Предавање за словенечките искуства со дигиталната крипто валута „биткоин“

Теми на предавањето се биткоинот наспроти традиционалните валути, претприемачките банки наспроти традиционалните банки и биткоинот во интернационалниот финансиски сектор и јавноста. Предавањето ќе го одржи Јака Вадњал, претседател на управниот одбор на „LON Saving House“ од Словенија и вонреден професор на Универзитетот Американ колеџ во Скопје. 
| | веќе видена | слични

Во 2009 година, кога е направена првата трансакција, купувачот за една пица платил 10.000 биткоини. Денес тие вредат 60 милиони долари, а купувачот сега сигурно се кае, бидејќи ова претставува најскапата пица што е платена до сега. Од почетокот на годинава, па се до денес, вредноста на оваа валута прогресивно се зголемуваше, па така, на први јануари годинава, вредноста на еден биткоин изнесуваше 971 американски долари, додека пак, на први октомври од годинава, вредноста се зголеми на 4347 американски долари.Инаку, биткоинот е создаден во средината на 2008 година од страна на јапонскиот програмер, Сатоши Накамото, и претставува платежно средство, односно дигитална валута која се темели на принципот на криптографија наменет за интернет трговија.Криптовалутата, не е издадена од ниту една централна банка, што оневозможува контрола над истата, а истовремено нуди безбедна трансакција и анонимност на корисникот. Од друга страна пак, тоа ја прави идеално средство за тргување меѓу криминалците и терористите.Вредноста ...
| | веќе видена | слични

Волкот од Вол Стрит смета дека биткоинот е измама повторувајќи ги неодамнешните коментари на Џејми Димон извршен од JPM- Get Report.Белфорт вели дека гледа иднина за крипто- валутите но дека е загрижен дека постои голема можност за кражба на биткоини од страна на способните хакери.Белфорд кој се изјасни за виновен за кражбата и перењето пари во 1990-та година и потоа ја напиша книгата „Волкот од Вол Стрит“ по која беше снимен и истоимениот филм смета дека крипто-валутите ќе постојат но не како што постојат сега.Тој изјави дека знаел луѓе кои загубиле пари при купување на биткоин и дека тој самиот нема никогаш да купи биткоин.Тој очекува централната банка да воведе своја крипто -валута и дека тоа е она што ќе се одржи.Порано или подоцна, централната банка или конзорциумот ќе претстави своја криптовалута и таа ќе го заземе своето место“, изјави Белфорд
| | веќе видена | слични

Генералниот менаџер на „JP Morgan“, Џејми Димон ја доби поддршката од неверојатниот човек – станува збор за Џордан Белфорт или подобро познат како „Волкот од Вол Стрит“. Во изјавата за американскиот „TheStreet“, Белфорт рече дека верувал дека Димон бил во право во врска со неговото тврдење дека биткоинот е измама. „Не мислам дека тоа е одличен модел“. Тоа го рече, Белфорт – кој се изјасни за виновен за кражба и перење пари во 1999-та година и потоа ја напиша книгата под наслов „Волкот од Вол Стрит“, по која беше снимен филм со исто име. Тој не мисли дека криптовалутите нема да постојат во некоја форма. „Не велам дека крипто валутите нема да постојат, туку ќе мора да бидат поддржани од некои централни влади“, вели Белфорт. „Порано или подоцна, централната банка или конзорциумот ќе претстави своја криптовалута и таа ќе го заземе своето место“, додаде тој. Неговите критики подоцна се префрлија на ризикот од сајбер безбедноста околу биткоинот, како и фактот дека емитувањето на нови токени во системот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еврото зајакна во споредба со швајцарскиот франк. Оваа валута со курс од 1,163 франци достигна највисоко ниво од јануари 2015 година. Во однос на американскиот долар кон крајот на неделата еврото имаше курс од 1,18 долари. Биткоинот ја пробил границата од 6.000 долари, со што пазарната капитализација на оваа криптовалута првпат надминала 100 милијарди долари. Оваа година вредноста на биткоинот пораснала за вртоглави 500%, но мислењата за оваа валута и натаму се поделени. Инаку за еврото имаше многу „црни прогнози“ според кои му се ближи крајот и можно е да пропадне.
| | веќе видена | слични

( Фото: Thinkstock ) Еврото се засили во споредба со швајцарскиот франк и со курс од 1,163 франци достигна највисоко ниво од јануари 2015 година. Тогаш швајцарската централна банка одлучила дека нема веќе да го држи курсот на граница од 1,20 франци за евро, што особено ги шокирало сопствениците на хипотекарни кредити во франци. Во однос на американската валута, крајот од седмицата еврото го дочека со курс од 1,18 долари. Биткоинот ја пробил границата од 6.000 долари, со што пазарната капитализација на оваа криптовалута првпат надминала 100 милијарди долари. Оваа година вредноста на биткоинот пораснала за вртоглави 500 отсто, но мислењата за оваа валута и натаму се поделени. Едни сметаат дека тоа е класичен шпекулативен балон кој со текот на времето ќе пукне, додека други се уверени дека сè уште постои простор за пораст. Во анкета за Си-ен-би-си (гласале повеќе од 23.000 интернет-корисници), речиси половина сметале дека биткоинот ќе ја надмине магичната граница од 10.000 долари. Во едно интервју слични ...
| | веќе видена | слични

Во тек е жестока борба помеѓу програмерот и бизнисмен John McAfee и извршниот директор на банката JP Morgan Jamie Dimon поради коментари околу Биткоинот, пренесува The Street . John McAfee кој е на чело на компанијата MGT Capital Invests која раоводи со биткоинот, и тврди дека Dimon е престрашен од растечкиот пазар на криптовалути, како и дека довербата во криптовалутите е сосема оправдана. Биткоинот деновиве достигнува рекордни нивоа од близу 6000 долари. Dimon не можеше да се воздржи од коментари кои ги предизвикуваат вложувачите во криптовалути. „Ако си толку глуп да го купиш, еден ден ќе ја платиш цената за тоа“, се зборовите со кои Dimon минатиот петок ги провоцираше инвеститорите. McAfee во ексклузивно интервју на тоа одговорил велејќи дека сите треба да имаат на ум дека Dimon е на чело на една од најголемите светски банки, а банкарите се тие кои најмногу се загрозени со растот на популарноста на вложувањата во криптовалути. „Јас сум еден од најголемите прозиведувачи на Биткоин во Северна Америка, ...
| | веќе видена | слични

Сѐ поголем број граѓани на Македонија вложуваат сериозни суми пари во биткоини и други криптовалути иако Народната банка во неколку наврати предупреди дека вложувањето во нив не е дозволено. Станува збор за тренд кој е присутен во сите земји од регионот. Универзитетскиот професор од Словенија, Јака Видњал вели дека криптовалутите се реалност и државите мора да ги прифатат и да се обидат правно да ја регулираат оваа област. „Работата е дојдена толку далеку што не може некој едноставно да каже дека од тоа нема да биде ништо. Веројатно ќе мора да следи регулација и во Европската Унија и во регионот за да се постават некакви правила на игра. Од друга страна, постои можност тоа да се забрани, како што направија некои држави. Според мене, тоа е голема штета и да се забрани нешто што започнало на овој начин сигурно не е во рамките на демократското однесување“, рече Јака Вадњал, универзитетски професор. Вадњал раководи со мала банка во Словенија која е првата комерцијална банка во Европа која почна да врши продажба ...
| | веќе видена | слични

Цената на биткоинот има нов максимум и помина 6000 долари. Цената на пазарот е 6.003,81 долари, на индексот CoinDesk's Bitcoin Price. Оваа бројка го помина претходниот максимум од 5.856,10 долари. За само пет часа цената скокна за над 200 долари. Цената на биткоинот би можела да изнесува 10.000 долари, покажуваат скоро половина од анкетите на CNBC.
| | веќе видена | слични

Цената на биткоинот би можела да достигне 10.000 долари, покажуваат речиси половина од анкетите на CNBC. На прашањето во која насока ќе се движи криптовалутата, 49% од вкупно 23.118 испитаници веруваат дека вредноста ќе се зголеми, па дури и ќе помине 10.000 долари Во оваа прогноза, тие исто така се поддржани од специјалисти. Поранешниот хеџ фонд шеф Мајкл Новогранц неодамна изјави дека оваа цена ќе биде случај по шест до десет месеци. Околу 16% од испитаниците изјавиле дека биткоинот е помеѓу 6.000 и 8.000 долари. Оваа година, виртуелната валута се зголеми за 470%.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британскиот премиер Борис Џонсон се сретна со кралицата Елизабета Втора и формално побара да формира влада во нејзино име.Џонсон помина повеќе од половина час ...
сите 160 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 129 | | | веќе видена

Ту мач. Ова е премногу од кого и да е. Да се поднесат 5.000 амандмани е навистина премногу. Ние во наредниот период ќе ја разгледаме коалицијата со ДУИ. Ова е ...
сите 120 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Јас сум сопственик и имам имотен лист на земјиштето кое се наоѓа во близина на Универзитетот ФОН. За ова земјиште немам добиено никакво решение за данок, а ...
сите 172 | | | веќе видена

 Дува и слаб до умерен југоисточен ветер во долниот тек на Повардарието. На планините има врнежи од снег. За денеска синоптичарите најавуваат пообилни врнежи ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Предавање за словенечките искуства со дигиталната крипто валута „биткоин“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: