Реакции на смртта на Ариeл Шарон

Тој беше храбар војник, голем воен лидер и еден од најголемите команданти на Израелските одбранбени сили, изјави Нетанјаху по повод смртта на Шарон. Во писмената реакција по повод смртта на Шарон, израелскиот претседател Шимон Перес наведе дека „неговиот пријател Арик ја загубил последната битка“. - Арик беше храбар војник и решителен раководител, кој ја сакаше својата земја и земјата го сакаше него, наведе Перес. Во реакција на смртта на Шарон, палестинските лидери изразија жалење што „еден таков злосторник не бил изведен пред Меѓународниот кривичен суд“. - Шарон беше злосторник одговорен за убиството на (палестинскиот лидер Јасер) Арафат и ние се надевавме дека тој ќе биде изведен пред Меѓународниот кривичен суд како воен злсоторник, изјави Џибрал Рабуб, претставник на движење Фатах на палестинскиот претседател Махмуд Абас. Исламистичкото движење Хамас оцени дека ова е „историски миг“ за Палестинците, бидејќи починал „злострник чии раце се извалкани со палестинска крв“. - Шарон е еден од оние злосторници ...
| | веќе видена | слични

Двете ракети ја погодиле полупустинската област Шаар Ха-Негев, но паднале во ненаселено подрачје, се додава во соопштението на израелската армија, пренесува AFP. Според процените, цел на проектилите бил градот Здерот, во близина на имотот Хават Шикмим" на семејството Шарон, каде што во понеделникот попладнето беше погребан поранешниот премиер, прецизирала полицијата. Претходно утрото, исто така, две рекети беа од палестинската енклава Газа коишто според армиски извори паднале во морето непредизвикувјаќи никакви штети. Поради тоа израелските служби за безбедност соопшти дека има испратено засилувања во областа и е зголемено нивото на подготвеноста на армијата. Поставен е и противракетниот систем Челична купола (Iron Dome). Ариел Шарон, кој учествуваше во сите арапско-израелски од формирањето на израелската држава во 1948 година, а пред да стане 11-ти израелски премиер мина 25 години во активна армиска служба од којашто излезе со чин генерал-мајор. За Израелците тој беше воен херој, додека за Палестинците е ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот израелски премиер Арион Шарон со воени почести беше погребан на својот имот „Јавор“ во пустината Негев, покрај сопругата Лили. Од него се простија синовите Гилад и Омри. Претходно на комеморацијата во Ерусалим светските политичари му одадоа почит. - Државата за која се бореше од 14-та година мораше да биде заштитена. Кога тоа значеше борба, тој се бореше, кога стануваше збор за мир, Шарон се залагаше за мир, рече поранешниот британски прмиер Тони Блер. Американскиот потпретседател Џозеф Бајден пред присутните на комеморацијата потсети дека ѕвездата му била водилка на Шарон во преживувањето на државата Израел и на еврејскиот народ. -Ќе потсетам на неговите зборови дека тој пред се е Евреин и дека во мислите секогаш на прво место била иднината на државата, рече Бајден. -Формирањето на Израел зависеше од генерацијата на храбри борци. Ариел Шарон имаше централна улога во повторната изградба на државата застапувајќи го правото Израелците сами да се бранат и безбедно да живеат изјави на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Два ракети истрелани од Појасот Газа денеска паднаа во јужниот дел на Израел. Инцидентот се случи по погребот на поранешниот израелски премиер Ариел шарон. Израелската армија соопшти дека ракетите паднале во пустината Негев, во близина на имотот каде што е погребан Шарон. Во нападот никој не е повреден, а ракетите не предизвикаа материјална штета. Шарон е погребан на десетина километри од границата со Појасот Газа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во текот на воениот погреб осум генерали на израелската армија го носеа ковчегот завиткан во израелското сино-бела боја со Давидова ѕвезда. Според еврејската традиција воениот рабин во знак на жалост ги искина јаките на синовите на покојниот генерал-мајор Омр и Гилад коишто потоа ја кажаа молитвата на мртвите Кадиш. Одржувајќи го посмртното слово, началникот на генералштабот израелската армија, генералот Бени Ганц вети дека ќе му остане верен на соборецот и потсети на долгата 25-годишна воена кариера на Шарон кој е учесник на сите војни од прогласувањето на Државата Израел во 1948 година. Меѓу израелските и странските високи личности на погребот на Шарон присуствуваа и американскиот потпретседател Џозеф Бајден и претставникот на ткн Блискоисточен квартет, поранешниот британски премиер Тони Блер. Стотици Израелци оддалеку ја следеа церемонијата на погребот на приватниот имот. Шарон е погребан до гробот на неговата сопруга Лили. Ариел Шарон имаше два брака. Неговата прва сопруга загинала во средината на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Поранешниот израелски премиер Ариел Шарон денеска беше погребан на семејниот имот Јавор во пустината Негев на југот на земјата.Посмртните останки на Шарон беа положени согласно неговата желба, заедно со тие на неговата втора сопруга Лили.Ковчегот на Шарон, прекриен со израелско знаме, беше пренесен на раце од осум генерали на израелската армија.На погребот присуствуваа голем број високи официјални лица, меѓу кои американскиот потпретседател Џо Бајден и поранешниот британски премиер Тони Блер во својство на меѓународен пратеник за Блискиот Исток. На церемонијата, исто така, присуствуваа и голем број граѓани.Поранешниот израелски премиер Ариел Шарон почина во саботата на 85-годишна возраст. Шарон беше во кома по мозочниот удар на 4 јануари 2006 година, и неговата здравствена состојба исклучително се влоши од 1 јануари годинава.Шарон е познат по нападот врз Либан во 1982 година додека беше министер за одбрана, но и како премиер кој ги повлече армијата и доселениците од Појасот Газа во 2005 година.
| | веќе видена | слични

Со највисоки почести, денеска беше погребан поранешниот премиер на Израел, Ариел Шарон, на имотот на неговото семејство во јужниот дел на државата. На погребот на Шарон присуствуваа светски политичари од околу 20 земји. На меморијалната церемонија, што се одржа неколку часа порано, американскиот потпретседател Џо Бајден во својот говор потенцираше дека целиот свој живот Ариел Шарон го посвети на безбедноста и опстанокот на израелската држава. Актуелниот премиер на Израел, Бенјамин Нетањаху, рече дека Шарон ќе остане запаметен како прагматичен и еден од најголемите воени и политички лидери на Израел. На комеморацијата присуствуваа и поренешниот премиер на Велика Британија, Тони Блер, премиерот на Чешката Република, министрите за надворешни работи на Австралија и Германија, како и претставник на Египет, која е прва арапска земја која имаше политичар во Израел.
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот премиер на Израел, Ариел Шарон беше брилијантен воен, силен политичар и водечки државен деец, изјавил претседателот на руската Дума, Сергеј Наришкин, кој ја предводи руската делегација на погребната церемонија за смртта на поранешниот премиер, пренесе "ИТАР-ТАСС". „Ариел Шарон ќе биде запаметен како многу решителен, храбар и силен човек. Во Русија тој е познат како човек, како политичар, кој заземаше многу силен став за такви прашања, како што е односот со нашата земја и развојот на пријателските врски. Тој одигра голема улога во реконструкцијата на Израел како државаЕ, рече Наришкин.
| | веќе видена | слични

Денеска беше погребан поранешниот израелски премиер Ариел Шарон, кој беше погребан на имотот на неговото семејство. На погребот присуствуваа претставници на државниот врв од околу 20 држави. На комеморацијата во израелскиот парламент, американскиот потпретседател Џо Бајден истакна дека Шарон беше човек кој беше посветен на безбедноста и опстанокот на израелската држава додека пак израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го оцени Шарон како прагматичен и еден од најголемите воени и политички лидери на Израел.
| | веќе видена | слични

Тој попладнево ќе биде погребан на  семејниот имот на југот на Израел во пустината Негев, недалеку од појасот Газа. Комеморацијата по повод смртта на Шарон, кого Израелците го сметаат за „херој“, а Палестинците за „воен злосторник“, започна утрината во израелскиот парламент во Ерусалим. Шарон, кој почина на 11 јануари, беше во кома од 2006-та година откако доживеа мозочен удар. Тој стана израелски премиер во 2001-та година, а претходно беше и министер за одбрана.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Продолжуваат обвинувањата на релација власт – опозиција за случајот „Рекет“. За вмро дпмне ,Катица Јанева и обвинителите на сјо повеќе немаат кредибилитет, ...
сите 1138 | | | веќе видена

Околу барањето на претседателот Стево Пендаровски за политичка одговорност, вицепремиерката смета дека Владата не е единствена што има политичка одговорност ...
сите 416 | | | веќе видена

Почитувани граѓани, почитувани претставници на медиумите, На прес конференцијата одржана во белиот дворец на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски призна дека се ...
сите 281 | | | веќе видена

Се работи за класична стапица со која македонските власти се обидуваат полесно да дојдат до имињата на нејзините противници, на луѓето од опозицијата. Се ...
сите 137 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реакции на смртта на Ариeл Шарон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: