Заев прифати 5.000 евра казна за неупотреба на албанскиот јазик! (ВИДЕО)


11 копии

Законот за употреба на јазиците на малцинските заедници како обврска од Охридскиот рамковен договор е донесен во 2008 и не минувал низ процедурите како закон ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по преговорите во ДУИ планира законите за двојазичност на парите и казните за неупотреба на албанскиот јазик да ги протне како закон ...
| | веќе видена | слични

-И само народот може тоа да го спречи и доколку народот не реагира, политичарите не можат да го самите да го направат тоа. Едните ја бранат државата, другите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За законот за јазици по што чувме е планот е да го донесат тоа на сила. Во 2008 кога се донесе законот за јазици не беше донесен со европско знаменце,сега ...
| | веќе видена | слични

Не се исклучува можноста законот за двојазичност да биде донесен како европски закон, со „ѕвездичка“, вели Бујар Османи. Портпаролот на ДУИ за оваа тема ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Османи вели дека со СДСМ било разговарано и на кој начин ќе се спроведе законот, па така не се исклучува можноста истиот да биде донесен како европски закон, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Текстот на Законот не бил прашање на преговори, немало можност ниедна партија да ја ограничи употребата на албанскиот јазик како што го предвиделе ДУИ и ...
| | веќе видена | слични

-Законот е подготвен од ДУИ во соработка со Алијансата на Албанците или политичките партии со кои имавме средби или тркалезна маса во овој период. Целосно е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Обвинетиот Сашо Мијалков во “Таргет-Тврдина”, не се следи со видео и аудио надзор како што определи Кривичниот суд, туку издржува куќен притвор со физичко ...
сите 788 | | | веќе видена

Црна Гора во неделата ја надмина границата од илјада починати како резултат од компликациите кои ги предизвикува болеста Covid-19, додека истовремено првпат по ...
сите 332 | | | веќе видена

Правдата е тука, иста за сите, законите важат за сите подеднакво, времето на привилегирани пред законот, времето на партизирани пресуди и обвиненија по нарачка ...
сите 517 | | | веќе видена

Обвинителката Ленче Ристоска рече дека не се задоволни од сите изречени казни во предметот „Таргет-Тврдина“. Таа посочи дека максималниот притвор што засега ...
сите 168 | | | веќе видена

Семејствата на осудените за „Монструм“ нема да можат да го поминат полицискиот кордон на крстосницата после Бит-пазар. Силно полициско обезбедување, оклопни ...
сите 204 | | | веќе видена

Вчера кажавме дека ја лажат македонската јавност, дека авансот за кинеските вакцини е вратен. Денеска официјално потврдија. Нема да избегате од одговорноста за ...
сите 141 | | | веќе видена

Чешкиот премиер Андреј Бабиш денеска изјави дека земјата може да започне со употреба на руската вакцина „Спутник V“ и без одобрение од Агенцијата за лекови на ...
сите 583 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев прифати 5.000 евра казна за неупотреба на албанскиот јазик! (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: