Интер на чекор до сензација, Челзи ја продолж европската авантура

Рубин Казан, Базел, Тотенхем, Бенфика, Челзи, Фенербахче, Лацио и Њукасл се осумте екипи кои обезбедија пласман во четврфиналето од Лигата на европа. Најинтересно беше на „Џузепе Меаца“ каде Интер беше на чекор од сензационален пресврт против Тотенхем. Интер и покрај високиот пораз во Лондон не се предаде. Резултатот го отвори Касано со глава во 20 минута, а Паласио го зголеми водството на самиот старт во вториот дел со што ги отвори апетитите на Интер во второто полувреме. На 15 минута до крајот на мечот по изведениот слободен удар на Касано, Галас реагираше несмасно и ја смести топката во сопствениот гол. Во продолжението од мечот Адебајор успеа да се снајде помеѓу двајца одбранбени играчи на Интер и со голот во 96 минута им ги сруши надежите на „нероаѕурите“. Конечните 4:1 ги постави Алварез со погодокот во 111 минута кој не беше доволен за пласман во четврфинале. Богатите руски екипи Зенит и Анжи се илиминирани од европските натпреварувања, а Лацио и Бенфика со нови победи си осигураа пласман во ...
| | веќе видена | слични

Санчез не е среќен во Барселона, барем такви информации пристигаат во Италијанските медиуми. Чилеанскиот напаѓач, после успешната прва сезона (25 одиграни утакмици 12 голови), оваа сезона игра се поретко (вкупно 10 настапи). Во исто време, Интер ги следи настапите на Чилеанецот, впрочем интересот на тимот на Интер кон Санчез, никогаш и не престанал во изминативе две години. Денеска, на насловните на Gazzetta dello Sport, "Постои договор помеѓу Санчез и Интер." Според весникот: "24 годишниот играч од Чиле се потешко пронаоѓа простор за игра во Шпанскиот гигант, а заработува близу 4 милиони по сезона." Интер ја бара формулата по која играчот, на крајот од сезоната би дошол во Милано, но постојат две пречки, првата е високата плата што играчот ја заработува во Барселона (иако постојат информации, кои велат дека Санчез е спремен на намалување на платата), а втората пречка може да биде управата на Барселона, која со продажбата на Санчез, сака да поврати дел од вложените средства кога го купуваа пред две ...
| | веќе видена | слични

На средбата помеѓу претставниците на Интер и Барселона се разговарало околу трансфер на Алексис Санчез на „Џузепе Меаца“. Според извештаите во италијанските медиуми, на состанокот клубовите постигнале договор околу овој трансфер и најверојатно во текот на летото Санчез ќе потпише за Интер. Најпрвин, овој играч беше поврзуван со Јувентус, но како што пренесува „Газета дело Спорт“, Санчес се согласил да премине во Интер и за помала плата. Покрај, Санчез во летниот трансфер период се очекуваат уште неколку засилувања во Интер. Монтоја, Сонг и Ленон се дел од фудбалерите кои Морати ги посакува во својот тим.
| | веќе видена | слични

Италијанската „Газета дело Спорт“ тврди дека на средбата на претставници на Интер и Барселона е договорен трансферот на Санчес на „Џузепе Меаца“. Напаѓачот на Барселона беше поврзуван со Јувентус, се тврдеше дека и емисарите од Торини разговарале со каталонците, но како што пишува италијанскиот медиум, Санчес се согласил и на помала плата само за да има континуитет во стартниот состав на Интер. На „Сан Сиро“ ова е само уводен потег во поголемата реконструкција на тимот што се најавува во летниот преоден рок. Морати уште го сака и Ленон од Тотенхем, а од Барса би ги пазарел уште и Сонг и Монтоја.
| | веќе видена | слични

Екипата на Интер иако триумфираше со 4:1, сепак тоа не беше доволно за пласман во понатамошната фаза од Лига Европа. Вчера беше одигран одличен натпревар на „Џузепе Меаца“ во Милано. Пред екипата на Интер беше вистинска невозможна мисија откако Нераѕурите на „Вајт Харт Лејн“ на првиот натпревар загубија со високи 3:0. Касано во 20 минута најави дека Интер нема да се предаде. На почетокот од вториот дел, во 52 минута Паласио погоди за 2:0 и враќање на надежите на Интер. На 15 минути пред крајот Касано нафрли во шеснаесетникот на Тотенхем, а Галас несреќно го совлада голманот на Тотенхем за 3:0. До крајот на регуларниот дел Камбијасо пропушти одлична шанса за Интер во финишот на натпреварот. Во продолжението се чувствуваше заморот кај играчите на Интер, а Адебајор во 96. минута погоди за 3:1 и шок на „Џузепе Меаца“. Но Интер не се предаде, Алварез погоди во 110 минута за 4:1 и десет минути надеж за Интер. Но до крајот Тотенхем успеа да се одбрани и да се пласира во понатамошната фаза од Лига Европа. ...
| | веќе видена | слични

Интер го совлада Тотенхем со 4:1, во реванш осминафиналниот дуел во Лига Европа, но е елиминиран поради голот кој на гостински терен го постигна токму Адебајор. Репрезентативецот на Того, во првото продолжение, во 97.минута го совлада Хандановиќ, со што го навлече гневот на навивачите на Интер кого расистички го навредуваа. „Сите можеа да ги слушнат навредите, верувам дека УЕФА ќе реагира. Мислам дека тоа не влијаеше врз натпреварот, но вакви работи не би требало да се случуваат, бидејќи се работи за чувствително прашање“, рекол Виљаш-Боаш. Интер оваа сезона веќе е казнет парично со 65 илјади евра, откако неговите навивачи расистички го навредуваа Марио Балотели. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Интер беше блиску да го направи невозможното. На реваншот на „Џузепе Меаца“ го совлада Тотенхем со 4:1 по продолженија, но сепак доживеаја елиминација од Лига Европа поради поразот на гостински терен од 3:0. Голот на Адебајор во 96-тата минута за 3:1 значеше рушење на надежите на „нероаѕурите“. Интер по 20-тина минути игра го отвори резултатот преку Антонио Касано кој погоди со глава по центаршутот на Паласио. Во 52-та инута Камбијасо одлично го проигра Паласио, а вториот откако излезе сам со голманот на Тотенхем рутински погоди за 2:0. Во 75-тата минута, Антонио Касано изведе слободен удар, а Вилијам Галас несмасно ја затресе сопствената мрежа за ерупција на „Џузепе Меаца“. Со овој резултат заврши регуларниот дел па мораше да се играат продолженија. Во 96-тата минута за момент одбраната на Интер го заборави Адебајор, а овој погоди за 3:1 што воедно значеше крај за надежите на италијанскиот тим со оглед на тоа дека им беа потребни уште два гола. Постигнаа само уште еден преку Алварез во 110-та ...
| | веќе видена | слични

Најинтересниот реванш осминафинален натпревар во Лигата на Европа го одиграа фудбалсите на Интер и Тотенхем. Иако тимот од Милано славеше убедлива победа со 4:1, сепак фудбалерите на Тотенхем беа оние кои се радуваа Како се одвиваа работите на „Џизепе Меаца’’ погледнете низ следното видео, во наредните повеќе од три минути. Inter Milan vs Tottenham 4:1 MATCH HIGHLIGHTS
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Интер на чекор до сензација, Челзи ја продолж европската авантура

Од:
До кого (е-маил):
Порака: