедено првото место во групата и четвртфиналниот билет. Во еден дел првото полувреме „црвено црните“ имаат три голови негатива, а во второто се консолидираа и го презедоа водството кое не успеаја да го задржат до крајот. По завршување на групната фаза ќе се знае двојката по која „црвено црните“ ќе го дознаат ривалот во четвртфиналето. Потенцијални противници се Киелце, Кил и Пик Сегед.
| | веќе видена | слични

Европскиот ракометен шампион, Вардар ги комплетираше натпреварите по групи во Лигата на шампиони, по тесниот меч со Висла Плоцк, кој во СЦ „Јане Сандански“ заврши без победник со 1:1. Иако Висла натпреварите во групата А ги заврши како претпоследна, во Скопје се покажа како жилав противник, откако имаше водство во првото полувреме, а во второто не дозволи „црвено-црните“ да се одвојат со поголема предност. На крајот, Вардар патува во четврт-финалето како првопласиран во групата пред Нант и Барселона, меѓутоа нема победа во последните два меча од ЛШ по поразот на гостувањето кај Нант. Вардар во 14 натпревари по групи, оствари 9 победи, имаше 3 ремија и 2 порази (еден од Нант и еден од Барселона). Висла направи разлика од три гола во првото полувреме (7:10), пред Вардар преку Карачиќ и Дибиров да се врати на 12:12, за на полувремето се отиде со 16:16. Шампионите во второто полувреме играа постабилно и направија предност од 27:24, која требаше да биде доволна за постабилен крај. Сепак, полскиот тим успеа да ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот европски првак ја заврши групната фаза во ЛШ со 31:31 против Висла Плоцк во натпревар кој немаше никакво резултатско значење. Откако Рајн Некар синоќа одигра реми против Нант, Вардар и официјално заврши прв на табелата во групата А, место кое го носи директно во топ 8. Пољаците одиграа цврсто и не се даваа цел натпревар без разлика што немаа шанси за понатамошен пласман. До резултат 7:7 се играше гол за гол, а потоа гостите имаа водство кое изнесуваше најмногу до +3. По нерешените 16:16 на полувреме, Вардар со голот на Лука Циндриќ стигна до прва предност на мечот дури во 39 минута. Во 50-та минута избраниците на Раул Гонзалес притиснаа и поведа со 27:24, но Висла не се предаде и го израмни резултатот. Вардарци имаа напад за победа, но Стоилов во последните секунди не успеа да реализира зицер. Најпрецизни ракометари кај Вардар беа Циндриќ со 7 и Карачиќ со 6 погодоци. Следен противник на Вардар во четвртфинале е подобриот од дуелот Пиг Сегед и Кјелце/Кил.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Извори од СЈО за Канал 5 потврдија дека минатата недела екс тимот на Јанева добил писмо од својата екс шефица,  во кое таа бара парите од т.н. „ црн фонд “ да ...
сите 244 | | | веќе видена

Познати се три четврфиналнаи пара на евро-шампионатот во одбојка во машка конкуренција. Досега влез помеѓу најдобрите осум обезбедија: Германија, Русија, ...
сите 332 | | | веќе видена

Директорот на Истражниот затвор „Скопје“ Есад Рахиќ да биде уапсен, а министерката Рената Дескоска да поднесе оставка од морални причини, побара новинарот Саше ...
сите 309 | | | веќе видена

 Долгорочните односи може да бидат погубни за вашата сексуална желба и задоволство. Сексуалните проблеми влијаат на една третина од младите и средовечните ...
сите 24 | | | веќе видена

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство.Средбата што ќе се случува во Собранието е прва по ...
сите 242 | | | веќе видена

На својот Твитер профил, премиерот Зоран Заев објави линк до извадок од документарниот филм на Би-Би-Си за креаторите на лажни вести од Велес. Заев пишува: ...
сите 42 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Барса е на само два бода зад Вардар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: