Нелсон Мандела ќе биде погребан во селото на своите предци


Поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела ќе биде погребан на 15 декември во селото на предците Куну , пренесоа светските агенции , цитирајќи go јужноафриканскиот претседател Џејкоб Зума . Пет дена порано , на 10 декември , ќе има комеморативна церемонија кај Јоханесбург . Од 8 декември во Јужна Африка е прогласена недела на жалост поради смртта на Мандела. Посмртните останки на поранешниот претседател ќе бидат изложени во претседателството на републиката во Преторија од 11 до 13 декември . Знамињата се спуштени на половина копје низ Јужна Африка. Истовремено на денеска започнатиот самит на африкански лидери во Париз, беше оддадена почит со едноминутно молчење во спомен на Мандела , пренесе Франс прес. Нобеловецот и прв црн претседател на Јужна Афрука помина речиси една третина од животот како затвореник на апартхејдот, а сепак успеа да ги победи неговите поразени чувари со релативно мирна транзиција на власта што беше инспирација за светот. Неговиот великодушен дух го направи глобален симбол ...
| | веќе видена | слични

На 70 светски лидери ќе му оддадат последна почит на Мандела Над 70 шефови на држави и влади се очекува да присуствуваат на погребот на поранешниот претседател и борец за слобода, Нелсон Мандела во Јужна Африка. Министерството за надворешни работи на Јужна Африка соопшти дека се очекуваат: американскиот претседател Барак Обама, кубанскиот лидер Раул Кастро, претседателот на Зимбабве, Роберт Мугабе, францускиот претседател Франсоа Оланд, британскиот премиер Дејвид Камерон, и многу други светски лидери. Централната церемонија ќе се одржи на Градскиот стадион во Јоханесбург на 15 декември. Таткото на модерната Јужна Африка, човекот кој беше и ќе остане симбол за борбата за човековите права и слободи почина на петти декември на 95 годишна возраст. Неговата порака на помирување, а не одмазда, го инспирираше светот, откако тој преговараше за мирен крај на сегрегацијата и и’ прости на „белата влада“ која го смести зад решетки.
| | веќе видена | слични

Погребот на борецот за човекови права и поранешен јужноафрикански претседател Нелсон Мандела, ќе се одржи на 15-ти декември. Најавено е присуството на повеќе од 70 шефови на држави и влади. Претседателот на САД, Барак Обама, претседателот на Бразил, претседателот на Франција Франсоа Оланд, британскиот премиер Дејвид Камерон се само дел од политичарите кои ќе му одадат последна почит на Мандела. Мандела почина на 95-годишна возраст. Тој со децении беше симбол на борбата за основни човекови слободи и права за што и помина 27 години во затвор во времето на апартхејдот во неговата Јужна Африка.
| | веќе видена | слични
2 копии

Погребот на борецот за човекови права и поранешен јужноафрикански претседател Нелсон Мандела, ќе се одржи на 15 декември, а ќе присуствуваат голем број светски лидери. Погребот на борецот за човекови права и поранешен јужноафрикански претседател Нелсон Мандела, ќе се одржи на 15 декември, а ќе присуствуваат голем број светски лидери.Претседателот на САД, Барак Обама, претседателот на Бразил, претседателот на Франција, Франсоа Оланд, и британскиот премиер Дејвид Камерон се само дел од политичарите кои ќе го испратат Мендела во вечното живеалиште. Предвидено е и присуство на никола Саркози, Џорџ Буш, Бил Клинтон. Инаку, Мендела почина на 95-годишна возраст.
| | веќе видена | слични

Меѓу нив се американскиот претседател Барак Обама, францускиот Оланд, британскиот премиер Дејвид Камерон, холандскиот крал, како и Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун и првиот човек на Европската комисија Баросо. Телото на популарниот „Мадиба“ следните неколку дена ќе биде изложено во Преторија, каде граѓаните ќе му ја оддадат последната почит пред да биде погребан на 15 декември.
| | веќе видена | слични

Нелсон Мандела ја остави Јужна Африка во подобра економска форма отколку што беше при управувањето на белото малцинство, пишува CNBC. Петте години во периодот 1994-1999 година, во кој Мандела, познат и како Мадиба, раководеше со земјата, се карактеризираат со особено силен економски раст. Јужноафриканската економија за време на апартхејдот се бореше со меѓународните трговски санкции. “Гледајќи кон 1994 година имаше огромен страв за тоа како ќе ја промениме економијата под услов дека 84% од населението беше игнорирано. Мадиба беше многу добар во подобрувањето на трговските позиции “, коментира економистот на Citibank во Јоханесбург Гина Шуман. “Тоа ни овозможи да ги вратиме трговските врски, особено со Европа и САД. Повеќето вештини кои тој ги примени преку неговата способност да помирува и комуницира, навистина помогнаа. ” Една од главните причини Јужна Африка да се приклучи кон земјите од БРИКС, како една од најважните растечки економии во светот, беа институциите создадени од владата на Мандела и ...
| | веќе видена | слични

Над 60 светски државници ќе се простат со поранешниот јужноафрикански претседател и големиот миротворец Нелсон Мандела, јавува БиБиСи. Свое доаѓање во ЈАР каде ќе се одржи комеморативен собир најавија меѓу другите и американскиот претседател Барак Обама, францускиот претсдетаел Франсоа Оланд, како и британскиот премиер Дејвид Камерон. Комеморативната седница ќе се оддржи на стадионот во населбата Совето во Јоханесбург, а следниот осум дена од Мандела ќе се простат светските политичари и „обичниот народ“ низ комеморативни случувања.
| | веќе видена | слични

Нелсон Мандела, кој се бореше со децении да се стави крај на расното угнетување во Јужна Африка, почина само неколку недели пред да се појави филмот кој ја раскажува приказната на неговиот живот. Филмот, насловен како “Long Walk to Freedom”, ги раскажува хрониките на неговиот ран живот, четврт век кој го поминал во затвор и неговата трка да стане првиот црн претседател на Јужна Африка. Тој оттогаш остана симбол на долга борба против режимот на апартхејдот. Мандела ќе го глуми британскиот актер Idris Elba, и ќе се прикажува во кино салите во САД на Божик. Филмот е дистрибуиран од страна на Weinstein Co. копродукции и е во режија на Justin Chadwick. Idris Elba е потенциален кандидат за оскар за оваа негова улога.
| | веќе видена | слични

Народот во Јужноафриканската Република присуствува во црквите ширум земјата на првиот ден на молитвата за таткото на нацијата, Нелсон Мандела, кој почина во четвртокот. Во Брајнстон - методистичката црква во Јоханесбург, претседателот Џејкоб Зума ја повика Јужна Африка да не заборави на вредностите на Мандела за кои се бореше. -Ви благодарам многушто одговоривте на задачата што ја поставивме по оваа огромна загуба за нашата земја, на испраќањето на нашиот татко, нашиот лидер, нашиот прв претседател на Демократска Јужна Африка, нашата икона, рече Зума. Тој истакна дека во деновите на жалост во земјата, најважно е луѓето да бидат заедно и да се молат за човекот кој ја создаде нацијата и со својата неуморна работа остави длабок печат на светско ниво. Националната панихида треба да се одржи во вторник, а погребот на Нелсон Мендела, на 15 декември ќе биде најмасовното случување во најновата светска историја.
| | веќе видена | слични

Педесет и девет шефови на држави или на влади досега соопштиле дека ќе допатуваат во Јужноафриканската Rепублика, соопшти портпаролот на министерството за надворешни работи на ЈАР. Милиони луѓе во Јужноафриканската Република денеска (8.12) му оддаваа почит на својот национален херој Нелсон Мандела на комеморациите ширум земјата. Молитвите во црквите, џамиите, синагогите и храмовите му беа посветени на првиот црномурест претседател, кој земјата ја ослободи од расистичкиот режим на апартхејдот и воведе демократија. „Смртта на Мандела е невидена загуба за земјата“, изјави претседателот на Јужноафриканската Република Џејкоб Зума за време на богослужбата во едно предградие на Јоханесбург претежно населено со белци. Мандела почина во четвртокот (05.12) по тешко боледување, на 95-годишна возраст. На централната комеморативна церемонија во вторник своето присуство го најавија бројни еминентни гости од странство, меѓу другото американскиот претседател Барак Обама, неговите претходници на функцијата Џорџ Буш ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 231 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

„Додека во СДСМ се заокружува процесот на промени кои се во интерес на граѓаните и имаат за цел да го забрзаат напредокот, во ВМРО-ДПМНЕ ништо не се менува. ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нелсон Мандела ќе биде погребан во селото на своите предци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: