Загинаа четворица врвни пилоти


Министерката Гордана Јанкулоска со солзи во очите го соопшти идентитетот на четворицата загинати полициски пилоти и изрази длабоко сочувство до нивните семејства. Засега е исклучена можноста дека станува збор за диверзија, а точните причини за падот на хеликоптерот ќе бидат утврдени по испитувањето на црните кутии Началникот на полициската хеликоптерска единица "Јастреби" и дел од раководниот кадар на единицата се жртвите во хеликоптерската несреќа која во четвртокот доцна вечерта се случи кај Струмица, потврди МВР. Министерката Јанкулоска со солзи во очите го соопшти идентитетот на настраданите и изрази длабоко сочувство до нивните семејства. Според официјалните информации, животот го загубиле: Драги Мицев (45) од Струмица, началник на единицата "Јастреби", Маријан Трајковиќ (47) од Куманово, Тоде Орешков (44) од Кавадарци и Иљо Мопатички (47) од Битола. Според МВР, станува збор за четворица искусни пилоти со долгогодишно искуство и стотици часови летање. Јанкулоска соопшти дека причините за несреќата ...
| | веќе видена | слични

Речиси еден месец од кобната хеликоптерска несреќа, во која загинаа четворица врвни пилоти на МВР, многу прашања се' уште останаа неодговорени за причините за падот на „ми-17“. Во тек е истрага којашто ја води обвинителството во Струмица, каде што се случи несреќата на 10 јули годинава. Освен првичната прес-конференција на полицијата, на која беа изнесени околностите за урнувањето на хеликоптерот, во јавноста нема други поединости од истрагата. Во тек е вештачењето на црните кутии од хеликоптерот кои се испратени во Москва, но засега нема информации колку време би траело вештачењето и кога можат да се очекуваат резултатите од него. Нема ниту конкретни информации до каде е извештајот кој треба да го изготви специјалната 11-члена Комисија од различни видови на експерти, којашто ја формираше министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, веднаш по несреќата. Деновиве „Утрински“ од Јавното обвинителство писмено побара одговор на неколку прашања: до каде е истрагата за хеликоптерската несреќа кај ...
| | веќе видена | слични

Увидот за несреќата со полицискиот хеликоптер кај Струмица е завршен, соопшти министерката Јанкуловска. Како што рече, по наредба на јавен обвинител, остатоците од хеликоптерот и од антената во којашто удрил се зачувани во два посебни хангари. Црните кутии од хеликоптерот ќе бидат анализирани во Меѓудржавниот воздухопловен комитет во Москва. Во несреќата на 10-ти јули кај Струмица загинаа врвните полициски пилоти Драги Мицев, Тоде Орешков, Иљо Лопатички и Марјан Трајковиќ.
| | веќе видена | слични
3 копии

Активностите од увидот за несреќата на полицискиот хеликоптер кај Струмица кои се во надлежност на МВР се завршени, изјави министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на граничниот премин „Блаце“. Според неа, истрагата сега е во рацете на Јавното обвинителство. - Истрагата се одвива максимално професионално. Во интерес на истрагата не можам да соопштам повеќе детали, но во однос на процедурата се завршени сите првични дејства од увидот. Завршено е собирањето на материјалните докази, како и првичните вештачења по однос на основните параметри за летот на хеликоптерот, кои можат да се утврдат без преслушување на црните кутии, како и вештачење на трагите пронајдени на лице место – вели Јанкулоска. Јанкулоска нагласи дека истрагата се одвива со очекуваната динамика, а во интерес на истражните дејствија засега не се открива дали 120-метарската антена во која удрил хеликоптерот била соодветно осветлена. Во хеликоптерската несреќа кај Струмица, која се случи на 10 јули, животот го загубија четворица пилоти ...
| | веќе видена | слични

- Истрагата се одвива максимално професионално. Во интерес на истрагата не може да соопштам детали, но во однос на процедурата се завршени сите првични дејствија од увидот. Завршено е собирањето на материјалните докази, како и првичните вештачења по однос на основните параметри на летот на хеликоптерот кои може да се утврдат без преслушување на црните кутии, како и вештачење на трагите пронајдени на лице место, рече министерката Гордана Јанкуловска. Според Јанкуловска, по наредба од надлежниот јавен обвинител остатоците од хеликоптерот и од антената во која удрило полициското летало се зачувани, но на две посебни локации, во посебни хангари. - Истрагата се одвива согласно очекуваната динамика, изјави Јанкуловска. На прашањето на Канал 5 дали е утврдено дека 120 - метарската антена не била осветлена кога во неа удрил хеликоптерот МИ-17 (како што изјавуваа очевидци на несреќата) Јанкуловска одговори дека податоците за антената се утврдени и нив ќе ги соопшти обвинителот кога ќе утврди дека тоа е потребно. Како ...
| | веќе видена | слични

Црните кутии од полицискиот хеликоптер „ми-17“, кој се урна неодамна кај индустриската зона во Струмица, ќе ги преслушуваат во Меѓународниот воздухопловен комитет со седиште во Москва. Станува збор за реномирана стручна установа, која беше споменувана како една од опциите каде што би можеле да се вештачат и црните кутии од соборениот малезиски авион со 295 патници и членови на екипажот над Украина, пред да се донесе одлука тие да им бидат предадени на малезиските власти. Меѓународниот воздухопловен комитет (ИАЦ) е една од главните институции во Русија надлежна за цивилната авијација, која во светот често се користи како сертифициран и стручен орган за истражување на воздухопловни несреќи. Формиран е во 1991 година, и од тогаш била вклучен во бројни истраги за воздухопловни несреќи и инциденти. Комитетот е со седиште во округот Јакиманка, Москва. Од формирањето на комитетот, за негов директор е поставена Татјана Анодина. Рускиот меѓународен воздухопловен комитет минатата година учествуваше во пронаоѓањето ...
| | веќе видена | слични

Во Москва во Меѓународниот воздухопловен комитет ќе се преслушуваат црните кутии од полицискиот хеликоптер Ми-17 кој пред 12 дена се урна кај Струмица. Државното обвинителство за Канал 5 потврди дека кутиите ќе патуваат за Москва: „Согласно донесената одлука, црните кутии ќе бидат преслушани од експерти од Меѓународниот Воздухопловен Комитет (Interstate Aviation Committee IAC) кој има седиште во Москва. Станува збор за реномирана независна стручна установа.“- стои во одговорот на државното Јавно обвинителство. Покрај тоа надлежниот обвинител од Струмица активно презема дејствија за расветлување на несреќата, а се побарани и неколку вештачења за разјаснување на трагедијата. Канал 5 контактираше со воздухопловниот комитет во Москва, но оттаму само кратко ни одговорија дека надлежен за воздухопловни инциденти е Леонид Каширски , а во неговата канцеларија не се јавуваше никој. Според купопродажниот договор од 2009-та МВР се обврзало на продавачот, рускиот производител да му овозможи преслушување на црните кутии. ...
| | веќе видена | слични

Во тек се истражни дејства со кои надлежното Основно јавно обвинителство - Струмица ги прибира сите релевантни податоци, информации и докази во врска со хеликоптерската несреќа. Во моментов, во интерес на истрагата, Јавното обвинителство не е во можност да сподели детали за активностите што се преземаат и планираат. По десетина дена од хеликоптерската несреќа, во која животот го загубија четворица врвни пилоти во МВР, Драги Мицев, Марјан Трајковиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички, во јавноста не стигаат повеќе информации за истрагата. Јавното обвинителство од Струмица, кое ја координира истрагата за хеликоптерската несреќа, сè уште работи на подигање, обезбедување и селектирање на остатоците од леталото кое се урна во близина на Струмица, минатиот четврток. (Фото: Коста Јованов) - Следува дополнителното прибирање податоци и доставување на Извештајот од страна на Комисијата за истражување на воздухопловни несреќи, по што надлежниот јавен обвинител ќе даде насока за натамошниот тек на истражната постапка – велат ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Четворицата пилоти кои минатата недела загинаа кај индустриската зона во Струмица, вежбале ноќно летање со помош на специјални очила набавени од израелската компанија „Елбит“. Станува збор за посебни визири за ноќно летање, кои се почесто се користат за вечерни летови, а со чија помош пилотите имаат одлична прегледност на теренот. Пилотите велат дека со помош на овие очила за ноќно летање, пилотирањето е олеснето. Сепак, додаваат тие, мора да се има предвид дека опсегот кој се опфаќа со гледањето преку овие очила е помал, поради што е можно да дојде до создавање сенки или до незабележување на одредени препреки што можат да се појават пред хеликоптерот за време на летот. Најголем проблем е појавата на светлосно загадување. Станува збор за проблем кој се појавува во текот на ноќнотo летање во близина на осветлени места, особено над градовите или над многу осветлени објекти. Очилата се одлични кога пилотот лета во темнина, но светлината при летање со очила може многу да му пречи, велат пилотите кои имале ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Станува збор за посебни визири за ноќно летање, кои се' почесто се користат за вечерни летови, а со чија помош пилотите имаат одлична прегледност на теренот. Четворицата пилоти кои минатата недела загинаа кај индустриската зона во Струмица, вежбале ноќно летање со помош на специјални очила набавени од израелската компанија „Елбит“. Станува збор за посебни визири за ноќно летање, кои се почесто се користат за вечерни летови, а со чија помош пилотите имаат одлична прегледност на теренот. Пилотите велат дека со помош на овие очила за ноќно летање, пилотирањето е олеснето. Сепак, додаваат тие, мора да се има предвид дека опсегот кој се опфаќа со гледањето преку овие очила е помал, поради што е можно да дојде до создавање сенки или до незабележување на одредени препреки што можат да се појават пред хеликоптерот за време на летот. Најголем проблем е појавата на светлосно загадување. Станува збор за проблем кој се појавува во текот на ноќнотo летање во близина на осветлени места, особено над градовите или над ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Загинаа четворица врвни пилоти

Од:
До кого (е-маил):
Порака: