Белград и Приштина толку блиску, а сепак далеку

Претседателот на Србија Томислав Николиќ и премиерот Ивица Дачиќ, денеска, по разговорите со високата претставничка на ЕУ, Кетрин Ештон, порачаа дека договор меѓу Белград и Приштина за заедницата на српски општини сè уште не е постигнат бидејќи и натаму нема согласност за надлежностите на заедницата, јави Б92 - Секогаш се надевам дека можеме да изнајдеме решение, и сега велам дека сум оптимист. Никогаш не сме биле поблиску до договор кој би овозможил луѓето во Косово да имаат шанса да живеат подобро. И Србите да живеат во заедница во која би го регулирале својот живот и да останат поврзани со Србија - изјави Николиќ. Според него, дијалогот ќе продолжи во Брисел на 20 март и постои можност во меѓувреме да проциркулира извесен нон-пејпер документ базиран на мислења на Приштина и владата на Србија. Премиерот Дачиќ изјави дека во овој момент не е едноставно да се одговори дали во дијалогот има напредок бидејќи Приштина одобрува формирање заедница на српски општини, но нема одговор за нејзините надлежности. - И ...
| | веќе видена | слични

Српскиот премиер Ивица Дачиќ изјави дека Белград и Приштина се уште се далеку од договор по прашањето за надлежноста на заедницата на српските општини на Косово, бидејќи Србија бара заедицата да има извршни овластувања, а косовската страна тоа не го прифаќа.-Тие не прифаќаат заедницата на српските општини да има извршни овластувања. Останува да видиме дали е можно да дојдеме до некаков договор. Ние повеќе немаме каде да попуштиме. Не лажеме, не се ценкаме и тоа го зборуваме отворено. Договорот е можен, но се уште сме далеку од тоа – изјави Дачиќ.Според него доколку мислат дека Србите на Косово ќе се занимаваат со издавање на списание и дека тоа е доволна надлежност на заедницата, тогаш се далеку од договор.-Договорот е можен, шест пати разговарав со Тачи, но доколку тој смета дека не мора да попушти за да има договор, тогаш многу тешко е да се очекува постигнување на договор – изјави премиерот.Тој додаде дека е потребна цврста меѓународна гаранција за безбедност на Србите на Косово, како што истите гаранции ...
| | веќе видена | слични

Високата претставничка на ЕУ, Кетрин Ештон денес во Брисел оцени дека премиерите на Србија и Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи можат да постигнат договор, во дијалогот, но само доколку најдат решение за проблемите кои ги имаат.Ештон зборувајќи на Бриселскиот форум на кој се собираат политички личности од Европа и Америка, нагласи дека овие денови во Приштина и Белград разговараше со членовите на владата на двете земји и додаде дека помеѓу нив постои вистинска волја проблемот да се реши.-Ќе направам се што можам за да успеам во тоа – истакна Ештон и нагласи дека многу го почитува потегот на премиерите Тачи и Дачиќ, кој сакаа да седнат на маса и да се сретнат по шести пат.Елена Георгиевска
| | веќе видена | слични

Откако Приштина не попушти ни педа од тврдата намера да не ~ даде дури ни едно овластување на заедницата на српски општини на Kосово, завчера пропадна новиот обид на Kетрин Ештон да ги приближи двете страни, пишува српски „Вечерње новости“. Ештон, која беше на експресна дипломатска турнеја во Приштина и во Белград, разговараше со сите клучни актери во политичкиот дијалог, но резултатите се скромни - единствено е постигнат договор во Брисел да се состави предлог-спогодба за идната преговарачка рунда на 20 март. Бидејќи нема консензус за суштинските надлежности на српската заедница, Ештон предложила експертите во ЕУ, врз основа на сугестиите и идеите на двете страни, да состават неформална нон-пејпер спогодба и да им ја понудат на Ивица Дачиќ и на Хашим Тачи. Веќе по утринските разговори на Ештон со властите во Приштина беше јасно дека во Белград нема да донесе знаци на попуштање од Албанците. Тачи јасно рекол дека нема да се согласи на извршни надлежности за заедницата на српски општини. Ештон попладнето се ...
| | веќе видена | слични

Српскиот премиер Ивица Дачиќ денес во Брисел изјави дека би сакал да е постигнат договорот со Приштина. Нагласи дека не забележал промени во ставот на Приштина, односно дека на заедницата на српските општини се уште не им се даваат извршни овластувања.Дачиќ по разговорот со министрите на српската влада Славица Џукиќ-Дејановиќ, Расим Љајиќ и Жарко Обрадовиќ и комесарите на Европската комисија, изјави дека е точна информација дека не е постигнат договор помеѓу Белград и Приштина.Тој истакна дека новата рунда на дијалогот со високата претставничка Кетрин Ештон и косовскиот премиер Хашим Тачи треба да продолжи на 20-ти март.Кога велам дека треба, тоа значи дека Ештон има начело, да не се сретнуваме без надеж дека нешто ќе се договориме, односно да не губиме време – изјави Дачиќ.Елена Георгиевска
| | веќе видена | слични
2 копии

Приштина во дијалогот со Белград тешко ќе попушти бидејќи има поддршка од Соединетите Американски Држави, изјавил српскиот премиер Ивица Дачиќ, оценувајќи дека во ЕУ веруваат дека Србија ќе направи се’ за да добие датум. Иако одредени медиуми, па и самиот претседател на Србија, Томислав Николиќ, во претходните денови пренеле дека договорот со Приштина е премногу близу, Дачиќ тврди дека преговорите се запрени, и тоа поради противењето на Приштина да прифати било каков предлог на Србија во врска со Заедницата на српски општини. “Договор нема и нема да има се’ додека не се разгледа што ќе биде со таа заедница“, вели Дачиќ, додавајќи дека Србија сака компромис, но дека нема да прифати понижување. Тој во исто време демантира дека имало било каков договор за нормализација на односите, како што претходно шпекулирале одредени медиуми. “Се плашам дека удривме во ѕид, но не по вина на Србија, која во целост е насочена кон продолжување на преговорите и пронаоѓање на решение“, порачал Дачиќ.
| | веќе видена | слични

- Секогаш се надевам дека можеме да изнајдеме решение, и сега велам дека сум оптимист. Никогаш не сме биле поблиску до договор кој би овозможил луѓето во Косово да имаат шанса да живеат подобро. И Србите да живеат во заедница во која би го регулирале својот живот и да останат поврзани со Србија - изјави Николиќ. Според него, дијалогот ќе продолжи во Брисел на 20 март и постои можност во меѓувреме да проциркулира извесен нон-пејпер документ базиран на мислења на Приштина и владата на Србија. Премиерот Дачиќ изјави дека во овој момент не е едноставно да се одговори дали во дијалогот има напредок бидејќи Приштина одобрува формирање заедница на српски општини, но нема одговор за нејзините надлежности. - И понатаму постојат разлики. Да имаше договор сигурно овде би била Ештон тоа да го објави. Договор нема и нема да има сè додека не се разгледаат суштински нашите предлози. Не ни е битно да добиеме заедница на српски општини заради наш инат, туку тоа навистина да биде начин за надминување на проблемите - изјави ...
| | веќе видена | слични

Претседателот и премиерот на Србија, Николиќ и Дачиќ денеска изјавија дека договор меѓу Белград и Приштина нема, затоа што и понатаму останува неусогласеноста за согласнсота за наделжностите на заедницата на српските општини Претседателот и премиерот на Србија, Николиќ и Дачиќ денеска изјавија дека договор меѓу Белград и Приштина нема, затоа што и понатаму останува неусогласеноста за согласнсота за наделжностите на заедницата на српските општини- Секогаш се надевам дека можеме да изнајдеме решение, и сега велам дека сум оптимист. Никогаш не сме биле поблиску до договор кој би овозможил луѓето во Косово да имаат шанса да живеат подобро. И Србите да живеат во заедница во која би го регулирале својот живот и да останат поврзани со Србија - изјави Николиќ. Според него, дијалогот ќе продолжи во Брисел на 20 март и постои можност во меѓувреме да проциркулира извесен нон-пејпер документ базиран на мислења на Приштина и владата на Србија.Премиерот Дачиќ изјави дека во овој момент не е едноставно да се ...
| | веќе видена | слични

Тој рече дека Белград сака компромис, но дека нема да прифати понижување и ги негираше тврдењата дека бил постигнат и некаков договор за нормализација на односите меѓу Србија и Косово. Дачиќ уште рече дека Приштина се противи на каква било автономија на Заедницата на српските општини бидејќи ја има поддршката на САД, но дека Србија од таа автономија не може да се откаже ниту по цена да не добие датум за преговори со ЕУ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Се’ уште не е јасно дали Белград и Приштина се блиску до постигнување на решение кое ќе го подобри животот на косовските Срби, без оглед на посетата на високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон. Засега е само јасно дека се’ уште нема договор за формирање на заедница на српските општини во Косово, но ако се суди според изјавите на премиерот Ивица Дачиќ и претседателот Томислав Николиќ преговорите ќе продолжат на 20 март, пренесуваат локалните медиуми.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ во заминување, Федерика Могерини, оцени дека одложувањето на одлуката на Европскиот совет за отворање ...
сите 956 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Белград и Приштина толку блиску, а сепак далеку

Од:
До кого (е-маил):
Порака: