Над 85 пријави за штети од последниот земјотрес


По денешните земјотреси во Скопје, во кои, имаше направено и штети, распукани ѕидови, паднат малтер, а во еден случај во скопската населба Железара имаше и смачкан автомобил врз кој паднал оџак од блиската зграда.Граѓаните штетите во своите домови можат да ги пријават на бројот на Центарот за управување со кризи – 195. Како што јавуваат од ЦУК, до 21.:30 часот имало 85 јавувања за штети.Скопје денеска беше зафатено од серија земјотреси, од кој најсилниот беше во 15:10 часот со јачина од 5,3 степени по Рихтеровата скала.
| | веќе видена | слични
8 копии

Скопјани имаа мирна ноќ по серијата земјотреси кои го потресоа главниот град. Почвата во скопскиот регион се смирува по силниот земјотрес со јачина од 5,1 степени, кој предизвика паника кај населението. Последниот најсилен земјотрес по оној во неделата во 15 часот и 10 минути, се случи во 1 часот и 32 минути со јачина од 3,2 степени. Потресите предизвикаа вознемиреност кај населението, а лекарска помош по земјотресите досега побарале повеќе од 100 лица. Скопјани имаа мирна ноќ. Да се надеваме дека земјотресите нема да се повторат.
| | веќе видена | слични

Последниот најсилен земјотрес по оној во неделата во 15 часот и 10 минути, се случи во 1 часот и 32 минути со јачина од 3,2 степени. Потресите предизвикаа вознемиреност кај населението, а лекарска помош по земјотресите досега побарале повеќе од 100 лица. Скопјани имаа мирна ноќ. Да се надеваме дека земјотресите нема да се повторат.
| | веќе видена | слични
2 копии

– Во објектите што беа посетени стабилноста не е нарушени. Во одредени простории во дел од објектите констатирани се одредени неконструктивни оштетувања. Во случаите каде овие неконструктивни оштетувања се значителни, тие простории се затворени за употреба поради евентуални понатамошни оштетувања во услови на можни следни земјотреси, изјавија од институтот. Од таму соопштија дека на одговорните лица на овие објекти им е дадена препорака да ги следат оштетувањата во следниот период и доколку е потребно повторно да ги повикаат екипите од ИЗИИС. Екипите на институтот и вчера беа на терен на проценка на оштетувањата на објектите од јавен интерес. На бројот 195 граѓаните можат да пријават потреба од проценка на безбедност на објектите, а не за проценка на штета за обесштетување. На меил адресата на центарот за управување со кризи пристигнале околу 500 пријави на граѓани.
| | веќе видена | слични
3 копии

Институтот за земјотресно инженерство (ИЗИИС) досега извршил проценка на стабилност на 71 објект по серијата земјотреси што од неделата се регистрираат во скопското епицентрално подрачје. Екипите на ИЗИИС до вчера до 12 часот посетиле и направиле проценка за стабилност на 16 градинки, 22 основни и осум средни училишта, еден факултет, пет здравствени установи, еден суд, осум административни објекти и 10 згради. – Во објектите што беа посетени стабилноста не е нарушена. Во одредени простории во дел од објектите констатирани се одредени неконструктивни оштетувања. Во случаите каде овие неконструктивни оштетувања се значителни, тие простории се затворени за употреба поради евентуални понатамошни оштетувања во услови на можни следни земјотреси, изјави Радмила Шалиќ од ИЗИИС. Таа додава дека на одговорните лица на овие објекти им е дадена препорака да ги следат оштетувањата во следниот период и доколку е потребно повторно да ги повикаат екипите од ИЗИИС. Екипите на ИЗИИС и денеска се на терен и ги посетуваат ...
| | веќе видена | слични

Околу 500 граѓани се обратиле до Центарот за управување со кризи за да пријават оштетувања на објекти по земјотресите што го погодија Скопје во изминативе денови. Обемот на оштетувањата на сите објекти не е познат, ниту пак настанатата материјална штета од природната непогода. Екипи на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) продолжуваат со обиколката на објектите на јавните институции низ главниот град. Досега е извршен увид на вкупно 71 објект, од кои 16 се градинки, 22 основни училишта, 8 средни училишта, еден факултет, 5 здравствени објекти, еден суд, 8 административни објекти и 10 згради. Од ИЗИИС и во наредните денови ќе продолжат со проценка на настанатите штети во јавните објекти на територијата на главниот град. Паралелно со нив, скопските локални самоуправи треба да формираат општински комисии што ќе ги проценуваат штетите на објектите во сопственост на граѓаните кои се пријавени на телефонот 195. Засега нема информации од државните власти и од локалната самоуправа ...
| | веќе видена | слични

Досегашниот увид на тимовите на ИЗИИС покажал дека во некои објекти има одредени неконструктивни оштетувања, кои не ја доведуваат во прашање стабилноста Стручни лица од ИЗИИС до сега извршиле увид и направиле процена на стабилноста на вкупно 71 објект за кои било претходно пријавено дека имаат претрпено одредени оштетувања од земјотресот што го зафати Скопје во неделата. Од нив 16 се градинки, 22 основни и 8 средни училишта, еден факултет, 5 здравствени објекти, еден суд 8 административни објекти и 10 згради. „Општа констатација е дека на сите овие објекти нема оштетувања на главната носечка конструкција. Во одредени објекти има некои неконструктивни оштетувања, на преградни ѕидови, прозорци, врати, кои не ја доведуваат во прашање стабилноста. Деловите од објектите на кои се регистрирани оштетувања, а кои при дополнителен потрес би можеле повредат некој ако е во нивна близина, се забранети за употреба се' до нивното санирање“, вели д-р Радмила Шалиќ од ИЗИИС која е дел од тимот што врши процена. Таа ...
| | веќе видена | слични

Околу 100 земјотреси се случиле во Скопје и околината од првиот потрес во неделата наутро до 12 часот вчера. Сите биле со различна јачина. Во овој период последниот земјотрес од ова жариште бил регистриран вчера наутро во 8:11 часот со магнитуда од 1,5 степени и бил многу слаб, па граѓаните не го почувствувале. Последниот посилен потрес во овој интервал беше тој во понеделникот навечер, во 19:53 минути и бил со јачина од 4 Рихтерови степени. Од тој земјотрес до вчера до 12 часот имало 8 слаби афтершокови кои граѓаните не ги осетиле. Земјотрес беше почувствуван и ноќеска во Скопје и околината. Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, ноќеска во 01 часот и 32 минути регистрира земјотрес од источниот дел на скопското епицентрално подрачје со Рихтерова локална магнитуда од 3.2. Светската сеизмолошка опсерваторија (ЕМСЦ), која го бележи секој случен земјотрес во реално време, во понеделникот регистрираше серија потреси во Турција кои ...
| | веќе видена | слични

Таткото Семир раскажува дека најмалиот син го префрлил преку прозорот, а неговата седум годишна ќерка за малку избегнала удар од керамидите кои непрекинато паѓале од кровот. По синоќешниот земјотрес со јачина од 2.3 степени по Рихтер, кровот дополнително почнал да се распаѓа, а од потресите напукал и ѕидот од куќата. Семир и неговото семејство стравуваат дека сега и при најмал потрес или пообилни врнежи кровот може целосно да се сруши. Околу 530 пријави досега се пристигнати од граѓани кои пријавиле дека нивните објекти не се стабилни, еден од нив е и Семир. Тој вели дека надлежна екипа веќе направила проценка на стабилноста на неговата куќа. Чека да завршат проценките, но поради неизвесноста од нови потреси, вели дека во не смее да ги остави децата да спијат под речиси распаднатиот кров. Освен срушени и напукани кровови, во низата земјотреси кои во изминатите денови го тресат Скопје од кои најсилниот со магнитуда од 5.3 степени оштетени се и патнички возила, а има и паднати бандери и испукани топлификациски ...
| | веќе видена | слични

Екипите на ИЗИИС до вчера до 12 часот посетиле и направиле проценка за стабилност на 16 градинки, 22 основни и осум средни училишта, еден факултет, пет здравствени установи, еден суд, осум административни објекти и 10 згради. – Во објектите што беа посетени стабилноста не е нарушена. Во одредени простории во дел од објектите констатирани се одредени неконструктивни оштетувања. Во случаите каде овие неконструктивни оштетувања се значителни, тие простории се затворени за употреба поради евентуални понатамошни оштетувања во услови на можни следни земјотреси, изјави Радмила Шалиќ од ИЗИИС. Таа додава дека на одговорните лица на овие објекти им е дадена препорака да ги следат оштетувањата во следниот период и доколку е потребно повторно да ги повикаат екипите од ИЗИИС. Екипите на ИЗИИС и денеска се на терен и ги посетуваат објектите од јавен интерес со цел да направат проценка на стабилноста. ИЗИИС првенствено врши проценка на стабилноста на објектите од витален интерес за градот, а за проценката на безбедност на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 400 | | | веќе видена

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 604 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

ОВЕН Вложувате многу енергија во работата. Овој период ќе дознаете многу нешта кои не сте ги ни претпоставувале. Не трошете време на туѓите грижи и чувајте се ...
сите 138 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Над 85 пријави за штети од последниот земјотрес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: