Со задоцнување поради дождот, свечено отворено 52 „Охридско лето“

Со речиси два часа задоцнување, поради невремето проследено со дожд што вечерва го зафати Охрид, на Античкиот театар започна церемонијата на свеченото отворање на 52-то издание на најголемата културна манифестација во земјата, фестивалот „Охридско лето“, што се одржува под покровителство на претседателот Ѓорѓе Иванов. Невремето го пролонгира и почетокот на театарскиот спектакл Ромео и Јулија во режија Дејан Пројкоски, бидејќи влажната сцена им создаваше проблеми на околу 200 уметници колку што учествуваат во најголемиот проект во историјата на фестивалот. Со вонредни напори на организаторот сцената сепак беше оспособена. Инаку, Љубителите на уметноста годинава на Охридско лето ќе имаат можност да проследат 50-на музички и театарски настани, кои ќе се одвиваат на сцените на Долни Сарај, Античкиот театар, црквата Света Софија и нејзиното предворје, но и во Заливот на коските. Во драмскиот дел, предвидени се 9 претстави, од кои 5 се премиери, а има и две преизведби. Внимание привлекува и музичката ...
| | веќе видена | слични

Сценските работници, пред очите на гледачите, ги отстранија последиците од ненадејната и силна бура. Чистењето на водениот балетски под беше мала „претстава“ сама по себе, па дури измами насмевки и аплаузи на поддршка НА ОТВОРАЊЕТО НА „ОХРИДСКО ЛЕТО“ Отворањето на „Охридско лето“ завчеравечер, со изведбата на театарскиот ораториум „Ромео и Јулија“, во чија реализација се вклучени повеќе од двесте македонски и интернационални уметници, се случи во волшебниот простор на охридскиот антички театар, пред многубројна публика, која, и покрај неповолните временски услови, трпеливо почека дождот да секне, за да го проследи настанот. Најавеното одложување од 45 минути се протегна на час и половина. Сценските работници, пред очите на гледачите, ги отстранија последиците од ненадејната и силна бура. Чистењето на водениот балетски под беше мала „претстава“ сама по себе, па дури измами насмевки и аплаузи на поддршка. Музичко-сценскиот ораториум „Ромео и Јулија“ во режија на Дејан Пројковски може да се пофали со убава и ...
| | веќе видена | слични

Дождот што ненадејно ја поплави сцената на Антички, ги измачи и организаторите, но и публиката која во неизвесност чекаше трпеливо и накиснато, прашувајќи се дали ќе ја гледа долгонајавуваната спектакуларна „Ромео и Јулија“ Не му е првпат на „Охридско лето“ да има малер со времето. Но, поради гостите од Русија, поради големата упорност на организаторот и покрај се', на традиционалниот датум и со долгоподготвуваната планирана претстава да го стартува и годинашното, 52. издание на фестивалот, едноставно одложувањето не можеше да се случи. Дождот што ненадејно ја поплави сцената на Антички театар, ги измачи и организаторите, но и публиката која во неизвесност чекаше трпеливо и накиснато прашувајќи се дали ќе ја гледа долгонајавуваната спектакуларна „Ромео и Јулија“. Така, со одложување од еден час и половина, годинашното „Охридско лето“ свечено е отворено. Време на исчекување во кое небото над Охрид пушташе поројни капки вистински дожд, но и дожд од дилеми. Час и половина и за да се избрише водената сцена со ...
| | веќе видена | слични

Ниту влажната сцена не беше пречка за 200-те уметници кои учествуваа во овој најголем проект во историјата на фестивалот, како и за тоа по 52. пат да се случи спектакуларно отворање, кое уште еднаш докажа дека Охридско лето со право го заслужува реномето што го има во светот Невремето проследено со дожд коешто завчеравечер го зафати Охрид успеа за речиси два часа да го пролонгира стартот на годинешново, 52. по ред Охридско лето, но не и да ја намали возбудата на двеилјадната публика во Античкиот театар, која со огромно задоволство ја проследи спектакуларната претстава "Ромео и Јулија". Ниту влажната сцена, којашто беше целосно оспособена од страна на организаторот, не беше пречка за 200-те уметници кои учествуваа во овој најголем проект во историјата на фестивалот. По 52. пат се случи спектакуларно отворање, кое уште еднаш докажа дека Охридско лето со право го заслужува реномето што го има во светот. Операта, балетот и театарот, македонската и руската екипа обединети на сцената на Антички на еден специфичен ...
| | веќе видена | слични

Најавениот спектакл на отворањето на 52-то издание на „Охридско лето“ ги оправда очекувањата на публиката. Дождот што му претходеше на свеченото отворање на фестивалот се чини дека ги наполни со креативен адреналин двестате протагонисти на театарскиот ораториум „Ромео и Јулија“ кои пред неколкуилјадната публика на Античкиот театар демонстрираа изведба од врвен уметнички дострел. Дејан Пројковски, режисерот на тој голем проект сработен копродукциски меѓу НУ „Охридско лето“, Народниот театар од Битола, заедно со Македонската опера и балет, театарот „Вера Комисаржевска“ од Санкт Петербург, Русија и Народниот театар од Охрид, повеќе од задоволен што во Античкиот театар „се родила“ претставата „Ромео и Јулија“. - Античкиот театар во Охрид е сон на секој уметник, да застане на неа и да ја освои, бидејќи тоа е простор во кој се мери квалитетот на секој уметник. Вчера можеби дека и благодарение и на дождот успеавме да се обединеме сите заедно, со уметниците и публиката. Покажавме дека уметноста нема граници, дека е ...
| | веќе видена | слични

Со театарскиот ораториум „Ромео и Јулија“, спектакл во чија реализција се вклучени повеќе од 200 македонски и интернационални уметници од сите жанрови, синоќа почна 52. издание на фестивалот „Охридско лето“. Најголемата музичко-сценска манифестација во земјата за отворена ја прогласи најзиниот покровител, претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов, поздравувајќи ја неколку илјадната публика во Античкиот театар во Охрид, додека пораката на уметниците ја пренесе нашиот познат режисер Јордан Плевнеш. Фестивалот почна со задоцнување од час и половина поради невремето што го зафати Охрид. - Пред нас е уште едно лето посветено на уметноста. Уште едно „Охридско лето“ исполнето со музика, драма, танц, рече Иванов во обраќањето и потсети дека повеќе од половина век фестивалот претставува дом на македонската, европската и светската уметност во кој реномираните уметници од целиот свет секогаш одново се враќаат за да ги споделат своите моменти на инспирација со верната публика. - Изминатите децении над десет ...
| | веќе видена | слични

Во полн амфитеатар на Античкиот театар, ама со задоцнување од речиси два часа поради дождливото време, вчеравечер мултимедијалниот спектакл „Ромео и Јулија“ го отвори 52.издание на нашата најголема сценско-музичка уметност „Охридско лето“. Театарскиот ораториум на режисерот Дејан Пројковски во македонско – руска копродукција прикажа професионалност од сите уметници - од актери, балетски изведувачи, оперски пејачи, музичари…, чиј број достигнуваше и до 150 учесници. Носителите на главните ролји, нашиот Дејан Лилиќ и русинката Евгенија Егумнова манифестираа одлична актерска игра, а пофалби одеа на адреса и на сите останати учесници во големиот проект. Спектаклот е во продукција на „Охридско лето“ и Народниот театар од Битола, а копродуценти се Македонската опера и балет, Театарот Вера Комисаржевска од Санкт Петерсбург, Русија и Народниот Театар од Охрид. На фестивалското отворање, вчеравечер присуствуваше и претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, кој е и покровител на „Охридско лето“, а ...
| | веќе видена | слични

Дождот што му претходеше на свеченото отворање на фестивалот се чини дека ги наполни со креативен адреналин двестате протагонисти на театарскиот ораториум „Ромео и Јулија“ кои пред неколкуилјадната публика на Античкиот театар демонстрираа изведба од врвен уметнички дострел. Најавениот спектакл на отворањето на 52-то издание на „Охридско лето“ ги оправда очекувањата на публиката. Дождот што му претходеше на свеченото отворање на фестивалот се чини дека ги наполни со креативен адреналин двестате протагонисти на театарскиот ораториум „Ромео и Јулија“ кои пред неколкуилјадната публика на Античкиот театар демонстрираа изведба од врвен уметнички дострел. Дејан Пројковски, режисерот на тој голем проект сработен копродукциски меѓу НУ „Охридско лето“, Народниот театар од Битола, заедно со Македонската опера и балет, театарот „Вера Комисаржевска“ од Санкт Петербург, Русија и Народниот театар од Охрид, повеќе од задоволен што во Античкиот театар „се родила“ претставата „Ромео и Јулија“. - Античкиот театар во Охрид ...
| | веќе видена | слични

Театарскиот ораториум „Ромео и Јулија“, спектакл со повеќе од 200 македонски и интернационални уметници од сите жанрови, синоќа, со едночасовно задоцнување поради невремето, го отвори 52. издание на фестивалот „Охридско лето“. Двочасовниот спектакл имаше многу светлосни ефекти, компјутерска 3Д сценографија, акробатска изведба на јаже, балетски уметници, оперски изведувачи во црно-бели и црвени костими, придружени од оркестар… Двочасовниот спектакл „Ромео и Јулија“ го режираше Дејан Пројковски. Публиката на дожд и 15 степени остана да ја догледа извонредната претстава. Музиката во претставата е од Сергеј Прокофјев и Шарл Гуно, сценограф е Валентин Светозарев, костимограф Благој Мицевски, кореограф е Сташа Зуровац од Хрватска, а диригент е Норман Виџаја од Израел. Актерската екипа ја сочинуваат: Евгенија Игумнова, Елена Симонова и Маргарита Бичкова, заслужни артисти на Русија: Александар Анисимов, Дејан Лилиќ, Петар Горко, Денис Пајонов, Никола Пројчевски, Горан Стојановски, Владимир Крилов, Соња Михајлова, ...
| | веќе видена | слични

Со стихови посветени на Охрид, интерпретирани од страна на македонскиот амбасадор во Франција, Јордан Плевнеш, поздравниот говор на македонскиот претседател Проф. Д-р Ѓорге Иванов и палењето на фестивалскиот оган, стартуваше 52-то издание на фестивалот „Охридско лето“. Иако свеченото отворање на фестивалот се одложи за околу еден час, поради дождот, времето не ги поколеба присутните да уживаат во маестралната изведба на Битолскиот и Охридскиот театар, театарот „Вера Комисаржевскаја“ од Русија и Македонската опера и балет. По изјавата на амбасадорот Плевнеш, дека во Охрид и дождот е свет, на сцената на Античкиот театар во Охрид, блесна театарскиот ораториум „Ромео и Јулија“. Ако тргнете кон земјата кон земјата на Изгревот на сонцето и во Токио прашате за Охрид, будистичкиот филозоф Даисаку Икеда ќе ви рече дека во Охрид е престолот на Балканскиот и европскиот хуманизам, потенцираше амбасадорот Плевнеш во својот говор непосредно пред отворањето на фестивалот „Охридско лето“. - Ако се најдете во Пекинг или во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Мотивите на Костадин Костадинов за заташкување на истрагата за „Рекет“ се јасни. Се работи за страв јавноста да не дознае дали во телефонот на Боки Тредичи ...
сите 436 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 155 | | | веќе видена

Педесет и шестгодишен работник паднал додека изведувал работи на зградата на ФФМ и починал на лице место, соопшти МВР. – Во 16:06 часот пријавено е дека на ...
сите 311 | | | веќе видена

Портпаролката на данското кралско семејство рече дека одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја одложи посетата на Данска е изненадувачка.Според ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со задоцнување поради дождот, свечено отворено 52 „Охридско лето“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: