Во наредните натпревари Вардар ќе освојува бодови

Шефот на стручниот штаб на Вардар, Чедомир Јаневски, по поразот од Зенит со 5:0 во групната фаза од ЛЕ, верува дека своите избраници ќе покажат далеку подобра игра во наредните неколку натпревари во ова натпреварување во кои ќе успеат да освојат бодови Јаневски истакна дека неговиот тим стартувал со негатива од еден гол, поради рано примениот погодок од Кокорин. Го почнавме натпреварот со 1:0, бидејќи уште на стартот примивме гол. Бевме подготвени за изненадување, но не тргна онака како што планиравме. Не одигравме на поскауваното ниво, помалку се исплашивме. Брзо ја губевме топката, тие брзо разигруваа. На полувреме им реков на моите избраници дека мораме да стартуваме до нула, во првите 15 минути од второто полувреме држевме некаква контрола, но кога го примивме четвртиот погодок, повторно паднавме. Мора бргу да се кренеме, има уште пет меча во кои ќе мораме да освојуваме бодови. Победи подобриот денеска. Зенит е голем тим, можеби еден од фаворитите за освојување на Лигата на Европа. Имаме проблеми околу ...
| | веќе видена | слични

Вардар конечно ја запре мини-серијата од два меча без победа и со триумф од 2:1 против Ренова најави нов успешен циклус. Во следниот период шампионот има тежок распоред, па победата над „гипсарите“ е добредојдена пред дуелите со Пелистер и со Розенборг до крајот на месецов. „Оваа победа ни е добродојдена за враќање на самодовербата после оној шок што го доживеавме со Зенит во Лигата на Европа, и потоа со Скопје во првенствениот натпревар. Денеска на еден ваков терен не можеше подобро да се одигра, но нема да бараме алиби. Имавме контрола во текот на сите 90. минути, создадовме неколку шанси, но за жал нешто и од наша лоша завршница, придонесе до крајот на натпреварот да работиме и да се бориме за трите бода. Овој триумф го донесе менталитетот и карактерот на екипата. Затоа им честитам на играчите, затоа што навистина не беше лесно. Во вториот дел кога имавме добро темпо, шанси, акции за гол, следуваа неколку прекини поради повреди на противнички играчи, и тоа донесе да немаме континиутет. Затоа реков дека ...
| | веќе видена | слични

Вардар потешко од очекувањата, со многу мака го скрши отпорот на Ренова, но за актуелниот првак сепак најважни се трите бода и враќањето на победнички патеки по разочарувачкото реми со Скопје пред неколку дена. Тренерот Чедомир Јаневски беше задоволен од конечниот исход, потенцирајќи го карактерот на екипата како главен фактор за да се дојде до посакуваните три бода. „ Оваа победа ни е добродојдена за враќање на самодовербата после оној шок што го доживеавме со Зенит во Лигата на Европа, и потоа со Скопје во првенствениот натпревар. Денеска на еден ваков терен не можеше подобро да се одигра, но нема да бараме алиби. Имавме контрола во текот на сите 90. минути, создадовме неколку шанси, но за жал нешто и од наша лоша завршница, придонесе до крајот на натпреварот да работиме и да се бориме за трите бода. Овој триумф го донесе менталитетот и карактерот на екипата. Затоа им честитам на играите, затоа што навистина не беше лесно. Ова се важни три бода кои ни даваат самодоверба и пред дербито во недела со Пелистер ...
| | веќе видена | слични

Сами ги испуштивмедвата бода и му ги подаривме на противникот. Ни недостасуваше тоа последно додавање, кое не стасуваше до играчите, или тие не беа на вистинските позиции во завршницата на акциите, вели Чедомир Јаневски по неочекуваниот кикс на Вардар и ремито, 1:1 со аусајдерот Скопје. „Имавме предност од 1:0, а потоа примивме гол. Можеби имаше и прекршок за тој израмнувачки гол, не знам. Но, можам да кажам дека тој гол никако не смеевме да го примиме на таков начин. Потоа настана нервоза, и во вториот дел ја имавме иницијативата, но последното додавање не стигнуваше, или нашите играчи не беа на вистинските позиции во завршницата. И со 10 играчи подоцна бевме подобар противник, но повторно ќе кажам недостасуваше тоа последно додавање, или, пак, тие неколку удари кои ги имавме не завршија на вистинското место. Испуштивме два бода, но мора да одиме понатаму. После овие три натпревари кои ги игравме во Македонија, јасно е дека нè очекуваат тешки услови за игра, и играчите мора да бидат психолошки подготвени", ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на Вардар, Чедомир Јaневски, смета дека Вардар денес им подари бод на противниците, бидејќи неговиот состав имаше контрола над мечот, иако во вториот дел играа со играч помалку. Тој вели дека по исклучувањето на капитенот Бобан Грнчаров се почувствува нервоза меѓу играчите на Вардар, па затоа беше тешко да се стигне до погодок со кој ќе ги освојат сите три бода. „Мислам дека денес им подаривме бод на Скопје, бидејќи имавме предност, а потоа примивме еден лесен гол, што е недозволиво за екипа каква што е Вардар. Теренот беше тежок и за двете страни, но мислам меѓу моите играчи проработи нервозата по примениот гол, па можеби затоа недостасуваше оној завршен чекор за да го вратиме водството. Иако имавме тотална контрола на средбата, моите играчи денес не изградија доволно позиции за да се заканат кон противничкиот голман. Дури и со фудбалер помалку, бевме подобри на теренот, но сепак не успеавме и резултатот да го насочиме во наша корист. По овие испуштени два бода мораме да одиме понатаму, да се ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалски првак Вардар загуби од рускиот прволигаш Зенит со 0-5 во првиот натпревар од групата Л, во Лига Европа (ЛЕ), во четвртокот, во Скопје, на арената „Филип Втори“. Речиси во текот на целиот натпревар лидерот во руското првенство беше подобар противник и постигна гол од сите пет директни удари во голот, а Вардар може да жали што не постигна барем почесен погодок од иницијативата во првите 15 минути од второто полувреме.- Имавме голема желба да направиме изненадување, но натпреварот го почнавме што се вели со негатива, оти брзо примивме гол, кој не смеевме да го примиме. По 0-3 во соблекувалната реков дека мора да се вратиме од почеток, средниот ред и нападот бидат поблиску. Во второто полувреме добро почнавме во првите 15 минути, не можам да кажам дека правевме шанси, но имавме неколку закани, удари. И во тој момент кога мислевме дека ќе се вратиме во игра со евентуален гол, примаме уште еден гол. Мислам дека подобриот тим победи заслужено. Треба да извлечеме поуки од овој натпревар. Има ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шефот на стручниот штаб на Вардар, Чедомир Јаневски после натпреварот истакна дека неискуството, грешките придонесоа за поразот од Зенит Санкт Петербург. Јаневски ја честиташе победата на противникот за која рече дека е сосема заслужена. „Натпреварот го почнавме што се вели со негатива. Брзо примивме гол, кој што не смеевме да го примиме гол. И кога така ќе се почне, требаше одново да ја градиме играта, а немавме ден. Несреќата да биде таква, примивме уште еден гол кој дополнително ни ја отежна работата. После 0:3 во соблекувалната реков дека мора да се вратиме од почеток, односно средниот ред и нападот да ги имаме поблиску. Во второто полувреме добро почнавме во првите 15 минути, не можам да кажам дека правевме шанси, но имавме неколку закани, удари. И во тој момент кога мислевме дека ќе се вратиме во игра со евентуален гол, ние примаме уште еден гол. Направивме последна измена, и тој се повреди, и покрај резултатската негатива, ние имавме и хендикеп на теренот. Мислам дека подобриот тим денеска победи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

- Ние знаевме дека играме со силен противник, Зенит е фаворит не само во групата, туку и во ова натпреварување. Ние им помогнавме на нив, со примените два гола во краток период. Го почнавме натпреварот со 0-1, затоа што за пет минути ако примиш гол, многу е тешко да се вратиш. Тоа беше еден мал шок за нас. Во 20.минута примивме и втор гол со што се сруши целата игра. Подобриот тим денес победи, а ние треба да извадиме поуки од овој натпревар и да не грешиме на наредните мечеви во Европа, изјави Јаневски по средбата. Вардар ќе нема многу време за корекции. Следниот меч црвено-црните ќе го играат веќе за две седмици (28 септемри) и тоа на гости во Норвешка против Розенборг кој синоќа загуби со 4-0 на гостински терен кај Реал Сосиедад. 
| | веќе видена | слични
5 копии

По убедливиот пораз од Зенит (0-5) во првиот меч од групната фаза на Лига Европа, тренерот на Вардар, Чедомир Јаневски, призна дека неговите оизбраници со грешките кои ги направиле му помогнал на Зенит да победи. - Ние знаевме дека играме со силен противник, Зенит е фаворит не само во групата, туку и во ова натпреварување. Ние им помогнавме на нив, со примените два гола во краток период. Го почнавме натпреварот со 0-1, затоа што за пет минути ако примиш гол, многу е тешко да се вратиш. Тоа беше еден мал шок за нас. Во 20.минута примивме и втор гол со што се сруши целата игра. Подобриот тим денес победи, а ние треба да извадиме поуки од овој натпревар и да не грешиме на наредните мечеви во Европа, изјави Јаневски по средбата. Вардар нема да има многу време за корекции. Следниот меч црвено-црните ќе го играат веќе за две седмици (28 септемри) и тоа на гости во Норвешка против Розенборг кој синоќа загуби со 4-0 на гостински терен кај Реал Сосиедад.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Вардар имаа непосакувано деби во фазата по групи во Лигата на Европа, откако на домашен претрпеа висок пораз од Зенит 5-0. Русите во целост ја искористија згрченоста на „црвено црните“ на стартот од мечот и постигнаа два брзи голови кои го скршија нашиот шампион. - Натпреварот го почнавме што се вели со негатива. Брзо примивме гол, кој што не смеевме да го примиме гол. И кога така ќе се почне, требаше одново да ја градиме играта, а немавме ден. Несреќата да биде таква, примивме уште еден гол кој дополнително ни ја отежна работата. После 0:3 во соблекувалната реков дека мора да се вратиме од почеток, односно средниот ред и нападот да ги имаме поблиску. Во второто полувреме добро почнавме во првите 15 минути, не можам да кажам дека правевме шанси, но имавме неколку закани, удари. И во тој момент кога мислевме дека ќе се вратиме во игра со евентуален гол, ние примаме уште еден гол. Направивме последна измена, и тој се повреди, и покрај резултатската негатива, ние имавме и хендикеп на теренот. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 196 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во наредните натпревари Вардар ќе освојува бодови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: