Улична војна во Белград поради геј-парадата,140 луѓе повредени

Денеска Белград наликуваше на воена зона – по улиците на градот летаа исфрлени камења, тули и гранати со солзавец. Според министерот за внатрешни, одржувањето на „Парадата на гордоста“ разбесни 6.000 луѓе. Хулиганите, не успејаа да ги нападната учесниците на парадата кои маршираа, па подебелиот крај го извлече полицијата. Повредени беа над 140 луѓе, а уапсени се повеќе од 200. Материјалната штета се проценува на милион евра. Претседателот Борис Тадиќ, најостро ги осуди нападите, и порача дека насилниците ќе бидат уапсени и приведени. Според него, нападот на припадниците на полицијата, бил напад врз државата, а неговата држава била подготвена да се пресмета со вандалите кои ја загрозуваат безбедноста на граѓаните. Србија,потенцираше Тадиќ,Ј ги штити правата на сите граѓани без оглед на различностите.Од јавното обвинителство, најавија кривични пријави. - „Видео камерите ги регистрираа сите критични настани, а видео снимките на кои се гледа насилство, ќе бидат искористени за покренување кривични постапки од ...
| | веќе видена | слични

Белград, 10 октомври 2010 (МИА) - По неколкучасовни судири во текот на одржувањето на Парадата на гордоста во Белград во кои се повредени 124 полицајци и 17 демонстранти, приведени се 207 лица, оштетени се 11 полициски и три пожарникарски возила, полицијата воспостави ред и во градот е мирно, соопшти вечерва српското Министерство за внатрешни работи. Според првите податоци, на собирот во паркот „Мањеж“ учествувале околу илјада луѓе кои по планирана траса се прошетале без инциденти, се вели во соопштението, во кое се истакнува дека од другата страна на повеќе локации се собрале околу 6.000 противници на овој настан кои предизвикале нереди во градот. Во меѓувреме, српскиот претседател Борис Тадиќ најостро ги осуди насилствата, вандализмот на улиците на Белград и нападите врз припадниците на полицијата и ја потврди одлучноста на државата во заштитата на правата на сите граѓани на Србија без оглед на нивната различност.
| | веќе видена | слични

Во речиси целодневните судири пред, за време и по одржувањето на Парадата на гордоста во Белград повредени се 124 полицајци и 17 демонстранти, а приведени се 207 лица, притоа оштетени се 11 полициски и три пожарникарски возила Полицијата воспостави ред и во главнито град на Србија вечерва е мирно, соопшти во недала српското Министерство за внатрешни работи. Според првичните податоци, на собирот во паркот Мањеж учествувале околу илјада луѓе кои по планирана маршрута се прошетале без инциденти, се вели во соопштениетона српската полиција при што се истакнува дека од другата страна на повеќе локации се собрале околу шест илјади противници на овој настан кои предизвикале немири во градот. Во меѓувреме, српскиот претседател Борис Тадиќ најостро ги осуди насилствата, вандализмот на улиците на Белград и нападите врз припадниците на полицијата и ја потврди одлучноста на државата во заштитата на правата на сите граѓани на Србија без оглед на нивната различност
| | веќе видена | слични

Вечерва ситуацијата во Белград е смирена откако речиси преку целиот ден се случуваа судири меѓу полицијата и противниците на геј парадата која денеска се организираше во главниот град на Србија. Билансот од се околу 150 повредени лица, од кои 124 се полицајци, а близу 200 граѓани беа приведени во полициските станици. Сè започна откако околу 6.000 хулигани се обидоа да ја спречат колоната хомосексуалци, лезбијки, либерални политичари и невладини организации. Не бираа средства при нападите врз полицијата. Беа запалени зградите на некои државни институции и партии, ограбени многу продавници во центарот на Белград, а уништени и многу возила. Геј парадата ја поддржаа некои домашни политичари и странски амбасадори, меѓу кои на Европската унија и на ОБСЕ кои повикаа на почитување на човековите права. „Јавниот ред и мир во Белград е воспоставен. Во моментов полицијата веќе се фокусира врз други настани. Оние кои беа главни виновници за краткото драстично нарушување на редот и мирот, од страна на полицијата ќе ...
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска најостро ги осуди насилствата, вандализмот на улиците на Белград и нападите врз припадниците на полицијата и ја потврди одлучноста на државата во заштитата на правата на сите граѓани на Србија без оглед на нивната различност. Деведесет лица се повредени во нередите кои денеска во Белград ги предизвикаа противниците на одржувањето на Парадата на гордоста на чија мета беа главно припадници на српското Министерство за внатрешни работи, а во центарот на градот е причинета значителна материјална штета на повеќе објекти. - Организаторите на насилствата ќе бидат уапсени и приведени, порача Тадиќ. Тој посочи дека правото на слободно изразување е загарантирано со Уставот на Србија и додаде оти нападот на припадниците на полицијата претставува напад врз државата Србија. - Државата е целосно подготвена да се пресмета со вандалите и хулиганите кои ја загрозуваат безбедноста на граѓаните на Србија, рече Тадиќ.
| | веќе видена | слични

БЕЛГРАД, Србија -- Повеќе од 5.000 демонстранти се собраа во Белград во саботата (9-ти октомври), на протести поради планираната геј-парада во главниот град во неделата. Демонстрантите се движеа по фрекфентната пешачка улица во центарот на градот до парламентот, и извикуваа слогани. Митингот се одржа под силно полициско обезбедување, без инциденти. Парадата ќе биде прва од 2001 година, кога учесниците беа претепани од ултранационалистите, фудбалските навивачи и скинхедсите. Парадата планирана за минатата година беше откажана поради заканите од насилство. Полицијата во саботата објави дека употреби максимални напори за да ја загарантира безбедноста за време на маршот и ги повика граѓаните да се воздржат од насилство. (AФП, АП, Бета, Прес, Б92 - 09/10/10)
| | веќе видена | слични

На главните улици на Белград денеска летаа камења, тули и гранати со солзавец. Повеќе од илјада учесници, меѓу кои и јавни личности, маршираа на геј парадата со транспарентите „Можеме заедно“, „Време е за рамноправност“ и извикуваа „Солидарно против фашизмот“. За тоа време, противниците на хомосексуалците и на одржувањето на парадата се обидуваа да го пробијат полицискиот кордон - фрлаа со камења и тули на учесниците и врз полицајците, на што полицијата возврати со солзавец. Во ваквата жестока „улична војна“, повредени беа 90 луѓе, од кои 80 полицајци. - „За жал не можевме да предвидиме дека вакво нешто може да се случи. Оние кои дојдоа пред зградата на демоктарската партија не беа тука за да искажат револт кон одржувањето на парадата, туку да го попречат европскиот пат на Србија“ - рече министерот за одбрана на Србија, Драган Шутановац. Парадата почна во 12 часот,но тензијата почна да расте уште околу 10.Во 13 часот, 200 хулигани кои демонстрираат против парадата го запалија влезот на зградата каде се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Деведесет лица се повредени во нередите кои денеска во Белград ги предизвикаа противниците на одржувањето на Парадата на гордоста на чија мета беа главно припадници на српското Министерство за внатрешни работи, а во центарот на градот е причинета значителна материјална штета на повеќе објекти. Меѓу повредените има 80 полицајци и десет цивили. Во Ургентниот центар во Белград укажана им е помош на 57 повредени, меѓу кои 50 полицајци, а околу 14 часот на приемното одделение лекарско помош побараа десетина припадници на Министерството за внатрешни работи. Стотици хулигани со шишиња и молотови коктели предизвикаа судири со полицијата на неколку места во Белград. Нередите се случија пред и по прошетката на претставниците на хомосексуалните организации во Белград, а беа предизвикани од противниците на одржувањето на Парадата на гордоста. Од српското Министерство за внатрешни работи соопштија дека и покрај инцидентите јавниот ред и мир во градот е под контрола на полицијата.
| | веќе видена | слични

Белград Најмалку 100 лица се повредени, а уште толку се приведени во полиција по одржувањето на Парадата на гордоста во Белград, соопшти денеска српската полиција. Потешко и полесно се повредени 78 полицајци и 17 демонстранти, а поради сомневање дека извршиле кривично дело притворени се 53 лица. Полицијата ја продолжува акцијата за спроведување на редот, при што во неколку делови на Белград има судири со хулиганите. Низ улиците се запалени три автобуси и два тролејбуса, ограбени се повеќе дуќани, а градоначалникот на Белград Драган Ѓилас изјави дека материјалната штета изнесува повеќе од милион евра. Тој наведе дека Парадата на гордоста била само повод на „овие млади луѓе“ за уништување на градот. Најкритично беше кај Палатата Албанија, каде што полицајците беа нападнати од хулиганите од три насоки. Според директорот на Радиотелевизија Србија Александар Тијаниќ, на улиците на Белград е на дело „воена операција за привремено воведување на вонредна состојба“, брилијантно изведена од непознат ум. „Едно ...
| | веќе видена | слични

Владата на Србија денеска (10.10.2010) го осуди вандализмот на хулиганите во Белград, кои се спротиставија на одржувањето на Парадата на гордоста, организирана од хомосексуалците, при што се повредени десетици лица. „Србија е демократска земја, во која секој има право на слободно изразување, но никој не може неказнето да го нарушува јавниот ред и мир, да ги напаѓа припадниците на полицијата и да го уништува градот и имотот на граѓаните“, се наведува во соопштението на српската влада. Тоа е реакција на денешните инциденти, кои ги предизвикаа неколку илјади хулигани и противници на одржувањето на денешната Парада на гордоста, манифестација во организација на хомосексуалните здруженија од Србија, на која присуствуваа околу илјада лица. Парадата-под силна заштита на полицијата Собирот на хомосексуалците практично се одржа настрана од јавноста, зашто локацијата, еден парк во центарот на Белград, и неколкуте улици по кои се движеше поворката, беа опколени од околу 5 илјади полицајци, кои го штитеа од нападите. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ТДП како најстара и најискусна политичка партија на Турците во Република Северна Македонија, секогаш е подготвена да одговара и да дава отчет пред своите ...
сите 185 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 277 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 176 | | | веќе видена

Сите анкети покажуваат предност во корист на ВМРО-ДПМНЕ, а таа предност е околу 100.000 гласови рече Христијан Мицкоски во интервју за „Македонско радио“, ...
сите 382 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 292 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Улична војна во Белград поради геј-парадата,140 луѓе повредени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: