Грчката Влада веднаш има потреба од милијарда евра за плати и пензии


Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле и претседателот на Европската централна банка Марио Драги потенцираат дека без реформи нема пари, а „Стандард енд Пурс" го намали кредитниот рејтинг на Грција до степен „ѓубре", коментира весникот „Та неа" Новата грчка Влада до крајот на месецот има потреба од една милијарда евра за плати и пензии, што се случува во момент кога се споменува сценариото за банкрот и кога не е евидентен напредок во преговорите меѓу Атина и кредиторите. Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле и претседателот на Европската централна банка Марио Драги потенцираат дека без реформи нема пари, а „Стандард енд Пурс" го намали кредитниот рејтинг на Грција до степен „ѓубре", коментира весникот „Та неа". Владата во Атина, пак за да го намали притисокот од ММФ, ЕУ и Европската централна банка, подготвува алтернативни предлози на реформите, кои планира да им ги претстави на европските партнери. Тие се однесуваат на измени во пензискиот систем, на работните односи и на даноците, ...
| | веќе видена | слични

Цената на златото на светските пазари покажува благ позитивен тренд во понеделникот, поради неизвесноста во врска со Грција дали ќе биде способна до крајот на април да ги сервисира своите обврски. Во понеделникот јунските фјучерси на златото на њујоршката берза Comex се зголемија за три долара, или за 0,25 отсто, на 1.2006,10 долари за унца. Истовремено, цената на мајските фјучерси на среброто порасна за 0,35 отсто, на 16,19 долари за унца. Челниците на Европската централна банка (ECB) и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) изминатиот викенд на пролетното заседание во Вашингтон коментираа дека Грција сé уште не обезбедила доволно информации за тоа како економските реформи што ги бараат нејзините меѓународни доверители ќе влијаат врз нејзината финансиска позиција. Притоа, челникот на ECB, Марио Драги, предупреди дека доколку не биде постигнат договор, земјата ќе се доведе до крајно неизвесна ситуација. Неговите европски колеги, пак, предупредија дека е можно и излегување на Грција од еврозоната. Од своја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Централните банки од земјите од еврозоната на грчките банки им позајмиле 110 милијарди евра, изјави во понеделникот гувернерот на централната банка на Франција, предупредувајќи дека излегувањето на Грција од еврозоната би било „травматично“. Во разговорот за парискиот дневен весник Le Figaro, гувернерот Кристијан Ноаје вели дека нивното на финансирање на грчката економија којашто ја обезбедува Еуросистем, монетарната власт на еврозоната, е далеку најголемата во европската монетарна унија. „Во моментов сме на износот од 110 милијарди евра, во шест месеци повеќе од двојно го зголемивме финансирањето на ликвидноста (на грчките банки)“, изјави гувернерот на централната банка на Франција. Износот во рамките на краткорочното осигурување на ликвидноста значително пораснал, додава Ноаје, апелирајќи до Атина многу брзо да го изнесе заокружениот предлог за реформи со што би се овозможило да биде утврден одржлив економски модел. Во Европа сé поголеми се стравувањата дека Грција, на којашто ѝ е неопходно итно ...
| | веќе видена | слични

Веќе во мај Грција мора да отплати натамошни кредити. Од каде ќе дојдат пари за тоа, е нејасно. Ќе дојде ли до договор на овонеделната средба во Рига на министрите за финансии од еврозоната ? Календарот за отплата на грчките кредити е добро пополнет: сето почнува на 1. мај со отплата на 200 милиони евра на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), а потоа, до средината на јуни, следат понатамошни транши за ММФ до вкупната вредност од околу 2,5 милијарди евра. Тоа е враќање на кредитот кој оваа финансиска институција и’ го додели на Грција во рамките на „спасувачкиот пакет“. Шефицата на ММФ Кристин Лагард во минатата недела стави јасно до знаење дека сака отплатата да е во закажаниот рок и оти ММФ за време на изминатите 30 години ниту еднаш не го продолжувал овој рок: „Никогаш не сме имале случај една развиена земја да бара одложување на отплатата“, кажа Лагард: „и се надеваме дека ни Грција нема да го стори тоа. Јас лично не би го поддржала тоа, ММФ е институција која се заснова на правила“. Ова последново во ...
| | веќе видена | слични

Грција е повторно на работ на финансиски понор и ѝ се заканува скорашен банкрот доколку не постигне итен договор со меѓународните кредитори од Тројката или доколку не пронајде некој алтернативен вид на финансирање. Грчките државни обврзници паднаа минатата недела на најниската вредност од доаѓањето на Сириза на власт кон крајот на јануари, што дополнително ја отежнува позицијата на Атина пред продолжението на разговорите со кредиторите и заседавањето на министрите на Еврогрупата на 24 април. Дополнително, сѐ погласно се зборува дека Русија авансно ќе ѝ уплати пет милијарди евра на Атина на име договор за изградба на гасовод и дека договорот за тоа ќе биде потпишан на 21 април. Претседателот на Европската централна банка Марио Драги ја повика грчката влада да забрза со постигнувањето договор со меѓународните кредитори и да го избегне продлабочувањето на кризата и да ги оттргне сомнежите за напуштање на еврото. Драги го предупреди грчкиот премиер Алексис Ципрас дека мора да заврши „значително повеќе работа“ за ...
| | веќе видена | слични

Сите во Европската унија кои сакаат Грција да ја напушти еврозоната си играат со оган, изјавил грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис. Ништо нема да ја спаси унијата од домино ефект доколу Грција или било која друга земја ја напушти еврозоната, порачува Варуфакис. Јанис Варуфакис , во интервју за шпанската телевизија , рекол дека секој кој си огра со идејата на отсекување на делови од еврозоната, надевајќи се дека остатокот ќе преживее, си игра со оган. Грчкиот шеф на финансиите во тоа интервју, кое е снимено пред десет дена, а емитувано синоќа, предупредил дека се лажат оние кои мислат дека се заштитени од грчките проблеми. „Некои тврдат дека остатокот од Европа со ограда е одвоен од Грција и дека ЕЦБ има на располагање можности да ја ампутира Грција, ако тоа биде потребно, да ја затвори раната и да и дозволи на еврозоната да продолжи понатаму. Јас се сомневам дека тоа е можно така. Не само поради Грција, туку и поради било кој друг дел од Унијата“, наведува Варуфакис. Ќе биде невозможно да се ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис изјави дека доколку Грција ја напушти еврозоната, ќе дојде до неизбежен ефект на зараза. - Секој кој си игра со идејата за отсекување на делови од еврозоната надевајќи се дека остатокот ќе преживеат си игра со оган - изјави тој за една шпанска телевизија во интервју снимено пред десетина дена но емитувано синоќа. - Некои тврдат дека остатокот од Европа се оградува од Грција и оти ЕЦБ има алатки на располагање со кои ќе ја ампутира Грција, ако тоа биде потребно, ќе ја санира раната и ќе и овозможи на остатокот од еврозоната да продолжи. Јас се сомневам дека тоа е така. Не само поради Грција, туку и за било кој дел од Унијата - рече Варуфакис. Според него, еднаш кога идејата дека монетарната унија не е вечна ќе влезе во умот на луѓето, почнуваат шпекулации за тоа „кој е следниот“. Коментарите на грчкиот министер за финансии се снимени пред изјавата на претседателот на Европската централна банка Марио Драги, кој изминатиов викенд рече дека еврозоната е подобро ...
| | веќе видена | слични

По неколку недели на ќор-сокак и никаков напредок во изминатите денови е забележан првиот напредок во преговорите меѓу Грција и нејзините меѓународни кредитори. „Веќе неколку дена има малку повеќе расположеност во преговорите меѓу трите институции и грчката влада“, вели европскиот шеф на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Пол Томсон за германскиот економски весник „Handelsblatt“. Тоа е „добар развој“ и „причина за надеж“, смета тој. И покрај напредокот, сепак преговорите на ММФ, Европската централна банка (ЕЦБ) и Европската унија со Атина се уште се „далеку од целта“, вели Томсон. Тие треба да бидат многу забрзани, за да може да се стигне до навремен договор. Финансиските средства на грчката влада можеби би биле доволни до јуни, изјави шефот на европскиот департмент на ММФ. Трошоците за отплата, кои потоа ќе мора да ги преземе Грција, би биле премногу високи. „Ние имаме потреба од договор, па кредитите да успеат да опуштат дополнителна помош“, предупредува Томсон. Покрај тоа, тој предупреди да не се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европа нема да биде загрозена од грчките проблеми, Грција е таа којашто ќе трпи поради проблемите во врска со нејзината финансиска ситуација, поради тоа што Европа создаде заштитни механизми, изјави францускиот министер за финансии Мишел Сапен во Вашингтон. „Доколку нешто штетно се случи, тоа ќе биде сериозно за Грција, за грчкото население, а не за другите држави од еврозоната. Воопшто не сме во иста ситуација во којашто бевме пред четири или пет години“, изјави Сапен за медиумите, кој во Вашингтон престојува на пролетното заседание на Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд. „Научивме да изградиме ѕидови со коишто се штитиме, со кои го заштитуваме нашиот банкарски сектор, ги штитиме другите земји од тоа да бидат изложени доколку нешто се случи во Грција. Европа е многу посилна. Европа се заштити од турбуленциите, Оасмно е за Грција“, додаде францускиот министер за финансии. „Грција мора да ги почитува правилата кои важат за сите држави во еврозоната. Грција не потпиша само меморандум, таа потпиша ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле е уверен дека меѓународната заедница го поддржува ставот на Берлин во однос на грчката криза. „Добиваме само одобрување, дури и на највисоко ниво“, коментира Шојбле за време на конференцијата на ММФ и Светската банка во Вашингтон. Американскиот претседател Барак Обама ја повика Грција „да го направи она за што зборуваме и ние“, истакна германскиот министер за финансии. Сепак Шојбле призна дека водечките економски држави ја сфаќаат потребата од балансирање на финансиската политика, за да се постигне одржлив раст во економијата. Според зборовите на министерот за финансии на СРГ е потребно да се вложат напори за стабилизирање на финансиската политика и спроведување на структурните реформи, бидејќи високата задолженост на одделни држави претставува ризик за целата светска економија и може да предизвикаат „нова криза“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. ...
сите 197 | | | веќе видена

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во ...
сите 312 | | | веќе видена

Со мнозинство гласови вчера и завчера пратениците ги усвоија нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија со кои државата ќе се преименува во Република ...
сите 56 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое што ќе го предводи ...
сите 151 | | | веќе видена

Конвенција за избор на кандидат за претседател на Р.Македонија опозицијата ќе одржи во градот на Миладиновци, на Охридското езеро во Струга, објави лидерот на ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчката Влада веднаш има потреба од милијарда евра за плати и пензии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: