Металург на чекор до историја – голема победа во Минск!

Македонскиот шампион оствари победа на гостински терен против Динамо Минск со 26:23 и e многу блису до пласман во четвртфиналето на ЛШ. Македонскиот ракометен шампион продолжува со одличните игри во Лигата на шампионите. Вечерва Металург на гостински терен го совлада Динамо Минск со 26:23 во првиот меч од осминафиналната пресметка со белорускиот тим. Одличното издание на Металурзите се покажа уште на самиот старт кога први го отворија резултатот и по 10 минути игра имаа предност од 5:2, а на полувремето заминаа со дца гола предност 14:12. На моменти домаќинот се обидуваше резултатски да се доближи и да направи пресврт, но во клучните моменти на висина на задачата беше Дарко Станиќ кој мечот го заврши со 10 одбрани. Наумче Мојсовски со девет и Ракчевиќ со седум погодоци го предводеа нападот на Металург, додека Станиќ со своите десет одбрани беше лидер на одбраната која беше на висината на задачата. Овој резултат и оваа победа е одлична најава за она што следува во сабота, односно на 23-ти март во ...
| | веќе видена | слични

Демонстрирајќи врвен ракомет, со непробивна одбрана и трпелив, но ефикасен напад, победата над Динамо со три гола разлика (26-23) уште еднаш покажа дека годинава клубот од Автокоманда може да направи и два исчекора повеќе од лани Победа чиста како солза (од лево): Корожија, Миркуловски и Мојсовски во акција РАКОМЕТ - МЕТАЛУРГ НА ПРАГОТ НА ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕТО ВО ИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ Ракометарите на македонскиот ракометен првак Металург со едната нога веќе се во четврт-финалето во Лига на шампиони (ЛШ), откако завчера забележаа блескава победа во Минск, совладувајќи го белорускиот шампион Динамо со три гола разлика 26-23. Победата ќе беше изразена уште поубедливо ако судиската двојка од Унгарија, Чаба Добровитс и Петер Тојак, со неколкуте контроверзни одлуки и престроги исклучувања на скопјани во средината на второто полувреме, во голема мера не му помогнеше на домашниот тим да ја намали убедливата предност на Металург на два гола, која, пак, претходно во три наврати во вторите 30 минути изнесуваше и пет гола ...
| | веќе видена | слични

Тимот на Червар славеше со 26:23 против Динамо и направи голем чекор кон историски пробив меѓу осумте најдобри екипи во Европа Ракометарите на Металург со капитална предност од три гола ќе го дочекаат реваншот од осмина финалето на Лигата на шампионите на 23 март во Скопје, благодарејќи на победата од 26:23 во првиот дуел со Динамо Минск. Со играта и со резултатот во главниот град на Белорусија македонскиот првак ги создаде сите предуслови во веќе распродадената сала „Борис Трајковски“ да биде прославен првиот пласман на екипа од Македонија меѓу осумте најдобри на Стариот континент. Металург имаше апсолутна контрола во текот на сите 60 минути, целосно оправдувајќи ја фаворитската улога како второпласиран од групата Ц од прелиминарната фаза. Одбраната уште еднаш покажа зошто две години едноподруго е најдобра во ЛШ, а нападот трпеливо ја зголемуваше предноста, која со голот на Гоце Георгиевски во 42. минута достигна максимални пет гола (22:17). Таа разлика беше потврдена малку подоцна, кога тимот од ...
| | веќе видена | слични

Избраниците на Лино Червар ќе бранат три гола во реваншот наредна сабота во Борис Трајковски" откако триумфираа на гости во Белорусија со 26:23 Ракометарите на Металург направија голем чекор напред кон пласманот во четвртфиналето во Лигата на шампионите откако во првиот 1/8-финален натпревар на гости го совлада тимот на Динамо (Минск) со 26:23. Македонскиот шампион ја контролираше играта и резултатот во текот на целиот натпревар. Белорусите во ниеден момент немаа решение за играта на "металурзите", додека избраниците на Лино Червар лесно наоѓаа дупка во одбраната на домашниот тим. -Тактички одигравме беспрекорно, почнувајќи од Мојсовски и Ракчевиќ, па преку сите останати ракометари. Ова е голем триумф, за нас, но не треба да се залажуваме дека се е готово. Динамо е квалитетен тим кој ќе настојува да обезбеди место во четвртфиналето преку реваншот во Скопје. На нас е да ја задржиме оваа предност и да го оствариме најголемиот клупски успех на македонскиот ракомет, изјави Александар Петровски, помошникот на ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот ракометен шампион Металург стигна до прагот на најголемиот клупски успех во својата историја, пласман во четврт-финалето од Лигата на шампионите, откако забележа победа на гостувањето во Минск, Белорусија, против Динамо со 26-23. Реваншот ќе се одигра на 23 март во Скопје, во веќе распродадениот „СЦ Борис Трајковски“. Металург ја имаше контролата на играта и на резултатот од самиот почеток и не му дозволи на противникот да го загрози водството, иако во еден период од второто полувреме играше и со тројца ракометари помалку. Предводници во победата на нашата екипа беа Наумче Мојсовски со девет гола и Младен Ракчевиќ со седум реализации. Дарко Станиќ забележа 10 одбрани, а Никола Митрески имаше четири успешни интервенции (еден седмерец). - На тактички план одигравме беспрекорно, почнувајќи од Мојсовски и Ракчевиќ, па преку сите останати ракометари. Ова е голем триумф, но не се залажуваме дека се е готово, бидејќи Динамо е квалитетен тим што ќе настојува да се врати на реваншот во Скопје. На нас ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот ракометен шампион Металург се врати од Минск и големата победа во првиот осминафинален меч од Лигата на шампионите против белорускиот претставник Динамо со резултат 25:22. Да потсетиме, реваншот тимот од “Автокоманда“ ќе го игра на 23-ти март со почеток во 18:00 ч. во исполнетата Арена СЦ “Борис Трајковски“ во Скопје, каде што се надеваме, цела ракометна и спортска јавност избраниците на Лино Червар да се промовираат како четвртфиналисти, за прв пат во историјата на машкиот клупски ракомет во најквалитетното европско натпреварување. Фото извор – РК Металург
| | веќе видена | слични

Арбитражниот суд на Европската ракометна федерација донесе одлука дека натпреварот помеѓу Загреб и Динамо Минск во рамките од групната фаза од ЛШ е регуларен (23:26), но и потврди дека е направена материјална повреда на правилата. Динамо Минск е воедно противникот на Металург во осминафиналето. Мечот нема да биде повторен, резултатот ќе се регистрира како конечен, а хрватскиот шампион ќе добие парична компензација штета. Да потсетиме, ЕХФ ја одби жалбата на Загреб (гостите од Минск постигнаа гол од акција во која учествуваше исклучен играч), Хрватите бараа службен резултат 10:0 во нивна корист поради таквата ситуација, со евентуалните нови бода ќе можеа да останат во игра за Топ 16 фазата.
| | веќе видена | слични

Металург по вчерашната победа на гости во Мински со резултат од 23-26, си ги зголеми шансите за пласман во четврт финалето. Па затоа, преку официјалниот сајт на Металург, погледнете ги подоле изјавите на на претседателот на Металург, Ристо Чокрев, на Наумче Мојсовски, Миркуловски и на Јоновски.Ристо Чокрев: “Бевме подготвени за борба и извојувавме заслужена победа. Честитки до моите ракометари, прикажаа одлична игра, во која се бореа до последната минута. Денеска игравме паметно и во одбраната и во нападот, а противникот, до крајот на средбата, не успеа да најде одговор на нашата игра. Уште еднаш им честитам на момците. Се надевам дека нашата победа им донесе голема радост на сите во Македонија.”Наумче Мојсовски: “Одигравме прекрасен натпревар. Игравме мирно, паметно, а резултатот, иако можеше да биде и многу поповолен, е одличен, бидејќи е извојуван на гостински терен. Сепак, треба да бидеме максимално подготвени за средбата во Скопје, каде што ќе играме пред преполна сала со наши симпатизери.”Филип ...
| | веќе видена | слични

Европската ракометна федерација призна дека е направен пропуст на мечот од Лигата на шампионите Загреб-Динамо Минск и одлучи хрватите да добијат оштета но не и бодови и ТОП 16. Слаба компензација доби Загреб поради пропустот на судиите на средбата Загреб-Динамо (23-25) која ги чинеше хрватите победа и пласман во ТОП 16. На овој натпревар беше направена материјална повреда на правилата, белорусите постигнаа гол со исклучен играч со што требаше Загреб средбата да ја добие службено со 10-0 и ќе ги задржеше шансите за пласман во следната фаза каде влезе Динамо Минск кој вчера го одигра првиот осминафинален дуел со Металург и загуби со 23-25. Вака на хрвататите им останува само паричната компензација иако најавија нова жалба по одлуката на Арбитражниот суд во ЕХФ, кој е орган од трет степен во нивна корист. Да потсетиме кога е Динамо Минск во прашање и вчера имаше контроверзни одлуки на штета на нашиот клуб кога домаќинот побара Тајм аут, а судиската козерија заврши со исклучување на Наумче Мојсоски.
| | веќе видена | слични

Македонскиот шампион со победата во Минск против Динамо го трасираше патот кон четвртфиналето. Металург го совлада Динамо Минск на гостински терен со 26:23 и со едната нога е веќе во четвртфиналето. Реваншот се игра идната сабота во „Борис Трајковски“ и тоа ќе биде можност тимот од Автокоманда заедно со фановите да го прослават најголемиот успех во историјата на македонскиот клупски ракомет. Според информациите салата „Борис Трајковски“ е распродадена, односно нема повеќе влезници во продажба. По мечот сите во таборот на нашиот тим беа задоволни, а преку официјалната страница на клубот ги изнесоа своите импресии. -Одигравме прекрасен натпревар. Игравме мирно, паметно, а резултатот, иако можеше да биде и многу поповолен, е одличен, бидејќи е извојуван на гостински терен. Сепак, треба да бидеме максимално подготвени за средбата во Скопје, каде што ќе играме пред преполна сала со наши симпатизери, вели Наумче Мојсоски. -Не очекував ваков резултат, иако со право одевме на победа. Бевме физички и психолошки ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев ќе биде помалку оптимист, а ЕУ ќе се воздржи од давање лажна надеж. Ова е епилогот по извисувањето на Македонија во очекувањата да добие ...
сите 1408 | | | веќе видена

Вчера во 16.55 часот на магистралниот пат Охрид– Кичево, во близина на крстосница со регионален пат за Битола, патничко возило „југо“, со кичевски регистарски ...
сите 281 | | | веќе видена

Откако Македонија не доби датум за преговори со ЕУ, колаиционите партнери на СДСМ и Заев почнаа да го напуштаа бродот што тоне. Тие почнале да преминуваат во ...
сите 65 | | | веќе видена

Барањето на британската влада пратениците да гласаат со „да“ или „не“ за договорот за брегзит, што го постигна премиерот Борис Џонсон со ЕУ, го отфрли ...
сите 412 | | | веќе видена

Последните откритија објавени во неделата наутро од страна на Ла Верита за системот на изнуда востановен од власта на Зоран Заев, што докажуваат дека токму ...
сите 143 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски гостуваше во емисија „Клан дебата“ при што запраша до кај е ветуваниот пат во Блаце што го ветуваше Зоран Заев. ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Металург на чекор до историја – голема победа во Минск!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: