ФФМ очекува поддршка од Чеферин за регионалната лига

ФФМ го поддржа Александер Чеферин во изборот за нов претседател на УЕФА на конгресот во Атина, при што неговиот избор е со убедливо мнозинство од 42 гласа, наспроти 13 за Холанѓанецот Михаел ван Праг, откако претходно учествуваше во неговата кандидатура истакната на регионалниот состанок во Москва. Во првите реакции што стигнаа по неговиот избор е и онаа од претседателот на ФФМ, Илчо Ѓоргиоски, кој за Чеферин вели дека повеќе го смета за пријател отколку соработник. – Честитки за Чеферин на изборот. Се надеваме дека дополнително ќе придонесе кон стабилност, развој и подеднаква поддршка за сите федерации. Не радува фактот што на оваа позиција доаѓа човек од мала федерација, и тоа од нашиот регион, кој ги познава фудбалските состојби, проблеми и предизвици, и кој се залага за подигнување на фудбалот на овие простори на повисоко ниво,- вели Ѓоргиоски во својата изјава за официјалната страна на ФФМ. Претседателот на фудбалската федерација на Македонија очекува поддршка за проектот со формирање на регионална ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новиот претседател на УЕФА Александар Чеферин почнува полека да го формира тимот на свои соработници. Словенецот потврди дека улогата на негов советник ќе ја има славниот српски фудбалер, Дејан Станковиќ. – Можеме да се натпреваруваме со ФИФА. Инфантино за свој советник го има Звонимир Бобан, а јас Дејан Станковиќ – изјави Чеферин на првата конференција како прв човек на УЕФА. За претседател на eвропската фудбалска куќа, довчерашниот претседател на Фудбалскиот сојуз на Словенија Александар Чеферин е избран на состанокот во Атина со 42 гласа за, од 55 членки на УЕФА.
| | веќе видена | слични

Словенецот Александер Чеферин беше избран за нов претседател на УЕФА, на последниот Конгрес во Атина, главно поради поддршката од помалите европски сојузи, пред се од Балканот и регионот меѓу кои и Фудбалската федерација на Македонија. Како што најави по неговиот избор, Чеферин ќе се обиде да возврати на поддршката со намалување на јазот меѓу богатите и сиромашните. Токму во таа насока е стартот на најавуваната Регионална лига. Но, Чеферин вели дека сега засега тоа е само идеја. Како што е познато, идејата за старт на Регионалната лига, по формат според кој би се натпреварувале екипите кои порано би ги завршиле европските натпревари, е на Фудбалската федерација на Македонија. И, токму на таа тема сега разговараат регионалните сојузи… „Тоа засега е само идеја. Треба добро да се разгледаат сите опции. Сигурно дека таа лига не би ги надоместила националните првенства затоа што тоа би значело смрт за фудбалот во тие земји“ – вели Чеферин во интервјуто за „Ногометплус“.
| | веќе видена | слични

Новиот пртседател на Европската фудбалска унија, Александер Чеферин потвдри дека поранешниот играч на Интер, Дејан Станковиќ, ќе биде негов советник Чеферин во средата беше прогласен како наследник на Мишел Платини, а веќе од денес почнува со реконструкција на унијата. Поранешниот капитен на српската репрезентација со рекорден број настапи за Србија, ќе го советува Чеферин во наредните две години ипол години, колку што е неговиот мандат. „Очигледно е дека се натпреваруваме со ФИФА, Џани Инфантино за советник го има Звонимир Бобан, а јас Станковиќ“ – изјави Чеферин во комична смилса во интервјуто за словенечкиот портал „Ногоманија“. Чеферин исто така ја поддржува идејата да се формира регионална лига, преку која балканските тимови ќе можат да настапуваат во најелитното клубско натпреварување. Во случај да се формира „Балканса Лига“, шансите за македонските тимови ќе за нијанса поголеми шанси за резервирање на европска есен. Иако за противници ќе бидат белградски Црвена Звезда и Партизан, Динамо Загреб и ...
| | веќе видена | слични

Во изминатиот период Словенецот беше избран за нов претседател на УЕФА… Александер Чеферин изнесе со еден занимлив предлог, би било добро да се формира регионална лига во кои би настапувале клубови кои ќе бидат елиминирани од европските натпреварувања пред Нова година. „ За тоа долго разговаравме пред изборот. Идејата е таквите настани да не бидат замена за националните лиги, бидејќи тоа не би било добро за државите како Словенија, Хрватска и Шкотска. Во прв план е интересот на државите како Шкотска, Ирска и Белгија, оние земји кои што имаат помалку лиги “, рече Чеферин. Тој кажа дека таква лига треба да биде под покровителство на УЕФА. „ Идејата е такви натпревари да се играат следната година, а би играле екипи кои не настапуваат во европските натпреварувања. Мечевите би се одржувале во вторник, среда и четврток, а наградата би била учество во Лигата на шампионите или Лига Европа. Клубовите тогаш би имале интерес за учество “, додаде првиот човек на европската фудбалска куќа. Чеферин смета дека реформите ...
| | веќе видена | слични

Словенецот Александар Чеферин (48) е новиот претседател на Европската фудбалска унија (УЕФА). Досегашниот прв човек на Фудбалската федерација на Словенија, на 12-от вонреден конгрес на УЕФА во Атина вчера доби 42 гласа (од вкупно 55), 29 повеќе од противкандидатот, Холанѓанецот Михаел Ван Праг (68).Чеферин ќе биде седмиот и најмлад претседател на УЕФА во 62-годишната историја и доаѓа на местото на Французинот Мишел Платини, кој е суспендиран на четири години. Мандатот на Чеферин, кој не беше ниту член на извршниот комитет на УЕФА, ќе биде до 2019 година.- Ова е голема чест, но и голема одговорност. Мојата мала, но прекрасна Словенија може да биде горда поради сево ова. Се надевам дека еден ден и сите вие ќе се гордеете со мене. Некои можеби ќе речат дека јас не сум лидер, дека сум премлад и оти немам искуство за да бидам претседател на УЕФА. Но мислам дека нема потреба постојано да повторувам „јас сум лидер“ бидејќи ако го правам тоа навистина и не сум лидер. Јас не сум шоумен, немам проблеми со моето его и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Словенецот Александер Чеферин со 42 гласа вчера беше избран за нов претседател на УЕФА на конгресот во Атина. Фудбалската федерација на Македонија му даде поддршка на Чеферин и денес му го честита изборот. – Му честитаме на Чеферин за изборот. Се надеваме дека дополнително ќе придонесе кон стабилност, развој и подеднаква поддршка за сите федерации. Не радува фактот што на оваа позиција доаѓа човек од мала федерација, и тоа од нашиот регион, кој ги познава фудбалските состојби, проблеми и предизвици, и кој се залага за подигнување на фудбалот на овие простори на повисоко ниво. Заедничка желба на сите федерации од регионот е региналната фудбалска лига која во голема мера ќе го подигне нивото на клубскиот фудбал на овие простори. Веруваме дека со новиот председател ФФМ ќе добие уште поголема поддршка и можност за реализација на нови проекти од интерес на сите – изјави Илчо Ѓоргиоски, председател на Фудбалската Федерација на Македонија. Словенецот ќе го одработи престанатиот дел од мандатот на Мишел Платини до ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 150 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 228 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

Како што соопштија од собраниската прес-служба, покани се испратени до претседателите на Европскиот парламент, на Парламентарното собрание на НАТО, на ...
сите 141 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 121 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФФМ очекува поддршка од Чеферин за регионалната лига

Од:
До кого (е-маил):
Порака: