Вардар остана во игра за пласман во 4-те најдобри

2 копии

Фленсбург го победи Вардар со 24:22 (13:14), во првиот четвртфинален натпревар во Лигата на шампиони. Поразот од два гола го остава Вардар во игра за пласман на завршниот турнир во Келн. Голманот Петар Ангелов беше најдобриот играч на Вардар на оваа средба, мечот тој го заврши со 19 успешни инатервенции. Стрелците ги предводеше Карачиќ кој постигна девет голови, Брумен постигна четири, а Дибиров и Тоскиќ по три гола. Кај Фленсбург се истакнаа Егерт со шест и Сван со пет голови. Фленсбург и Вардар во текот на целиот натпревар водеа вистинска ракометна војна, домаќинот подобро го отвори мечот, стекна предност од три гола која ја одбржуваше до 15-та минута, кога Вардар успеа да фати приклучок. ‘Црвено црните’ како одминуваше времето влегуваа во вистинскиот ритам, Англеов успеа да одбрани неколку тешки топки, Карачиќ лесно ја пробиваше одбраната на противникот и на полувремето македонскиот првак имаше гол предност. Во ист ритам Вардар започна и во вториот дел, предноста од два гола ја одржуваше се до 45-та ...
| | веќе видена | слични

Тимур Дибиров досега многу пати се покажал како вистински лидер и борец во редовите на РК Вардар. Иако имаше лош ден на натпреварот со екипата на Флензбург, од кој неговиот тим изгуби со минимални два гола разлика, историската шанса е на 26 април, в сабота. Ќе се игра реваншот од овој натпревар, и токму тука, во Скопје, ќе се знае патникот за во Келн. Дибиров, познат како голем мотиватор и човек кој знае да ја крене публиката, на својот профил на „Фејсбук“ го напиша следново: - Сите мои пријатели и фанови, јас би сакал да кажам неколку збора, 26 април е голем ден за сите Македонци, навивачите на РК Вардар, но и за балканскиот ракомет. Ќе имате цела година да бидете со нас и поддржани многу силно, но во овој ден без вас ние сме ништо, и само заедно ќе направи историја на Македонија. Јас ветувам дека ќе го оставам срцето и сите сили и секој спортист ќе продолжи со чест да го носи амблемот на РК Вардар! Ние не сме тим, ние сме семејство. Ќе играме и за нашите браќа кои се повредени: Столе Стоилов, Владимир ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот ракометар на РК Вардар, Тимур Дибиров смета дека „црвено-црните“ на 26 април против Фленсбург во Скопје ќе испишат нова страна во историјата на мак-ракометот. Актуелниот шампион во Скопје на 26. април го игра реваншот против Фленсбург на кој ќе брка два гола негатива а Дибиров, верува во успех на Вардар и ветува дека ќе го остави срцето на терен за ’браќата’ Стоилов, Петриќ и Марковиќ кои нема да може да настапат на најважниот дуел за вардарци оваа сезона поради повреда.
| | веќе видена | слични

Рускиот интернационалец се обрати на сите пријатели и фанови на социјалната мрежа „Facebook“. Тимур Дибиров, „вардаровата ракометна ѕвезда“, се огласи на социјалната мрежа „Facebook“, каде на својот профил даде своја увертира за исклучително важниот натпревар за Вардар кој следи. „Сите мои пријатели и фанови, јас би сакал да кажам неколку зборови. 26-ти април, голем ден за сите Македонци, навивачите на Вардар и Балканскиот ракомет. Во овој ден, без вас ние сме ништо, и само заедно ќе ја направиме историјата на Македонија, јас ветувам дека ќе го оставам срцето и сите сили на теренот“ беше коментарот на ракометарот на Вардар, русинот Тимур Дибиров. Фото: Facebook (PrtSc) Екипата на Вардар игра за историја, за голем успех на македонскиот клубски ракомет каде во сабота со почеток од 17,00 часот го игра реванш дуелот против германски Флензбург во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. За потсетување, германскиот тим првиот натпревар на домашен терен го доби со 24-22. Фото-вест: rkvardar.mk (Архива) Tweet ПРОЧИТАЈТЕ ...
| | веќе видена | слични

Сите мои пријатели и фанови,јас би сакал да кажам неколку зборови,26 април, голем ден за сите Македонци,навивачите на Вардар,и Балканскиот ракомет,ќе имате цела година да биде со нас и поддржани многу силно,но во овој ден без вас, ние сме ништо,и само заедно ќе направи историја на Македонија,јас ветувам дека ќе го оставам срцето и сите сили во областа,и секој спортист ќе продолжи со чест да го носи амблемот на Вардар!ние не тим,ние сме семејство!изиграем и за наши братья,кои имат повреды,Столе Стоилов,Владимир Петрич,Добривое Маркович,они играли за нас кога имали повреды сите други,сите заедно,Вардар!!!!!!!!!!!-истакна Тимур Дибиров на неговата официјална фб страница.
| | веќе видена | слични

Вардар загуби, но со достижна негатива од два гола (22-24) во првиот четвртфинален меч на гости кај Фленсбург во неделата, во меч во кој најдобар играч беше голманот Ангелов со 18 одбрани Одлична партија на репрезентативецот Ангелов РАКОМЕТ - ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ Шеесет минути го делат македонскиот ракометен првак од пласман на завршниот фајналфорот во Келн, во Лига на шампионите (ЛШ), од 29 мај до 1 јуни, а со тоа и најголемиот успех на македонски машки тим во елитното клупско натпреварување од осамостојувањето. Вардар загуби, но со достижна негатива од два гола (22-24) во првиот четвртфинален меч на гости кај Фленсбург во неделата. - Добар резултат. Имам доверба во мојата екипа и мислам дека сме блиску до фајналфорот. Сите знаеме дека нѐ чекаат тешки 60 минути во Скопје, но веројатно многу потешко ќе му биде на Фленсбург. Испуштивме шанса за подобар резултат, но не треба да заборавиме и тоа дека голманот Ангелов нѐ спаси од пораз со 6-7 разлика, како и тоа дека Фленсбург го победи Кил со ...
| | веќе видена | слични

Иако имаше лоша партија против Кил во првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите (ЛШ), десниот бек на Металург, Ренато Вугринец, се задржа на врвот на листата на стрелци Тој во дуелот со Кил постигна три гола, што е негов втор најслаб скор сезонава (три постигна и на дуелот со Вардар во 5-то коло во ЛШ). Прв конкурент да го преземе приматот најдобар стрелец во ЛШ е Србинот Момир Илиќ, кој заостанува само пет гола, а има реални шанси да одигра уште три натпревари (Веспрем го победи ПСЖ на гости во првиот меч).
| | веќе видена | слични

„Црвено-црните“ поразени со 24:22 во првиот четвртфинален дуел од Лигата на шампионите во Флензбург, Ангелов со 18 одбрани, Карачиќ стрелец на мечот со девет гола Ракометарите на Вардар имаат се' во своите раце во однос на пласманот на завршниот турнир од Лигата на шампионите во Келн по поразот од 24:22 во првиот натпревар од четврт-финалето во Флензбург. Македонскиот првак го исполни ветувањето дека одлуката за патникот на фајналфорот што ќе се одржи на 31 мај и на 1 јуни ќе падне во реваншот в сабота од 17 часот во распродадената арена „Борис Трајковски“. Слично како во осмина финалето со Хамбург три недели претходно, „црвено-црните“ беа рамноправен противник на бундеслигашот само со еден бод помалку од водечкиот тандем Рајн Некар Левен и Кил. Составот на Раул Гонзалез Гутиерез го доби првото полувреме со 14:13, а во почетокот на второто во два наврата имаше и два гола разлика. Но, по 16:14 за гостите од Скопје домаќинот влезе во серија и поведе со 20:17 благодарение и на петте поништени погодоци во низа ...
| | веќе видена | слични

"Црвено-црните" минимално загубија во првиот 1/4-финален натпревар на гости кај Фленсбург со 24:22 и имаат реални шанси со победа во реваншот на домашен терен да се пласираат на завршниот турнир во Келн Македонскиот ракометен шампион Вардар има реални шанси да се пласира на фајнл форот во Лигата на шампионите во Келн, откако минимално загуби во првиот четвртфинален натпревар на гостувањето кај Фленсбург со 24:22 (13:14). Вардарци на почетокот од второто полувреме имаа предност од два гола (15:13), но во преостанатиот дел од натпреварот направија неколку технички грешки и му дозволија на домаќинот да го презеде водството. На пет минути до крајот Фленсбург имаше предност и од четири голови (24:20), но "црвено-црните" успеаја да се изборат за минимален пораз. Ваквиот резултат влева оптимизам пред реваншот во сабота во СЦ "Борис Трајковски", дека Вардар може да биде првиот македонски тим кој играл на еден фајнл фор во машка конкуренција. - Успеавме да одиграме добро и да го запреме еден од најдобрите ракометари ...
| | веќе видена | слични

Играчот број еден на првиот четвртфинален натпревар од машката ракоментна Лига на шампионите, Фленсбург – Вардар (24-22) е голманот на македонскиот шампион Петар Анлегов. Тоа е утврдено „со консензус“, по првиот меч одигран во Германија на кој „црвено-црните“ се поразени минимално со два гола што им дава реални шанси, по реваншот, в сабота во Скопје да се најдат на завршниот турнир од ЛШ во Kелн (31 мај – 1 јуни). Ангелов одбрани 22 удари на ракометарите на Фленсбург и според медиумите и ракометните навивачи во обете земји, како и според официјалниот сајт на ЕХФ беше факторот што направи разлика и му овозможи на Вардар да ѕирка кон завршницата каде ќе се разигрува за титулата. Ангелов има рецепт за тоа како треба да се пречекаат Германците во Скопје, пред преполната сала „Борис Трајковски“, која е распродадена одамна. - Имаме реални шанси да се најдеме меѓу најдобрите четири екипи во Европа. Ни се отвора убава можност, но ништо не е готово. Останува да играме уште 60 минути во Скопје. Ќе треба повеќе да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Најмалку 217 лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати во катастрофалниот земјотрес што го погоди Мексико. Првично беше соопштено дека во земјотресот, кој ...
сите 155 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со тоа што Владата предводена од СДСМ обезбедува повеќе пари за граѓаните, велат од владејачката партија. „Очигледно е дека ...
сите 136 | | | веќе видена

ВМРО е душата на овој народ! Сила која обединува за заедничко добро. Нема ништо посилно од здружени Македонци. А оваа победничка атмосфера гарантира ...
сите 101 | | | веќе видена

 Човечкото тело е комплициран механизам кој е под влијание и на надворешни, и на внатрешни фактори. Многу психолози се согласни дека телото праќа сигнали кои ...
сите 38 | | | веќе видена

Тврдењата дека постои таен договор меѓу Беса и ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори на 15 октомври се само шпекулации и невистини, вели генералниот секретар на ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вардар остана во игра за пласман во 4-те најдобри

Од:
До кого (е-маил):
Порака: