Маковеј: Бугарија и Грција да престанат да ги попречуваат интересите на ЕУ и Македонија

Ветото е неприфатливо - европратеници притискаат Македонија да почне преговори со ЕУ Советот на Европската унија мора да ја следи препораката на Европската комисија и веднаш да одреди датум за почеток на пристапните преговори за членство на Македонија во ЕУ. Ова е ставот на романската европратеничка Моника Маковеј во очекување на декемврискиот Самит на Советот на кој ќе се одлучува по четвртата препорака на ЕК дека Македонија треба да ги почне пристапните преговори. Во врска со можна нова блокада од некоја од земјите-членки на ЕУ и уште едно одложување на преговорите за прием на Македонија во Унијата, некогашната романска министерка за правда, по чија заслуга Романија ги исполни реформите и влезе во ЕУ, со дециден став дека Советот мора да ја следи препораката на Европската комисија и веднаш да се согласи со македонските власти за датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ. - Мојата позиција во однос на почетокот на пристапните преговори со Македонија отсекогаш била јасна. Македонија покажа и се уште ...
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот Филе на средбите со министерот за надворешни работи Гвидо Вестервеле и лидерите на парламентарните групи во Бундестагот, добил потврда дека Германија ќе го поддржи проширувањето на Европската унија со земјите од Западен Балкан, објавува Македонската информативна агенција. - Клучен приоритет за нас е да се задржи кредибилитетот на пристапување на нови членки во Унијата и истиот да се зајакне со тоа што ќе се осигураме дека земјите-аспиранти за членство ќе ги исполнуваат неопходните критериуми и обврски, изјави Филе по средбата со Вестервеле, на која добил ветување дека Германците ќе се заложат за проширување на ЕУ на декемврискиот Самит на Советот. Според МИА, од кабинетот на комесарот за проширување информирале дека Филе на германскиот шеф на дипломатијата му ја објаснил проценката на Комисијата за напредокот на земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, во процесот на пристапување. Притоа, Вестервеле бил информиран за препораките што минатиот месец ги даде ЕК во Стратегијата за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе имаше успешна мисија при вчерашната посета на Берлин, јави дописникот на МИА од Брисел. Според нивните извори од состаноците на Филе со министерот за надворешни работи Гвидо Вестервеле, како и со лидерите на парламентарните групи во Бундестагот, еврокомесарот добил потврда дека Германија ќе го поддржи проширувањето на Европската унија со земјите од Западен Балкан. - Клучен приоритет за нас е да се задржи кредибилитетот на пристапување на нови членки во Унијата и истиот да се зајакне со тоа што ќе се осигураме дека земјите-аспиранти за членство ќе ги исполнуваат неопходните критериуми и обврски, изјави Филе по средбата со Вестервеле, на која според нашите сознанија добил ветување дека Германците ќе се заложат за проширување на ЕУ на декемврискиот Самит на Советот. Како што не известија од кабинетот на комесарот за проширување на германскиот шеф на дипломатијата му ја објаснил проценката на Комисијата за напредокот на земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе имаше успешна мисија при денешната посета на Берлин, јавува МИА од Брисел. Филе на средбата со министерот за надворешни работи Гвидо Вестервеле, како и со лидерите на парламентарните групи во Бундестагот, според државната новинска агенција, добил потврда дека Германија ќе го поддржи проширувањето на Европската унија со земјите од Западен Балкан. - Клучен приоритет за нас е да се задржи кредибилитетот на пристапување на нови членки во Унијата и истиот да се зајакне со тоа што ќе се осигураме дека земјите-аспиранти за членство ќе ги исполнуваат неопходните критериуми и обврски - изјавил Филе по средбата со Вестервеле, на која добил ветување дека Германците ќе се заложат за проширување на ЕУ на декемврискиот Самит на Советот. Како што известиле од кабинетот на комесарот за проширување, тој на германски шеф на дипломатијата му ја објаснил проценката на Комисијата за напредокот на земјите од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, во процесот на пристапување. „Со поддршката ...
| | веќе видена | слични

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 158 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маковеј: Бугарија и Грција да престанат да ги попречуваат интересите на ЕУ и Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: