Протестен марш на иницијативата „За заедничка Македонија“ во Кочани


Тие го повторија барањето до претседателот на државата Ѓорге Иванов да не го доделува мандатот на СДСМ, бидејќи се револтирани, како што посочија, од постапките на лидерот на СДСМ за воведување на двојазичност и децентрализација на државата. Учесниците на протестот истакнаа дека не сакаат да живеат во држава во која политичарите го делат народот и прифаќаат туѓи платформи кои не носат подобра иднина за граѓаните на Македонија.
| | веќе видена | слични

Членови на индијанските племиња од Соединетите Американски Држави пристигаат во Вашингтон за протести кои ќе траат четири дена, за да апелираат за нивните права и да ја подигнат јавната свест за проблемите со кои се соочуваат американските Индијанци. Демонстрациите веќе почнаа со поставување индијански шатор во близина на споменикот Вашингтон Монумент, а ќе се одржуваат и културни работилници. Протестите завршуваат во петок со марш до Белата куќа и собир на Плоштадот Лафајет. Маршот го предводат Племето Сиукс од Стендинг Рок, Мрежата за животната средина на домородното население и Алијансата на домородни организации, а следува по долгогодишната борба на екологистите и Индијанците од Стендинг Рок Сиукс против конструкцијата на нафотофодот Дакота Аксес. Протестите против изградбата на нафтоводот минатата година ги обединија Индијанците од стотина племиња во Резерватот Стендинг Рок во Северна Дакота и поттикна движење за правата на домородното население. Племето се противи на нафтоводот, кој треба да биде долг ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Почитувани браќа и сестри Македонци и сите чесни со душа и срце од сите националности во Република Македонија: дотерани сме до работ од бездната што ни ја подготвуваат веќе цели 25 години од осамостојувањето наваму странските гробари и домашните квислинзи. Букурешт 1913 сега е префрлен во Тирана 2017. Неодамна ЕУ и официјално, уште еднаш по Лисабонската геноцидна декларација 1992, не избриша во ЕУ Парламентот нас Македонците од картата на народите и историската меморија на светот. Браќа и сестри, доведени сме во ситуација да се бориме за здив, оти ни се одзема воздухот за дишење. Постоењето. Понижени сме и столчени од политиките на Брисел и Вашингтон, кои очигледно работат на целосна наша идентитетска ликвидација. Новиот тип на геноцид што избраа да го тестираат врз Македонија и Македонците. Како моќна алатка за тоа и сега, покрај другото, ги користат нашите алчни соседи. Нѐ застрашуваат со севозможни средства, политички и економски блокади, како и со воен тероризам, како оној од 2001-та. Браќа и сестри, да ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и попладнево одржа протестен марш во Скопје, на кој учесниците ги повторија своите барања дека се за заедничка Македонија и се против платформи направени во други држави. Како во изминатите денови, маршот почна околу 17 часот пред Владата од каде поддржувачите на иницијативата се упатија пред Собранието и таму беа одржани говори. Борис Дамовски од иницијативата „За заедничка Македонија“ рече дека го поздравуваат потегот на претседателот Ѓорге Иванов кој денеска испрати писмо до претседатели и институции низ светот во кое бара осуда и отфрлување на платформата од Тирана. Пред учесниците се обрати Гордана Јовиќ која рече дека припаѓа на околу 31.000 луѓе од српската заедница во Македонија. На својот мајчин јазик рече дека „платформата не може да помине“ и ги повика своите сонародници да не заборават што се случувало во изминатите години, дека се припадници на ослободителен народ и дека коските на нивните предци во огромен број лежат на оваа земја и се вградени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

-Чест ми е што можам да ве поздравам во име на српската заедница во Македонија, од првиот ден од независноста на Македонија, ние како заедница бевме поддршка од сите во оваа земја. И како човек и како писател овде сум иако знам дека ќе ме наречат фашист, овде македонците со право загинале за Македонија, рече писателката, Гордана Јовиќ Стојковска. -Јас овде ја претставувам српската заедница во Македонија, иако многумина не се тука со нас, но ние овде вечерва ќе порачаме дека не ја прифаќаме платформата од СДСМ. Илјадници Срби беа убивани и загинаа во војната неодамна, после тоа не ни треба уште една една платформа и уште војни, рече таа. На крајот од говорот таа се обрати и на својот мајчин јазик и им порача на својот народ дека оваа платформа не може да пројде и не смее да се прифати. Пред Собранието на Република Македонија се обрати и Шукрие Усаин. – Сакам да кажам дека и јас сум како вас ние сме граѓани на оваа држава и секогаш ќе бидеме едно! Моето име е Шукрие и мојот дом е Македонија, таа е моја земја, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Пред Домот на културата во Кичево и вечерва се одржа протестен марш со кој граѓаните дадоа поддршка на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. На присутните им се обрати Даме Силјаноски кој во име на граѓанската иницијатива истакна дека и вечерва целта на маршот ќе биде да упатат порака за унитарна, заедничка Македонија на сите граѓани, без прифаќање на платформи создадени во туѓи држави. – Уште еднаш ги повикуваме сите наши сограѓани, без оглед на национална, верска или партиска припадност што сакат да живеат во нашата заедничка држава Македонија да ни се придружат на нашите мирни протести. Ќе продолжиме со протести додека не се осигураме дека Македонија ќе остане таква каква што си ја сакаме и каква што треба да биде, унитарна и заедничка за сите нејзини граѓани, додаде Силјанoски. Маршот продолжи на мирен и достоинствен начин низ улиците на Кичево.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кичево уште еднаш докажа дека сака унитарна Македонија, без воведување двојазичност на целата територија на Македонија, промена на химната, знамето и државниот грб, како и воведување казни од три до пет илјади евра за неупотреба на албанскиот јазик. На присутните им се обрати Даме Силјаноски кој во име на граѓанската иницијатива истакна дека и вечерва целта на маршот ќе биде да упатат порака за унитарна, заедничка Македонија на сите граѓани, без прифаќање на платформи создадени во туѓи држави. – Уште еднаш ги повикуваме сите наши сограѓани, без оглед на национална, верска или партиска припадност што сакат да живеат во нашата заедничка држава Македонија да ни се придружат на нашите мирни протести. Ќе продолжиме со протести додека не се осигураме дека Македонија ќе остане таква каква што си ја сакаме и каква што треба да биде, унитарна и заедничка за сите нејзини граѓани, додаде Силјанoски.
| | веќе видена | слични
6 копии

Под мотото „Македонија е се што имаме“ и вечерва, трет ден по ред, кривопалнчани излегоа на улиците на градот и ја поддржаа иницијативата „За заедничка Макеоднија“. Маршот почна од населбата Единство од каде минувајќи низ главната улица низ градот учесниците во протестот упатија порака против двојазичност и кантонизација на државата. Според нив, во Македонија никој не може и не смее да поддржи, ниту пак да спроведува платформа пишувана постизборно во туѓа држава. Маршот заврши со собир на плоштадот „Карпошово востание“ пред зградата на Општината. Овде оддадоа почит пред споменикот на паднатите борци од Народноослободителната борба, кој беше обвиткан со македонското знаме.
| | веќе видена | слични
2 копии

Како во изминатите денови, маршот почна околу 17 часот пред Владата од каде поддржувачите на иницијативата се упатија пред Собранието и таму беа одржани говори. Борис Дамовски од иницијативата „За заедничка Македонија“ рече дека го поздравуваат потегот на претседателот Ѓорге Иванов кој денеска испрати писмо до претседатели и институции низ светот во кое бара осуда и отфрлување на платформата од Тирана. Пред учесниците се обрати Гордана Јовиќ која рече дека припаѓа на околу 31.000 луѓе од српската заедница во Македонија. На својот мајчин јазик рече дека „платформата не може да помине“ и ги повика своите сонародници да не заборават што се случувало во изминатите години, дека се припадници на ослободителен народ и дека коските на нивните предци во огромен број лежат на оваа земја и се вградени во нејзината слобода. Шукрие Хусеин како претставник на ромската заедница рече дека е загрижена за својата татковина зашто, рече, нема друга резервна. – Развојот на економијата и повеќе среќни луѓе треба да бидат теми, а ...
| | веќе видена | слични

Маршот почна од населбата Единство од каде минувајќи низ главната улица низ градот учесниците во протестот упатија порака против двојазичност и кантонизација на државата. Според нив, во Македонија никој не може и не смее да поддржи, ниту пак да спроведува платформа пишувана постизборно во туѓа држава. Маршот заврши со собир на плоштадот „Карпошово востание“ пред зградата на Општината. Овде оддадоа почит пред споменикот на паднатите борци од Народноослободителната борба, кој беше обвиткан со македонското знаме.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можеби онаа реченица на Крими Заев, „изгубен во времето, ќе талкам по семето“, најдобро ја опишува состојбата во која што се наоѓа Костадин Костадинов. Човекот ...
сите 564 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 144 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протестен марш на иницијативата „За заедничка Македонија“ во Кочани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: