Груевски: : Рабирам дека Судот е под политички притисок, но секој судија треба да одлучува по законите


2 копии

По паузата од еден час дадена на денешното рочиште за случајот „Траекторија“, поранешниот премиер Никола Груевски побара збор и ги повтори барањата да бидат отфрлени како докази СМС пораките бидејќи начинот на кој СЈО ги има прибавено не може да ја гарантира нивната автентичност. Обвини дека пред да му бидат дадени на СЈО, пораките биле во рацете на СДСМ, која, како што рече, е политичка партија која е негов силен противник. -Во однос на СМС пораките сакам да му укажам на Судот на следните факти, воедно сметам дека во овој предмет, но и во сите останати предмети на СЈО, СМС пораките кои се понудени од самиот почеток, од старт, требаше да биде отфрлени како недозволен доказ. Барам ова да биде донесено во форма на писмено решение во Судот, за да продолжиме со постапката, рече Груевски на почетокот од своето излагање. Груевски рече дека е можно тоа да се правело и во СДСМ и во Специјалното јавно обвинителство (СЈО). За ова, нагласи Груевски, не треба никакво посебно знаење, доволен е компјутер со програма со ...
| | веќе видена | слични

Вчерашното издание на Несомнено на Алфа Телевизија ги става под знак прашалник објективноста и основаноста на обвинението Тенк на СЈО, за набавката на владиниот Мерцедес. Истражувањето на Несомнено дојде до повеќе спорни моменти во обвинението, доказната постапка и вештачењето каде постои голем сомнеж за политичка пристрасност против обвинетите. Во обвинението на СЈО постојат два клучни моменти кои се спорни и нелогични. Прво СЈО обвинува за незаконски спроведен тендер. Нелогичноста за ова обвинение е во тоа што Законот за јавни набавки дозволува ваква специфична набавка да се реализира без воопшто да биде распишан тендер, иако во конкретниот случај набавката за мерцедесот МВР распишало тендер. Вториот момент кој е клучен и истовремено спорен е дека според СЈО обвинетите овозможиле само на една фирма да го набави возилото. Но, антимонополските закони во Македонија не дозволуваат ексклузивност само една компанија да врши увоз на возила од која било марка. Па така не може да станува збор за ...
| | веќе видена | слични

Судиите наместо да ги водат рочиштата каде што странка е СЈО, служат само како декор и целосно се подредени на обвинителите , пишува Инфомакс . Главната улога во судницата ја има СЈО, а обвинителите кои ги застапуваат предметите ја преземаат и функцијата на судијата. Безмалку се што ќе предложи или побара СЈО, судиите им удоволуваат без двоумење. Од друга страна, скоро се што ќе побараат обвинетите или нивните адвокати се одбива, особено доколку СЈО гласно се спротистави. Впечаток е дека судиите се негативно настроени кон обвинетите и нивните адвокати, како да не е судии туку обвинители. Дрски се кон одбраната, често не им даваат збор, а често и кога ќе им дадат, истиот го одземаат или имаат негативна вербална или гестекулативна реакција кон нив, пишува Инфомакс. Зошто е тоа така? Прво за СЈО, па потоа и за судот. СЈО на судењето се чувствува како власт. Како забегана власт. Доколку нешто не им се допаѓа тие се свесни дека ако побараат судот ќе им удоволи, бидејки судиите делумно се плашат од власта, а ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Обвинителката Фатиме Фетаи во воведниот говор за случајот „Триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер Ѓоко Поповски, истакна дека една од најважните задачи на МВР е да спречува криминал и да открива сторители на кривични дела, а во овој предмет има случај на лице вработено во МВР кое не постапувало во согласност со законите. Штетата што Поповски му ја нанел на МВР со изборот на економски оператори што не понудиле најниска понуда за набавката на триста возила за МВР изнесува 450 илјади евра, рече Фетаи. „Не се чувствувам виновен“, рече Поповски. Пред судот рече дека не го разбира целосно обвинението. Од судот побара дополнително време пред да даде воведен говор за обвинението што му се става на товар. Судењето е одложено за 20 март. Покрај воведните говори на обвинетиот и одбраната, треба да бидат повикани и претставник на МВР како оштетена страна и четворица сведоци на СЈО.
| | веќе видена | слични

Во скопскиот кривичен суд започна и судењето за предметот Триста во кој обвинет е поранешниот помошник министер во МВР Ѓоко Поповски. Специјалното обвинителство ги даде воведните зборови. Обвинителката Фатиме Фетаи рече дека една од најважните задачи на МВР е да спречува криминал и да открива сторители на кривични дела, а во овој предмет лице вработено во МВР не постапувало согласно законите. Поповски одрече вина. Рече и дека не го разбрал во целост обвинението. На следното рочиште закажано за 20 март тој и неговата одбрана ќе дадат воведни зборови, а ќе бидат повикани и четворица сведоци на СЈО. според обвинението штетата која Поповски му ја нанел на МВР со изборот на фирми кои не понудиле најниска понуда за набавката на триста возила за полицијата изнесува 450 илјади евра.
| | веќе видена | слични
6 копии

Судското рочиште за овинетиот Ѓоко Поповски поранешен помошник-министер во МВР за случајот „Триста“ на СЈО кој се однесува на набавка на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи. денеска продолжи со воведни говори на обвинителите на СЈО. Обвинителите посочија дека Поповски со набавката го оштетил буџетот на државата за сума од 453.570 евра. Специјалното јавно обвинителство тврди дека Поповски тендерот за купување, сервисирање и за одржување на возилата им го доделил на фирми кои немале најевтина понуда. Следното рочиште е закажано за 20 март кога ќе бидат сослушани четворица сведоци.
| | веќе видена | слични

Обвинителите посочија дека Поповски со набавката го оштетил буџетот на државата за сума од 453.570 евра. Специјалното јавно обвинителство тврди дека Поповски тендерот за купување, сервисирање и за одржување на возилата им го доделил на фирми кои немале најевтина понуда. Следното рочиште е закажано за 20 март кога ќе бидат сослушани четворица сведоци. 
| | веќе видена | слични

Една од најважните задачи на МВР е да спречува криминал и да открива сторители на кривични дела, а во овој предмет имаме случај на лице вработено во МВР кое не постапувало согласно законите. Ова го истакна обвинителката Фатиме Фетаи во воведниот говор за случајот „Триста“ во кој обвинет е поранешниот помошник министер Ѓоко Поповски. Штетата којашто Поповски му ја нанел на МВР со изборот на економски оператори кои не понудиле најниска понуда за набавката на триста возила за МВР изнесува 450 илјади евра, потенцираше Фетаи. „Не се чувствувам виновен“ рече Поповски и додаде дека не го разбира целосно обвинението. Од судот побара дополнително време пред да даде воведен говор за обвинението кое му се става на товар. Судењето беше одложено за 20 март за кога покрај воведните говори на обвинетиот и одбраната треба да биде повикан и претставник на МВР како оштетена страна и четворица сведоци на СЈО.
| | веќе видена | слични

Во Република Македонија во моментот околу 95 осто од медиумите се силно наклонети на Владата, а само околу 5 осто на опозицијата. Наклонетите кон Владата во најголема мерка се финансирани од странски извори, бидејќи пазарно не можат да опстојат. Дел од нив, некои помали се финасирани од владејачката партија, се разбира во кеш и непријавено. Оние кои им се најважни, со притисок врз компаниите имаат издејствувано повеќето поважни фирми во земјата кои имаат потреба од рекламирање да се рекламираат најмногу таму, а оние две кои можат сами да опстојат на пазарот, се уценети со МВР,СЈО и ОЈО, евентуално УЈП и финасиската полиција. Отприлика тоа е ситуацијата на терен во медиумската сфера. На меѓународната заедница оваа состојба во моментот и одговара заради престојната смена на името и идентитетот, двојазичноста, договорот со Бугарија и слични проекти кои одамна ги посакуваа, а кои Заев ги нарече редефинирање на државата. И така, сега немаме проблеми со демократијата и избалансираноста во медиумскиот сектор. Нема ...
| | веќе видена | слични

Судството во Македонија го допира дното. Судиите под партиско-политички притисок од владејачката СДСМ се принудени да си го газат сопственото достоинство, сопствениот интегритет, знаење и искуство во својата бранша. Судскиот систем е целосно заробен од страна на владејачката партија, се покренуваат обвиненија и се носат пресуди нарачани од партиски штаб, нешто што потсетува на тоталитарните режими. Така се ослободија огромен број криминалци на кои претходно СДСМ им дал ветување, меѓу кои последните се командат Чакала и правосилно осудените во предметот Монструм, со убиството на 5-те недолжни лица на Смилковското езеро. ДУИ и лани во април и сега објави дека нивното ослободување е дел од Тиранската платформа, што значи политички договор во кој судството испорачува што ќе му се каже. Во случајот „Тенк“ поранешниот премиер и претседател на ВМРО- ДПМНЕ, Никола Груевски е обвинет дека добил „награда“. На СЈО му е јасно дека во овој случај не постои можност за покренување никакво обвинение, ниту против Груевски, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 640 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 181 | | | веќе видена

Изборната кампања денеска завршува. Точно на полноќ стапува изборниот молк а во недела граѓаните излегуваат на шесттите претседателски избори. Во релативно ...
сите 73 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 114 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 744 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: : Рабирам дека Судот е под политички притисок, но секој судија треба да одлучува по законите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: