Груевски во посета на настраданите од поплавите во Тетовско


Премиерот Никола Груевски денеска ги посети Шипковица и Голема Речица, кои беа погодени од големото невреме во Тетовско. При посетата, на жителите на овие населени места, Груевски им вети еднократна парична помош, расчистување и на другите улици и сокаци кои сè уште се затрупани од наносите од камења и од земја и помош во однос на плаќање кирија на тие чии куќи се погодени од поплавите. Груевски, исто така, најави дека Министерството за животна средина, во координација со Армијата на Македонија, ќе го испитува теренот од каде се претпоставува дека земјата еродирала за превентивно да се дејствува за спречување идни свлечишта. При посетата во полошкиот регион, беа свечено пуштени во употреба три патни правци. Станува збор за патот Долно Седларце – Брвеница, Брвеница – Челопек и за локалниот пат кој води кон селото Ратае, општина Јегуновце. Дел од овие патишта се направени пред неколку месеци. За нив, како што истакна Груевски, одвоени се 16 милиони денари. /извор:
| | веќе видена | слични
10 копии

Жителите на Шипковица и денеска изразуваат благодарност и велат дека во минатото ниеден премиер не бил во нивните села и оти се што ветил премиерот вечерта кога ги посетил веднаш по поплавите, се’ се исполнило. – Јас бев прв таму, го сретнав. Тој ја направи својата должност како премиер и добро е што тој дојде, ние сме сега во добра состојба. Бидејќи дојде, тој како премиер му даде големо значење на ова, големо значење и работите идат како и што рече премиерот, течат добро, ние му се заблагодаруваме, вели еден од жителите на Шипковица. Мештаните велат дека помошта доаѓа од сите страни и нагласуваат дека особено се задоволни што премиерот лично се заложил со неговиот тим помошта да се оствари. – Уште од првиот ден 90 отсто сме имале струја, сме имале вода. Како премиер сега го положил испитот, мислам за нашата околина овде, а во суштина беше тој и во Речица, беше насекаде. Фала му на премиерот и на сите тие што сакале и што ни помогнале, бидејќи нема на кое друго место да се јавиме, фала на сите што помагале, ...
| | веќе видена | слични

Заврши проценката на штетите, а нивното санирање се одвива според ветеното. Во активностите е вклучен целиот државен врв , а на терен се дејствува интензивно. Локалното население постојано се заблагодарува за брзата интервенција на надлежните. Се исчисти голем дел од затрупаните патишта во Шипковица, механизацијата со полна пареа работи во расчистување на урнатите домови и во Речица. По десет дена од поплавите во тетовско, животот се враќа во нормала. Заврши проценката на штетите, а нивното санирање се одвива според ветеното. Во активностите е вклучен целиот државен врв , а на терен се дејствува интензивно. Локалното население постојано се заблагодарува за брзата интервенција на надлежните и за хуманоста на сите граѓани. Премиерот Груевски за само неколку дена два пати ја посети на најпогодената во поплавите Шипковица и околните села вршејќи контрола за состојбата на терен. 350 семејства ќе ја добијат првата финансиска помош, а премиерот на средбата со жителите им соопшти дека владата ќе им ја плати и ...
| | веќе видена | слични

Со кафе и чај премиерот Груевски вчера беше пречекан во Шипковица. По големата водена катастрофа состојбата во тетовско полека се стабилизира. Жителите задоволни од досегашната помош од државата. Груевски ги информираше граѓаните на Шипковица и за пакетот владини мерки за надминување на последиците од невремето. По Шипковица, премиерот со Владиниот тим ја посетија и Мала Речица каде исто така интензивно се работи на расчистување на наносите од водената стихија. Од оваа под Шар планинско село Груевски продолжи со агендата воз Полог и присуствуваше на пуштањето на три локални патишта, а вицепремиерот Пешевски и министерот за одбрана Јолевски ги посетија жителите на Доброште. И таму армијата ги санира штетите од поплавите. Жителите на тетовско се благодарни и на Градот Скопје за помошта и механизацијата која ја испратија за побрзо расчистување на теренот.
| | веќе видена | слични

Десет дена по поплавите во Тетовско, санирањето на штетите се одвива според ветеното. Активностите се одвиваат интензивно и во нив е вклучен целиот државен тим, ја пренесе МИА изјавата што премиерот Никола Груевски ја даде вчера, при посетата на Шипковица Груевски, кој беше во придружба на вицепремиерот Владимир Пешевски и министрите за одбрана и за транспорт и врски, Зоран Јолевски и Владо Мисајловски, разговараше со жителите на селото, а го посети и локалниот кризен штаб. - Ќе работиме максимално, сѐ до целосно отстранување на штетите. Можете да сметате на нашата безрезервна поддршка. Тоа што го ветивме изминативе денови и го исполнуваме. Уште веднаш, првиот ден по поплавите струјата беше пуштена, а се донесоа и доволни количества вода - напомена премиерот, откако ги праша жителите дали и колку се задоволни од работата на институциите. Груевски наедно информира и за вчерашната владина одлука, која предвидува првична помош од 30.000 денари за семејствата чии објекти беа оштетени, плаќање кирија и 160.000 ...
| | веќе видена | слични

Десет дена по поплавите во тетовско, санирањето на штетите се одвива според ветеното. Активностите течат интензивно и во нив е вклучен целиот државен тим, рече во четврток премиерот Никола Груевски, по посетата на Шипковица. Груевски, кој беше во придружба на вицепремиерот Владимир Пешевски и министрите за одбрана и за транспорт и врски, Зоран Јолевски и Владо Мисајловски, разговараше со жителите на селото, а го посети и локалниот Кризен штаб. „Ќе работиме максимално, сè до целосно отстранување на штетите. Можете да сметате на нашата безрезервна поддршка. Тоа што го ветивме изминативе денови и го исполнуваме. Уште веднаш, првиот ден по поплавите струјата беше пуштена, а се донесоа и доволни количини вода“, напомена премиерот, откако ги праша жителите дали и колку се задоволни од работата на институциите. Груевски воедно информира и за вчерашната владина одлука која предвидува првична помош од 30.000 денари за семејствата чии објекти беа оштетени, плаќање кирија и 160.000 литри нафта за потребната ...
| | веќе видена | слични

Шестмина технички експерти од 13 до 24 август ќе престојуваат во земјава за да извршат проценка на штетите и за обнова на инфраструктурата Европската унија ќе испрати цивилен експертски тим во Македонија, како помош по неодамнешните поплави во Тетовско. Како што беше соопштено вчера, експертскиот тим ќе биде испратен преку Механизмот за цивилна заштита на ЕУ за помош на Македонија со цел да изврши проценка на штетата предизвикана од неодамнешните поплави и лизгање на земјиштето. Шестмина технички експерти, координирани од страна на Координативниот центар за одговор при катастрофи на ЕУ, како што се граѓански инженери за оценување и за обнова на критичната инфраструктура, ќе бидат распоредени од 13 до 24 август во земјава. „ЕУ ќе и помогне на Македонија за да се справи со оваа природна катастрофа. Се координиравме и целосно ќе одговориме на нивниот повик за помош. Благодарен сум им на сите земји кои помогнаа во формирањето на тимот. Остануваме во постојан контакт со надлежните институции во Скопје“, изјави ЕУ ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 132 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 377 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 149 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски во посета на настраданите од поплавите во Тетовско

Од:
До кого (е-маил):
Порака: