Одрон има на пат во Западна Македонија

Oдрон на патот има во Западна Македонија. На патниот правец Тетово-Попова Шапка поради одрон на патот сообраќајот се одвива по една лента, соопштија од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Сообраќајот низ Македонија се одвива по влажни коловози, додека на повисоките места има остатоци од кашаст снег по интервенција на дежурните служби. Се препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. Во последните два дена снегот создаде повеќе проблеми низ Македонија. На планинскиот превој Ѓавато изутрина во седум часот е укината забраната за тешки товарни возила. На патот Маврово - Дебар во текот на вчерашниот ден имаше лавина.
| | веќе видена | слични
7 копии

Од утрово укинати се забраните за тешки товарни возила на планинските превои Стража и Маврово кои беа воведени поради интензивни врнежи од снег. На планинскиот превој Стража сообраќајот е нормализиран од 07:15 часот, а на планинскиот превој Маврово од 07:50 часот. На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива по влажни коловози.
| | веќе видена | слични
7 копии

Сообраќајот на сите државни патишта од утринава е нормализиран, информира АМСМ.Сообраќајот за тешки товарни возила на планинскиот премин Маврово е нормализиран од 7:50 часот, на Стража, пак, сообраќајот е нормализиран од 6 часот. Исто така, од 6 часот е нормализиран и сообраќајот на патниот правец „Мавровска крстосница – Маврово“, кој беше во прекин поради одрон.Од АМСМ информираат дека за автомобилите што ќе поминуваат на планинскиот премин Стража задолжителна е употреба на зимска опрема.Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози, додека на планинските превои во западниот дел има остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи на Македонијапат. Слаб снег провејува на планинските превои Стража, Маврово, Буково, Ѓавато и П.Шапка. Намалена видливост поради магла до 100м има на планинските премини Плетвар и Пресека.Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од ...
| | веќе видена | слични

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: НОРМАЛИЗИРАН СООБРАЌАЈ:Нормализиран сообраќајот за тешки товарни возила на планинскиот премин Маврово од 07:50часот. На 22.02.2018 година од 06:00 часот сообраќајот за ТМВ на патниот правец ,Кичево – Гостивар“кај планинскиот превој Стража е нормализиран . На 22.02.2018 година од 06:00 часот сообраќајот на патниот правец „Мавровска крстосница-Маврово“ е нормализиран во двата правци. ЗАДОЛЖИТЕЛНА УПОТРЕБА НА ЗИМСКА ОПРЕМА: За патнички возила на планинскиот премин Стража задолжителна е употреба на зимска опрема. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози, додека на планинските превои во западниот дел има остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи на Македонијапат. Слаб снег провејува на планинските превои Стража,Маврово,Буково,Ѓавато и П.Шапка. Намалена видливост поради магла до 100м. има на планиските премини Плетвар и Пресека. ЗИМСКА ОПРЕМА: Законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во ...
| | веќе видена | слични

Утрово бешто пред 8 часот , нормализиран есообраќајот за тешки товарни возила на планинскиот премин Маврово. Претходно во 6 часот нормализиран е и сообраќајот за тешки товарни возила и на патниот правец ,Кичево - Гостивар“ кај планинскиот превој Стража е нормализиран, информира АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози, додека на планинските превои во западниот дел има остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи на Македонијапат. Слаб снег провејува на планинските превои Стража,Маврово,Буково,Ѓавато и П.Шапка. Намалена видливост поради магла до 100м. има на планиските премини Плетвар и Пресека. Се препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - ...
| | веќе видена | слични

Автомото Сојузот на Македонија утрово информираше дека сообраќајот за тешки товарни возила на планинските премини Маврово и Стража е нормализиран, односно нема забрани за движење. За патнички возила на Стража задолжителна е употреба на зимска опрема. Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози, додека на планинските превои во западниот дел има остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи на Македонија пат. Слаб снег провејува на планинските превои Стража, Маврово, Буково, Ѓавато и Попова Шапка, соопшти АМСМ.
| | веќе видена | слични
5 копии
2 копии

Поради интензивни врнежи од снег на планиските премини Маврово и Стража воведена е забрана за движење на тешки товарни возила, информира АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, додека на планинските превои во западниот дел има остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи. Слаб снег провејува на планинските превои Стража, Маврово, Буково и Попова Шапка. Се препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково. OhridNews
| | веќе видена | слични
14 копии

Поради интензивни врнежи од снег на планискиот премин Стража од 16.40 часот е воведена забрана за тешки товарни возила. Како што претходно соопшти ЈП Македонијапат, од 16.10 часот поради интенезивен снег забрана за тешки товарни возила е воведена и на планинскиот премин Маврово.
| | веќе видена | слични

Врнежите од снег на повисоките места во западниот дел на Македонија донесоа уште една забрана за движење на тешки товарни возила. Забраната е воведена од 16:40 часот на планинските премини Стража и Маврово. Автомото Сојузот на Македонија во последната информација за состојбата на патиштата наведува дека Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, додека на планинските превои во западниот дел има остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи. Слаб снег провејува на планинските превои Стража, Маврово, Буково и Попова Шапка.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 807 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Законот гарантира независен правосуден систем, но и одговорност и казнивост за сите што прекршиле закон. Тоа е една од основите за напредок на државата кон ...
сите 192 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 304 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одрон има на пат во Западна Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: