Зомимак славеше над Пролет

Ракометарите на Зомимак ја продолжуваат трката за второто место на табелата со Металург, откако вечерва славеа на гостувањето против Пролет со 22-26. Струмичани рутински ја одработеа задачата, стигнувајќи до планираните бодови благодарение на подобрата игра од амбициозниот домашен состав во моментите кога тоа беше најпотребно. Пролет по првото полувреме имаше предност од 12-11, но во вторите 30 минути гостите од Струмица го наметнаа сопственото темпо што им овозможи да го свртат резултатот во своја полза и да слават значајна победа во пресрет на клучниот натпревар, на домашен терен против Металург. Чантурија беше најефикасен поединец на натпреварот со седум гола, Пецаковски и Босеовски реализираа по пет, додека кај домашниот тим Дамчевски и Трајковски по пет пати се запишаа меѓу стрелците.
| | веќе видена | слични

Со натпреварот меѓу Радовиш и Тинекс Пролет што се одигра вчера беше комплетирано 7.коло од плеј офот. Победа од 28-27 постигна домашниот тим и со тоа се изедначи со бројот на бодови со Пролет. На другите два дуела во петокот очекувани победи на фаворитите: Вардар - Зомимак 40-23 и Металург - Прилеп 30-20. Табела: Вардар 21 бод, Металург 18, Зомимак 12, Радовиш 6, Тинекс Пролет 6, Прилеп 0.
| | веќе видена | слични

Возбудлив натпревар се одигра вечерва во Радовиш за затворање на 7. коло од плејофот во ракометната Суперлига, а како славеници излегоа домаќините. Радовиш почна да личи на себеси некаде по 20. минута од мечот, кога губеше со 7-10 и почна серија од 7-1, за да замине на пауза со 14-11. Наместо да се соземе во соблекувалните гостинот го дочека уште поголем атак на стартот од вториот дел, кога радовишани постигнаа пет гола едноподруго, правејќи ја таа нивна серија веќе огромни 12-1! До крајот Пролет успеа да се доближи само на два разлика, но никако да ја загрози победата на Радовиш. Блажевски и Ордев ја носеа играта на домаќините со осум, односно седум гола, додека Андоновски седум пати стрелаше за Пролет. На табелата сега и Радовиш и Пролет имаат по шест бода, меѓутоа Радовиш малку подобра гол-разлика и затоа во моментов го држи четвртото место. Сепак, ако до крајот завршат со еднаков број бодови, ќе игра улога меѓусебниот дуел, а таму Пролет е подобар, затоа што го доби првиот меч со 29-25. Позицијата зад ...
| | веќе видена | слични

Комлетирано е седмото коло во плеофот на македонското првенство, кое помина без изненадување. Нови бодови за Вардар и за Металург, втора победа за Радовиш. Резултати: Вардар – Зомимак 40:23 (21:11) Металург – Прилеп 30:20 (14:8) Радовиш – Пролет 28:27 (14:11) Табела: Бр. ЕКИПА НАТ. ПОБ. НЕР. ПОР. ГОЛ. БОД. 1. Вардар 7 7 0 0 257:163 21 2. Металург 7 6 0 1 181:147 18 3. Зомимак М 7 4 0 3 202:207 12 4. Пролет 7 2 0 5 171:204 6 5. Радовиш 7 2 0 5 182:211 6 6. Прилеп 7 0 0 7 166:227 0
| | веќе видена | слични

Денеска се игра последниот натпревар од седмото коло во ракометната Супер лига. Од 19 часот тимот на Радовиш е домаќин на Пролет и домашниот состав се надева дека ќе ја забележи втората победа сезонава додека гостите со евентуален триумф ќе се зацврстат на четвртата позиција на табелата. Вчера, лидерот Вардар забележа убедлива победа од 40:23 во дуелот против Зомимак додека Металург славеше над Прилеп со 30:20.
| | веќе видена | слични
7 копии

Металург очекувано забележаа победа над Прилеп во меч од разигрувањето во македонскиот ракометен шампионат. На средбата одиграна синоќа во скопска Автокоманда, а во рамките од 7.коло на ракометниот плејоф екипата на Металург со 30:20 го победи аутсајдерот Прилеп. Во редовите на домаќинот најефикасен беше Дарко Џукиќ кој средбата ја заврши со седум голови, додека Ојлески постигна шест, а Костески пет гола. Кај гостите од Прилеп, кои го претрпеа и седмиот пораз во исто толку одиграни средби во оваа конкуренција, најефикасен беше Бозаровски со седум гола. Најпрецизен во редовите на Металург беше со седум погодоци,. Во гостинскиот состав седум пати стрелаше прецизно. За Металург ова беше шеста победа, а со новите три бодови сеуште актуелниот првак на Македонија, се зацврсти на второто место на табелата со три бодови помалку од лидерот Вардар. Црвено-црните во оваа коло играа на домашен терен, и забележаа убедлива победа над Зомимак М. со 40:23. Оваа рунда ќе биде комплетирана со денешниот дуел меѓу кој ќе се ...
| | веќе видена | слични

На средбата одиграна синоќа во скопска Автокоманда, а во рамките од 7. коло на ракометниот плејоф екипата на Металург со 30:20 го победи аутсајдерот Прилеп. Во редовите на домаќинот најефикасен беше Дарко Џукиќ кој средбата ја заврши со седум голови, додека Ојлески постигна шест, а Костески пет гола. Кај гостите од Прилеп, кои го претрпеа и седмиот пораз во исто толку одиграни средби во оваа конкуренција, најефикасен беше Бозаровски со седум гола. Најпрецизен во редовите на Металург беше со седум погодоци. Во гостинскиот состав седум пати стрелаше прецизно. За Металург ова беше шеста победа, а со новите три бодови се уште актуелниот првак на Македонија, се зацврсти на второто место на табелата со три бодови помалку од лидерот Вардар. Црвено-црните во ова коло играа на домашен терен, и забележаа убедлива победа над Зомимак М. со 40:23. Оваа рунда ќе биде комплетирана со денешниот дуел меѓу кој ќе се игра во Радовиш меѓу истоимената домашна екипа и Тинекс Пролет со почетокот од 19 часот. Табела: Вардар 21 ...
| | веќе видена | слични

Вецлар доживеа непријатно изненадување со поразот од Гумерсбах, на домашен терен. Натпреварот долго време беше под контрола на Манасков и неговите соиграчи, но потоа се тргна низ брдо. Имено, цели 45 минути Вецлар имаше постојано водство и контрола врз играта и врз резултатот, но, од 43. до 46. минута, гостите направија серија од 4:0, поведоа и во водство останаа се до крајот на средбата. Конечниот резултат од средбата е 30:29 за екипата на Гумерсбах. Дејан Манасков беше еден од најдобрите ракометари во тимот на Вецлар, со постигнати пет гола од седум обиди. Вецлар – Гумерсбах 29:30 (14:13)
| | веќе видена | слични

Металург оствари лесна и убедлива победа против Прилеп, во 7. коло од плејофот во Суперлигата. „Фенерџијата“ на табелата си замина од Автокоманда поразен со 30-20, а главен збор на мечот имаа крилата на Металург. Дарко Ѓукиќ (7), Гоце Ојлески (6), Никола Костески (5) и Бојан Маџовски (2) заедно постигнаа голови колку целата екипа на Прилеп и беа најзаслужни што победата е толку убедлива. Металург се одлепи некаде од средината на првиот дел, кога од 6-5, дојде до водство од 10-5, а потоа и 12-6. На полувреме имаше 14-8, а во вториот дел на моменти водеше и со 11 разлика. Металург и понатаму е второпласиран со 18 бода, три помалку од Вардар, но сега шест повеќе од Зомимак.
| | веќе видена | слични

Металург ја совлада екипата на Прилеп, во натпревар од 7. коло на македонскиот плејоф. Резултатот од оваа средба е 30:20 (14:8). Металург без многу мака дојде до новите три бода. По почетното испитување, во првите десетина минути, момците од Автокоманда набрзо направија предност од пет гола, 10:5. Најголема предност во првото полувреме Металург имаше во последната минута од овој дел, кога водеше со 14:7, но полувремето сепак заврши со резултат 14:8. Вториот дел помина во слична игра. Металург во 45. минута првпат дојде до двоцифрена предност, 22:12, а најголема разлика создаде во 52. минута, кога поведе со 26:15. Конечниот резултат од оваа средба е 30:20. Металург – Прилеп 30:20 (14:8) Металург: Митревски, Ефендиќ, Голубовиќ 3, Ојлески 6, Бој.Маџовски 2, Костески 5, Манасков 2, Бувиниќ 1, Кукоски, Крстевски, Борј.Маџовски 2, Талески 2, Војводиќ, Пешевски, Џукиќ 7 и Вргоч. Седмерци: 4/4. Исклучувања: 4 минути. Прилеп: Михајески, Диитриоски, Тодоровски, Митревски, Ѓорѓиевски 1, Петковски 4, Цветковски 1, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 140 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 339 | | | веќе видена

Откако го освои Вимблдон, најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, со семејството дојде на летување во Хрватска. Тој пред неколку дена стигна на Корчула, па ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зомимак славеше над Пролет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: