Идеалниот тим на Мундијалот

Еден ден по завршувањето на Светскиот фудбалски шампионат објавен е идеалниот состав во кој место имаше за шестмина од победничкиот состав, а титулата прв селектор на Мундијалот му припадна на Шпанецот, Висенте Дел Боске, кој на својата земја и ја донесе првата титула во историјата на првенствата На голманската позиција сосема очекувано се најде Икер Касиљас во одбраната стопери се Лусио од Бразил и Шпанецот, Карлес Пујол, а на страничните дефанзивни позиции се Серхио Рамос и Филип Лам. Во средниот ред се најдоа Чави, Иниеста, Бастијан Швајнштајгер и Весли Снајдер, а во нападот Давид Виља и Диего Форлан.
| | веќе видена | слични

За најдобар голман е прогласен шпанскиот чувар на мрежата Икер Касилјас Напаѓачот на уругвајската репрезентација Диего Форлан е избран за најдобар играч на Мундијалот 2010 и ја освои "Златната топка" на ФИФА. Форлан постигна пет гола на првенството, а Уругвај заврши како четврта екипа на светот. - Оваа награда дојде многу неочекувано. Никогаш не сум претпоставувал дека ќе освојам нешто вакво и сум исклучително среќен. Ова е големо признание за уругвајскиот фудбал. "Златната топка" ќе стои добро до двете мои награди "Пичичи" за голгетер во Примера дивизион, изјави Форлан. За најдобар голгетер на Мундијалот е прогласен Германецот Томас Милер, иако по пет голови постигнаа уште тројца играчи - Диего Форлан, Давид Вилја и Весли Снајдер. Сепак, "Златната копачка" на 20-годишниот напаѓач на Баерн (Минен) му ја донесоа поголемиот број асистенции (три) од неговите конкуренти (по две), а своите пет голови ги постигна на шест натпревари, додека други одиграа по седум меча. Годинашново откритие на тернерот Луис ван Гал ...
| | веќе видена | слични

Уругваецот Диего Форлан ја освои наградата за најдобар фудбалер на Светското првенство во Јужноафриканската Република. Златната топка отиде во негови раце со 23, 4 проценти од гласовите добиени од претставниците на медиумите и одборот на ФИФА за меѓународни прашања. Напаѓачот на Атлетико Мадрид постигна пет голови и беше еден од најзаслужните во уругвајската репрезентација за четворото место на мундијалскиот турнир. Второ место му припадна на Холанѓанецот Весли Снајдер (21, 8 проценти), додека трет е Шпанецот Давид Виља (16, 9 проценти). Надежниот германски фудбалер, Томас Милер ќе го памети мундијалот по две признанија, освојувајќи ја златната копачка за најдобар стрелец со пет погодоци, исто колку што постигнаа Снајдер, Виља и Форлан. Сепак, ФИФА пресече и одлучија поради трите асистенции наградата да ја добие фудбалерот на минхенски Баерн. За најдобар млад фудбалер е избран Милер, кој имаше конкуренција во Андре Аје од Гана и Мексиканецот, Џовани дос Сантош. Златната ракавица му припадна на шпанскиот ...
| | веќе видена | слични

Томас Милер не го крие задоволството по добивањето на наградата Златна Копачка на Светското првенство во Јужна Африка. Германскиот репрезентативец, Томас Милер со само 20 години успеа да ја добие наградата Златна Копачка за најдобар стрелец на Светското првенство. Милер постигна пет голови исто колку и Форлан, Виља и Снајдер, но Германецот имаше најмногу асистенции, дури три. Младиот фудбалер на Баерн Минхен е пресреќен поради наградата, но вели дека повеќе ќе се радувал доколку Германија станела Светски првак. "Ова е неверојатно за фудбалер кој по прв пат игра на Светското првенство. Доколку некој ми кажеше дека ќе завршам со пет погодоци и три асистенции, ќе му кажев да не се шегува со мене" - изјави Милер. "Секако, ова е признание, но сепак повеќе ќе се радував доколку го освоевме Светското првенство". Покрај наградата за најдобар стрелец, Милер беше прогласен и за најдобар млад фудбалер. "Голема чест е да се биде дел од група со луѓе како Пеле, Франц Бекембауер, Мајкл Овен и Лукас ...
| | веќе видена | слични

Германија ја покажа својата легендарна издржливост, откако негативата од 1:2 ја направи победа од 3:2 над Уругвај во возбудливиот натпревар за третото место на Светското првенство во Јужна Африка. Диего Форлан и Томас Милер го завршија турнирот со по пет гола, израмнети со Давид Вилја од Шпанија и Весли Снајдер од Холандија, кои синоќа можеа да ја зголемат бројката. - Кога губевме, можевме да ја видиме силата на овој тим. Среќен сум што играчите успеаја да го свртат мечот. Немаме причина да бидеме разочарани, си одиме дома со одлично чувство - кажа германскиот селектор Јоаким Лев. Уругвај, исто така, заслужува почит за напаѓачкиот пристап, но мора да се задоволи со четвртото место. - Ги покажавме нашите цел и намери. Одигравме рамноправно на теренот против голем противник. Покажавме дека можеме да играме против кој било тим во светот -рече уругвајскиот селектор Оскар Табарес. Уругвајците ќе бидат пречекани дома како херои по нивниот најдобар настап во 40 години и иако германските навивачи се навикнати ...
| | веќе видена | слични

Шпанија е новиот Светски шампион во фудбал откако на вчерашното финале по 120 минути игра со 1-0 славеше над селекцијата на Холандија. Играчот на натпреварот за Црвената Фурија беше Андрес Иниеста кој во 116-тата минута успеа да ја затресе мрежата на Холанѓаните за обединување на титулите Светски и Европски шампион. Натпреварот го обележа и острата игра на двете репрезентации па натпреварот заврши со 14 жолти и еден црвен картон. За најдобар играч на Светското првенство, од страна на ФИФА, беше прогласен Диего Форлан. Уругвајскиот напаѓач Златната топка ја доби благодарение на петте гола постигнати на Мундијалот со што беше најзаслужен за високиот пласман на јужноафриканската земја. За најдобар млад фудбалер според очекувањата беше прогласен Томас Милер од германската репрезентација кој со своите пет погодоци и три асистенции воедно е и најдобар стрелец на Светското првенство. Најдобар голман на Мундијалот е Икер Касиљас од Шпанија.
| | веќе видена | слични

По финалето на ФИФА - СП во фудбал традиционално беа прогласени и најдобрите поединци на шампионатот. 20 годишниот германски репрезентативец Томас Милер, притоа ги понесе титулите: најдобар млад играч и најдобар стрелец. За најдобар играч на СП во Јужноафриканската Република беше прогласен извонредниот напаѓач на Уругвај, Диего Форлан. Тоа, од една страна, претставува изненадување со оглед дека тој не доаѓа од победничката екипа или барем од другиот финалист, но од друга страна, Форлан играше уверливо на секој натпревар, постигнуваше голови и беше вистински лидер на репрезентацијата на малата јужноамериканска земја која стигна толку далеку на СП. Во гласањето за добитникот на „Златната топка“ од страна на меѓународните претставници на печатот на мундијалот, Форлан собра повеќе гласови од можеби најголемите конкуренти - Холанѓанецот Весли Снајдер и Шпанецот Давид Виља. За најдобар голман на турнирот, односно наградата „Златна ракавица“, ја освои чуварот на мрежата на Шпанија, Икер Касиљас кој своите ...
| | веќе видена | слични

Малкумина очекуваа пред неполна година дека Томас Милер, кој штотуку се појави во сениорскиот тим на Баерн Минхен, преку ноќ ќе биде еден од клучните фудбалери на „панцерите“ во оваа мундијалска кампања во која беше обезбеден третиот медал по ред, а втора бронза Но Милер за само еден месец импресионира со пет гола и три асистенции, ефект кој го нема ниту еден играч на Мундијалот, па со тоа потврди и зошто вечерва ФИФА речиси сигурно ќе го прогласи за најдобар млад играч на турнирот во Јужна Африка. Има само 20 години, но со остварувањето успеа да го достигне легендарниот Бразилец Пеле. Милер со првиот гол против Уругвај стигна до петтиот погодок во шестиот меч и со тоа стана најмладиот стрелец на пет гола на својот дебитантски Мундијал по најголемиот фудбалер на сите времиња Пеле. Бразилецот, кој своето искачување кон ѕвездите го почна во Шведска во 1958 година беше стрелец на пет гола со 17 години и 249 дена. Точно 42 години ниту еден фудбалер не беше ни близу до остварувањето на Пеле. Фудбалерот на Баерн ...
| | веќе видена | слични

Репрезентативецот на Уругвај, најдобриот стрелец на оваа репрезентација на Светското првенство, Диего Форлан, од ФИФА е избран за најдобар играч на Мундијалот во Јужна Африка. Форлан постигна пет погодоци и е најзаслужен што неговата репрезентација во конечниот пласман го освои четвртото место. Форлан ја освои "Златната топка" на Адидас, од друга страна за најдобар голман е прогласен Икер Касиљас капитенот на Шпанија, кој на седум средби прими само два гола, двата во групната фаза. Очекувано за најдобар млад фудбалер е избран напаѓачот на Германија 20-годишниот Томас Милер. Фудбалерот на Баерн Минхен првенството го заврши со пет постигнати погодоци и три асистенции. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот репрезентативец Томас Милер се закити со две признанија на Светското првенство. Тој ја доби титулата за најдобар стрелец и за најдобар млад фудбалер. Милер ја освои златната копачка со пет постигнати голови, колку што имаа и Давид Виља, Весли Снајдер и Диего Форлан, но пресудни за ФИФА беа трите асистенции на Милер. Германецот очекувано беше прогласен и за најдобар млад фудбалер на првенството, пред Андре Аје од Гана и Џовани Дос Сантош од Мексико. На претходниот Мундијал за најдобар млад фудбалер беше избран соиграчот на Милер, Лукас Подолски.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Мотивот на Заев за заштита на криминалот од „Рекет“ го знаеме. Сомнежите се дека тој и неговите структури се силно вплеткани во оваа криминална – октопод мрежа ...
сите 242 | | | веќе видена

Истрагата за најголемата криминална афера во македонската историја, аферата „Рекет“, се претвори во фарса и театар со кој се замајува македонската јавност. ...
сите 368 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Идеалниот тим на Мундијалот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: