Талибаните среќни зашто Малала не ја доби Нобеловата награда


„Среќни сме што Малала не ја доби наградата, таа нема направено ништо големо, така што е добро што не ја доби“, изјави портпаролот на Талибанците Шахидула Шахид за AFP. Годинешната награда ја доби Организацијата за забрана за хемиско оружје за своите интензивни напори да го ослободат светот од таквиот арсенал, соопштија од Нобеловиот комитет.
| | веќе видена | слични

Пакистанската активистка, која што се бори за правото на образование на девојчињата, Малала Јусуфзаи ги отфрли наводите дека стана марионета на Запад.Малала (16) во интервју за „BBC“ изјави дека се уште ја има поддршката од луѓето во својата држава и повтори дека сака да се вклучи во политиката во Пакистан.-Мојот татко вели дека образованието не му припаѓа на Исток, ниту на Запад. Образованието е образование, на него секој има право-одговори таа на прашањето бидејќи одредени лица велат дека таа стана „марионета на Запад“.-Пакистанците ми даваат поддршка и поткрепа да продолжам да се залагам за образованието за девојчињата-нагласи Малала.Таа минатата година јавно зборуваше против Талибанците, по што замина во Британија, каде што продолжи со образованието.Минатата недела ја доби престижната награда Сахаров за човекови права, а беше примена и во Белата куќа каде што разговараше со американскиот претседател Барак Обама.Елена ГеоргиевскаЗабрането е копирање и преобјавување на содржини објавени на А1он, делумно ...
| | веќе видена | слични

Младата Пакистанка Малала Јусуфзаи, која пред една година го преживеа талибанскиот атентат, на американскиот претседател Барак Обама му изразила загриженост поради американските напади со беспилотни летала врз цели во нејзината татковина, се наведува во соопштението издадено синоќа. „Изразив загриженост поради нападите со беспилотни летала, што го поткрепува тероризмот", изјави 16-годишната Малала Јусуфзаи по средбата до петокот во Белата куќа со претседателот Барак Обама и неговата сопруга Мишел, пренесува AFP. „Невини жртви гинат во тие акции, кои го поттикнуваат незадоволството кај пакистанскиот народ", рече Малала која во четвртокот ја прими наградата Сахаров со која Европскиот парламент им одава признание на борците за човекови права и беше фаворит за Нобеловата награда за мир која ѝ беше доделена Организацијата за забрана на хемиското оружје (OPCW). Припадник на групацијата Техрик-е-Талибан (TTP) на 9-ти октомври 2012 година ја застрела Малала во глава во градот Мингор во долината Сват, северозападна ...
| | веќе видена | слични

„Изразив загриженост поради нападите со беспилотни летала, што го поткрепува тероризмот", изјавила 16-годишната Малала Јусуфзаи по средбата до петокот во Белата куќа со претседателот Барак Обама и неговата сопруга Мишел, пренесува AFP. „Невини жртви гинат во тие акции, кои го поттикнуваат незадоволството кај пакистанскиот народ", рекла Малала која во четвртокот ја прими наградата Сахаров со која Европскиот парламент им одава признание на борците за човекови права и беше фаворит за Нобеловата награда за мир која ѝ беше доделена Организацијата за забрана на хемиското оружје (OPCW). Припадник на групацијата Техрик-е-Талибан (TTP) на 9-ти октомври 2012 година ја застрела Малала во глава во градот Мингор во долината Сват, северозападна пакистанска полуавтономна планинска паштунска област во која талибаните го воведоа строгото шеријатско право во периодот од 2007 до 2009 година. Во февруари годинава повеќечлена екипа медицински експерти пет часа ја оперираше Малала Јусуфзаи во болницата „Кралица Елизабета" во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Барак Обама заедно со првата дама на САД, Мишел, ја прими малата Малала Јусафзаи, која пред една година беше погодена во главата и вратот од страна на Талибанците бидејќи се бори за правото на школување, пренесе Нетпрес. Откако го преживеа страшниот напад, малата хероина стана борец за правата на девојчињата. Со своите 16 годишни успеа да одржи многу инспиративни говори. Залужено, таа доби голем прием во Белата куќа, каде се сретна со Обама и неговата сопруга, кои и честитаа за нејзината упорност и храброст. „Обама и Мишел се заглагодарија за напорите на малата Малала и ја поддржаа нејзината одлука да се бори за правата за школување на девојчињата“, се вели во соопштението од Белата куќа. И Малала му се заблагодарила на Обама за неговите напори да се смири ситуација на Блискиот Исток и за помошта околу нејзината акција за подобро образование. Таа беше едена од номинираните за Нобелова награда за мир, а наскоро ќе се сретне и со англиската кралица.
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот претседател Барак Обама и сопругата Мишел ја примија пакистанската активистка за правата на децата, Малала Јусафзаи и го пофалија нејзиниот ангажман. На средбата на 16-годишната Малала, која важеше за фаворит за добивање на Нобеловата награда за мир, со брачниот пар Обама, присуствувала и постарата ќерка на американскиот претседател, 15-годишната Малиа. Малала на „инспирирачки и страствен начин се залага за правата на девојчињата во Пакистан“, била пофалбата за пакистанската ученичка од брачниот пар Обама. САД се приклучува кон пакистанскиот народ и многу други, кои ја поддржуваат храброста и одлучноста на Малала, барајќи право на образование за сите девојчиња, соопшти Белата куќа. Малала пред една година беше цел на напад на талибанците, при што беше сериозно ранета. Таа беше пренесена на лекување во Велика Британија, каде оттогаш живее со семејството. Ученичката во четвртокот беше наградена со реномираната награда Сахаров за човекови права, што ја доделува Европскиот парламент.
| | веќе видена | слични

Пакистанската активистка Малала Јусафзаи присуствуваше во Белата куќа во петокот, на средба со претседателот Обама и неговата фамилија. Наскоро таа ќе се сретне и со британската кралица. Малала, која пред
| | веќе видена | слични

Малала во четвртокот ја добила наградата Сахаров, која Европската Унија ја доделува на оние кои се посветени на одбраната на човековите права и слободи. Обама ја примил во својата канцеларија. Младата пакистанска активистка Малала Јусуфзаи се сретнала со американскиот претседател Барак Обама и неговата сопруга во Белата куќа. Обама и сопругата и се заблагодариле на тинејџерката, која Талибаните минатата година ја застрелале во глава, за нејзината работа во образување на девојките. Од Белата куќа велат дека вложувањето во образованието на жените е најдобрата работа која може да се направи, не само за нашите деца и внуци, туку и за нивните семејства, заедници и земји, пишува BBC. Малала во четвртокот ја добила наградата Сахаров која Европскиот парламент ја доделува на оние кои се посветиле на одбраната на човековите права и слободи. Таа била меѓу кандидатите кои се споменуваат како можни добитници на Нобеловата награда за мир, меѓутоа таа отишла во рацете на Организацијата за забрана на хемиско ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Можеби не доби Нобелова награда, но доби прием кај претседателот на САД, Барак Обама! Обама заедно со првата дама на САД, неговата сопруга Мишел, ја прими малата Малала Јусафзаи, која пред една година беше погодена во главата и вратот од страна на Талибанците бидејќи се бори за правото на школување. Можеби не доби Нобелова награда, но доби прием кај претседателот на САД, Барак Обама! Обама заедно со првата дама на САД, неговата сопруга Мишел, ја прими малата Малала Јусафзаи, која пред една година беше погодена во главата и вратот од страна на Талибанците бидејќи се бори за правото на школување.Ова 16-годишно девојче доби голем прием во Белата куќа, каде се сретна со Обама и неговата сопруга, кои и честитале за нејзината упорност и храброст.- Обама и Мишел се заглагодарија за напорите на малата Малала и ја поддржаа нејзината одлука да се бори за правата за школување на девојчињата, велат од Белата куќа.
| | веќе видена | слични

Пакистанската тинејџерка Малала Јусафзаи, активистка за правото на жените на образование, која што Талибанците се обидоа да ја убијат во Њујорк изјави дека сака да стане премиерка на Пакистан.Таа во разговор со новинарката на „Си ен ен“, Кристијан Аманпур, на прашањето со што би сакала да се занимава, изјави дека има желба да и помогне на својата држава.-Сакам да станам премиерка на Пакистан, за да ја спасам својата држава. Доколку би била премиерка, би издвоила пари од буџетот за образованието и би се посветила на прашањата поврзани со надворешните работи- изјави Малала.Младата пакистанска активистивистка ја доби наградата „Сахаров“, која што ја доделува Европскиот парламент, а беше и еден од фаворитите за Нобеловата награда за мир 2013 која што и припадна на Организацијата за забрана на хемиско оружје (OPCW), која што го надгледува уништувањето на сирискиот хемиски арсенал.Елена ГеоргиевскаЗабрането е копирање и преобјавување на содржини објавени на А1он, делумно или во целост, без писмено одобрение од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева до 14 часот треба да одлучи дали обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски ќе бидат изземени од предметот ...
сите 682 | | | веќе видена

Паниката на ВМРО-ДПМНЕ кулминира, стравот од правдата и одговороност за сите што го прекришиле законот е се поголем. Стоилковски ја утнал адресата, вистинското ...
сите 293 | | | веќе видена

Деновиве со ФБ статус министерот за надворешни работи Димитров порача дека кај него има чувство на бес и апатија заради криминалните димензии на случајот ...
сите 295 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Талибаните среќни зашто Малала не ја доби Нобеловата награда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: