Љубчо Георгиевски во 3-ката: ВМРО-НП ги објави носителите на листи

ВМРО – Народна партија ги објави носителите на листи за претстојните вонредни парламентарни избори во Македонија. Лидерот на партијата Љубчо Георгиевски за првпат ќе се кандидира за пратеник како носител во 3-тата изборна единица. Носител во првата изборна едница ќе биде Слободан Близнаковски, поранешен градоначалник на општина Чаир и поранешен советник од ВМРО-НП во советот на град Скопје. За носител во втората изборна единица е Љупчо Балкоски, генерален секретар на партијата и поранешен министер за транспорт и врски. Носител во изборната единица бр.4 ќе биде Ристо Пецев, правник од Струмица и член на ИК на партијата. Во изборната единица бр.5 носител ќе биде Ванчо Костоски, актуелен претседател на општинскиот комитет во Охрид. Носител во шестата изборна единица ќе биде Горан Лотески, актуелен претседател на општинскиот комитет во Гостивар. Георгиевски објави дека очекува неговата партија, која немаше пратеници во досегашниот состав на Парламентот, сега да добие 10 пратенички места.
| | веќе видена | слични
6 копии

Партијата ГРОМ денеска ги претстави носителите на листите за пратеници за предвремените парламентарни избори. Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, информираше дека неговата партија на изборите настапува со своја изборна листа за сите шест изборни единици. Носител во изборна единица број 1 ќе биде проф. д-р Чедомир Саздовски, во изборна единица 2 Виктор Цветковски, во изборна единица број 3 Штерјо Николов, во четворката Панче Минов, во изборна единица 5 Љупчо Настевски и во шестката од ГРОМ носител ќе биде Горан Анчевски. Лидерот на ГРОМ, потенцираше дека очекува влез на партијата во Парламентот. Тој потенцираше дека станува на ветувањето да не се кандидира, односно да остане да ја врши функцијата градоначалник на општина Карпош.
| | веќе видена | слични

ВМРО-НП денеска ги претстави носителите на шесте изборни единици во земјата за претстојните предвремени парламентарни избори. Носител во првата изборна едница ќе биде Слободан Близнаковски, поранешен градоначалник на општина Чаир и поранешен советник од ВМРО-НП во советот на град Скопје. За носител во втората изборна единица е Љупчо Балкоски, генерален секретар на партијата и поранешен министер за транспорт и врски. Претседателот Љубчо Георгиевски за првпат ќе биде носител на изборната листа во изборната единица број 3. Носител во изборната единица бр.4 ќе биде Ристо Пецев, правник од Струмица и член на ИК на партијата. Во изборната единица бр.5 носител ќе биде Ванчо Костоски, актуелен претседател на општинскиот комитет во Охрид. Носител во шестата изборна единица ќе биде Горан Лотески, актуелен претседател на општинскиот комитет во Гостивар. ВМРО-НП наскоро ќе ги предаде листите во ДИК, изборна конвенција на партијата ќе со одржи на 6 април во Охрид. Според Георгиевски изборна цел се 10 пратеници, ВМРО - НП ...
| | веќе видена | слични

Националната демократска преродба ја објави листата на кандидати за предвремените парламентарни избори. Од партијата потенцираат дека најистакнатите кадри на НДП ќе бидат носители на листитe на изборите во април. Централниот одбор нa НДП едногласно одлучи во изборната единица 7 носител на изборната листа на НДП за Европа да биде Енвер Османи, во изборната единица 6 носители се Руфи Османи и Изет Зеќири, во 5-тата единици носители се Ардиан Демири и Артан Дика, а во двојката - Џезаир Шаќири. Носителот на изборната единица 1 дополнително ќе биде објавен.
| | веќе видена | слични

ДУИ сепак се одлучи да кандидира листа за пратеници и во изборната единица број 4. Четвртата изборна единица го опфаќа југоисточниот регион на Македонија, поточно Струмица, Прилеп, Гевгелија и Кавадарци, а оваа листа партијата на Ахмети ја дефинираше последна. Според информациите на Алсат, листата ќе ја предводи Неџати Јакупи. Според претходно објавеното, во изборната единица 1 листата на ДУИ ја предводи Ермира Мехмети, во двојката – Реџаил Исмаили, во изборната единица 3 – Беџихудин Шехапи, во петката – Муса Џафери и во шестиот изборен регион – лидерот на партијата Али Ахмети. Во финална фаза на изготвување на кандидатските листи е и партијата НДП на Руфи Османи. Извесно е дека лидерот на партијата ќе ја предводи листата во ИЕ6. Во изборната единица 5 носител е Ардиан Демири, а во двојката – Џезаир Шаќири. Во изборната единица 7, која ги опфаќа Европа и Африка, одлучено е НДП да учествува со Енвер Османи. Носителите на листи за претстојните парламентарни избори денеска ги претстави и партијата ГРОМ на ...
| | веќе видена | слични

Националната демократска преродба ги одредели носителите на листи во неколку изборни единици. Во изборната единица број 6 носител на листата на НДП е партискиот лидер Руфи Османи, следен од поранешниот пратеник Изет Зеќири. Во изборната единица 5 носител е Ардиан Демири, следен од Артан Дика. Во двојката – листата на НДП ја предводи Џезаир Шаќири. „Во изборната единица број 1 изготвувањето на изборната листа ќе заврши во законски предвидениот рок, откако ќе завршат дополнителните консултации со некои релевантни јавни личности“, велат од НДП. Ва изборната единица 7, која ги опфаќа Европа и Африка, одлучено е НДП да учествува со Енвер Османи. Извор:Алсат М
| | веќе видена | слични

Граѓанската опција за Македонија на парламентарните избори ќе излезе со своја кандидатска листа за пратеници во сите шест изборни единици. Носител во изборната единица еден ќе биде Чедомир Саздовски, а во втората Виктор Цветковски. Претседателотн а ГРОМ Стевчо Јакимовски ги претстави и останатите носители на листи. Гром ја продолжува кампањата за претседателските избори , но поради лошите временските услови најавениот митинг во општината Aеродром е откажан. Викторија Тодоровска
| | веќе видена | слични
5 копии

На престојните парламентрани избори Руфи Османи лидерот на Националната демократска преродба (НДП) ќе ја предводи листата за кандидати за пратеници во 6-та изборна единица. На второто место на листата за 6 ИЕ се наоѓа поранешниот пратеник Изет Зеќири од Тетово. Ова го решило раководството на партија на последниот состанок. За носители во останатите изборни се кадри кои уживаат висок рејтинг меѓу членството, се наведува во соопштението на НДП. Во изборната единица 7 носител на изборната листа на НДП за Европа е Енвер Османи, по потекло од гостиварско Дебреше, вработен во осигурителна компанија во Швајцарија. Во изборната единица 2 носител на изборната листа на НДП е Џезаир Шаќири. Во струшко-охридскиот регион, на првите две места на листата ќе бидат Ардиан Демири и Артан Дика. Составувањето на изборната листа во изборната единица 1, ќе биде во законскиот рок по завршување на дополнителни консултации, се наведува во соопштението на НДП.
| | веќе видена | слични

Ова го решило раководството на партија на последниот состанок. За носители во останатите изборни се кадри кои уживаат висок рејтинг меѓу членството, се наведува во соопштението на НДП. Во изборната единица 7 носител на изборната листа на НДП за Европа е Енвер Османи, по потекло од гостиварско Дебреше, вработен во осигурителна компанија во Швајцарија. Во изборната единица 2 носител на изборната листа на НДП е Џезаир Шаќири. Во струшко-охридскиот регион, на првите две места на листата ќе бидат Ардиан Демири и Артан Дика. Составувањето на изборната листа во изборната единица 1, ќе биде во законскиот рок по завршување на дополнителни консултации, се наведува во соопштението на НДП. Централниот одбор  го задолжило раководство на НДП да го хармонизира редоследот на изборните листи и при тоа да бидат земени критериумите на професионалност, чесност, изборната вредност и сеопфатната територална застапеност. Во последниот пратенички состав НДП имаше двајца претставници./МИА.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 965 | | | веќе видена

Со разочарување е примена одлуката од Самитот на европските лидери во Брисел да не се отпочнат преговрите за проширување со Македонија и Албанија, во Босна и ...
сите 743 | | | веќе видена

Откако не добивме датум за преговори со Европската Унија, премиерот Зоран Заев не се слушнал со францускиот претседател, Емануел Макрон. Ова Заев го кажа ...
сите 115 | | | веќе видена

Како што пишува новинарот Жерардо Фортуна , продолжението на разговорите за проширување на ЕУ денеска не е на агендата на лидерскиот самит иако беа спомненати  ...
сите 21 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Љубчо Георгиевски во 3-ката: ВМРО-НП ги објави носителите на листи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: