Кампријани со втор триумф во Рио

28-годишниот Италијанец водеше по клечечката и лежечката позиција, пред на стоечката позиција да се бори со Русинот Сергеј Каменскиј за победа. Каменскиј имаше 0.6 преднност пред последниот обид, и Кампријани имаше 9.2 обид, потпросечен, пред Русинот да испука само 8.3 за Италија да дојде до четвртото стрелачко злато во Рио. Кампријани оваа недела победи и во 10 метри воздушна пушка, и сега Италија има седум медали во стрелаштво. СТРЕЛАШТВО, 50 МЕТРИ ПУШКА ТРИ ПОЗИЦИИ (М) 1.Николо Кампријани (Ита) 2.Сергеј Каменскиј (Рус) 3.Алексис Рејно (Фра)
| | веќе видена | слични

Џастин Роуз од Велика Британија отвори ново поглавје во историјата на Олимписките игри, а Кинезите и натаму се супериорни во скокови во вода. Роуз е првиот олимписки победник по пауза од 112 години. Во неизвесна завршница тој беше поуспешен од Швеѓанецот Хенрик Стенсон додека бронзата му припадна на Американецот, Мет Кучар. Во велосипедизам на програмата беше едно финале. Во машкиот спринт најбрзи беа Кени Џејсон и Калум Скинер од Велика Британија, а бронзениот медал го освои Русинот, Денис Дмитриев. Во скокови во вода двоен триумф на натпреварувачките од Кина. Првото место и припадна на Тинг Мао Ши, втора е нејзината сонародничка Зе Хе додека на третата позиција се пласираше Италијанката, Тања Кањото. На последниот ден од натпреварувањето во мечување на програмата беше настапот во екипна конкуренција. Во финалето Франција беше поуспешна од Италија, а во дуелот за третото место Унгарија славеше во соочувањето против Украина. Холанѓанецот, Доријан Ван Ријселберге и Шарлин Пикон се првите освојувачи на златни ...
| | веќе видена | слични

Холанѓанецот Доријан ван Ријселберге стана првиот едрач кој ја одбранил титулата во виндсурфинг пред Британецот Ник Демпси и Французинот Пјер ле Кок. Во женската трка, Пикон освои злато пред Кинеската Чен Пеина и Русинката Стефанија Елфутина. ЕДРЕЊЕ, РС:Х (М) 1.Доријан ван Ријселберге (Хол) 2.Ник Демпси (Бри) 3.Пјер Ле Кок (Фра) ЕДРЕЊЕ, РС:Х (М) 1.Шарлин Пикон (Фра) 2.Пеина Чен (Кин) 3.Стефанија Елфутина (Рус) Во исчистениот базен за скокови во вода почнаа индивидуалните натпреварувања и Кина ја врати доминацијата, освојувајќи го златото и среброто во женките скокови до 3 метри штица. Ши Тингмао, главната фаворитка на вечерта имаше одлични скокови за да собере 406.05 поени за злато пред сонародничката Хе Зи со 387.90. 24-годишната Ши освои злато и во синхронизираните скокови на 3 метри штица со Ву Минксија. Кина има победа во 3 метри штица во осум последователни Олимпијади (од 1988 година) Зад фаворитите, Италијанката Танија Кањото ја победи Канаѓанката Џенифер Ејбел за бронзениот медал. Ова е втор медал за ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот стрелец Николо Кампријани го победи Русинот Сергеј Каменскиј во борбата за златен медал во стрелаштво со воздушна пушка од три различни позиции. За Кампријани ова беше второ злато, откако победи и во дисциплината 10 метри воздушна пушка.Алексис Рејно од Франција го освои бронзениот медал со 448.4 поени.
| | веќе видена | слични

Британскиот голфер Џастин Роуз е првиот олимписки победник во голф по враќањето на овој спорт во олимиската програма. Победникот ја искористи грубата грешка на фаворитот Хенрик Стенсон и го освои најсјајниот медал. Среброто замина за Шведска кај споменатиот Свенсон, а Американецот Мет Кучар го освои бронзениот медал.
| | веќе видена | слични

36-годишниот Роуз, кој е шампион од УС опен од 2013 година, беше израмнет со Стенсон на 15 под по 17 дупки, но Швеѓанецот направи грешка во последниот обид за да зауби со два удари разлика. Актуелниот Опен шампион Стенсон го освои сребрениот медал, додека Американецот Мет Кучар беше бронзен. Англичанецот Роуз беше еден од ретките голфери кои се радуваа на олимпиското искуство по потврдувањето на кам-бекот на голфот во олимписката програма во 2009. Тој толку многу го посакуваше златото што пристигна во Бразил цела недела пред Олимпијадата за да биде дел од Свееното отварање. ГОЛФ (М) 1.Џастин Роуз (Бри) 2.Хенрик Свенсон (Шве) 3.Мет Кучар (САД)
| | веќе видена | слични

21-годишниот полицаец имаше совршени 16-ки во полуфиналето и финалето, победувајќи го 26-годишниот Маркус Свенсон од Шведска. Абдулах Алрашиди, кој доаѓа од Кувајт и се натпреварува под олимпиското знаме, го освои бронзениот медал. 52-годишниот Рашиди е вториот стрелец од Кувајт со медал во стрелаштво во Рио, но настапува под олимписко знаме поради суспензијата на земјата од страна на ИОЦ. Трето злато во стрелаштво освоија и Германците, откако Кристијан Рајц победи во дисциплината 25 метри пиштол рафална стрелба, пред Французинот Жан Квикуампоа и Кинезот Ли Јуехонг. Ова е втор олимписки медал за Рајц по бронзата во Пекинг во 2008. СТРЕЛАШТВО, 25 М ПИШТОЛ РАФАЛНА СТРЕЛБА (М) 1.Кристијан Рајц (Гер) 2.Жан Квикуампоа (Фра) 3.Јуехонг Ли (Кин) СТРЕЛАШТВО, СКИТ (М) 1.Габриеле Росети (Ита) 2.Маркус Свенсон (Шве) 3.Абдулах Алрашиди (ИОА)
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кампријани со втор триумф во Рио

Од:
До кого (е-маил):
Порака: