Отфрлена интерпелацијата за министерот Димитров


На неколку минути пред полноќ, Собранието ја отфрли интерпелацијата за министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Собраниската расправа почна попладнево, со интерпелацијата за министерот за надворешни работи, Никола Димитров, кого опозицијата го обвинува за штетен договор со Бугарија. Оставки од шест министри - бара ВМРО ДПМНЕ за кои поднесе интерпелација.
| | веќе видена | слични

На дневен ред пред пратениците се и интерпелациите за работата на министерот за финансии - Тевдовски, за култура - Алаѓозовски и за животна средина - Дураку, кои ги поднесе опозицијата. Но, поради тензичната и жестока расправа за Законот за јазици, неизвесно е кога ќе почне расправата за интерпелациите. Истовремено, се очекува расправа за интерпелациите и за министрите Мила Царовска и Љупчо Николовски. Претходно, парламентарното мнозинство ја отфрли интерпелацијата за шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров.
| | веќе видена | слични
3 копии

Свечената седница по повод посетата на Претседателот на словенечкиот Државен збор Милан Брглез ја одложи расправата за интерпелација на работењето на министрите за земјоделство и за труд и социјална политика. Иако закажана за доцна попладнево, Талат Џафери ја прекина седницата и засега нема информации кога пратениците ќе ја оценуваат работата на Николовски и Царовска, по барање на опозицијата. Доцна синоќа пак во 56 гласа против Собранието ја отфрли интерпелацијата за работењето на шефот на дипломатијата Никола Димитров, а пратениците во следниот период треба да разгледуваат уште 4 интерпелации поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подбра Македонија. Опозицијата побара Собранието да изгласа недоверба и за работењето на министерот за култура Роберт Алаѓозовски, министерот за финансии Драган Тевдовски, за животна средина Садула Дураку, како и за министерот за здравство Арбен Таравари. Според најавите, овие точки пред пратениците треба да се најдат до крајот на неделава. Фото за вовед: YouTube видео: ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска најавија дека до Собранието повторно ќе го поднесат законот за покачувањето на пензиите, кој вчера не беше ставен на дневен ред на седница на Собранието. – Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ нема да се откажат и најавуваме дека повторно ќе биде поднесен овој закон и повторно ќе се бара зголемувањето на пензиите да се предвиди во Буџетот за 2018 се со цел наредната година сите пензионери да добијат реално покачување на пензиите, а не како што се обидува СДСМ да ги залажува, стои во соопштението на пратеничката група. СДСМ не прифати зголемување на пензиите за пет отсто и со самото тоа, како што стои, пензионерите нема да земат повисоки пензии во наредната година. – СДСМ го прекина континуитетот на зголемувањето на пензиите кои се случуваше последните 11 години, се наведува во соопштението од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични
4 копии

Ниту едно лажно обвинување ниту една празна прес-конференција не може да го скрие фактот дека ВМРО-ДПМНЕ го укина законското право на усогласување на пензиите со растот на трошоците за живот, велат од СДСМ. „На тој начин владата на ВМРО-ДПМНЕ ги оштети пензионерите. Лицемерството на ВМРО-ДПМНЕ е видливо и јасно. Криминалното владеење на Никола Груевски создаде милионска дупката од долгови во ПИОМ. Освен скратувањето на законската можност од зголемување на пензиите во согласност со трошоците за живот, Владата на ВМРО-ДПМНЕ не предвидела средства во буџетот за покачување на пензиите. За разлика од таквиот лажен и лицемерен пристап на ВМРО-ДПМНЕ, Владата предводена од СДСМ ја исправи неправдата кон пензионерите. Целосно се спроведува законското усогласување на пензиите во согласност со растот на трошоците на живот и покачувањето на платите и по тој основ пензионерите ќе добијат дополнителни 2.160 денари за 2017 година за просечна пензија. Владата на СДСМ ги рационализира трошоците, обезбеди средства за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Првпат после единаесет години нема да има покачување на пензиите во Република Македонија. СДС го укина зголемувањето на пензиите. СДС вчера пред очите на целата јавност одлучи пензиите на пензионерите да не се зголемат. Владата на ВМРО-ДПМНЕ во своето владеење ги зголемуваше пензиите на сите пензионери во Република Македонија. Најниската пензија се зголеми за 105 проценти и истата од 4.330 денари во 2006 година, се покачи на 8.895 денари. Додека просечната пензија која во 2006 година изнесуваше 7.684 денари, на крајот од 2016 година стигна до 13.754 денари. СДС не дозволи пензионерите да добијат плус уште една просечна пензија од 8.200 денари во текот на годината. СДС треба пред пензионерите и целата јавност да одговори зошто се против зголемување на пензиите на пензионерите, тие само докажуваат дека партиските интереси се многу поважни од интересите на граѓаните. СДС со вчерашното гласање го спречија продолжи трендот на зголемување на пензиите на пензионерите што беше редовна пракса во изминатите години. ...
| | веќе видена | слични

Во секој момент се очекува Собранието на Република Македонија да ја продолжи 13. седница на која на дневен ред се интерпелациите за работата на министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и за труд и социјална политика Мила Царовска, поднесени од пратениците од опозицијата. Синоќа, Парламентот ја отфрли интерпелацијата на министерот за надворешна политика Никола Димитров, која исто така ја побараа пратениците од опозицијата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Владата на ВМРО-ДПМНЕ во своето владеење ги зголемуваше пензиите на сите пензионери во Република Македонија. Првпат после единаесет години нема да има покачување на пензиите во Република Македонија. СДС го укина зголемувањето на пензиите. СДС вчера пред очите на целата јавност одлучи пензиите на пензионерите да не се зголемат. Владата на ВМРО-ДПМНЕ во своето владеење ги зголемуваше пензиите на сите пензионери во Република Македонија. Најниската пензија се зголеми за 105 проценти и истата од 4.330 денари во 2006 година, се покачи на 8.895 денари. Додека просечната пензија која во 2006 година изнесуваше 7.684 денари, на крајот од 2016 година стигна до 13.754 денари. СДС не дозволи пензионерите да добијат плус уште една просечна пензија од 8.200 денари во текот на годината. СДС треба пред пензионерите и целата јавност да одговори зошто се против зголемување на пензиите на пензионерите, тие само докажуваат дека партиските интереси се многу поважни од интересите на граѓаните. СДС со вчерашното гласање го спречија ...
| | веќе видена | слични

На полноќ министерот за надворешни работи ја преживеа првата интерпелација, со 43 гласа за и 56 гласови против. Опозицијата побатра оставка од шефот на дипломатијата, Никола Димитров, образложувајќи ја со обвинувања за штетен договор со Бугарија, со договорена содржина скриена од јавноста, потоа заради кадровски одлуки во дипломатијата- како неименувањето и неупатувањето на Александар Николовски за ополномоштен амбасадор на Македонија во ЕУ во Брисел, но и за стратегијата за населување мигранти во државата, односно немањето на категоричен, одречен и јасен став по однос на притисокот кој што се врши врз Македонија да изгради прифатни центри , се- како оценува опозицијата- спротивно на националните интереси. Пратеникот Антониот Милошоски, образложувајќи ја интерпелацијата, рече дека Никола Димитров како министер потпишал договор со Бугарија којшто оцени дека за Софија е многу поволен, но за Република Македонија е штетен. Од своја страна Димитров посочи дека е „изненаден“ од интерпелацијата. Денеска веќе на ред ...
| | веќе видена | слични

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Зекир Рамчиловиќ од ВМРО-ДПМНЕ.„Ниту едно лажно обвинување, ниту една празна прес конференција не може да го сокрие фактот дека ВМРО-ДПМНЕ го укина законското право на усогласување на пензиите со растот на трошоците за живот.На тој начин, владата на ВМРО-ДПМНЕ ги оштети пензионерите.Лицемерието на ВМРО-ДПМНЕ е видливо и јасно. Криминалното владеење на Никола Груевски создаде милионска дупката од долгови во ПИОМ. Покрај ускратувањето на законската можност од зголемување на пензиите согласно трошоците за живот, Владата на ВМРО-ДПМНЕ не предвидела средства во буџетот за покачување на пензиите.За разлика од таквиот лажен, лицемерен пристап на ВМРО-ДПМНЕ,Владата предводена од СДСМ ја исправи неправдата кон пензионерите. Целосно се спроведува законското усогласување на пензиите согласно растот на трошоците на живот и покачувањето на платите и по тој основ пензионерите ќе добијат дополнителни 2.160 денари за цела 2017 година, за просечна пензија.Владата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Чарлиевите ангели“, какошто ги нарече јавноста кога започнаа со работа, денеска ја завршија својата кариера во СЈО. Со одлука на Советот на јавни обвинители, ...
сите 405 | | | веќе видена

Откако и вчерашниот обид за приближување на ставовите за законот за ЈО на власта и опозицијата заврши без успех - о позициската ВМРО – ДПМНЕ утрово го достави ...
сите 865 | | | веќе видена

Заев посочи дека првпат слуша за предлогот и не сака да води преговори преку медиумите, но оти треба убаво да се разгледа решението за воспоставување ...
сите 178 | | | веќе видена

Бик Овој период ќе ви биде незаборавен од неколку причини. Напорно работевте за да стигнете до тука. Сонцето ќе биде во вашата петта и шеста куќа, без проблем ...
сите 142 | | | веќе видена

Како што порача Дескоска, напад врз здравствен работник е исто како да нападнете полицаец и предвидена е казна од една до 10 години за физички напад.
сите 114 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 122 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отфрлена интерпелацијата за министерот Димитров

Од:
До кого (е-маил):
Порака: