Пораз на Антиќ


Атланта на Перо Антиќ загуби на паркетот на Шарлот со 122-119 со тројка на Стивенсон во последната секунда од второто продолжение. За 23 минути македонскиот интернационалец постигна осум коша со шут три од осум, два скока, три асистенции и една украдена топка. Атланта има три порази во четири меча, а со максимално постигнување и натаму се трите најдобри екипи на западот. Од нив ноќеска играше само Мемфис кој се радуваше во Оклахома со 91-89 и сега има шест победи без ниту еден пораз, идентично какоХјустон. Голден Стејт има 4-0. Кај Оклахома не играа Вестбрук и Дурент, а во редовите на Мемфис незаприлив беше Мајк Конли со 20 поени. Во ноќешната понуда од 11 натпревари, уште два завршија по дополнително време. Орландо дома ја совлада Минесота со 112-103, а Сакраменто го победи Хјустон како гостин со 114-112. За одбележување е и втората победа на Кливленд на Леброн Џејмс остварена во салата на Денвер со 110-101. Леброн даде 22 коша, а забележа и 11 асистенции.
| | веќе видена | слични

НБА Пет победи за домашните екипи на шестте средби кои беа одиграни рано утрината во НБА лигата. Легендата на ЛА Лејкерс Коби Брајант во своите 19 сезони постави многу рекорди и е на врвот од речиси сите статистички листи, но во поразот кај Мемфис (107:102) постави незлавен рекорд. Со 13 промашување го надокнади зоастанувањето во однос на Џон Хавличек (легендата на Бостон) односно го превзема првото место на со 13 420 промашувања.Германецот Дирк Новицки се проби на деветото место на листата на стрелци во НБА лигата откако ноќеска постигна 23 поени во победата на Далас против Сакраменто. Новицки сега има 26.953 поени и го мина на листата Хаким Олајџувон. Германецот со ова достигнување стана најдобриот стрелец во НБА, кој е роден надвор од границите на САД. Следниот на оваа листа (8.место) кој е „загрозен“ од Новицки е Елвин Хејс со 27.313 поени. Резултати: Торонто – Орландо 104:100Мемфис – ЛА Лејкерс 107:102Милвоки – Оклахома Сити 85:78Далас – Сакраменто 106:98Портланд – Шарлот 102:100Голден Стејт – Сан ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кошаркарите на Сан Антонио забележаа победа во Оукленд, над Голден Стејт (113:110), во дербито на вечерта во НБА лигата. Спарси уште еднаш покажаа зошто се шампиони во НБА лигата, по победата над Клиперси во Лос Анџелес, тие славеа и во Оукленд над Голден Стејт. Тони Паркер со 28 поени и 7 асистенции го предводеше тимот до четвртата победа во седмиот натпревар сезонава. На спротивната страна Клеј Томпсон мечот го заврши со 29 поени, 5 скока и 4 асистенции. Мемфис славеше над ЛА Лејкерс (107:102) и стигна до седмиот триумф во осмиот меч, додека Лејкерси имаат скор 1-6. Мајк Конли постигна 23, а Бено Удрих 16 поени во победата на Мемфис, додека Лејкерси ги предводеше Коби Брајант со 28 поени, 7 скока и 6 асистенции. Инаку Брајант на овој меч стана играч со најмногу промашени шутеви во историјата на лигата. Брајант го мина легендарниот играч на Бостон, Џон Хавличек, откако го промаши 13.418 шут во лигата. - Јас сум бек шутер кој во оваа лига е веќе 19 години“, рекол Брајант по мечот одговарајќи на прашањето за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во НБА лигата се одиграа шест натпревари. Шампионот Сан Антонио забележа нова победа откако во дербито на вечерта со 113:100 славеше над Голден Стејт. Tони Паркер беше одличен кај Спарс со 28 поени и 7 асистенции додека на спротината страна домаќините ги предводеше Клеј Томпсон со 29 поени. Лос Анџелес Лејкерс забележаа уште еден пораз овој пат од Мемфис со 107:102 натпревар на кој Коби Брајант запиша негативен рекорд во НБА лигата како играчот со најмногу промашувања во Лигата. На дуелот Далас –Сакраменто на кој домаќините славеа со 106:98, Дирк Новицки го запиша своето име во историјата на натпреварувањето како најдобриот стрелец меѓу странците во НБА и со 26 953 поени го мина Хаким Олајџуван на деветтото место на вечната листа. На останатите средби, Торонто со 104:100 го победи Орландо, Милвоки ја продолжи лошата серија на Оклахома со победата од 85:78 и Портланд со 102:100 славеше над Шарлот.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс го запишаа шестиот пораз во новата сезона, откако загубија на гостувањето кај Мемфис со 107-102.Мајкл Конли беше најефикасен во победничкиот тим со 23 поени, а кај поразените Коби Брајант имаше учинок од 28 поени, 7 скокои и 6 асистенции.Шампионот Сан Антонио Спарс го совладаа Голден Стејт со 113-100 и сега имаат скор од 4 победи и 3 порази.Тони Паркер беше предводникот на Спарси со 28 поени и 7 асистенции, а на спротивната страна Клеј Томпсон запиша 29 поени, 5 скокови и 4 асистенции.Резултати:Мемфис – ЛА Лејкерс 107-102Милвоки – Оклахома 85-78Торонто – Орландо 104-100Далас – Сакраменто 106-98Портланд – Шарлот 102-100Голден Стејт – Сан Антонио 100-113
| | веќе видена | слични

Дуелот помеѓу Мемфис и ЛА лејкерс мина во знакот на Коби Брајант, но не од добри причини. Еден од најдобрите играчи во историјата на кошарката во поразот на гостински терен постигна 26 поена, но шутираше 10/26 и го мина Џон Хавличек по бројот на промашени шутеви во кариерата. Инаку, гостите и покрај лошото издание на Коби жестоко се бореа, со серија од 11-0 се вратија во мечот, намалија на минус три, но не успеаја да направат пресврт. Кај домаќинот, кој на домашен терен нема загубено од февруари, најефикасен беше Конли со 23 поена. Дирк Новицки долго ќе го памети синоќешниот дуел со Сакраменто. Не само по големиот пресврт што го приредија со неговите соиграчи, туку и по тоа дека го мина Хаким Олјаџувон на вечната листа стрелци. Со 23 поени во триумфот на Маверикс, Германецот стигна до бројка од 26.953 поени, искачувајќи се на дветтата позиција. Торонто - Орландо 104:100, Мемфис - ЛА лејкерс 107:102, Милвоки - Оклахома 85:78, Далас - Сакраменто 106:08, Портланд - Шарлот 102:100, Голден стејт - Сан Антонио ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Сан Антонио го совладаа Голден Стејт на гостински терен со 113:100 во дербито на вечерта во НБА лигата. Спарси уште еднаш покажаа зошто се актуелни шампиони. По победата над Клиперси, ноќеска на гостински терен остварија победа против Голден Стејт, па сега имаат скор од 4-3. Одличен беше Тони Паркер со 28 поени и 7 асистенции, Кавај Ленард додаде 19 поени и 6 скокови, додека Ману Џинобили уфрли 17 поени и запиша 7 асистенции. Кај домаќинот Клеј Томпсон имаше 29 поени, 5 скокови и 4 асистенции, Стеф Кари уфрли 16 поени додавајќи 6 скокови и 5 асистенци, а Харисон Барнс имаше 22 поени и 8 скокови. Кога станува збор за НБА лигата навикнати сме Коби Брајант да руши рекорди, но не негативни. Ноќта помеѓу вторникот и средата против Мемфис „Црната Мамба“ стана играч со најмногу промашувања во НБА историјата. Брајант на овој меч ја стигна легендата на Бостон Селтикс Џон Хавличек промашувајќи 13.418-ти пат во својата кариера. -Јас сум бек шутер и во НБА лигата играм веќе 19 години. Значи, бек шутер, 19 ...
| | веќе видена | слични

"Германецот Дирк Новицки се проби на 9.то место на листата на стрелци во НБА лигата откако ноќеска постигна 23 поени во победата на Далас над Сакраменто од 106:98. Новицки сега има 26.953 поени и го мина на листата Хаким Олајџувон. Германецот со ова достигнување стана најдобриот стрелец во НБА, кој е роден надвор од границите на САД. Следниот на оваа листа (8.место) кој е „загрозен“ од Новицки е Елвин Хејс со 27.313 поени. "
| | веќе видена | слични

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ со Атланта стигна до третата победа сезонава во НБА-лигата, овој пат на гости кај Њујорк со 91-85 Перо Антиќ КОШАРКА - НБА Тој за 16 минути реализира пет поени (1/3 за три, 1/1 за два), надополнети со два дефанзивни скока. Во другите средби победа забележа Сан Антонио, кој во дербито во западната конференција триумфира над ЛА клиперс на гости со 85-89. Фантастичен натпревар одигра Леброн Џејмс, кој одлично го предводеше Кливленд до триумф над Њу Орлеанс пеликанс со 118-111. По враќањето од Мајами во Кливленд, Леброн првпат имаше т.н. трипл-дабл (двоцифрен ефект во три статистички категории) со 32 поени, 12 скока и 10 асистенции. Во источната конференција води Торонто со шест победи и еден пораз (6/1), а следуваат Чикаго (6/2), Мајами (5/2), Вашингтон (5/2), итн. На Западот врвот го делат Мемфис и Хјустон со по 6/1, пред Голден Стејт (5/1), итн.
| | веќе видена | слични
2 копии

Новицки сега има 26.953 поени со што на вечната листа го мина Хаким Олајџувон. Германецот со ова достигнување стана најдобриот стрелец во НБА, кој е роден надвор од границите на САД.Германецот Дирк Новицки се проби на деветтото место на листата на стрелци во НБА лигата откако постигна 23 поени во победата на Далас над Сакраменто со 106:98.Новицки сега има 26.953 поени со што на вечната листа го мина Хаким Олајџувон. Германецот со ова достигнување стана најдобриот стрелец во НБА, кој е роден надвор од границите на САД.Знаете да се престигне Олајџуван е нешто неверојатно. Беше играч кој тешко можеше да се чува и добро работеше со нозе. Тој имаше вештини и чувство за шут како што ретко се гледа денеска во НБА. Прилично сум горд што го престигнав, изјави Новицки, кој ја игра 17. сезона во најквалитетното клупско натпреварување.Следниот на оваа листа (8.место) кој е „загрозен" од Новицки е Елвин Хејс со 27.313 поени.Резултати: Торонто – Орландо 104:100, Мемфис – ЛА Лејкерс 107:102, Милвоки – Оклахома Сити 85:78, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пораз на Антиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: