Вучиќ и Дачиќ со остри реакции за изјавите на Заев


5 копии

Изјавите на Заев за српски Курир во кои тој го нарече српскиот премиер и иден претседател на Србија Александар Вучиќ националист обвинувајќи го дека предизвикува напнатост и криза во регионот предизвикаа остра реакција од српскиот државен врв. Имено вчера во две одделни изјави Ивица Дачиќ и Александар Вучиќ го осудија Заев и му порачаа дека таквите изјави ќе остават траги во билатералните односи помеѓу двете држави. Според Дачиќ, целосно е неверојатно човек кој претендира да биде новиот премиер на Македонија да дава такви неодговорни, скандалозни изјави. – Брутално напаѓајќи го премиерот, односно новоизбраниот, убедливо избран претседател на Република Србија, кој притоа со денови и месеци повикува на мирно решавање на проблемите во Македонија немешајќи се во внатрешните работи на Македонија, говорејќи дека стабилноста во Македонија е клучна за стабилноста на целиот регион. Што е причината? Повторно се враќам на тоа дека овде ништо не е изолиран случај, видовте и денес, значи тоа е една катастрофална изјава ...
| | веќе видена | слични

Началникот на Генералштабот на Република Србија, генерал Љубиша Диковиќ, може да биде прв на “листата за отстрел” кога Александар Вучиќ ќе ја презеде функцијата претседател на земјата, пишува Данас. Ова е проценка на воени аналитичари кои потсетуваат дека Диковиќ во 2011 година беше назначен од тогашниот претседател Борис Тадиќ, а потоа се потпираше на поддршката на досегашниот претседател Томислав Николиќ. Воениот аналитичар Александар Радиќ за Денес вели дека смената на шефот на срспкиот Генералштаб е политичко прашање дека единствено за тоа ќе одлучува Александар Вучиќ. Радиќ потсетува дека според законот Диковиќ може да остане на чело на војската се до наполнување на 58 години, а оваа возраст тој ја исполнува во мај следната година. Тој верува дека уште е рано да се каже кој би можел да биде замена за Диковиќ. Радиќ не веруваа дека Вучиќ, кога ќе ја преземе функцијата претседател ќе направи и промена на министерот за одбрана Зоран Ѓорѓевиќ, бидејќи, како што вели тој, во изборот за Ѓорѓевиќ лично Вучиќ ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Српскиот премиер и нов претседател, Александар Вучиќ вчера изјави дека е загрижен поради идејата за „Голема Албанија“, тензиите во Босна и Херцеговина и судбината на хрватската компанија Агрокор. За состојбата во регионот, Вучиќ вели дека најмногу е загрижен поради односите во БиХ. „Што се однесува до односите со Албанците, тие се тешки, но мораме да разговараме и да правиме амбиент за иднината. Мораме да разговараме и со Хрватска и го разбирам нивното инсистирање за решавање на судбината на исчезнатите, но и тие пред својата јавност мора да говорат за исчезнатите Срби, кои ги има многу повеќе отколку Хрвати“- рече Вучиќ. Тој смета дека форматот на дијалогот со Приштина може да се менува само преку консензус. За најавите на Приштина во врска со продолжувањето на дијалогот и ангажирањето на Марти Ахтисари и Медлин Олбрајт, Вучиќ кажа дека и Србија има „светски познати“ имиња на своја страна, кои не се помалку угледни.
| | веќе видена | слични
2 копии

Српскиот премиер и претседател Александар Вучиќ изјави дека Србија има направено сè за да ја зачува стабилноста и во тоа таа засега е успешна.Гостувајќи на ТВ Прва, Вучиќ изјави дека Србија ќе продолжи да инвестира во својата војска. Вучиќ утре ќе присуствува на одбележувањето на Денот на српската армија, Денот на победата и Денот на Европа, што ќе се одржи во Никинци. Таму ќе се одржи вежбата „Челик 2017 година”, каде што, како што рече Вучиќ, ВС ќе ги прикаже сите достапни моќни алатки, но исто така и многу новини. „Луѓето велат дека ништо не се случува во војската, а се случува тоа што не постојат повеќе оние ужасни чизми кои ги носеше ЈНА во 1988-1989. Сите имаат два или три пара, повеќе униформи и подобри плати… ќе добиеме повеќе војници”, рече тој . Вучиќ рече дека српската армија успеа, исто така, да ги изработи и „алас ракетите”. „Утре ќе може да се видат т.н. водени проектили, кои драматично го менуваат својот курс и одат кон целта. Ќе видите гаѓање од десет до 12 километри, а се подготвуваме и за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Влада во која ќе бидат партиите на Албанците сигурно нема да гласа неутрално за членството на Kосово во УНЕСKО, му порачаа вчера потенцијалните владини партнери ДУИ, „Алијансата за Албанците" и Беса на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пишува Дневник. Заев за српската телевизија „Прва" завчера изјави дека на следното гласање за членство на Kосово во УНЕСKО, доколку дотогаш се формира влада во која тој ќе биде премиер, Македонија ќе гласа неутрално. Српските медиуми ја пренесоа изјавата со наслови „Македонија го промени својот став во врска со Kосово" и потсетија дека земјата на претходниот Извршен совет на УНЕСKО во Париз пред две години била меѓу тие што гласале за прием на Kосово. Заев и пред да ја формира новата влада доби црвен картон од потенцијалните партнери Али Ахмети, Зијадин Села и Билал Kасами, барем кога станува збор за меѓусоседските односи со Kосово и Албанија. Пораката од нив, и пред да седнат на „Илинденска", е Заев да не се обидува да помисли да ги наруши односите со Kосово и со Албанија. И ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Белград е подготвен да продолжи со дијалогот со Приштина, но не е подготвен да молчи кога се газат и загрозуваат правата на српскиот анрод на Косово, изјавил директорот на Канцеларијатаза Косово на српската влада, Марко Ѓуриќ, пренесуваат српските медиуми. Тој укажал на подготвеноста на Белград и ЕУ како посредник помеѓу двете страни, но нагласил дека продолжувањето на дијалогот со Приштина ќе се реализира тогаш кога „сите три страни ќе бидат подготвени за тоа“. „Една од причините што сепаратистите се доста нервозни е фактот што нив на преговарачката маса не ги чека независност на Косово, туку само нормализација на односите“, рекол Ѓуриќ, оценувајќи дека изјавата за независноста на Косово на албанските политичари им служи за „домашна употреба“. „Важно е дека од Белград и Србија се слуша јасна порака дека сме определни за дијалог, стабилност и мир, но истовремено не сме подготвени да молчиме кога се газат и загрозуваат праата на нашиот народ на Косово“, рекол Ѓуриќ за РТС, порачувајќи дека и „меѓународната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заев за српската телевизија „Прва“ завчера изјави дека на следното гласање за членство на Kосово во УНЕСKО, доколку дотогаш се формира влада во која тој ќе биде премиер, Македонија ќе гласа неутрално. Српските медиуми ја пренесоа изјавата со наслови „Македонија го промени својот став во врска со Kосово“ и потсетија дека земјата на претходниот Извршен совет на УНЕСKО во Париз пред две години била меѓу тие што гласале за прием на Kосово. Заев и пред да ја формира новата влада доби црвен картон од потенцијалните партнери Али Ахмети, Зијадин Села и Билал Kасами, барем кога станува збор за меѓусоседските односи со Kосово и Албанија. Пораката од нив, и пред да седнат на „Илинденска“, е Заев да не се обидува да помисли да ги наруши односите со Kосово и со Албанија. И покрај обидите од ДУИ, вчера не добивме официјален став за изјавата на лидерот на социјалдемократите што остава мала доза на зачуденост. Сепак, неофицијално, од ДУИ порачаа дека тешко оти новата влада на Македонија ќе гласа воздржано или неутрално за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Српскиот премиер Александар Вучиќ и директорката на одделот за западна Европа, западен Балкан и Турција во надворешнополитичката служба на ЕУ, Ангелија Ејхорст изразиле очекување дека дијалогот помеѓу Белград и Приштина, како единствен начин за решавање на отворените прашање, наскоро ќе продолжи, пренесуваат српските медиуми. Вучиќ рекол дека Србија е определена за постигнување на обострано прифатливи решенија во дијалогот, со целосна заштита на националните и државните интереси на Србија. Тој нагласил дека Заедницата на српски општини (ЗСО) мора да биде воспоставена на основа на Бриселскиот договор, што подразбира и учество на Србија во нејзиното создавање. Вучиќ ја истакнал приврзаностана Србија кон политиката на регионална стабилност и соработка, како еден од надворешнополитичките приоритети на српската влада. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
4 копии

Според „македонското сценарио“ на Вучиќ, секундантите одамна ги подготвија реквизитите: џипови со привремени таблички и затемнети стакла, фантомки и булдожери, камерите на режимските медиуми… По сопствено признание, српскиот претседател Александар Вучиќ од многу работа стигнува да гледа телевизија дури во ситните часови. Што гледа таму? Ако успее да се избегне самиот себе во репризите од конференциите за печат и мелодраматичните гостувања кај Миломир Мариќ, може да „фати“ и некој извештај од Македонија. Би ја видел тамошната копија на себе, до неодамна еднакво непобедливиот Груевски, како по 10 години ја губи власта додека ткн. традиционални коалициски партнери му бегаат како стаорците од Титаник. На поранешниот лидер му останаа една шака набилдани билмези и залудени пензионери со закрвавени очи подготвени да го одглумат „народниот гнев“. Вучиќ, со други зборови, во телевизорот би блеел како во кристална топка на локалната гатачка која му ја предвидува иднината, само не знае да каже колку е блиска или ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот фински дипломат, Марти Ахтисари и поранешната американска државна секретарка, Медлин Олбрајт повторно се дел од преговарачкиот тим во преговорите Белград – Приштина, дознава српски „Спутиник“ од извор близок до косовскиот преговарачки тим. Пари за ангажирање на Ахтисари собрала дијаспората, а дел дале косовски и албански тајкуни. Во тимот се и луѓе блиски до НАТО. Приштина повеќе не сака да чека преговорите со Белград да се влечат до недоглед, па ангажирале нов тим, кој би требало да им помогне Европската унија да го “притисне“ Белград на побрзо темпо за нормализирање на односите, тврди анонимен извор за Спутник. “Приштина сега има проблем со ЕУ и се обидува да го премости така што во преговорите со Белград ја вклучи и Америка. Тоа е предлог и на самиот Ахтисари, кој веќе во име на Приштина, започна да лобира – Вашингтон да го притисне Белград за проширување на преговарчката маса. Во тимот е вклучена и Медлин Олбрајт во својство на советник“. Финскиот дипломат Марти Ахтисари за време на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 104 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 155 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вучиќ и Дачиќ со остри реакции за изјавите на Заев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: