Битолската населба Златен рид во интензивна градба


Продолжува инфраструктурната изградба на новата населба на Златен рид, активностите се одвиваат според предвидениот интензитет, а оваа градежна сезона се очекува завршување на најголемиот дел инфраструктурни проекти, предвидени за овој дел на градот. „Овде правиме комплетно нова инфраструктура. Трасираната патека која треба да биде пристап до парцелите кои се продадени, спред деталниот урбанистички план на општината, треба да им овозможи на нашите инвеститори пристап до објектите, како и почеток на изградба на објектите. До крајот на оваа сезона, верувам дека ова ќе го завршиме. Конкретно, денеска овде имавме минирање на делот кој што е карпест, каде што КЈП Нискоградба треба да постави фекална канализација. Но, исто како и во долниот дел и овде, потребно е да се постави атмосферската канализација, водоводна мрежа, електрификација, ќе се асфалтира и ќе заживее и овој дел кој беше и во градот, но и малку на периферија“, изјави градоначалникот на Општина Битола, д-р Владимир Талески. За досегашните активности ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Градоначалниците на Град Скопје и на Општина Аеродром, Коце Трајановски и Ивица Коневски на денешната прес-конференција го најавија почетокот на реконструкцијата на улиците Тодор Чангов 20 и Ѓорѓи Капчев 9, кои се протегаат од булеварот Февруарски поход до Усјанскиот канал. На овие улици во вкупна должина од 1.240 метри и широчина од 6 метри ќе се менува целата асфалтна конструкција со санација на пропаднатите места, а ќе се изврши и промена на тампонскиот слој на улиците. На улицата ќе се задржи постојниот тротоар, но каде што има потреба ќе се направи нов тротоар од 1,5 метри, што значи широчината на улиците ќе биде вкупно 9 метри.
| | веќе видена | слични

Станува збор за промена на целата асфалтна конструкција со санација на пропаднатите места, како и промена на тампонскиот слој на улиците Тодор Чангов 20 и Ѓорѓи Капчев 9, во вкупна должина од 1 километар и 240 метри и широчина од 6 метри. Исто така, на улицата ќе се задржи постојниот тротоар, но каде што има потреба ќе се направи нов тротоар од 1,5 метри, што значи широчината на улиците ќе биде вкупно 9 метри. Коневски истакна дека изградбата на овие улици значи зајакнување на инфраструктурата во оваа населба со што ќе се подобри животот на нејзините жители, додавајќи дека инвестициите во општината продолжуваат. -По изградбата на два колектора, изградба на пумпна станица, изградба на 50 километри фекална канализација, на парк, изградба на 9 километри троатоари, поставување на ново осветлување, изградба на новата градинка во руралниот дел, како и спортската сала во ОУ „Гоце Делчев“ и низа други проекти почнуваме со нов, вели Коневски. Трајановски додаде дека Градот Скопје продолжува со поддршката на општините ...
| | веќе видена | слични

Со минирање беше отстранета карпа од таканаречениот Златен рид во битолската касарна за на нејзино место да се постави фекална канализација. На овој рид досега се минираше од 12 до 15 пати за да се изгради инстрастуктурата за новата населба што се гради. Златниот рид кој што во изминатите години стана рекреативна зона на битолчани, во иднина ќе има сè помалку зеленило. Таму на големо се гради инстраструктурата, па ќе има сè повеќе асфалт и бетон. „До крајот на ридот се над 170 маркици, кои потенцијално можат сите да бидат претворени во куќи. Над 60 парцели за куќи се продадени, најголемиот дел се тука до пред Џепането. Некои започнаа да се градат. Работиме интензивно за да направиме пат до продадените парцели. Се надевам дека ќе завршиме целосно и со асфалтирање. Асфалтот треба да биде некаде до пред џепането. Ќе има три главни улици и други патишта кои ќе водат до сите парцели“, рече битолскиот градоначалник Владимир Талески. Улиците на Златен рид ќе бидат долги 1.300 метри. „Во овој дел имало околу 12 до ...
| | веќе видена | слични

Дел од предвидените станбени згради се веќе изградени, додека со новите зафати треба да се овозможи пристап за инвеститорите до парцелите предвидени со урбанистичкиот план, што ќе овозможи почеток на изградба на нови објекти. Со минирање на карпестиот дел од теренот започна поставувањето на фекална канализација. „Овде правиме комплетно нова инфраструктура. Трасираната патека која треба да биде пристап до парцелите кои се продадени, спред деталниот урбанистички план на општината, треба да им овозможи на нашите инвеститори пристап до објектите, како и почеток на изградба на објектите. До крајот на оваа сезона, верувам дека ова ќе го завршиме. Конкретно, овде имавме минирање на делот кој што е карпест, каде што КЈП Нискоградба треба да постави фекална канализација. Но, исто како и во долниот дел и овде, потребно е да се постави атмосферската канализација, водоводна мрежа, електрификација, ќе се асфалтира и ќе заживее и овој дел кој беше и во градот, но и малку на периферија“-вели градоначалникот на Општина ...
| | веќе видена | слични

„Овде правиме комплетно нова инфраструктура. Трасираната патека која треба да биде пристап до парцелите кои се продадени, спред деталниот урбанистички план на општината, треба да им овозможи на нашите инвеститори пристап до објектите, како и почеток на изградба на објектите. До крајот на оваа сезона, верувам дека ова ќе го завршиме. Конкретно, денеска овде имавме минирање на делот кој што е карпест, каде што КЈП Нискоградба треба да постави фекална канализација. Но, исто како и во долниот дел и овде, потребно е да се постави атмосферската канализација, водоводна мрежа, електрификација, ќе се асфалтира и ќе заживее и овој дел кој беше и во градот, но и малку на периферија“, изјави градоначалникот на Општина Битола, д-р Владимир Талески. За досегашните активности во поранешната касарна, општина Битола од сопствениот буџет има издвоено 2 милиони евра, како и позајмица од 1,5 милиони евра. „Сега сме во завршна фаза во АРМ 1. До крајот на овој месец четирите улици во АРМ 1 ќе бидат завршени во должина од 1300 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Експертот за Балканот од Универзитетот во Грац, Флоријан Бибер вели дека одлуката на шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ да не се одобри почеток ...
сите 226 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Битолската населба Златен рид во интензивна градба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: