Романската обвинителка Лаура Кодрута Ковеси во посета на СЈО

На средбата, како што се вели во соопштението на страницата на СЈО, се разговарало за повеќе теми од интерес на работењето на оваа институција, а биле разменети и искуства од аспект на соочување со предизвиците во борбата против корупцијата на високо ниво и потешкотиите со кои се соочуваат институциите при ваквата борба./МИА
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство на Република Македонија организира консултативна средба на која ќе стане збор за начинот на работа на новоформираната привремена Комисија за следење на изборни нерегуларности. Средбата ќе се одржи меѓу претставници на формираната Комисија и на граѓанскиот сектор кои имаат активности поврзани со изборните процеси. Целта е да се договори начинот на меѓусебното комуницирање, а во насока на превенирање и постапување по противзаконити дејствија што евентуално би биле сторени при организирањето и спроведувањето на изборниот процес на 5 јуни 2016 година. Консултативната средба ќе се одржи на 29 март 2016 година (вторник), со почеток во 11.00 часот, во конференциската сала на Јавното обвинителство. Ги покануваме граѓанските организации кои имаат активности поврзани со изборните процеси, а се заинтересирани да учествуваат на средбата, да го пријават своето учество на електронската адреса: press@jorm.mk најдоцна до 28 март 2016 година (понеделник) во 15:00 часот.
| | веќе видена | слични
4 копии

Романската обвинителка Ковеси во ексклузивно интервју за Телма вели дека во Романија не се случило претседател на помилува функционери, но има примери кога парламентот блокирал истраги повикувајќи се на имунитетот на пратениците. Целосното интервју со романската обвинителка гледајте го вечерва на Топ Тема на Телма. [video src=”http://telma.com.mk/sites/default/files/vesti/video/top_tema_izjava_-_laura_kovesi_za_22.03.20116.mp4″ /]
| | веќе видена | слични
6 копии

Републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски смета дека граѓаните на Република Македонија во голем број имаат доверба во Јавното обвинителство и тоа и во ЈО за организиран криминал и во основните јавни обвинителства и Јавното обвинителство на Република Македонија. Прашан зошто Јавното обвинителство има мала доверба кај граѓаните, нагласи дека не му е познато како и на кој начин се цени довербата во Обвинителството, преку кои параметри и врз основа на која статистика. – Во Јавното обвинителство на годишно ниво има преку 15 илјади кривични пријави, а бројот на успешноста на поднесените обвиненија е преку 93 отсто, додека бројот на жалбите на предметите е многу помал. Ако жалбите ги споредите со бројот на поднесени обвиненија имате параметар за доверба, изјави Зврлевски на паузата наденешната конференција „Ефективна борба против корупција на високо ниво: прашање на личност или на систем?“, во организација на Програмата на УСАИД за антикорупција и Македонскиот центар за меѓународна соработка. На обвинувањето ...
| | веќе видена | слични

Романската обвинителка Лаура Кодрута Ковеси, која сега го води директоратот за борба против корупција во Романија, беше поздравена со силен аплауз по нејзиното излагање на конференција во Скопје, каде што објасни, како работат нејзините, речиси 200 обвинители, во земја со 22 милиони жители и каде што, за да добиеш тендер, сумата за мито била и до 30 проценти од вредноста на договорот, пренесува порталот „ Сведок “. Обвинителката Кодрута во Скопје рече дека на нивната листа на обвинети се поранешен премиер, министри, градоначалници, па и судија на Уставниот суд на Романија. Работат независно и не се случило обвинител да биде избркан од работа затоа што покренал обвинение против политичар. Но, затоа, вели романската обвинителка, нејзиниот директорат има над 61 процент доверба кај граѓаните, што е најголема доверба во некоја романска институција. Во последните 15 години во Романија корупцијата е во сите пори на општеството, а сите договори беа поврзани со поткуп од 5 до 30 проценти во вредноста на договорот, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Катица Јанева не ги признава Собранието, Претседателот и Уставниот суд. Катица не ја признава државата. Го признава само СДСМ. Да потсетиме дека таа е избрана од пратениците и Собранието кои за неа се нелегитимни институцииСпецијалниот јавен обвинител Катица Јанева ги прогласи за нелегитимни институции Собранието, Уставниот суд и Претседателот на државата, бидејќи, како што таа посочи, доказите со кои располага покажале дека изборите за овие институции биле нерегуларни и имало огромни неправилности и пропусти во нив. Таа најави дека истрагата за случајот "Титаник", во кој како осомничени се јавуваат голем број поранешни и сегашни владини и партиски функционери од редовите на ВМРО ДПМНЕ ќе биде проширена и ќе има нови лица вклучени во истрагата.- Осумдесет отсто од обвинението во случајот "Титаник" е докажано. Изборот на Претседател на Република Македонија, судии во Уставниот суд и пратеници во Собранието на РМ се доведени во прашање со доказите со кои располагаме. Затоа овие институции се нелегитимни. ...
| | веќе видена | слични

На денешната конференција насловена „Ефективна борва против корупцијата на високо ниво, прашање на личности или на системи?“ се обратија јавната обвинителка на Романија и Катица Јанева, како и Јавниот обвинител Марко Зврлевски и Американскиот амбасадор Џес Бејли. Во последните 15 години во Романија корупцијата е во сите пори на општеството, а сите договори беа поврзани со поткуп од 5 до 30 проценти во вредноста на договорот, нагласи Лаура Кодрута Ковеси, шефицата на Националната дирекција за борба против национална корупција на Романија, „Бев јавен обвинител, а сега сум главна во дирекцијата која се бори против корупцијата. Дирекцијата е оформена пред 10 години, а после извесен период од страна на ЕУ бевме многу добро оценети. Имаме 1.250 лица обвинети за среден и висок степен на корупција, а околу 970 лица до сега се осудени. Имаме обвинети и 83 правни субјекти обвинети за истото дело. Имаме обвинето еден премиер, пет министри, 16 пратеници, 97 градоначалници, 15 претседатели на општински совети и 32 ...
| | веќе видена | слични

Битен индикатор за довербата во институциите кои се борат против корупцијата е довербата на народот. Ние во последните години во Романија не само што успеавме да ја добиеме довербата на народот, туку му го променивме и менталитетот и дури 87 отсто од пријавите што ги добиваме за корупција се од граѓаните. Ова го порача Лаура Кодрута Ковеси, главниот обвинител на Националниот директорот за антикорупција на Романија на денешната конференција „Ефективна борба против корупција на високо ниво: прашање на личност или на систем?“, во организација на Програмата на УСАИД за антикорупција и Македонскиот центар за меѓународна соработка. – Најголема доверба во Романија на институционално ниво има Националниот директорат за антикорупција. Моментално Агенцијата ужива доверба од 61,2 отсто од граѓаните… Во Романија во последните 15 години корупцијата претставуваше систем што беше навлезен во сите пори од општеството, а повеќето од договорите за јавни набавки се вршеа врз основа на понуда на мито во визнос од 5 до 30 отсто ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Многу е тешко да се направи компарација меѓу институции од две различни држави, но знам дека нивото на доверба многу зависи од тоа дали имаме исти инструменти и институции за оценување на довербата. Ова го истакна Лаура Кодрута Ковеси, главниот обвинител на Националниот директорот за антикорупција на Романија во одговор на новинарско прашање на денешната конференција „Ефективна борба против корупција на високо ниво: прашање на личност или на систем?“, во организација на Програмата на УСАИД за антикорупција и Македонскиот центар за меѓународна соработка. – Во 2013 година кога го презедов раководењето со Дирекцијата за борба против корупцијата довербата се движеше помеѓу 30 до 40 отсто. Кај нас на секои три месеци се пресметува нивото на доверба така што денеска довербата во институцијата изнесува 61,2 отсто. Тоа мислам дека се должи на следењето на досиејата независно за кого се поднесени, затоа што секој треба да е одговорен пред Законот независно за кого станува збор, рече Кодрута Ковеси. Таа посочи дека ...
| | веќе видена | слични

За да се искорени корупцијата потребни се независни и силни личности со интегритет, но и поддршка од граѓаните и законски алатки. Тоа е формулата за успехот на Лаура Ковеси која раководи со Националната дирекција за борба против корупцијата, една од најсупешните во Европската Унија и во која граѓаните на Романија имаат најголема доверба. Пред невообичаено преполната сала во Скопје таа раскажа како во Романија пред 15 години за секоја зделка се давал поткуп од 5 до 30 проценти, а денеска пред законот одговараат и највисоките државни фукционери. "Еден премиер, 5 министри, 16 пратеници, 5 сенатори, 32 директори на општествени компании, градоначалници. Но не е битно само да се отвори процес туку тој треба и да се заврши. Од 1250 случаи што ги изнесовме пред суд, за 970 има пресуди", рече Ковеси. Ковеси објасни дека тоа не би било можно ако не се донесени соодветни закони, меѓу кои и за соработка меѓу институциите, посебен буџет и судска полиција, како и огромен број на луѓе кои работат против корупцијата. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 630 | | | веќе видена

Од Министерството за финансии доставија графици на кои е прикажано движењето на јавниот и државниот долг на Република Македонија. Министерството за финансии ...
сите 27 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена

Познатиот аналитичар Марко Лангроек ја објави на Твитер траекторијата на ракетата која што Северна Кореја би можела да ја лансира кон американскиот остров на ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Романската обвинителка Лаура Кодрута Ковеси во посета на СЈО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: