Во ЕУ може да ти одземат дозвола во една, но да возиш нормално во друга држава

Доколку возач во иднина дрско ја пречекори брзината на возење, тој понатаму не ќе смее да управува со автомобил во која било држава во ЕУ. Новиот закон ...
| | веќе видена | слични

Сите институционални пропусти се на штета на граѓаните Почна целосната примена на фамозниот член 10 од Преспанската спогодба, со кој од денеска веќе не важат ...
| | веќе видена | слични

ДРАСТИЧНА КАЗНА НА ВОЗАЧИТЕ ВО ЕУ: Предлог нови правила за ПРЕКРШКИ важат за СИТЕ членови, дали и ова ќе стигне до нас Одземањето на возачката дозвола во една ...
| | веќе видена | слични

Тужба пред Уставниот суд, како и пред судот во Стразбур се опциите на граѓаните кои по уставните измени извадиле нови лични документи, а на кои пишува ...
| | веќе видена | слични

Според адвокатите Јанаки Митровски и Владимир Туфегџиќ, штетата е веќе направена. Граѓаните правдата да ја бараат пред суд, оценуваат одговорност мора има, ...
| | веќе видена | слични

Социјалните мрежи од вчера „вријат“ на тема лични документи без новото име на државата „Северна“. Голем број граѓани го искажаа својот гнев, револт, ...
| | веќе видена | слични

Лавина реакции предизвика законот донесен согласно Преспанскиот договор, а според кој од утре на граѓаните нема да им важат возачките со старото име. Се огласи ...
| | веќе видена | слични

Останато

Иако изјавите на Таравари и на Ахмети околу новиот концепт за избор на претседател на државата многумина ги поврзуваат со некаква предизборна реторика, се ...
сите 235 | | | веќе видена

Тече рокот за собирање потписи на кандидатите за претседател на претстојните избори, а истовремено тече и рокот за пријавување за гласање на дијаспората. ...
сите 256 | | | веќе видена

Грција е единствена земја членка на ЕУ која има проблем со македонските пасоши и старото име на државата, Република Македонија. Иако шефот на дипломатијата ...
сите 294 | | | веќе видена

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев во интервју за Канал77 рече дека не може да стане збор за неорганизираност во МВР, ...
сите 139 | | | веќе видена

Потпретседателот и портпарол на Демократската унија за интеграција, Арбр Адеми на денешната прес-конференција рече дека од сите политички партии очекува ...
сите 102 | | | веќе видена

Во склоп со длабокиот циклонски систем кој е со центар над северозападна Европа, во следните часови и утре, најпрвин во западните, а потоа и во останатите ...
сите 175 | | | веќе видена

Продолжуваат жестоките борби во Појасот Газа, објави израелската армија, објавувајќи дека „неколку терористи биле убиени во воздушни напади и копнени судири во ...
сите 138 | | | веќе видена

Претседателот на движењето ЗНАМ - За наша Македонија и градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, изјави дека државата не смее да биде заложник и дека ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во ЕУ може да ти одземат дозвола во една, но да возиш нормално во друга држава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: