СДСМ: Состојбата на Клиниката за гинекологија е последица на расипничкото владеење на Груевски и Тодоров

Состојбата на Клиниката за гинеколоија и акушерство (ГАК) ја докажува долгогодишната негрижа на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и на Никола Тодоров за здравјето и интересите на граѓаните во изминатите 11 години, реагира СДСМ на обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека неспособноста на владејачката партија во здравството е фатална. „Недостигот на инкубатори, медицински сестри, лекари и анестезиолози, лошиот систем за терморегулација и вентилација, покривот што прокиснува, дотраените стерилизатори и појавата на влага во ГАК се директна последица на долгогодишното криминално и расипничко владеење на Груевски и Тодоров, кои, поради криминални интереси, ги запоставија здравјето и интересите на граѓаните“, велат од СДСМ. Од таму додаваат дека Владата предводена од СДСМ и парламентарното мнозинство се свесни за сериозноста на наследените проблеми во ГАК и воопшто во здравствениот систем. Велат дека преку одговорен и ефикасен пристап Владата презема иницијативи за надминување на проблемите, санирање на штетите и унапредување на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во време кога секој трет ден умира по едно новороденче и јавноста како приоритет ја одредува катастрофалната состојба на Клиниката за гинекологија, премиерот Зоран Заев реши да не ја посети. Иако за денеска беше најавено дека Заев во 10 часот ќе ја посети скопска гинекологија, посетата вчера доцна попладне беше откажана, објави Алфа. Од Владината прес-служба признаваат дека состојбата е сериозна, но велат дека точниот термин на посетата многу скоро ќе бил утврден. – Посетата на претседателот на Владата, Зоран Заев на Клиниката за гинекологија се планира и ќе се организира во соодветен термин кој многу скоро се уште не е утврден и истиот не бил договорен. Заедно со Министерството за здравство и одговорните лица во Клиниката ќе ја оствариме посетата во наредниот период имајќи ја во предвид актуелноста, тежината и сериозноста на состојбите, информираат од Владата. Дека Заев нема да ја посети гинекологија, медиумите беа известени преку секторот за односи со јавноста на Клиниката: „Ве информираме дека најавениот ...
| | веќе видена | слични

Од Владината прес служба признаваат дека состојбата е сериозна, но велат дека точниот термин на посетата многу скоро ќе бил утврден. Во време кога секој трет ден умира по едно новороденче и јавноста како приоритет ја одредува катастрофалната состојба на Клиниката за гинекологија, премиерот Зоран Заев реши да не ја посети. Иако за денеска беше најавено дека Заев во 10 часот ќе ја посети скопска гинекологија, посетата вчера доцна попладне беше откажана. Од Владината прес служба признаваат дека состојбата е сериозна, но велат дека точниот термин на посетата многу скоро ќе бил утврден. - Посетата на претседателот на Владата, Зоран Заев на Клиниката за гинекологија се планира и ќе се организира во соодветен термин кој многу скоро се уште не е утврден и истиот не бил договорен. Заедно со Министерството за здравство и одговорните лица во Клиниката ќе ја оствариме посетата во наредниот период имајќи ја во предвид актуелноста, тежината и сериозноста на состојбите, информираат од Владата. Дека Заев нема да ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Клиниката за Гинекологија имаме голем проблем со недостиг од кадар, информира директорката на Клиниката, Викторија Јовановска. Истото го утврдиле и здравствените инспектори кои направија вонреден инспекциски надзор по смртта на новороденчињата на Клиниката. -Последниот анестезиолог е примен пред 15 години. Нема педијатри. Немаме инструменари. Ако ми верувате, сестрите дежураат за 150 денари. Во преговори сме со педијатри, кои ќе ги едуцираме и примиме, вели директорката. И здравствените инспектори констатирале низа недоследности во однос на кадарот и опремата на оваа здравствена установа. newsroom.mk
| | веќе видена | слични

Две бебиња сместени во еден инкубатор, недостиг на свеж воздух и несоодветна вентилација, покрив што протекува и простории без проточна вода, како и застарени стерилизатори за пелени и шишиња, се само дел од недостатоците на Клиниката за гинекологија што ги нотирале од Државниот здравствен и санитарен инспекторат. Надзорот бил вонреден по допрен глас, но и по барање на директорката на Клиниката. – На одделението за интензивна нега и постинтензивна нега за време на надзорот е констатирано дека има зголемен обем на работа во однос на просторните и кадровските капацитети, но и во однос на опремата. Сместени се по две новороденчиња во еден инкубатор. Клиниката располага со капацитет од 25 новородени, а за време на надзорот констатирани се 49 – соопшти директорката на Инспекторатот, Ирина Бухова. Инспекторите констатирале и недостиг на кадар, посебно во одделението за интензивна нега, каде што велат дека нема доволен број медицински сестри. За новородените се грижат четири медицински сестри во првата смена и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

При извршување на вонредниот надзор на Клиниката за гинекологија во Скопје од страна на инспекција се откриени шокантни услови за новороденчињата, особено тие што се предвремено родени поради недостигот на инкубатори. Забележана е состојба на по две бебиња во еден инкубатор, има низок степен на хигиена во различни делови од гинекологија, како и несоодветни пракси за стерилизација. Пропусти и недоследности се регистрирани речиси во целокупното работење, а инспекторите дадоа рок да се отстранат сите неправилности. Во изминатиот период дел од лекарската фела алармираше за состојбите по за жал бројните смртни случаи на новороденчиња и родилки со црни статистики кои се недозволиви. Инспекторите констатирале и недостиг на кадар, посебно во одделението за интензивна нега, каде што велат дека нема доволен број медицински сестри. За новородените се грижат четири медицински сестри во првата смена и двајца специјалисти неонатолози, а во втората и третата смена повторно по четири медицински сестри и двајца неонатолози, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 240 | | | веќе видена

Заев: Ако се сретнам со Макрон ќе му ги изнесам аргументите зошто треба да добиеме датум Прашан дали верува дека ке успее да се сретне со Макрон наскоро ...
сите 219 | | | веќе видена

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа - отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски. Се чини дека исходот од самитот на ...
сите 267 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 290 | | | веќе видена

Санкциите ќе бидат тргнати, освен ако не се случи нешто со кое нема да сме среќни, рече Трамп во обраќање во Белата куќа Претседателот Доналд Трамп објави дека ...
сите 546 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Состојбата на Клиниката за гинекологија е последица на расипничкото владеење на Груевски и Тодоров

Од:
До кого (е-маил):
Порака: