Пиштоли играле во кумановско Липково

54-годишниот Ќ.А. од Липково, кумановско доби кривична пријава бидејќи извршил убиство во обид и недозволено држел оружје. Завчера пред семејната куќа поради изведување на градежни работи дошло до вербална расправија помеѓу пријавениот и оштетениот С.М.(30) од истото село при што оштетениот му упатил на пријавениот разни навредувачки и заканувачки зборови. Ќ.А. влегол во куќата, го зел пиштолот кој неовластено го поседувал, излегол на улицата при што настанала повторна расправија во која оштетениот физички го нападнал пријавениот удирајќи го со клоци и тупаници во пределот на телото и главата, при што настанала меѓусебна тепачка во која се вмешало и друго лице. Пријавениот со кундак од пиштолот го удрил С.М. во пределот на главата, упатувајќи се кон својата куќа, но бидејќи оштетениот тргнал кон него, пријавениот испукал еден куршум во правец на оштетенот нанесувајќи му влезна рана во предел на горниот дел од стомакот.
| | веќе видена | слични
2 копии

40-годишниот С.Н. од Скопје си ја претепал соптвената мајка без никаква причина. Според податоците од полицијата, насилникот пред два дена во семејната куќа во селото Огненци, скопско, без повод и причина физички ја нападнал својата 72 годишна мајка удирајќи ја со дрвен предмет по телото, при што и нанел тешка телесна повреда. Од страна на судија во претходна постапка на пријавениот му е одредена мерка притвор во траење од осум дена.
| | веќе видена | слични

Скопјанец, без повод и причина, физички ја нападнал својата 72-годишна мајка удирајќи ја со дрвен предмет по телото, при што и нанел тешка телесна повреда, соопшти МВР. С.Н.(40) од Скопје ќе одговара за тешка телесна повреда, зашто на 15 октомври во семејната куќа во Огненци, Скопско, ја нападнал мајка си. Судија во претходна постапка на пријавениот му одредил мерка притвор од осум дена.
| | веќе видена | слични
4 копии

СВР Охрид поднесе кривична пријава против охриѓанец, за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотична дрога, психотропни супстанции и прекурсори“. На 04.10.2014 година од страна на полициски службеници е извршен претрес во станот на пријавениот во Охрид, при што се пронајдени околу 15 грама хероин. Од страна на судија во претходна постапка на пријавениот му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.
| | веќе видена | слични

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.Х.(55) од с.Чегране, за сторено кривично дело „пустошење на шуми“. На 26.08.2014 година, од страна на полициски службеници од ПО „Жеровјане“ на локалниот пат с.Стенче-с.Гургурница запрено е патничко возило „лада нива“ без регистерски таблички, управувано од пријавениот. При контрола и преглед во возилото се пронајдени една моторна пила и еден метар кубен огревни дрва без соодветен жиг.
| | веќе видена | слични
3 копии

Четириесет и четиригодишниот А.Т. од Охрид доби кривична пријава бидејќи кај него биле најдени петнаесет грама хероин. На четврти овој месец полицијата извршила претрес во станот на пријавениот во Охрид, при што се пронајдени околу 15 грама хероин. Од страна на судија во претходна постапка на пријавениот му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.
| | веќе видена | слични

Четитиресет и четири годишниот А.Т. од Охрид, се здоби со кривична пријава поради неовластено производство и пуштање во промет на наркотична дрога, психотропни супстанци и прекурсори“. При претресот на неговиот стан од страна на српската полиција, на 04.10.2014 година, успеала да му пронајде хероин, по што од страна на судијата во претходна постапка на пријавениот му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.
| | веќе видена | слични

На 4 октомври од страна на полициски службеници извршен е претрес во станот на 44-годишниот охриѓанец при што се пронајдени околу 15 грама хероин. Од страна на судија во претходна постапка на пријавениот му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.Охридската полиција поднесе кривична пријава против А.Т.(44) од Охрид, за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотична дрога, психотропни супстанции и прекурсори.
| | веќе видена | слични

НК за КР Гостивар поднесе кривична пријава К.В.(20) од с. Волковија, гостиварско, за сторено кривично дело дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотична дрога, психотропни супстанции и прекурсори“. На 09.09.2013 година во Гостивар за износ од 3.000 денари пријавениот од лице купил 14,8 грама марихуана која му била пронајдена во текот на истиот ден во патничко возило „пасат“ во кој бил заедно со четири лица.
| | веќе видена | слични

СВР Струмица поднесе кривична пријава против С.Р.(43) од Струмица, директор во ОУ „Мануш Турновски“ во с.Ново Село за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“. Пријавената во текот на јуни 2013 година спротивно на Законот за користење и располагање со парите на државните органи, без одлука на Владата на Р Македонија, наредила да се демонтираат 300 пластични столици од спортскиот терен во училиштето, при што поголем дел од столчињата за време на демнонтирањето од страна на фирмата „Алфа Трансформира“ ДООЕЛ-с.Мокриево биле оштетени и фрлени во отпад, а мал дел биле дадени на физички лица. За извршената услуга пријавената на фирмата „Алфа Трансформира“ и исплатила паричен надомест од 35.000 денари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вкупно 171 предмет презело Јавното обвинителство на Република Северна Македонија од Специјалното јавно обвинителство, велат од ЈОРСМ за МИА. – Јавното ...
сите 248 | | | веќе видена

Претставник на извршната власт, ниско во хиерархија, денес призна дека знаел дека ќе има истрага уште таа пред да почне во ЈО.... А замислете што знаат тие ...
сите 217 | | | веќе видена

Извори во одбраната на луѓе инволвирани во предметите на СЈО тврдат дека најмалку еден од заштитените сведоци од случаите кои беа водени во сега згаснатата ...
сите 152 | | | веќе видена

Овен Во текот на денешниот ден би можело да се потсетите на некои креативни способности што не сте ги користеле одамна. Вашата гордост не ви дозволува ...
сите 153 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет” Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 224 | | | веќе видена

Немаат само тинејџерите “влажни соништа“и возрасните можат да го доживеат врвот во сон, потврдува науката...Можеби оваа теорија за доживување на “врв“ кога сте ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пиштоли играле во кумановско Липково

Од:
До кого (е-маил):
Порака: