Економист на Светска банка: Инфлацијата забавува, но треба да се внимава


Проекциите укажуваат на забавување на инфлацијата, но централните банки треба да бидат внимателни, изјави Ивајло Изворски, главен економист на Светска банка за ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 3 минути Економските активности се забавени, движењата се или ниски или негативни, единствено јавната и личната потрошувачка има солиден раст, ...
| | веќе видена | слични

Finance Think го публикуваше Макроекономскиот монитор за квартал 4, 2023 година. Во четвртиот квартал од 2023, БДП се зголеми за 0.9% на годишна основа, со што ...
| | веќе видена | слични

Економското забавување кое е моментално на сцена ќе продолжи најмалку во првата половина од 2024 година, велат од Институтот за економски истражувања и ...
| | веќе видена | слични

Додека инфлацијата почнува да опаѓа во САД и во Велика Британија, трошоците за живот ги надминуваат зголемувањата на платите речиси три години, велат ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 5 минути Реномираниот германски институт за економски истражувања од Лајбниц, ИФО значително ја ревидираше надолу својата зимска прогноза за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Најголемиот виновник за уништувањето на Македонија е Димитар Ковачевски, кој со таква леснотија им ја даде државата на ДУИ, што стана нивен слуга и послушник, ...
сите 753 | | | веќе видена

Само со ЕУ е можна реална и суштинска промена во нашето општество. Само со ЕУ можеме да ги подобриме состојбите во сите сегменти на општеството. Од ова, нема ...
сите 445 | | | веќе видена

Директорот на Центарот за управување со кризи, лидер на Достоинство и дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, Стојанче Ангелов денеска преку статус на Фејсбук му ...
сите 192 | | | веќе видена

„Од овде сакам да му порачам и на господинот Ахмети, но и на мојот противкандидат Османи, којшто под завеса на голем поборник за европски права, со ваквото ...
сите 114 | | | веќе видена

„Го разбирам револтот, но дописот морав да го испратам оти има законска обврска учебната година да трае 180 работни дена. Свесни за реакциите, најмногу ...
сите 128 | | | веќе видена

Денеска околу 10 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека со боја е оштетено рекламно пано-билборд на кандидатот за претседател, Бујар Османи, ...
сите 83 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Економист на Светска банка: Инфлацијата забавува, но треба да се внимава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: