Објавени фотографии од убиениот американски амбасадор

Западните медиуми ги објавија првите фотографии на убиениот американски амбасадор во Либија. Според медиумите амбасадорот Кристофер Стивенс се задушил во нападот на дваесетина милитанти врз конзулатот во Бенгази нападнати со автоматско оружје и ракетни фрлачи. При нападот избувнал пожар во објектот каде се наоѓал амбасадорот. Еден лекар за „Асошиејтед прес“ изјави дека 90 минути се обидувал да го оживее амбасадорот – но веќе било доцна.
| | веќе видена | слични
2 копии

За време на нападот на американската амбасада од страна на радикалните исламисти на е користено автоматско оружје и ракетни минофрлачи при што загина амбасадорот на САД Кристофер Стивенс. Спасувачите цели 12 часа не можеле да го пронајдат неговото тело, кое демонстрантите го влечеле и шутирале внатре во запалената амбасада. Но тоа не е се. Најновите информации велат дека амбасадорот бил силуван пред да го убијат. Неговото убиство не било доволно за демонстрантите па така тие посегнале по истите методи на изживување кои многу добро ги извежбале во текот на заробувањето и мачењето на поранешниот либијски лидер Моамер Гадафи.
| | веќе видена | слични

Денови на гневот во муслиманскиот свет. По петочната молитва на удар се американските амбасади во Ирак, Египет, Јемен... Гневни толпи палат американски и изралески знамиња во Газа, во индискиот Кашмир, во Индонезија. Во Судан беа нападнати и британската и германската амбасада. Има загинати и повредени. Силите за безбедност со тешки маки се справуваат со разјарените толпи. Причината за насилствата е филмот „Невиноста на муслиманите“ во кој се навредува Мухамед. - За нас овој филм е одвратен и затоа го осудуваме. Американската влада нема ништо со него. Целосно ги отфрламе неговата содржина и порака - изјави американската државна секретарка Хилари Клинтон. И претседателот Обама се дистанцираше од филмот, но ги предупреди муслиманските земји, дека мораат да ги заштитат американските дипломатски претставништва. - Не сме сојузници со Египет, но не сме ни непријатели. Во оваа ситуација очекуваме дека ќе бидат одговорни и ќе ја заштитат нашата амбасада и дипломатите во неа - рече тој. Папата Бенедикт кој е во ...
| | веќе видена | слични

Протестите иницирани од филмот што го исмејува Исламот, добија поинаква димензија. Во главниот град на Судан, Картум гореше германската амбасада, демолирана е и британската, што е прв пат демонстранти да атакуваат и на неамерикански дипломатски претставништва. Илјадници веќе се собираат пред американската во Картум, дочекани со водени топови и солзавец. По петочната молитва, бранот насилства се прошири во речиси сите земји во Северна Африка и на Блискиот исток. Во Либија демонстрант загина, а 25-мина се повредени во судирот со полицијата. Насилните протести продолжија и пред американските амбасади во Каиро и во Сана. Мирољубивата порака на Хилари Клинтон не даде резултат. - За нас и за мене лично, ова видео е ужасно и за секаква осуда. Американската влада нема апсолутно ништо со ова видео. Апсолутно ја отфрламе неговата содржина и порака. Американската посветеност кон верската толеранција егзистира уште од почетоците на нашата нација, изјави Хилари Клинтон државен секретар на САД. Вашингтон ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американската влада нема никаква врска со контроверзниот филм за пророкот Мухамед, кој предизвика антиамерикански протести во Египет, Либија и Јемен, изјави синоќа државната секретарка на САД, Хилари Клинтон, пренесува “Ројтерс“. "Владата на САД нема апсолутно ништо заедничко со овој филм. Категорично ја отфрламе неговата содржина и порака", истакнала таа. "За нас и лично за мене, ова видео е одвратно. По се изгледа дека целта му е цинична - да оцрни една голема религија и да испровоцира бес", додала Клинтон. Во меѓувреме, светските агенции објавија дека се приведени четворица осомничени за нападот врз конзулатот на САД во Бенгази во кој беа убиени четворица американски дипломати, меѓу кои и амбасадорот Кристофер Стивенс. Претходно либиските власти соопштија дека создаваат независна комисија за истрага на нападот извршен на денот на одбележување на 11-годишнината од нападите на 11 септември 2001 година во САД. Радикална салафистичка група со седиште во Источна Либија, негираше дека е вмешана ...
| | веќе видена | слични

Слични протести, проследени со насилства, беа организирани вчера во Египет, Мароко, Јемен и Иран. Причина за демонстрациите беше филмот „Невиноста на муслиманите“, кој се снима во САД и кој според демонстрантите претставува навреда за пророкот Мухамед. Американската амбасада во Сараево одби да ги коментира засилените мерки за безбедност.
| | веќе видена | слични

Протестите иницирани од филмот што го исмејува пророкот Мухамед, почнаа да добиваат поинаква димензија. Група демонстранти попладнево упаднаа и ја демолираа германската амбасада во главниот град на Судан, Картум, што е прв напад на неамериканско претставништво, а во знак на протест против контроверзниот филм. Се уште не е познато дали има жртви или повредени. Неколку часа претходно повторно е нападната американската амбасада во јеменскиот главен град Сана, но толпата гневни демонстранти беа разбиени од полицијата, која употреби водени топови и пукаше во воздух. Најмасовни се протестите пред американската амбасада во Каиро, каде што полицијата синоќа се судри со 500 демонстранти. Во меѓувреме, во Либија се уапсени четворица осомничени за нападот на конзулатот во Бенгази, каде што беше убиен американскиот амбасадор и уште тројца службеници. Либиските власти сметаат дека тие се припадници на радикалната група, Ансар ал Шари, блиска на Ал Каеда.
| | веќе видена | слични
4 копии

Американската амбасада во Сараево воведе засилени мерки за безбедност по нападот врз американската амбасада во Бенгази во средата, при што беа убиени американскиот амбасадор во Либија Кристофер Стивенс и тројца американски службеници. Слични протести, проследени со насилства, беа организирани вчера во Египет, Мароко, Јемен и Иран. Причина за демонстрациите беше филмот „Невиноста на муслиманите“, кој се снима во САД и кој според демонстрантите претставува навреда за пророкот Мухамед. Американската амбасада во Сараево одби да ги коментира засилените мерки за безбедност.
| | веќе видена | слични

Спасувачите цели 12 часа не можеле да го пронајдат неговото тело, кое демонстрантите го влечеле и шутирале внатре во запалената амбасада. Суровото убиство на американскиот амбасадор во Бенгази не го остава никој нормален човек рамнодушен, посебно ако се земат во обзир најновите информации кои пристигнале од местото на настанот... Во нападот на радикалните исламисти на американската амбасада во кој е користено автоматско оружје и ракетни минофрлачи...загина амбасадорот Кристофер Стивенс. Сепак неговото убиство не било доволно за демонстрантите па така тие посегнале по истите методи на изживување кои многу добро ги извежбале во текот на заробувањето и мачењето на поранешниот либијски лидер Моамер Гадафи. Според извештајот на Либијската новинска агенција, амбасадорот бил силуван пред да го убијат. Спасувачите цели 12 часа не можеле да го пронајдат неговото тело, кое демонстрантите го влечеле и шутирале внатре во запалената амбасада.
| | веќе видена | слични
7 копии

Британскиот весник „Индепендент“ објави драматични тврдења во врска со нападот врз американскиот конзулат во либискиот град Бенгази, велејќи дека САД 48 часа претходно имале информации дека се подготвуваат напади врз американски дипломатски претставништва, но сепак не реагирале. Весникот се повикува на високи американски дипломатски извори, кои велат дека нападот на конзулатот, во кој беа убиени амбасадорот Кристофер Стивенс и уште тројца Американци, бил организиран одвнатре и притоа било одземено големо количество на доверливи документи, вклучително и имињата на американските соработници во Либија. - Според високи дипломатски извори, Стејт департментот имал доверливи информации 48 часа пред толпите да ги нападнат конзулатот во Бенгази и амбасадата во Каиро, дека американските мисии може да бидат цел на напад, но не ги предупредил дипломатите да бидат на високо ниво на готовност или да го ограничат движењето во амбасадите, пишува Ким Сенгупта, новинар на „Индепендент“. Според „Индепендент“, во конзулатот во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 239 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 209 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Објавени фотографии од убиениот американски амбасадор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: