Булевар ќе го поврзе Лисиче со Центар

Почна втората фаза од проширувањето на булеварот "Трета македонска бригада", на потегот од крстосницата со улицата "Васко Карангелевски" до улицата "Никола Карев" во должина од 1.400 метри. Проектот предвидува улицата да добие четири сообраќајни ленти, зелен појас од 1,5 метри, велосипедска патека покриена со асфалт широка два метра и тротоар од бекатон плочки широк 3 метри. Ќе се изгради и средишна разделена жардиниера од пет метри. За проширувањето Град Скопје ќе одвои 76 милиони денари, а за дислокација на инсталациите на ЕВН ќе бидат потрошени 18 милиони денари, како и 4,4 милиони денари за останатите инсталации. - Минатиот месец имав прилика да присуствувам на почетокот на градежните работи на новиот кружен тек во Гази Баба со кој ќе се реши долгогодишен сообраќаен проблем во тој дел од градот, а денеска сме заедно да го одбележиме почетокот на уште еден значаен проект во делот на сообраќајот во Скопје, овојпат за жителите на Кисела Вода, Аеродром, Лисиче и Центар. Станува збор за втората фаза од ...
| | веќе видена | слични

Започнаа проширувањето и втората фаза од реконструкцијата на улицата 3 Македонска бригада, и тоа на потегот од крстосницата со улицата Васко Карангелевски до улицата Никола Карев, делница што е долга 1.400 метри Градежните работи на оваа делница ќе се изведуваат по левата страна, во насока од Аеродром кон Центар. Со проширувањето оваа улица ќе добие 4 сообраќајни ленти, зелен појас од 1,5 метар, велосипедска патека широка два метри и тротоар со ширина од три метри. Ќе се изгради и средишна жардиниера, која ќе биде широка пет метри и ќе има ново осветлување со 81 столб за улично осветлување. Дополнително, со овие зафати ќе се постави и нова канализација со полипропиленски цевки. - Улицата Трета македонска бригада е важна сообраќајна артерија што го поврзува центарот на градот со населбата Аеродром. Проширувањето и реконструкцијата на оваа делница во голема мера ќе придонесат за растоварување на сообраќајниот метеж во овој дел од градот, за зголемување на безбедноста во сообраќајот и за намалување на ...
| | веќе видена | слични

Започнаа градежните работи за проширување на фрекфентната Трета македонска бригада која ќе овозможи олеснување на сообраќајот на релацијата Лисиче/Аеродром – Центар. Улицата ќе биде проширена и од десната страна на патот кон Лисиче и со тоа ќе се добијат уште 1.400 метри сообраќајница со четири ленти, зелен појас од 1,5 метри, велосипедска патека покриена со асфалт широка 2 метра и тротоар од бекатон плочки со ширина од 3 метри. Ќе се изгради и средишна разделна жардинјера со ширина од 5 метри, а ќе се постави и ново осветлување со 81 столб од 10 и 12 метри височина. Градежните работи за проширување на улицата ќе се искористат да се постави нова атмосферска канализација. На обновувањето работат екипите на градежната компанија Ескаватори, Должината на првиот дел од улицата Трета македонска бригада, кој беше проширен минатата година, изнесува 1.243 метри, а ова обновување се очекува да биде завршено некаде на почетокот од наредното лето.
| | веќе видена | слични

Идното лето ќе стигнуваме побрзо од Аеродром до центар Објавено на 12 септември 2015 година Лани обновената улица Трета македонска бригада ќе продолжи кон железничката станица - започнаа градежните работи за проширување и на преостанатиот дел од оваа фреквентна скопска сообраќајница. Со тоа ќе се стави крај на постоењето на ова тесно грло кое им задаваше многу маки на сите што имаа потреба да стигнат од Лисиче и Аеродром до центарот на градот. Со оваа втора фаза од работите, улицата Трета македонска бригада од тесна и нефункционална ќе биде проширена од десната страна кога се оди кон Лисиче, со што ќе се добијат уште 1.400 метри сообраќајница со четири ленти (по две во секоја насока), зелен појас од 1,5 метри, велосипедска патека покриена со асфалт широка 2 метра и тротоар од бекатон плочки со ширина од 3 метри. Ќе се изгради и средишна разделна жардинјера со ширина од 5 метри, а ќе се постави и ново осветлување со 81 столб од 10 и 12 метри височина. Градежните работи за проширување на улицата ќе се ...
| | веќе видена | слични

Градот Скопје денеска ја започна реализацијата на втората фаза од проширувањето и реконструкцијата на булеварот Трета Македонска бригада, на потегот од крстосницата со улицата Васко Карангелевски до улицата Никола Карев. Градежните работи за проширување на делницата долга 1.400 метри ќе се одвиваат од левата страна, гледано од Аеродром кон Центар. Булеварското решение предвидува изведба на четири сообраќајни ленти, зелен појас од 1,5 метри, велосипедска патека широка 2 метри и тротоар со ширина од 3 метри. Со зафатот ќе се изгради и средишна разделна жардиниера со ширина од 5 метри. Градежните работи за проширување на сообраќајницата ќе се искористат и за поставување на атмосферска канализација долж целата траса, но и за инсталација на ново осветлување со 81 столб за улично осветлување. За остварување на проектот од градскиот буџет се издвоени 103,6 милиони денари. Изведувач на работите е косовската компанија „Ескаватори“ од Урошевац. Булеварот Трета Македонска бригада е важна сообраќајница што го поврзува ...
| | веќе видена | слични

Почетокот на градежните работи од втората фаза на проширувањето и реконструкцијата на улицата „Трета македонска бригада“ официјално беше означен како голем и значаен проект на Градот. На новиот булевар ќе се постави ново осветлување со 81 столб. За градежните работи за инсталации и осветлувањето ќе се потрошат околу 103,6 милиони денари. „Проектот за проширување и реконструкција на ’Трета македонска бригада‘ ќе се реализира на потегот од раскрсницата со улицата ’Васко Карангелевски‘ до улицата ’Никола Карев‘, делница долга 1.400 метри. Градежните работи ќе се изведуваат по левата страна од Аеродром кон Центар. Со проширувањето, оваа тесна и нефункционална улица ќе добие четири сообраќајни ленти, зелен појас од 1,5 метри, велосипедска патека, широка 2 метра и тротоар со бекатон-плочки, широк 3 метри. Ќе се изгради и средишна жардениера широка 5 метри и нова атмосферска канализација долга 1 400 метри“, рече денеска градоначалникот Коце Трајановски. Премиерот Никола Груевски пред присутните нагласи дека со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Случувањата со аферата Рекет без дилема дојдоа во многу лош момент во кој се решаваа за долгочекуваниот датум за почнување преговори за евроинтеграции, смета ...
сите 658 | | | веќе видена

Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот ...
сите 300 | | | веќе видена

Боите на Македонија се оние што доминираат на бабините скутници, веленца, килими, миленца, шамии, чорапи, елеци, фанели: црвената, црната и жолтата. Боите на ...
сите 163 | | | веќе видена

По државниот секретар на САД, Мајк Помпео, честитика по повод Денот на независноста - 8 Септември и 28-годишната унитарност и самостојност денеска беше ...
сите 149 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 170 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Булевар ќе го поврзе Лисиче со Центар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: