Весна Никодиноска, МИМ: Децата ќе учат како да се справат со дезинформациите

Во последните десетина години, технолошкиот, информацискиот и економскиот развој на глобално ниво го промени начинот на кој стигнуваме до информациите, а го ...
| | веќе видена | слични

Заследете нѐ на ТелеграмGostivarpress.mk ·Водич: Останете безбедни на интернет, заштитете се од сајбер-малтретирање и вознемирување Во свет во кој дигиталните ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Време зa читање: 3 минути Инфомедијата е метафора која опишува како дезинформацијата може брзо да се шири од човек до човек, и како вирусно заболување може да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Само преку инклузивен пристап македонското општество може да се соочи со предизвиците на вештачката интелигенција, а легислативата во земјава, која е во фаза ...
| | веќе видена | слични

Дезинформациите и лажните вести ја искривуваат реалноста, тие имаат и негативни последици и влијанија врз општеството. Меѓутоа, со вистинско новинарство и ...
| | веќе видена | слични

Денешното утринско кафе го пиеме со м-р Магдалена Петреска, директорка на основното училиште „ Лазо Ангеловски". Со неа разговараме за новите генерации, за ...
| | веќе видена | слични

19-то издание на меѓународната конференција „е-Општество.мк“ на тема „Вештачка интелигенција и човекови права: Потрага по вистинскиот баланс помеѓу иновација и ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 4 минути Во својата порака за 57. Светски ден на мирот, папата Фрањо размислува за влијанието на вештачката интелигенција врз светскиот мир и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Повеќе од 50 отсто од младите лица во Европа сакаат поголема финансиска едукација, а високиот интерес за поголемо познавање на светот на финансиите главно се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нетанјаху рече дека неговата влада „ќе стори сѐ што е потребно за да се одбрани“. Британската влада се надеваше дека разговорите ќе помогнат да се спречи ...
сите 553 | | | веќе видена

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, вели дека не е доцна за градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска да почне да ја работи својата ...
сите 185 | | | веќе видена

Премиерот рече дека на Геро ќе му биде дозволено да остане во Австралија поради неговото херојско дело. Французинот е наречен „човекот-пречка“ од медиумите во ...
сите 140 | | | веќе видена

Носителот на ИЕ3 и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки од митингот во Велес порача дека е време за промени, Македонија повторно да биде горда. Велешани ...
сите 413 | | | веќе видена

Ал Тани, чија земја заедно со Египет и Соединетите Американски Држави посредуваат меѓу Израел и Хамас, кажа дека „разговорите се во деликатна фаза“.„Се трудиме ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Весна Никодиноска, МИМ: Децата ќе учат како да се справат со дезинформациите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: