Косовското ембарго нема ниту политички, ниту економски, ниту правен резон

Министерка за трговија и индустрија на Косово, Мимоза Кусари - Љиља не ја прифатила поканата за ТВ дуел со македонскиот вицепремиер Владимир Пешевски, но затоа, пак, вчера во Скопје на разговори требаше да дојде вицепремиерот Хајредин Кучи. Косовските медиуми објавија дека Косово до изутрина ќе ја крене рампата за македонските производи Косовската вицепремиерка и министерка за трговија и индустрија на Косово, Мимоза Кусари - Љиља не ја прифатила поканата за ТВ дуел со македонскиот вицепремиер, Владимир Пешевски, кој и ја упати за да во директен дијалог на граѓаните на двете држави им се објаснат аргументите. - Во својот одговор таа повикува на директен дијалог, нешто на што во меѓусебната комуникација јас инсистирав уште минатата недела, пред да ги воведеме ние нашите мерки, но таа иницијатива од моја страна тогаш остана без одговор. Точно е дека решението е можно да биде најдено само во директни разговори, нешто што повторно го нагласив во меѓусебната размена на пораки со вицепремиерката Кусари уште ...
| | веќе видена | слични

Граничниот премин Блаце и понатму под блокади. И покрај вчерашните оптимистички најави, нема договор за решавање на трговскиот спор меѓу Македонија и Косово. Двете влади тврдат дека се во постојана комуникација, но засега е неизвесно кој прв ќе попушти. Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, смета дека Македонија не треба да попушти под притисоците од косовска страна. Пешевски најави дека на денешната владина седница ќе се одлучува кога Македонија ќе ја укине мерката за условен увоз на брашно, една од причините за косовското ембарго за увозот на македонски производи. Од друга страна наспроти оптимистичките најави на косовскиот вицепремиер Хајредин Кучи, дека на повидок е решение за проблемот, министерката за трговија на Косово Мимоза Кусари излезе со остри тонови. „Блокадата е наша лекција за Македонија за во иднина. Тие се научени Косово да биде добро дете кога станува збор за договори, а тие и другите држави разгалени деца.“, рече Кусари. На македонската влада треба да и биде јасно дека ...
| | веќе видена | слични

Нема договор за укинување на косовските забрани за увоз на македонски производи на Косово и македонската мерка за наплата за влез на косовски граѓани и превозни средства во Република Македонија. Во суштина таков договор и не е потребен затоа што со самото укинување на забраните од косовска страна ќе престане да важи и македонската мерка за наплата на надоместот бидејќи таа наша мерка е и така формулирана во самата одлука – да престане да важи кога ќе се тргне косовската забрана, велат од владата на Република Македонија. Заменик премиерот на Косово, Хајредин Кучи за косовското радио синоќа изјави дека има напредок во преговорите. - Во постојани консултации сум со Владата на Македонија. Имав неколку телефонски разговори и на добар пат сме да пронајдеме решение. Наша цел е да се вратиме на претходната состојба - рече Кучи. Утринава пак од АМСМ информираат поради блокада на граничните премини Блаце и Јажинце од страна на македонските превозници, сообраќајот за сите видови возила е во прекин во двата правци.
| | веќе видена | слични

Македонските производи наскоро ќе можат слободно да ја преминуваат косовската граница, по ембаргото што минатата недела го воведе Косово СРЕДБИ НА ДВЕТЕ ВЛАДИ Од двете страни има оптимистички изгледи дека рампата за македонските производи ќе биде крената и ќе биде укината таксата за косовските граѓани. Како што објавија косовските медиуми, уште денеска би требало да заврши трговскиот спор меѓу Македонија и Косово. Косовската радио-телевизија вчера објави дека веќе од денеска ќе бидат повлечени ембаргото и таксата за влез на лица и на автомобили и повторно ќе се нормализира ситуацијата меѓу двете држави. Вчера, вицепремиерите на двете земји, Владимир Пешевски и Хајредин Кучи, имаа средба во Скопје за побрзо надминување на проблемот и нормализирање на ситуацијата на границата. Претходно, и македонскиот министер за економија Ваљон Сарачини изрази надеж дека проблемот со Косово ќе биде решен во скоро време. - Наоѓањето решение е врвен приоритет на владите на двете земји и треба да се случи. По средбите што ги ...
| | веќе видена | слични

Косово и Македонија се на добар пат да го решат царинскиот спор, изајави за косовското радио вчера доцна попладне заменик премиерот на Косово, Хајредин Кучи. Во изјава тој оценува дека македонската страна има позитивен пристап кон решавањето на проблемот. - Во постојани консултации сум со Владата на Македонија. Имав неколку телефонски разговори и на добар пат сме да пронајдеме решение. Наша цел е да се вратиме на претходната состојба - рече Кучи. Незадоволни од косовоско ембарго, македонските превозници, кои трпат штета од ваквата ситуација, од понеделникот ги блокираа граничните премини. Подготви: Р.И.М.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тој во изјава за Радио Косово рече дека македонската страна има позитивен пристап кон решавањето на проблемот. „Во постојани консултации сум со Владата на Македонија. Имав неколку телефонски разговори и на добар пат сме да пронајдеме решение. Наша цел е да се вратиме на претходната состојба“, изјави Кучи. Спорот на границата настана откако Косово забрани увоз на повеќе производи од Македонија, најверојатно како одговор на македонското ограничување за увоз на брашно и пченица. На таа одлука на Косово, Македонија одговори со воведување на влезни такси за патниците и превозниците, по што Косово забрани увоз на сите производи од Македонија. Незадоволни од косовоско ембарго, македонските превозници, кои трпат штета од ваквата ситуација, од понеделникот ги блокираа граничните премини.
| | веќе видена | слични

Од Владата на Република Македонија ја демантираа веста објавена на МИА а преземена од косовскиот медиум Експрес дека наводно е постигнат некаков договор помеѓу Република Македонија и Република Косово. - Нема договор за укинување на косовските забрани за увоз на македонски производи на Косово и македонската мерка за наплата за влез на косовски граѓани и превозни средства во Република Македонија, во суштина таков договор и не е потребен затоа што со самото укинување на забраните од косовска страна ќе престане да важи и македонската мерка за наплата на надоместот бидејќи таа наша мерка е и така формулирана во самата одлука – да престане да важи кога ќе се тргне косовската забрана, велат од Владата на Република Македонија. Од Владата на Република Македонија ја демантираа веста објавена на МИА а преземена од косовскиот медиум Експрес дека наводно е постигнат некаков договор помеѓу Република Македонија и Република Косово. - Нема договор за укинување на косовските забрани за увоз на македонски производи на Косово и ...
| | веќе видена | слични

Поради блокада на граничните премини Блаце и Јажинце од страна на македонските превозници, сообраќајот за сите видови возила е во прекин во двата правцa. Превозниците од „Макамтранс“ го блокираа сообраќајот во понеделник навечер во знак на протест за косовската трговска блокада. Македонската влада синоќа соопшти дека нема договор меѓу Приштина и Скопје за надминување на трговската криза и слободно движење меѓу двете земји. Со ова се демантираа информациите што претходно ги објавија косовските медиуми, повикувајќи се на информации од кабинетот на потпретседателот на косовската влада Хајредин Кучи. Во суштина таков договор и не е потребен затоа што со самото укинување на забраните од косовска страна ќе престане да важи и македонската мерка за наплата на надоместот, бидејќи таа наша мерка е и така формулирана во самата одлука – да престане да важи кога ќе се тргне косовската забрана, велат од Владата на Република Македонија. Иако беше најавено, Кучи вчера не допатува во Скопје, но имал интензивни консултации ...
| | веќе видена | слични

Иако беше најавено потпретседателот на Косовската влада Хајредин Кучи сношти не допатувал во Скопје на средба со македонскиот вицепремиер Владимир Пешевски, а договор за разрешување на трговската војна со Косово која веќе со денови ги блокира граничните премини сеуште нема. Со ова се демантираат информациите што претходно ги објавија косовските медиуми, повикувајќи се на информации од кабинетот на потпретседателот на косовската влада Хајредин Кучи дека уште утринава ќе бидат одблокирани граничните премини.. „Во суштина таков договор и не е потребен затоа што со самото укинување на забраните од косовска страна ќе престане да важи и македонската мерка за наплата на надоместот бидејќи таа наша мерка е и така формулирана во самата одлука – да престане да важи кога ќе се тргне косовската забрана“ соопштија синоќа од Владата на Република Македонија. Косовското ембарго за македонскиот производи и контраблокладата на граничните премини од страна на македонските превозници продолжува веќе петти ден.
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 13 септември - Нема договор меѓу Приштина и Скопје за надминување на трговската криза и слободно движење меѓу двете земји, информираа вечерва од македонската Влада. Со ова се демантираат информациите што претходно ги објавија косовските медиуми, повикувајќи се на информации од кабинетот на потпретседателот на косовската влада Хајредин Кучи. Во суштина таков договор и не е потребен затоа што со самото укинување на забраните од косовска страна ќе престане да важи и македонската мерка за наплата на надоместот бидејќи таа наша мерка е и така формулирана во самата одлука – да престане да важи кога ќе се тргне косовската забрана, велат од Владата на Република Македонија. Иако беше најавено, Кучи денеска не допатува во Скопје, но имал интензивни консултации и комуникации со Скопје за да се најде решение во врска со ембаргото од косовска страна за производите од Македонија и за влезната такса за косовските граѓани, која се применуваше како против одговор од македонска страна, објави онлајн изданието на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 317 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косовското ембарго нема ниту политички, ниту економски, ниту правен резон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: