Принцот Хари и Меган Маркл се официјално верени


 По гласините кои долго време кружеа за принцот Хари и неговата девојка, Меган Маркл, денес објавија официјално соопштение дека тие се верени. Кралицата Елизабета конечно дала одобрување за овој пар, една недела по прославувањето на 70-годишнината од нејзиниот брак, а Хари исто така добил дозвола од родителите на Меган, која официјално стана дел од британското кралско семејство. Во официјалното соопштение од Clarence House стои: „Неговото височество принцот од Велс, со задоволство ја соопшти веста за свршувачката на принцот Хари и Меган Маркл. Свадбата ќе се одржи во пролет, 2018-та. Понатамошни детали за свадбата ќе бидат објавени во догледно време. Неговото височество и Меган Маркл се верија во Лондон на почетокот на овој месец. Принцот Хари ја информираше кралицата и блиските членови на семејството. Принцот Хари исто така доби благослов од родителите на Меган. Парот ќе живее во Nottingham Cottage во Кенсингтонската палата.“ The Prince of Wales is delighted to announce the engagement of Prince Harry to ...
| | веќе видена | слични

Што бараше, тоа и доби. Свршувачката помеѓу принцот Хари и Меган Маркл преку ноќ стана една од главните теми во светските медиуми. И додека сите зборуваат за деталите од нивната врска и венчавката што треба да се случи следната година, пријателите на принцот велат дека тој го добил, токму она што го посакал. По неколкуте неуспешни врски, Хари едноставно сфатил дека доколку се ожени, тоа мора да биде жена која ќе знае како да се справи со притисокот јавноста и постојаната потреба на медиумите да го следат секој чекор на кралското семејство. -Сосема е логично што заврши жена од шоу бизнис. Се чувствува релаксирано покрај некој кој веќе се помирил со славата, на начин на кој ниту една негова девојка не го направила тоа, вели близок извор до принцот. Меган Маркл, по професија е актерка, па појавувањата во јавноста со Хари и постојаното фотографирање од папараците, го доживува сосема нормално. Претходните девојки на принцот воопшто не можеа да влезат во „калапот“ што резултираше со раскинување на врските.
| | веќе видена | слични

 Принцот Џорџ и неговата помала сестричка, принцезата Шарлот, беа во центарот на вниманието и изгледаа преслатко заедно со другите дечиња на во мај, 2017. Принцезата Шарлот на свадбата на нејзината тетка имаше , а принцот Џорџ пак, се погрижил за велот на Пипа и бурмите. А, сега, според The Sunday Times, е потврдено дека принцезата Шарлот ќе биде мала деверица на свадбата на принцот Хари и Меган Маркл, а принцот Џорџ исто така ќе ја придружува невестата. Братчето и сестричето ќе ги придружуваат нивниот чичко Хари и Меган Маркл до олтарот во капелата Сент Џорџ во Виндзор на пролет. Но, додека улогата на малечките Џорџ и Шарлот е потврдена, сѐ уште нема официјална информација за изборот на деверица на Меган, иако се шират гласини дека тоа со сигурност нема да биде Кејт Мидлтон, без разлика што многумина го очекуваа тоа. Според професионалци кои се занимаваат со кралското семејство и нивните правила, не може да очекуваме да ја видиме Кејт како деверица, бидејќи војвотката на Кембриџ едвај ја познава идната ...
| | веќе видена | слични

 Со оглед на тоа што Меган Маркл е во центарот на светското внимание по веридбата со принцот Хари, не е ни чудо што секој ден има по некоја нова информација и нов детаљ за нејзиниот живот. Овојпат, ја откриваме бунтовната страна на 11-годишната Меган која успеала да промени една сексистичка реклама во 1993-та година. Се работело за реклама за средство за садови која имала слоган „Жените низ Америка се борат со масни тенџериња и тави.“ „Се сеќавам дека две дечиња од моето одделение на таа тема рекоа: да, таму им е местото на жените, во кујната,“ раскажува Меган и признава дека се чувствувала необјасниво шокирана, лута и повредена. Со охрабрување од родителите, Меган почнала да пишува писма до влијателни жени ширум Америка, вклучувајќи ја и тогашната прва дама на САД, Хилари Клинтон. Во говорот од 2015-та Меган ја раскажува целата ситуација и како таа на 11 години несвесно се борела за своите права како жена: Потоа погледнете го видеото од емисијата од ’90-тите која ја обработува случката на Меган:
| | веќе видена | слични

И пред официјалното соопштение дека се свршени принцот Хари и Меган Маркл, интересот за идната бртанска снаа беше големо, но изгледа дека сега стана огромно. Јавноста сака да дознае се’ за неа! Во таа „Меганоманија“, чантата од шкотскиот бренд Stratberi што ја носеше за време на едно службено патување со свршеникот е распродадена во рекорден рок. И покрај цената од 515 евра, сите посакаа да имаат чанта како Меган Маркл, а ништо поинаку не беше ни со нејзиниот тегет капут. Изгледа дека Меган станува вистинска трендсетерка, а иако звучи неверојатно, многу лесно ќе стане попопуларна и од самата војвотка од Кемвриџ, земајќи предвид дека бившата актерка веќе има голем број обожаватели токму поради својата филмска кариера.
| | веќе видена | слични

Претставниците на британското кралско семејство открија детали за претстојната свадба на принцот Хари и Меган Маркел, објави „Сан“. Според публикацијата, љубовниците ја прекршиле традицијата и одредиле датум за венчавка кој е празник – 26-ти мај. Овој датум се совпаѓа со официјалните празници на Британците и тие ќе можат да се занесат во 3 дена од одморот. Јасно е дека церемонијата ќе биде во капелата Св. Ѓорѓи во замокот Виндзор. Обично членовите на кралското семејство склучуваат брак во работен ден. Свадбата на Кејт Мидлтон и принцот Вилијам беше во петок, а кралицата Елизабета Втора и принцот Филип се венчале во четврток. Бракот на Хари и Маркел ќе биде склучен во сабота. Настанот е очекуван за многу луѓе, а Пејачот Сем Смит дури објави дека сонувал да пее на свадбата. Тој призна дека тој е “опседнат” од двојката, и остварување на сонот ќе биде ако тој добие покана да пее на нивната свадба. 25-годишниот пејач и текстописец вели дека се сретнал еднаш со принцот Хари – на премиерата на филмот “Спектар” од ...
| | веќе видена | слични

Иако ја немаат истата моќ и значење како некогаш, кралските семејства сè уште го привлекуваат вниманието на јавноста, дури и во земјите кои никогаш немале статус на кралства. Доказ за тоа е и дека во центарот на вниманието деновиве е свршувачката на принцот Хари со американската актека Меган Маркл, чија свадба е закажана за напролет. По тој повод, Би-би-си се наврати на дел од кралските свадби што се случија изминативе години, поточно кои песни ги одбрале младенците за својот прв танц.Војводата и војвотката од Кембриџ – „Your Song“, Ели ГоулдингЕли Гоулдинг го сними овој класик на Елтон Џон за реизданието на нејзиниот деби албум во 2010 година, а освен што постигна огромен комерцијален успех, ја имаше честа во живо да ја отпее и на свадбата на принцот Вилијам и Кејт во април 2011. Освен оваа песна, Гоулдинг одржала и мини-концерт пред забавата да продолжи со диџеј-сет, а меѓу присутните бил и самиот Елтон Џон, кој бил близок пријател со принцезата Дијана.„Доста разговарав со Вилијам и Кејт. Тие се навистина ...
| | веќе видена | слични

Одкако ја објавија свршувачката британскиот принц Хари и Меган Маркл, француското издание на Elle објави насловна страница со американската актерка која во последно време е во центарот на вниманието. На фотографијата таа носи бело здолниште од Тони Матичевски, еден од најуспешните австралиски дизајнери и кој е со македонско потекло. Креацијата е од постарата колекција, а фотографијата употребена во Elle е дел од фотосесија направена во 2015 година за австралискиот магазин Gritty Pretty.
| | веќе видена | слични

Различните реакции на свршувачката на британскиот принц Хари со американската актерка Меган Маркл ги исфрлија на површина притаениот расизам и снобизам што очигледно уште се живи во британското општество. Американката Маркл ќе стане првата личност која се идентификува како индивидуа со потекло од две раси која ќе се приклучи на високите ешалони на британското кралско семејство, кога ќе се омажи со принцот Хари во мај, 2018 година. Меѓутоа, некои истакнати жени од црната раса во Британија изразија загриженост околу начинот на кој Маркл, која по потекло е од Лос Анџелес, е претставувана во медиумите и нагласија дека објавите укажуваат на латентен расизам во земјата. „Сметам дека расизмот во Велика Британија е опасно притаено присутен“, вели Пола Акпан, коосновачка на Black Girl Festival што се залага за оддавање почит на црните жени во Велика Британија. Таа додава дека „не се признава толку отворено“ дека постои расизам како во САД. По објавувањето на веста за кралската свршувачка, весникот „Daily Mail“ објави ...
| | веќе видена | слични

Принцот Хари и Меган Маркел, ќе ја прват свадбата на 26 мај, пишува „Сан“. Се вели дека двојката повторно ја прекршиле традицијата и одредиле датум за венчавка кој се совпаѓа со празники . Овој датум се совпаѓа со официјалните празници на Британците и тие имаат тогач 3 дена одмор. Церемонијата ќе биде во капелата Св. Ѓорѓи во замокот Виндзор. Обично членовите на кралското семејство склучуваат брак во работен ден. Свадбата на Кејт Мидлтон и принцот Вилијам беше во петок, а кралицата Елизабета Втора и принцот Филип се венчале во четврток. Бракот на Хари и Маркел ќе биде склучен во сабота. Настанот е очекуван за многу луѓе, а Пејачот Сем Смит дури објави дека сонувал да пее на свадбата. Карлицата Елизабета пак рече дека нема да присуствува на свадбата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На секаков начин СДСМ се обидува да избегне одговорност од криминалот, посочи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во ...
сите 515 | | | веќе видена

Извршителот Христијан Мицкоски потонат во очај и без идеи свири како што диригентот Груевски му диригира но не погоди ниту една нота, не успеа да оствари ниту ...
сите 76 | | | веќе видена

Не помогнаа молбите на Бојан Јовановски и Катица Јанева, обвинети за рекет врз Орце Камчев, новинарите да останат во судница денеска кога се пуштаа смс пораки ...
сите 284 | | | веќе видена

Мухамед Зеќири, потпретседател и пратеник од СДСМ во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 зборуваше за Маршот за правда, на кој учевствуваа 15.000 граѓани, и објасни ...
сите 111 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 132 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија категорично ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на ...
сите 198 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Принцот Хари и Меган Маркл се официјално верени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: