Белград ги поздрави светските шампиони!

Повеќе илјади насмеани Белграѓани и покрај ладното време дочекале да ја видат познатата "салатара" и освојувачите на Дејвидс Купот - Новак Ѓоковиќ, Виктор Троицки, Ненад Зимоњиќ и Јанко Типсаревиќ и нивниот селектор Богдан Обрадовиќ пред легендарниот блакон на градското белградско собрание. Херојот во последниот триумф Виктор Троицки и ден по триумот немал зборови со кои може да го опише историскиот успех. "Ниту една титула во сингл не може да се според исо ова признание. Невозможно е да се опише, неверојатно чувство. Навистина сме многу блиски другари во репрезентацијата. Немам зборови, едноставно не знам како да ви го опишам ова чувство" - изјавил пред присутните Троицки. Новак Ѓоковиќ прво им се заблагодарил на навивачите кои дошле да ги поздрават по студеното време. "Ние спортистите живее и работиме за овој балкон. Носевме голем притисок, но тоа е составен дел од спортот. Успеавме да издржиме и кога губевме со 2:1" - рекол Ѓоковиќ. Пријателстовото, кое освојувачите на Дејвис Купот го истакнаа како ...
| | веќе видена | слични

Ѓоковиќ израмни против Франција Финалето од Дејвис купот помеѓу Србија и Франција остана да биде решено во синоќешниот петтиот и последен дуел, откако српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го совлада Гаел Мофис и израмни на 2:2. Ѓоковиќ одигра извонредно пред бучни 16.000 гледачи во Белград и славеше со 6:2, 6:2, 6:4. Србинот Јанко Типсаревиќ синоќа требаше да игра со Жил Симон за титулата. Претходно, Типсаревиќ загуби до Мофис со 1:6, 6:7, 0:6, Ѓоковиќ го совлада Симон со 6:3, 6:1, 7:5 и во дуелот во двојки, Клеман/Лодра беа подобри со Зимониќ/Троицки со 3:6, 6:7, 6:4, 7:5, 6:4. Србија имаше шанса за првпат во својата историја да триумфира во ова претсижно натпреварување.
| | веќе видена | слични
2 копии

Успехот на тенисерите на Србија во финалето на Дејвис купот беше причина за пуштање во оптек на поштенски марки со нивните ликови на само 24 часа по завршувањето на финалето во Белград. Поштенската марка со ликовите на Новак Ѓоковиќ, Виктор Троицки, Ненад Зимоњиќ и Јанко Типсаревиќ е испечатена во 38.000 примероци. Освојувачите на Дејвис купот добија свои марки и во Русија и Австралија, но според поштата во Србија тие биле први во светот кои за толку кратко време ја пуштиле марката во продажба. Владата на Србија ќе ги награди тенисерите со 180.000 евра за триумфот во Дејвис купот.
| | веќе видена | слични

Српската пошта го одбележи освојувањето на Дејвис купот така што пушти во оптек марка со ликовите на тениските репрезентативци. Поштата успеа да ги пушти во оптек марките, нецели 24 часа по завршувањето на финалето во Белград. Марката со ликовите на Новак Ѓоковиќ, Виктор Троицки, Ненад Зимоњиќ и Јанко Типсаревиќ се печатени во 38.000 примероци. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Сонот на оваа генерација српски тенисери предводена од феноменалниот Новак Ѓоковиќ се оствари. Освоен е Дејвис Купот. Виктор Троицки стави печат на титулата со победата во последниот меч против Мишел Лодра. А еден ден претходно не беа розови работите. Србија го загуби мечот во двојки и Франција поведе со 2:1. Но во неделните поединечни мечеви триумфираа домашните тенисери. Најпрво Ѓоковиќ лесно со 6:2, 6:2, 6:4 го победи Гаел Монфис, а потоа во салата влегоа Виктор Троицки којшто во последен момент го замени Јанко Типсаревиќ и Мишел Лодра којшто пак влезе како замена за Жил Симон. Троицки одигра меч што ќе го памти. На Лодра не му дозволи ниту за момент да се радува и го прегази со 6:2, 6:2, 6:3, а Србија триумфираше над Франција во финалето со 3:2. Домаќините радосни сепак мораа да го одржат ветувањето во случај на победа. Сите четворица тенисери Ѓоковиќ, Троицки, Типсаревиќ и Зимоњиќ, заедно со селекторот Обрадовиќ и претседателот на ТСС Боба Живоиновиќ ги избричија главите и „келави“ ги примија ...
| | веќе видена | слични

Српските тенисери станаа светски прваци, освојувајќи го Дејвис Купот, совладувајќи ја Франција во Белград со 3:2, а победата вредна за трофеј ја острвари Троицки совладувајќи го Лодро со 6:2 6:2 и 6:3. Србија беше во негатива од 2:1 после првиот ден, но со победата на Ѓоковиќ над Момфис го израмнија резултатот на 2:2, за да на крајот Троицки со победа и го донесе првото место во светот на Србија. После победата на радоста и немаше крај а атмосферата во Белгардската Арена се претвори во пекол. Најинтерсно беше што Ѓоковиќ и останатите тенисери се исрижија ќелави пред преполнагта сала. Србите така стнаа 13-та нација која го освоила Дејвис Купот, додека Французите останаа на девет титули. Рекордери се Американците со 32 титули, Австралија славела 28 пати, а Британија и Франција по 9 пати. Шведска има 7 победи, Шпанија четири, Германија 3, Русија 2, а Хрватска Јужна Африка и Србија по една победа.
| | веќе видена | слични

Сите четворица тенисери Ѓоковиќ, Троицки, Типсаревиќ и Зимоњиќ, заедно со селекторот Обрадовиќ и претседателот на ТСС Боба Живоиновиќ ги избричија главите и „келави“ ги примија победничките одличја Сонот на оваа генерација српски тенисери предводена од феноменалниот Новак Ѓоковиќ се оствари. Освоен е Дејвис Купот. Виктор Троицки стави печат на....
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ ја врати Србија во игра за првиот трофеј во Дејвис-купот со уверлива победа од 6-2, 6-2, 6-4 против Гаел Монфис од Франција, во дуелот на двајцата најдоброрангирани тенисери во финалето во Белград . Во возбудлив меч Србија и Франција беа израмнети во поени, 2-2, пред последниот сингл меч, што вчера доцна попладне меѓу Виктор Троицки и Мишел Лодра одлучуваше кој ќе биде победник во 98. издание на купот. Домаќините се надеваа на сефте трофеј, а триумф на Франција и ја носи јубилејната 10. круна. Ѓоковиќ, од кого домаќините и најмногу очекуваа, потврди дека е најквалитетен играч во финалето со 2 максимални победи над Симон и Монфис. Србија можеше лесно да слави по само 4 дуели, откако двојката Зимоњиќ и Троицки прокоцка предност од 2-0 и загуби со 2-3 во сетови од Лодра и Клеман. Во вистински маратон завчера од над 4,5 часа францускиот двоец, кој има гренд-слем титула пред 3 сезони од Вимблдон, славеше со 3-6, 6-7 (3), 6-4, 7-5, 6-4. По тој меч Франција поведе со 2-1 во поени, откако претходно во ...
| | веќе видена | слични

По најголемиот успех во историјата на својата тениска репрезентација, српските тенисери го одржаа ветувањето дадено пред финалето на Дејвис купот. Веднаш по триумфот во финалето на Дејвис купот, српските тенисери и стручниот штаб земаа столчиња, седнаа на средината на теренот и со помош на машинката за стрижење почнаа да го исполнуваат ветувањето дадено доколку станат светски шампиони. Прв кој доби нова “фризура“ беше легендата на екс-југословенскиот тенис Слободан Боба Живојиновиќ, а по него следуваа тенисерите и тренерите на Дејвис куп тимот на Србија. Првиот српски рекет Новак Ѓоковиќ беше воодушевен од победата над Франција, но не и од неговиот нов изглед. “ Леле, колку лошо ми стои. Никогаш повеќе нема да бидам ќелав. Но, договорот мораше да биде испочитуван “ - изјави Ѓоковиќ. По третиот светски рекет ист третман добија и јунакот на денот Виктор Троицки, како и Јанко Типсаревиќ, на кого му остана најмногу коса од сите. Сепак, самиот Типсаревиќ одлучи да ја доврши работата и се дострижа на “нула“.
| | веќе видена | слични

Србија стана светски шампион во тенис за мажи откако вчера ја победи Франција со 3-2 во пет натпревари одиграни во рамките на финалето на Дејвис Купот. во последниот натпревар од двобојот, Троицки со 3-0 го совлада Мишел Лорда и со тоа направи комплетен пресврт во полза на србите, кој предходно заостануваа со 1-2 во натпревари. Претходно Новак Џоковиќ го израмни резултатот со победата од 3-0 над ѕвездата на францускиот тим Гаел Монфис. Ова е прва титула од Дејвис Куп натпреварувањето за Србија. Пред 16 000 гледачи во преполната Белградска арена, помеѓу кои беше и претседателот на Србија Борис Тадиќ, 24-годишниот Троицки доста лесно се справи со шест години повозрасниот Лорда. Францускиот тенисер изгледаше доста поуморен од пет часовниот дуел во двојки со кој Франција поведе со 2-1. Лорда започна добро со предност од 2-0 но не можеше да направи ништо повеќе од тоа.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Европскиот парламент е во процес на размислување за реформи во повеќе области на процесот на одлучување на ЕУ, како на пример во делот на правото на вето, на ...
сите 349 | | | веќе видена

Согласно член 8 и член 16 од Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица (Службен весник на РСМ, бр.133 од 28.06.2019 година), ...
сите 69 | | | веќе видена

Како во многу сфери во македонското општество, така и во администрацијата владее тотален хаос! После две години од формирање на Совет за реформа на јавна ...
сите 124 | | | веќе видена

Сè погласно се зборува за потребата од ветинг на судиите и обвинителите за да може во државава да се спроведат суштински реформи во судството. Начелно сите се ...
сите 178 | | | веќе видена

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, изминатите два дена учествуваше на Конференцијата на Југоисточна Европа и ...
сите 140 | | | веќе видена

СДСМ раководи со општина Струмица повеќе од 15 години. Kое е најголемото разочарување што им го приредила оваа партија на струмичани? Донев: Најголемо ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Белград ги поздрави светските шампиони!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: